Gemeenteberich 1 I I I s I I I Nieuwjaarstoespraak Burgemeester W.M. Verver-Aartsen uitgesproken op zaterdag 2 januari 2010 Lees ook het weblog van Te vinden via www.schiedam.nl burgemeester Verver-Aartsen gemeente Schiedam Dames en heren, Wat een jaar.was het jaar 2009. Laten we het jaar samen maar eens doorlopen, per slot van rekening was het jaar 2009 ook het laatste volle- dige bestuurlijke jaar van deze raad- speriode. Immers, 3 maart gaat u alien, als vanzelfsprekend weer naar het stemhokje. Een bestuurlijk periode die voor deze raad aanving met op voorhand niet overdreven veel vertrouwen in het openbaar bestuur en haar bestuurders en ze stonden direct voor de selectie- procedure van een nieuwe burge meester. Bij mijn aantreden, een half jaar na de verkiezingen, bleek dat dit college voor een geweldige uitdaging stond. Een zeer kritische bevolking over haar eigen stad, met name over het centrumgebied, de veiligheid, het onderhoud van het openbare gebied, onsvoorzieningenniveau; denkt u aan de Wmo-discussie, de sport, de werkeloosheid, onze dienstverlening als organisatie en niet op de laatste plaats het imago van onze stad. En aan al deze uitdagingen mochten we gaan werken met een ambtelijke organisatie, zonder dat er zicht was op een vaste gemeentesecretaris, met een in gang gezette reorganisatie, waarbij er veel leidinggevenden wa- ren vertrokken, zonder zicht op een nieuwe organisatiestructuur. En omdat ieder bestuur ook recht heeft op het onverwachte, kwam er voor ons bij dat we een 'bescheiden' financieel probleem, ontstaan door de reeds lang bestaande grondexploi- taties, mochten oplossen. En nu ik zo door deze grote be stuurlijke porseleinen kast wandel, kan ik natuurlijk de kredietcrisis niet onbenoemd laten. Exact edn jaar geleden stond ik hier voor u en sprak mij kritisch uit in de richting van de banken, inclusief een oproep aan hen. Na mijn toespraak vroeg een journalist wat ik voor 2009 als grootste uitdaging zag. Mijn ant- woord verbaasde hem, toen ik als antwoord gaf: "de kredietcrisis". Ook wij kregen in Schiedam te ma- ken met de kredietcrisis, met het omvallen van instituten die we be- trouwbaar achtten. We kregen te maken grote tekorten aan investe- ringsruimte, een onzekere huizen- markt, verlies van banen en angst. Angst niet alleen voor zichzelf maar ook voor de naaste dierbaren. En als gevolg van de Mexicaanse griep kwam daar ook de angst om de ge- zondheid bij. Als stadsbestuur heb je dan in de eerste plaats natuurlijk de verplich- ting en verantwoordelijkheid om daarmee zo professioneel en ade- quaat mogelijk mee om te gaan; om de zwakkere groepen in de samenle- ving te ontzien en de schade zoveel als mogelijk te beperken. En als ik terugkijk mag ik wel zeg- gen: dat hebben we als bestuur ook gedaan. Maar daarmee ben je er niet. In woelige tijden - en dat waren het- red je het alleen als je de bereidheid en het vermogen hebt om met elkaar in verbondenheid terug te grijpen op de kernwaarden, op de basis, op de menselijke maat. Verbinden. "Schiedam bindt" Dat is meer dan ooit de afgelopen periode wel gebleken en ook onze houvast geweest. Schiedam is een wat kleinere grote gemeente waar de mensen elkaar kennen en de verbindingen kort zijn. Alles is in Schiedam dichtbij. De voorzieningen zijn dichtbij, de lijnen binnen de stadsgrenzen zijn kort, maar ook zijn er nauwe contacten met de buren, Vlaardingen, Maas- sluis en Rotterdam. Verbindingen zijn er in veel soorten en maten. Belangrijk is bijvoorbeeld het ver binden van het verleden met de toe- komst. Met de in juni 2009 door de raad vastgestelde Stadsvisie 2030 maken wij die stap. Schiedam heeft in dat zo turbulente 2009 bewezen te kunnen teruggrijpen op en vooral ook nadenken over onze kernwaar den: schoon, heel, veilig en dichtbij bewoners en ondernemers. De neer- slag van dat laatste is de Stadsvi sie 2030, een visie op de toekomst, een visie op wat wij voor stad wil- len nalaten aan onze kinderen en kleinkinderen. Een ongekend aantal Schiedammers van alle leeftijden is bereid geweest om tijd vrij te maken om daarover mee te denken en mee te werken. Gezamenlijk hebben we verleden, heden en toekomst verbon- den en een kompas uitgezet voor de komende periode. Maar verbinden tussen heden en verleden komt in veel meer aspecten tot uiting. Ook bij grote evenementen als de Brandersfeesten, Waarvan we in 2009 het 25-jarig bestaan vierden, mede dankzij de jarenlange inzet van heel veel betrokken stadsgenoten. Grote Schiedammers zoals Vrouwe Aleida en stadsheilige Liduina ston den symbool voor de Sterke Vrouwen Ploeg in 2009. In een heus 'glossy' magazine doet de ploeg verslag van alle activiteiten in 2009. Ik kan u dat blad van harte aanbevelen. En heren, bijna alle moderne sterke vrouwen benoemen als grote succesfactor de verbondenheid en samenwerking met hun partners. Dus ook echt een blad voor u. Verbinden staat ook voor de grotere toegankelijkheid van gemeente, raad en college. De Schiedammers met hun vele en vaak heel verrassende kwaliteiten zijn de kracht, het echte kapitaal van onze stad. Als gemeen tebestuur hebben wij veel inzet ge- pleegd om de banden met de burgers verder te verstevigen. De spreekuren van de collegeleden en de fracties, het burgerpanel, het Stadserf, de vele mogelijkheden voor burgers om te participeren, het Masterplan Dienst verlening. Het zijn alle' voorbeelden daarvan. v Dit soort verbindingen vormt de blauwdruk van Schiedam. Het zijn verbindingen waarmee we vooruit kunnen; het zijn de bouwstenen van de toekomst. Rond de jaarwisseling is het gebrui- kelijk om vol optimisme goede voor- nemens te maken. Als burgemeester doe ik dat natuurlijk ook voor Schie dam. Onze stad moet nog meer een veilige warme thuishaven zijn voor alle Schiedammers. Schiedam moet verder uitgroeien tot een plek waar het prettig werken, wonen en recree- ren is. Wil je die goede voornemens, die grote ambities kunnen waarma- ken, dan moet je de realiteitszin en durf hebben om ook de valkuilen onder ogen te zien. Een overheid, een gemeentebestuur dat zich nadrukkelijk openstelt als vraagbaak (wat overigens een ver- plichting is vooral alle gemeenten vanaf 2015), zich opwerpt als ge- sprekspartner en daarbij op per- soonlijk niveau zeer toegankelijk is, wordt ook aangesproken voor elke onenigheid rond een tegenslag. Daarnaast vraagt de samenleving van de 21ste eeuw om gezaghebben- de oplossingen op eerder genoemde vraagstukken; een epidemie, een ongeluk, een financiele crisis enzo- voort. Maar deze wens tot gezaghebbende antwoorden valt soms samen met een gevoeligheid die argwaan koes- tert tegen de uitvoering van het ge- zag. En dat gezag staat of wordt soms zeer slecht aangeschreven. En, het lijkt zelfs mode om het gezag te ontmaskeren. De bekende Britse hoogleraar en so- cioloog Frank Furendi zei daarover enige tijd geleden in NRC Handels- blad ongeveer het volgende: "Als het gezag afkalft, dreigt het openbare le- ven te worden ondermijnd en maakt het plaats voor morele stuurloosheid. Officiele gezagsdragers gaan aarze- len over de vraag of zij hun invloed doen gelden. Mensen op verantwoor- delijke posten zijn dan maar al te bereid om het gezag aan adviseurs en deskundigen uit te besteden, of het te 'delen' met zogenaamde onafhanke- lijke organen van deskundigen. Zon der erkenning van moreel gezag zijn we veroordeeld tot meer procedures, meer regels en juist dat bedreigt onze vrijheid". Het is een onderwerp dat mij na aan het hart -ligt. Want het hangt nauw samen met de realisering van onze taken en onze visies en de wijze waarop wij dit willen uitvoeren, dicht bij onze burgers en ondernemers, schoon, heel en veilig. Dat bereik je alleen met respect voor elkaar, met hoffelijkheid en de bereidheid om te binden. Als burger en overheid heb je daarbij ieder een eigen verantwoor delijkheid. Als overheid heb je een dienende functie, maar je moet ook normen kunnen en durven stellen en handhaven. Je moet elkaar die ver antwoordelijkheid geven en je eigen verantwoordelijkheid nemen. Alleen dan ontstaat ruimte om te groeien. Dames en heren, Terug "naar de opmaak van de ba- lans over 2009 en deze bestuurlijke periode. In alle redelijkheid meen ik te mo- gen stellen dat we samen echt op de goede weg zijn. In alle bescheidenheid durf ik te stellen dat de resultaten van onze inspanningen allemaal zichtbaar zijn geworden in de laatste maanden van 2009. We hebben een groot financieel pro bleem aangepakt, daar was lef voor nodig. We zijn 'netjes' door de Mexi caanse griep en inentingen geloodst. Het gemeentebestuur heeft alle ver trouwen in onze gemeentesecretaris die wij dit jaar hebben kunnen be noemen. Schiedam kwam in voile glorie abso- luut volledig tot haar recht tijdens de nationale intocht van Sinterklaas. De 'echte' Sinterklaas binnenhalen was leuk. Maar het was ook zo veel meer voor onze stad. Een overweldigend aantal bezoekers in onze stad. Een overweldigend kijkcijfer, 1,9 miljoen kijkers. Het eerste grote landelijke evenement na Koninginnedag. Veiligheid was net zo belangrijk als het programma rond de intocht. En het is meer dan voortreffelijk gegaan. Het was een knaller voor het imago van Schiedam. Alles daarna was een groot succes; de mantelpakjesavond, de uitreiking van een aantal nieuwe boeken, de opening van het Veiligheidshuis, de bijeenkomst rond 60-jarige huwelij- ken, de opening van Winterhart en het ontsteken van de lichtjes in de kerstboom. En zo kan ik nog wel even doorgaan. In alle bescheidenheid mag ik hier voor u staan en met u constateren dat Schiedam zich beter presenteert. We weten welke verborgen schatten we hebben. We laten ze iftn en we zijn er goed in. Het college vormt een eenheid. Met elkaar hebben we gezamenlijk de problemen aangepakt. We hebben tie rit niet uitgezeten maar bestuurd. En we hebben een raad die ons scherp houdt en ondersteunt. Kortom, een gemeentebestuur waar ik trots op ben. Het jaar 2010 wordt een bijzonder jaar, een spannend jaar ook, want in maart zijn er gemeenteraadsver- kiezingen. Er komt een nieuwe raad en een nieuw college, maar het is mijn stellige overtuiging dat we ook in 2010 erin zullen slagen om met elkaar verder te bouwen aan onze veilige, duurzame stad op menselijke maat, een Schiedam waar we trots op kunnen zijn. Ik wens u graag aan het begin van 2010 naast creativiteit, samenwer king (binden), veel geluk, vertrou wen en bovenal een hele goede gezondheid toe. 5* f 1KMIMM OfCS 'wunsj i» .Mi;,

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 4