I In de haven Geen afbraak van verworven rechten Nieuw ankergebied voor kust Scheveningen Crisis Dubai kan gevolgen hebben voor haven Rotterdam Gespot: Heen en weer, heen en weer m:., - Europese productie biodiesel tjroeit Hoger beroep in Optas-zaak Op 4 november kwamen on- geveer loo havenarbeiders bijeen om het Comite Soli- daire Haven op te richten. In de haven is niet altijd vol- doende werk. Dat weten deze goed opgeleide en doorge- winterde havenwerkers al ja- ren. Alleen zien ze een pro- ces waarbij ze vervangen worden door bijvoorbeeld jongeren die een leer-werk- traject in de haven volgen. Of door buitenlandse arbeids- krachten. Het Comite wil een eind aan jaarcontracten en oproepkrachten. Geef men- sen een vast contract. En speel jong en oud niet tegen elkaar uit. Gelijk loon voor gelijk werk. Geschoolde krachten aan de kant ten be- hoeve van goedkope lieden, dat kan volgens de SP en D66 niet. Ze voelden wet- houder Schrijer aan de tand, die heeft toegezegd om de ta- fel te gaan zitten met afge- vaardigden van Comite Soli- daire Haven. De werkloos- heidscijfers uit de haven on- derbouwen de verdrijving van ervaren havenarbeiders niet. Meer jongeren dan ou- deren verliezen hun baan. „Kom naar me toe met die signalen, dan zoek ik het uit. Want wij werken niet aan die praktijken mee", aldus Sch rijer. D66 wil weten hoeveel deelnemers aan een leer- werktraject na afloop een ar- beidscontract krijgen aange- boden. De PvdA wees er op dat de gemeenteraad niet kan zorgen voor meer werk in de haven. Maar dat de vraag naar havenarbeiders van oudsher schommelingen kent, mag van de SP niet lei- den tot afbraak van verwor ven rechten. De Europese productie van biodiesel is in 2008 toegeno- men met 2 miljoen ton tot 7,7 miljoen ton. Volgens de European Biodiesel Board (EBB) zou de groei groter ge- weest kunnen en moeten zijnT Afzonderlijke EU-lidstaten hebben echter door aanpas- sing van hun fiscale politiek en energiepolitiek de funda- menten van de groei ver- zwakt. Een tweede beslissende fac tor was de import van zwaar gesubsidieerde B99 uit de Verenigde Staten sinds begin 2007. De maatregelen van de EU tegen de import van B99 bie- den perspectief voor een ge- zondere ontwikkeling van de Europese industrie. Het komt volgens de EBB nu aan op naleving en het bestrijden van omzeiling van de regels. Door aanhoudende drukte van zeeschepen die voor an ker gaan op de Noordzee in buurt van de Rotterdamse haven, heeft Rijkswaterstaat een nieuw ankergebied aan- gewezen. Het ligt ruim 15 ki lometer ten noordwesten van Scheveningen en biedt ruimte aan ongeveer vijftien schepen. Het afgelopen jaar nam de populariteit van de ankerplaatsen op de Noord zee aanzienlijk toe. Veel tan kers liggen hier voor anker te wachten op orders of uit spe- culatieve overwegingen ('on spec'). De meeste olietankers liggen niet langer dan enkele dagen op de ankerplaatsen. Dubai World is via dochter- bedrijf Dubai Ports World (DP World) een van de grote investeerders in de Tweede Maasvlakte. Dubai World is echter in de financiele pro- blemen geraakt. De SP heeft al langer twijfels bij de voor- uitzichten voor de containe- roverslag in de Rotterdamse haven en wil deze kwestie donderdag aan de orde stel- len in de gemeenteraad. DP World sloot in 2007 een con tract voor een van de drie nieuwe containerterminals met een waarde van 900 mil joen euro en is daarmee een van de grootste investeer ders op de Tweede Maas vlakte. SP-raadslid Leo de Kleijn maakt zich zorgen: „Als een investeerder toch niet zo stabiel is als 'ie inder- tijd leek, dan kan dat grote financiele gevolgen hebben." Eerder dit jaar stelde hij al schriftelijke vragen over de gevolgen van de crisis op de capaciteit en de werkgele- genheid in de haven. Ook toen stelde hij de financiele positie van het Havenbedrijf Dagelijks komen schepen de Nieuwe Waterweg op die niet verder komen dan Hoek van Holland. Daar zijn na- melijk gevestigd de termi nals van de Stena Line die dagelijkse ferrydiensten op Engeland onderhoudt. 'Heen en weer, heen en weer,' zou Drs P. (Heinz Polzer) zingen. Voor een scheepsspotter is een prachtige plaats om 'om de hoek' bij Hoek van Hol land een plaat te maken. Rechts de Stena Trader. Links daarnaast de Stena Hollandica. Ieder heeft zijn eigen op- en afrit. Aan het ui- terlijk zien kenners meteen dat het om ferry's gaat. De Stena Trader (gebouwd in 2006) vaart dagelijks tussen Hoek van Holland en Kil- lingholme bij Hull in Noord- Engeland. Aan boord is in to- taal voor 3,1 km aan parkeer- plekken voor vrachtwagens en opleggers. Er kunnen 300 chauffeurs mee, voor wie 100 hutten beschikbaar zijn. De Stena Hollandica vaart dagelijks van Hoek van Hol land naar Harwich en weer terug. Het schip is gebouwd in 2001 en is verlengd in 2007. Er zijn 400 hutten voor maximaal 900 passa- giers. Aan boord kunnen 170 personenauto's mee en 260 vrachtwagens. De Stena Hollandica komt elke mor- gen aan in Hoek van Holland en vertrekt's middags weer naar de overkant. Het schip wordt afgelost door de Stena Brittanica, die's avonds laat de overtocht naar Harwich maakt. De Rotterdam Branch is een afdeling van de World Ship Society, een wereldwijd ac- tieve vereniging waarvan de leden zich nauw betrokken voelen bij schepen en de scheepvaart. De vereniging heeft als doel haar leden re- gelmatig bij elkaar te bren- gen, te stimuleren en hun kennis te vergroten. mnmmrn aan de orde. Antwoorden van het college op de vragen zijn er nog niet. De Kleijn: "De crisis is wereldwijd nog niet voorbij en treft op deze manier ook de haven van Rotterdam." Daar moeten we maatregelen op nemen in plaats van onze kop in het zand te steken en denken dat het wel goed komt. Werknemers en werkgevers in de havens van Rotterdam, Amsterdam en Zeeland zijn in hoger beroep gegaan te gen de uitspraak van de rechtbank te Den Haag in de procedure die zij had aange- spannen tegen de bestuurs- leden van de Stichting Optas. In die procedure hebben zij aan de rechter gevraagd de bestuursleden uit hun func- tie te ontslaan. De Stichting Optas beheert de opbrengst van de verkoop van de gelijknamige pen- sioenverzekeraar aan Aegon en wil de verkoopopbreng- sten naar eigen goeddunken besteden en deze niet be schikbaar houden voor de havengemeenschap, die het geld oorspronkelijk heeft op- gebracht. Het kernpunt van het geschil is dat het bestuur van de Stichting Optas zich niet heeft laten leiden door haar oorspronkelijke statuten. Daarin staat dat de Stichting Optas op een evenwichtige wijze voor de belangen van de werknemers en werkge vers in de haven zal opko- men. Door dit niet te doen worden de belangen van de havengemeenschap bewust geschaad. De ontslagprocedure wordt namens de havenwerkne- mers en -werkgevers ge- voerd door de Stichting Be- langenbehartiging Pensioen- gerechtigden van de Ver- voer- en Havenbedrijven (Stichting BPVH). Maasstad Weekbladen TX 2 december 2009 99 Begin dit jaar ging de Rotterdamse Havenpool SHB failliet, wat voor onrust zorgde onder het havenpersoneel. Die is nog steeds niet weggenomen. Zeker niet nu blijkt dat vaste havenarbeiders verdrongen worden door goedkope, ongeschoolde arbeids- krachten. Dubai: the sky is misschien toch niet the limit. T3* b m s e a De fotograaf is Piet van Dijk van www.worldshipsocietyrotterdam.nl.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 19