Dicht bij huis I I I f J Alle merken auto's welkom! Natuur in onze omgeving i. Nade AUTOSERVICE Nieuwe Passage in Sintsfeer Sint leest voor uit eBook Scholieren skaten voor hospice Sneldichters bieden hulp met Sint Burgemeester ontvangt speciale 'vriendenfles' Na de wintercontrole van abc Autoservice Schiedam is uw auto klaar voor de winter! Uw auto wordt nagekeken op 10 cruciale punten: K ABC AUTOSERVICE SCHIEDAM ffl 129 oktober 2009 184 Winkelcentrum Nieuwe Pas sage staat zondag 29 novem- ber volop in het teken van Sint Nicolaas. Wie deze zon dag langs komt treft een Zwarte Pietenband aan die alle bekende sinterklaaslied- jes speelt. Heel bijzonder is de pepernotenbakkerij waar de kinderen zelf pepernoten mogen bakken tussen 12.00 en 17.00 uur. In de bibliotheek aan het Stadserf komt Sinterklaas zaterdag 5 december om 14.00 uur samen met zijn Piet voorlezen uit de grote collectie Sinterklaasboeken. Als primeur zal de Sint een verhaal voorlezen vanaf een heuse eReader. Dit is een nieuwe digitale manier om boeken te lezen. Het Hospice Nieuwe Water- weg Noord heeft van skaten- de leerlingen van scholenge- meenschap Schavenlant een aardige bijdrage gekregen. Op 25 September trokken zo'n 120 leerlingen in het Beatrixpark de nodige ba- nen, waarvoor zij door hun sponsors uit eigen kennis- senkring werden beloond. Het verhaal van de Turkse tortel is echt een successtory. Tot 1900 kwam de soort al- leen voor in Turkije maar heeft zich daarna sterk uitge- breid in westelijke richting. In 1949 werd het eerste broedgeval in Nederland vastgesteld bij Oldebroek in Gelderland. Nu komen ze voor in geheel West Europa met uitzondering van IJs- land en noord Scandinavie. De Turkse tortel kan zich op- merkelijk snel voortplanten en wel vijf broedsels per jaar grootbrengen. Zelfs de jon- gen uit het eerste legsel ne- men in hetzelfde jaar al weer deel aan de voortplanting en brengen 00k weer zelf een nest groot. Het zijn dus ech- te 'tortelduifjes'. Bij de dui- ven en dus 00k bij de Turkse tortels is het gebruikelijk dat er per legsel twee eieren wor- den gelegd. Dankzij de dui- venmelk lukt het ze heel vaak de jongen groot te brengen. Op deze manier heb je na- tuurlijk wel een supersnelle voortplanting! Turkse tortels zie je nu bijna overal in par- ken en tuinen. Broeden doen ze graag in coniferen of klim- op waarin ze hun nest goed kunnen verbergen. De Turk se tortel is een cultuurvolger en maakt graag gebruik van de mogelijkheden die de mens ze biedt. Vooral waar sprake is van graanoverslag of opslag van veevoer vindt je de Turkse tortel om een graantje mee te pikken. Dat ze daarbij niet schuw zijn zal niemand verwonderen. Naast de Turkse tortel ko men in Nederland nog een aantal duivensoorten voor zoals de Houtduif (de groot- ste van het Stel), de Holen- duif (zeer schuw) en de Zo- mertortel (de mooiste en ele- gantste). Het geluid dat de Turkse tortel maakt lijkt op het geluid van de Houtduif. De Turkse Tortel zegt: 'Ik groet u' en de Houtduif zegt: 'Ik groet u zoet lief. Een ezelsbruggetje is altijd han- dig als je vogelgeluiden wilt herkennen en onthouden! Je kan zeker stellen dat de Turkse Tortel aan aanwinst is voor onze avifauna, te meer omdat ze volledig op eigen kracht naar Nederland zijn gekomen. Dat geldt niet voor bijvoorbeeld de Nijl- gans en de Halsbandparkiet. Onder biologen nogal oms- treden omdat ze het biolo- gisch evenwicht zouden ver- storen! Sneldichters Theo en Gerrit schieten Schiedammers te hulp die de mogelijkheid niet hebben om een leuk Sinter- klaasgedicht te schrijven of die niet weten hoe ze een pakkend gedichtje kunnen maken. De dichters hebben aan een paar steekwoorden genoeg en zullen ter plekke het ge- dicht maken en uitprinten. Vanaf dinsdag 1 december tot en met vrijdag 4 decem ber biedt Bibliotheek Water- weg de sneldichtservice aan in Bibliotheek Stadserf. Het eerste Drinkgelag van dit seizoen, zondag 29 no- vember in het Jenevermuse- um, krijgt een feestelijk tin- tje. Dan wordt de nieuwe 'vrien denfles' aangeboden aan burgemeester Verver. Het etiket van deze speciale fles is ontworpen door de Schie- damse kunstenares Sasha Zuidam. De vriendenfles is een initia- tief van de Vereniging van Vrienden van het Jenever- museum. Het#is de zesde keer dat er een vriendenfles wordt gemaakt en deze is te koop in het Jenevermuseum. Het Drinkgelag begint om 14.30 uur. Controle van: 1 Bandenprofiel 2 Ruitensproeiervloeistof 3 Bandenspanning 4 Uitlaat 5 Schokdempers 6 Koelvloeistof 7 Oliepeil 8 Remmen 9 Accu 10 Lampen inclusief BTW '0CWMM I f mm 1 m bij een abc winterinspectie aan uw auto! wintercontrole krijgt elke auto een NIEUWE HAVEN 233 31 1 7 AB SCHIEDAM - TELEFOON 010-246 91 97 - INFO@ABCAUTOSERVICESCHIEDAM.NL Maasstad Weekbladen XO Turkse Tortel; een successtory Je kunt stellen dat de Turkse Tortel aan aanwinst is voor onze avifauna, temeer omdat ze volledig op eigen kracht naar Nederland zijn gekomen. Foto: Benvande@gmail.com controle

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 13