Lezersservice nms stad 25% korting 'Verademing voor tandartsen en patienten' Verkeersveiligheid belangrijk voor beweging kinderen n 4000 m: t METR0P0LE ORKEST ONTMOET GROTE STERREN UIT DE MAGHREB Speciaal voor lezers Maasstad: CARAVANS ~SL maasI goed doel stad Twee dagen Brabantse gastvrijheid de doelen sir- Unieke lezersaanbieding 49 I I I I J 0909 - 50 50 344 weekbladen rnmmmmmmm Tijdens La Grande Nuit du Maghreb ontmoet en begeleidt het Metropole Orkest vier uiteenlopende muzikanten uit de Maghreb; de grote ster Mustapha Bourgogne, de populaire zangeres Latifa Raafat, de Frans-Algerijnse jazzdrummer Karim Ziad en het Belgisch-Marokkaanse idool Rachid Kasmi. Tijdens deze feestelijke 1001 nacht komen de populaire muziekstromingen chaabi (echte Marokkaanse feestmuziek), rai (Noord-Afrikaanse pop) en jazz-crossover samen met klassieke muziek. La Grande Nuit du Maghreb is een toegankelijke kennismaking met de Marokkaanse muziek! De Doelen I donderdag 10 december 2009120.15 uur Reserveren? Lezers van Maasstad bezoeken dit concert slechts voor 21,- i.p.v. 29,- per persoon. Profiteer nu van deze kortingsactie door te bellen met de Doelen Kassa 010 2171717 o.v.v. "Maasstad lezersactie". Nederlandse tandartsen kunnen een langgekoesterde wens van veel patienten ein- delijk in vervulling laten gaan: geen gedoe meer met lepels en hompen klei bij het opmeten van het gebit ter voorbereiding op het plaat- sen van kronen of bruggen. De vorige maand in Neder- land ge'introduceerde digita te mondscanner maakt een i einde aan het vervelende en langdurige 'happen'. Om kronen en bruggen te kun nen plaatsen, moet de tan- darts eerst het gebit tot in de details in beeld brengen. Tot nu toe gebeurde dit altijd met het alom bekende 'hap pen'. "Iedereen die dit wet eens heeft gedaan, weet dat dit erg vervelend is, vooral voor de patient", vertelt de Maastrichtse tandarts Eric- Jan Royakkers, "Patienten geven regelmatig aan het be- nauwd te hebben. Vaak krij- gen zij er zelfs kokhalsnei- gingen van. De nieuwe, digi tate oplossing om tanden en kiezen op te meten is daarom letterlijk een verademing. Het is van deze tijd en daar- mee veel comfortabeler. Bo- vendien is deze techniek sneller en nauwkeuriger dan het happen." De digitate scan is een techniek, waarmee in- middels honderdduizenden restauraties zijn uitgevoerd. Met de introductie van de di gitate afdruk in Nederland komt ook hier langzaam maar zeker een einde aan het tijdperk van happen, gipsen afgietsels en andere arbeids- intensieve werkzaamheden. "De scanner maakt van het opmeten van de tanden en kiezen een moderne aangele- genheid", zegt Royakkers. "De berekeningen zijn door de hoogwaardige computer- techniek zeer nauwkeurig, waardoor de aansluiting van kroon of brug op de tanden en kiezen optimaal is. Bo- vendien gaat het opmeten in een keer goed, terwijl bij de traditionele behandeling het 'happen' nog wet eens fout kan gaan en de hele procedu re opnieuw moet plaatsvin- den." Het maken van de scan duurt minder dan vijf minu- ten. Vervolgens worden de gegevens met een druk op de knop digitaal verzonden naar het tandtechnische la- boratorium. Daar kan men er vervolgens direct mee aan het werk. Royakkers: "Dat levert een enorme tijdsbe- sparing op; tijd die nu gesto- ken kan worden in de bege- leiding van de patient." Een veilige verkeerssituatie is belangrijker om kinderen voldoende te laten bewegen dan veel speelplekken en veel groen in een wijk. Dit concludeert Sanne de Vries in haar proefschrift over be- weegvriendelijke wijken voor kinderen. Zij onder- zocht in tien stadswijken, onder andere in Rotterdam, Amersfoort en Hengelo, hoe het beweeggedrag van kinde ren samenhangt met de in- richting van een wijk. Het aanleggen van meer speel plekken is volgens haar niet voldoende om kinderen te stimuleren meer te bewegen. De Vries, werkzaam bij TNO, promoveert 26 november aan VU medisch centrum in Amsterdam. Kinderen moeten elke dag minstens 60 minuten bewe gen om gezond en fit te blij- ven. Met behulp van beweeg- dagboekjes en geavanceerde stappentellers bij 350 peu- ters en 500 leerlingen van de basisschool kon De Vries concluderen dat ruim- 80 procent van de stadskinde- ren onvoldoende beweegt. Niet alleen buiten spelen, maar juist ook lopen of fiet- sen draagt bij aan de dage- lijkse beweging van kinde ren. Daarom is een veilige verkeersinfrastructuur in de woonwijk zo belangrijk. Kin deren uit wijken met veel oversteekplaatsen blijken drie tot vijf keer vaker naar school te lopen of te fietsen dan kinderen uit wijken met minder oversteekplaatsen. Ook de aanwezigheid van fietspaden, trottoirs, par- keerplaatsen en rotondes be- vorderen het beweeggedrag van stadskinderen. Opvallend is dat ook par- keerstroken parallel aan het trottoir positief samenhan- gen met het beweeggedrag van kinderen. Zo'n parkeer- strook werkt waarschijnlijk als een soort buffer tussen het trottoir en de weg en geeft daardoor een veilig ge- voel. Hoe veiliger de wijk, hoe meer kinderen spelen en lo pen op straat. Vijf van de tien onderzochte wijken zijn in- middels deels opnieuw inge- richt. De Vries onderzoekt bij TNO door middel van herhaalde metingen of kin deren meer zijn gaan bewe gen door de wijkaanpassin- gen. De resultaten hiervan zijn in juli 2010 bekend. www.corolie.nl cor olie Slaapsystemen en slaapadviezen Slaapboulevard Kwakernaat puzzel T 7 Zo doet u mee! Maasstad Weekbladen TX 2 december 2009 96 4* i Cwcwtw r-i-nx.. Voor nieuwe of gebruikte caravans B0VAG 0NDERH0UD SCHADESERVICE Weg en Bos 1 Bergschenhoek (Ind.terrein Weg en Land) Tel. 010-5217118 Blaaksedijk (Ind.terrein Heinenoord) Boonsweg 7 tel. 0186 -601355 Vjvww.slaapboulevard-kwakemaat.nl \Verstand van slapen weekbladen het deel- nemen aan artikel beroep vorstelijke woning vierhandig zoogdier bovenste halswervel Nederlandse provincie mondeling slechtborend becijferen nieuw- 3 T bijwoord deel van het bestek bevel woede bestelling T onder andere lucht inhaleren vrouwelijk dier kraaiachtige vogel mestvork velerlei (voorvoegsel) 4 onwrikbaar stuk grond dieren- verblijf T kind zonder ouders het overige grondig reinigen 1 in mindering gebracht tijdperk roem dicht Frans lidwoord nomen nescio ijverig 2 opbrenqst van geld beroep sport 5 ji |2 jp ||4 jp Vul hier de gevonden letters in en bel het woord door via 0909-50 50 344. waarde Bourgondisch genieten in het gezellige Brabant in Hotel Carlton de Brug. Het hotel beschikt met De Brug Active over het grootste Sports Health Center van Europa, inclusief sauna en zwembad. Het arrangement bestaat uit een heerlijk driegangendiner, een overnachting voor twee, een uitgebreid ontbijtbuffet en entree tot De Brug Active. Tevens ontvangt u een voucher voor het Holland Casino en een dag fietsenhuurinclusief fietstasje en routekaarten. Kijk voor meer informatie op www.carlton.nl/debrug of bel 0492 -f Over de uitslag kan niet gecorrespondeerd worden Prijswlnnaars ontvangen automatised schriftelijk bericht -678911. Los het Zweedse raadsel op. In de genummerde vakjes leest u de oplossing. Die oplossing kunt u van woensdag 25 november t/m dinsdag 1 december '09 doorgeven via (70 ct. p.m.). DE BRUG Pallieterburght is een nieuw te bouwen tehuis met dag- en nachtopvang voor ongeneeslijk zieke kinderen die in ziekenhuizen uitbehandeld zijn. Om de ouders te ontlasten kunnen de kinderen hier tijdelijk logeren. Stichting Pallieter doet dit samen met het Sophia Kinderziekenhuis, IJsselland Ziekenhuis, Thuiszorg Rotterdam, De Zellingen en Stek Jeugdzorg. Dit unieke project wordt geheel gerealiseerd door vrijwilligers. Kijk voor meer informatie op: www.pallieterhelpt.nl U kunt zo vaak bellen als u wilt. En wie vaker belt, heeft meer kans.. De meeropbrengst van deze actie gaat naar Pallieterburght! De oplossing uit nummer 42 is: luchtbed. Een weekendarrangement in Sunparks Kempense Meren is gewonnen door: A. Niks, Schiedam. ©2009-puzzel en win Services

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 21