In de haven I i TransDortsector vrees traag herstel Euromax wint Havenbeeld 2009 Gespot: nieuwe Liberiaanse-Griekse 'oliebak' J ,1 I Nieuwe ligplaatsen in Maashaven ■- -isp - MS Rotterdam grondig opgeknapt Op dit moment wordt Maas vlakte 2 aangelegd. De werk- zaamheden zijn zo ver dat een groot deel van de buiten- rand van het terrein is aan gelegd. De Dienst der Hydrografie van de Koninklijke Marine heeft deze buitenrand in kaart gebracht. Deze elektro- nische navigatiekaart leidt tot een wijziging van de Ne- derlandse basislijn volgens het VN-Zeerechtverdrag. De basislijn is opgebouwd uit de nulmeterdieptelijn zoals weergegeven in de zeekaar- ten en enkele rechte basislij- nen die onder meer de mon- ding van de Westerschelde en de wateren tussen de Waddeneilanden afsluiten. Vanaf deze basislijn worden de verschillende maritieme zones van Nederland bere- kend. Dit zijn de Waterhuishou- dingszone: o-i Nautische Mijl (M) vanaf de basislijn; Gemeenschappelijk Visserij- beleid Europese Unie: zones 3-12 M en 6-12 M vanaf de basislijn; Territoriale Zee: 0- 12 M vanaf de basislijn; Aan- sluitende Zone: 12-24 M vanaf de basislijn; Exclusie- ve Economische Zone: van 12 M vanaf de basislijn tot aan de buitengrens. Een wij ziging van de basislijn, zoals nu door de aanleg van Maas vlakte 2, zorgt voor een uit- buiging van de maritieme zo nes van Nederland. Door het uitbrengen van de ENC is Nederland dus groter gewor- den. De buitengrens is maxi- maal circa 1,5 M meer zee- waarts komen te liggen; de oppervlakte van het Neder lands territorium is met on- geveer 55 km2 toegenomen. r£~. - Havenbedrijf Rotterdam heeft in de Maashaven 36 nieuwe openbare ligplaatsen geopend voor de binnen- vaart. De Maashaven telt nu 160 ligplaatsen. De verhuizing vloeit voort uit de overdracht van de Rijnha- ven naar de gemeente Rot terdam in het kader van het project Stadshavens. Met de verhuizing van de ligplaatsen verdwijnt de binnenvaart uit de Rijnhaven. Aan het pon ton Maashaven oostzijde mogen motorschepen tot tachtig meter lengte afme- ren. Aan de noordzijde van dit ponton, mag tussen het bestaande ponton tot dertig meter breedte worden afge- meerd. Aan de zuidzijde van dit ponton, dat is aan de Maassilozijde, is de breedte langs het eerste gedeelte twintig meter en nabij de steiger van de watertaxi vijf- tien meter. De transportbranche is erg somber over de komende ja- ren. Het kost minstens vijf jaar om de economische cri sis te boven te komen. Pas in 2015 worden weer net zoveel goederen vervoerd als voor de recessie. Dat blijkt uit een rondgang langs experts uit de zee- en binnenvaart, het spoorver- voer en het wegtransport. De vervoerders rekenen op een heel traag herstel. Binnen- schippers verdienen pas in 2015 weer een gezonde bo- terham, dan zouden vraag en aanbod weer in evenwicht zijn. a a C] m m aa a Containeroverslagbedrijf Euromax heeft het Haven beeld 2009 gewonnen, een nieuwe, jaarlijkse prijs die ondernemers moet stimule- ren aandacht te besteden aan de uitstraling van hun kan toor, bedrijfscomplex of ter minal. De prijs is door het Haven bedrijf Rotterdam en Deltal- inqs ingesteld en wordt jaar- lijks uitgereikt. Euromax heeft het Havenbeeld vooral gewonnen voor zijn kantoor, een landmark op de Maas vlakte. Hans Smits maakte op 30 december de winnaar bekend tijdens de Einde- jaarsbijeenkomst van de Ha- venvereniging en reikte me- teen de prijs uit. De Euromax terminal, een dochteronderneming van ECT, is in 2008 in gebruik genomen. Het juryrapport roemt het kantoor als 'een landmark op de noordelijke Maasvlakte met een zeer markante, krachtige vorm'. In het nieuwe jaar heeft 00k alweer een nieuw schip voor de eerste keer Rotterdam aangedaan. Op deze foto is met het zonlicht in de rug goed de vierkante achterste- ven te zien van de Blue Sea. Deze Aframax-tanker yer- trok op nieuwsjaarsdag van boei 81 in het Calandkanaal naar zee. De tanker met een draagver- mogen van 105.416 ton is ei- gendom van de Griekse rede- rij Estoril Navigation Co Ltd. in Piraeus en vaart on der de Liberiaanse vlag. Van- daar de 'thuishaven' Monro via. Het schip had 95.000 ton gasolie geladen op de Jam- nagar Terminal bij Gujarat in India. De route naar Rot terdam ging via de kaperszo- ne in de Golf van Aden en het Suezkanaal. Het schip is hier niet gelost maar ligt nu met deze lading voor Hoek van Holland ten anker te wach- ten op nadere orders. De 229 meter lange tanker is als PacificA Harvest vorig jaar in opdracht van Cido Shipping in Hong Kong ge- bouwd op de werf Sumitomo in Japan. A1 na enkele maan- den werd het schip doorver- kocht. Aframax heeft, hoewel veel mensen dat denken, niets van doen met Afrika. Het is een aanduiding voor tankers van 80.000 - 120.000 ton draagvermogen die groter zijn dan Panamax maar kleiner dan Suezmax (120.000 - 200.000 dwt). WORLD SHIP SOCIETY De Rotterdam Branch is een afdeling van de World Ship Society, een wereldwijd ac- tieve vereniging waarvan de leden zich nauw betrokken voelen bij schepen en de scheepvaart. De vereniging heeft als doel haar leden re- gelmatig bij elkaar te bren- gen, te stimuleren en hun kennis te vergroten. dg- „Het heeft een bij de haven passende, verzorgde en ro- buuste stijl die in het totale complex is doorgezet. Het gebouw heeft vanuit ver schillende gezichtspunten steeds een andere vorm en gedaante, en krijgt afhanke- lijk van de weersomstandig- heden door zijn lichte kleur net een andere tint." Cruiseschip ms Rotterdam van Holland America Line heeft in minder dan een maand tijd een grondige op- knapbeurt ondergaan. Tij dens een 28 dagen durende dokbeurt op een werf in Freeport (Bahama's) is de Rotterdam voorzien van vele uitbreidingen en verbeterin- gen uit het zogeheten Signa ture of Excellence-program- ma. De Rotterdam heeft een ver- nieuwd zwembad, de trendy lounge Mix, een verbeterd theater en nieuwe luxe Le- nai-hutten. Andere luxe hut- ten zijn grondig opgeknapt. „De Rotterdam ziet er weer spectaculair uit," zegt Ri chard D. Meadows, executive vicepresident, marketing, sa les and guest programs. „Met deze investering on- derstrepen wij de kwaliteit van onze schepen en het voortdurende streven naar leiderschap in de premium cruisemarkt door constant, als het gaat om service en producten, de lat hoger te leggen." De opknapbeurt van de Rot terdam begon met een nieu we inrichting voor de stater ooms en de bijbehorende badkamers. Op het achter- schip zijn de nieuwe Lenai- staterooms bijgebouwd. Het zwembad is omgebouwd tot een resort pool, het grote theater is verbeterd en mid- scheeps zijn het Italiaans specialiteiten restaurant Ca- neletto en de trendy lounge Mix toegevoegd. tfl Maasstad Weehbladen TX 6 januari 2010 99 Nederland groeit door Maasvlakte 2 Door de aanleg van Maasvlakte 2 verschuiven de maritieme zo nes in de Noordzee. Morgen komt een vernieuwde elektroni- sche navigatiekaart uit met de nieuwe situatie. Door de ver- schuiving wordt het Nederlands territorium circa 55 km2 gro- ter. 6 J'- 5", -irS k. a a a a Qjgr. un; ';S sb xr~«iir a««03"0* s: n e a- OJkl •esiElfj:,- Euromax heeft het Havenbeeld 2009 gewonnen, vooral door haar markante kantoor. *'.V- - De fotograaf is Cees van Noort van www.worldshipsocietyrotterdam.nl.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 15