Lezersservice NIEUWJAAR PROMS stad Roken werkt door op hart en nieren ongeboren kind Gedrag autisme zichtbaar in de hersenen Win een midweek naar Drenthe! liihhM Unieke lezersaanbieding I 0909 - 50 50 344 03W 1 AT">*> 4 r weekbladen De gevolgen van roken tij- dens de zwangerschap lijken groter dan tot nu toe ge- dacht. Als een aanstaande moeder rookt, verandert de bloedstroom bij het kind in de baarmoeder. Dit kan lei- den tot een aangepaste ont- wikkeling van het hart en de nieren. Zo zijn de nieren van de kinderen in de eerste twee jaar van hun leven kleiner. Bovenstaande blijkt uit pro- motieonderzoek van Miran da Geelhoed van het Eras mus MC. Geelhoed heeft on- derzocht of ongunstige om- gevingsfactoren tijdens de zwangerschap gevolgen heb- ben voor de vroege ontwik- keling van het hart, de bloed- vaten en de nieren van het kind. Haar onderzoek gaat een stap verder dan eerdere stu dies naar de gevolgen van ro ken. Uit die studies bleek dat roken op korte termijn de groei van de baby vertraagt en leidt tot een laag geboor- tegewicht. Roken heeft invloed op de doorbloeding van de foetus. Dat komt doordat de nicoti ne uit sigaretten de bloedva- ten in sommige weefsels ver- wijdt of juist vernauwd. Ook de hoeveelheid sigaretten per dag is van invloed op de ontwikkeling van de orga- nen. Bij bijvoorbeeld meer dan tien sigaretten per dag worden de nieren van de ba by kleiner. Bij minder dan vijf worden nieren juist gro ter. Ook ontwikkelen bepaal- de delen van het hart en de bloedvaten zich anders. Een ander opmerkelijk re- sultaat uit het onderzoek van Geelhoed is dat een grote ge- wichtstoename van de moe der tijdens de zwangerschap leidt tot een groter hart van het kind. Of dit positief of negatief is, is nog onbekend. Ten slotte heeft de promo- venda aangetoond dat een hoge bloeddruk van moeder tijdens de zwangerschap, bij voorbeeld door zwanger- schapsvergiftiging (pre- eclampsie), leidt tot een ho- gere bloeddruk bij het kind op de leeftijd van negen jaar. De bevindingen wijzen er op dat verschillende factoren in de baarmoeder blijvende ge volgen hebben voor de groei en' functie van het hart, de bloedvaten en de nieren. De mechanismen die hieraan ten grondslag liggen zijn voor een groot deel nog on bekend. Aanvullend onder zoek is dan ook nodig om openstaande vragen te kun- ne beantwoorden. De ernst van rigide en repeti- tief gedrag bij mensen met autisme is terug te zien in de hersenen. Promovenda Ma- rieke Langen van het UMC Utrecht laat met geavanceer- de imagingtechnieken zien dat hersenstructuren en her- senbanen veranderen. Ze wijst hiermee op het belang van een verstoorde ontwik keling van hersennetwerken bij autisme. Marieke Langen van het UMC Utrecht verge- leek specifieke hersenbanen bij 29 kinderen met autisme van 7 tot 14 jaar met 40 ge- zonde kinderen van dezelfde leeftijd. Bij kinderen met au tisme blijkt de kwaliteit van de hersenbanen af te nemen met de leeftijd, bij de contro- legroep gebeurt dat niet. Het gaat om hersenbanen die diep gelegen hersenkernen verbinden met de hersen- schors en een rol spelen bij de planning, selectie en rem- ming van gedrag. Daarnaast blijkt bij de kinderen met au tisme de kwaliteit van de on- derzochte hersenbaan sa men te hangen met de ernst van rigide en repetitief ge drag dat de kinderen verto- nen. Het suggereert dat een verband bestaat tussen de hersenbaan en het afwijken- de gedrag. Het is voor het eerst dat zo'n verband gelegd wordt. Repetitief en rigide gedrag bij autisme wil zeggen dat mensen erg van slag kunnen raken door kleine verande- ringen in hun planning of omgeving. Dat kan een kerstboom in de kamer zijn of een televisieprogramma dat niet doorgaat. Verder hebben ze veel behoefte aan structuur en rituelen, bij voorbeeld elke dag tot op de minuut op dezelfde tijd moe- ten tandenpoetsen, of kleren in een vaste volgorde moeten aantrekken. Deze hang naar rituelen gaat samen met een sterke neiging tot het herha- len van handelingen, zoals eindeloos een knikker laten vallen, spullen of speelgoed op een rij zetten, of bewegin- gen met de vingers maken. In een vervolgonderzoek laat Langen zien dat ook bij vol- wassenen met autisme de specifieke hersenbanen ver- anderd zijn. Deze resultaten geven het belang aan van het hersennetwerk dat Langen bestudeerde en benadrukken dat autisme een ontwikke- lingsstoornis is. GOED DOEL puzzel T w r w www.pallieterhelpt.nl Zo doet u mee! (70 ct. p.m.). Maasstad Weekbladen TX 6 januari 2010 96 UITVOEREWDEN Urker Mannen Ensemble The Vivaldi Vocal Quartet Martin Mans, Orgel - Pieter Jan Leusink, dirigent De stoere mannen van het Urker Mannen Ensemble zijn als geen ander in staat hun publiek te veroveren mede door hun dynamische uitvoeringswijze. The Vivaldi Vocal Quartet bestaat uit 4 professionele zangers die Leusing selecteerde uit zijn Bach Choir. Stijlvol en met allure zal hun bijdrage zijn waarbij door de transparante klankvorming intimiteit gewaarborgd wordt. Orgelvirituoos Martin Mans zal improviseren. De Nieuwjaar Proms concerten kennen een wervelend programma. De mannen laten hun talenten horen in bekende klassieke composities. The Vivaldi Vocal Quartet bezorgt u tegelijkertijd een feest der herkenning met bekende melodieen. De tedere sopraanstem in het 'Bambino Caro' en de tenor in 'Time to say goodbye'. Concerten om samen van te genieten met een verzameling aan grote muzikale talenten. Een uniek programma voor Nederlandse begrippen. PLAATS EN DATA zaterdag 23 januari Bonaventurakerk Woerden 14.30 uur zaterdag 23 januari Breepleinkerk Rotterdam 19.30 uur AANBIEDING €7,50 voordeel per kaart, dus €15,-' i.p.v. €22,50. En per 2 kaarten ontvangt u de cd "Handel Meesterwerken" t.w.v. €15,- geheel gratis. BESTELLEN 0525 - 68 48 19 o.v.v. actiecode KR77 www.pieterjanleusink.nl bij actiecode invullen KR77 of via onderstaande bestelbon (gratis opsturen: UME, Antwoordnummer 170,8070 VK Elburg) Naam:_ Adres: I PC/Woonplaats: Telefoonnummer: I I Ik bestel(aantal) kaarten voor het concert in I I (plaatsnaam) I (U ontvangt uwt>eslelling+tactm/n.ii.top reeds gekochte kaarten/ exd. €3,50. mem/kosten) it weekbladen plezierig Verenigde Staten deel van een trap internet- verbinding belang- steiling een keer gevlochten ring in buitenge- wone dienst schoeisel brandgang scheepsroep alle werken van een uitgever bloem drijfveer flacon denksport hoogmoed klomp aarde winter- sportartikel overwegend vogelproduct Europeaan vervoer- bedrijf bolgewas van keyrmerk voorzien afdeling 10 Vul hier de gevonden letters in en bel het woord door via 0909-50 50 344. In de mooie bos- en heiderijke omgeving van Drenthe ligt Vakantiepark't Kuierpadtien. De ideale locatie voor een korte vakantie voor het hele gezin. U kunt heerlijk relaxen, wandelen of gebruik maken van de diverse sport- en spelfaciliteiten die het park te bieden heeft. Een winnaar verblijft een week met max. zes personenin een comfortabele Kuierstee. Belastingen en de eindschoonmaak zijn inbegrepen. Het arrangement valt buiten de schoolvakanties en feestdagenperioden. Kijk voor meer informatie op www. kuierpad. nl. ,ibur8 Pallieterburght is een nieuw te bouwen tehuis met dag- en nachtopvang voor ongeneeslijk zieke kinderen die in ziekenhuizen uitbehandeld zijn. Om de ouders te ontlasten kunnen de kinderen hier tijdelijk logeren. Stichting Pallieter doet dit samen met het Sophia Kinderziekenhuis, IJsselland Ziekenhuis, Thuiszorg Rotterdam, De Zellingen en Stek Jeugdzorg. Dit unieke project wordt geheel gerealiseerd door vrijwiliigers. Kijk voor meer informatie op: U kunt zo vaak bellen als u wilt. En wie vaker belt, heeft meer kans... De meeropbrengst van deze actie gaat naar Pallieterburght! De oplossing uit nummer 46 is: tentdoek. Een Canvas Holiday waardecheque t.w.v. 350,- is gewonnen door: E. Witkamp, Rotterdam. Los het Zweedse raadsel op. In de genummerde vakjes leest u de oplossing. Die oplossing kunt u van woensdag 30 december 2009 t/m dinsdag 5 januari 2010 doorgeven via Over de uitslag kan niet gecorrespondeerd worden. Prijswinnaars ontvangen automatisch schriftelijk bericht. ©2009-puzzel en win services

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 17