Dicht b huis ll i ii ll |l 324.000 De Baldakijnen De Schaapskudde van Vorkestaert 1 1,11 1111 id j i 11 Zouttekort nekt gladheidsbestrijding Fiets mag ook in 2010 mee in metro K- Net als landelijk het geval is, is ook IRADO in Schiedam bijna door het strooizout heen. Door de aanhoudende vrieskou en neerslag, is het bedrijf daarom niet in staat om alle in het gladheidbe- strijdingsplan aangewezen gebieden, stroef te houden. Om het resterende zout zo efficient mogelijk te benut- ten, geeft IRADO op dit mo ment prioriteit aan door- gaande routes. Ook worden de fietspaden met een meng- sel van zout en zand ge- strooid. Routes naar voorzieningen, winkelgebieden en woonwij- ken hebben een lagere prio riteit en worden als laatste gestrooid. Omdat Rijkswaterstaat en de provincies voorrang krijgen, is het voor gemeenten moei- lijk om aan zout te komen. IRADO benut diverse kana- len om aan extra zout te ko men. Naar verwachting wordt woensdag een partij geleverd. Volgens de weersverwach- ting wordt het nog kouder. Indien neerslag uitblijft heeft de grond kans om droog te vriezen waardoor gladheid kan afnemen. Voor- lopig dienen weggebruikers extra voorzichtig te zijn. Schaapherder Arend Slot hoedt twee dagen per week met zijn eigen border collies Floyd en Stone een kudde van ca. 160 schapen. De ove- rige dagen worden door an- dere vrijwilligers ingevuld. De kudde is eigendom van de Stichting Vorkestaert. De schapen zorgen ervoor dat de ca. 250 hectare van het nieuwe natuurgebied ten noorden van Schiedam en Vlaardingen tussen de spoorlijn Schiedam-Delft en de Vlaardingse vaart be- graasd wordt. De begrazing is van groot belang voor het landschap omdat de schapen zorgen voor verspreiding van zaden waardoor de biodiver- siteit wordt vergroot. Boven- dien dragen zij er aan bij dat ongewenste opslag wordt voorkomen en het open ka- rakter van het weideland- schap van Midden Delfland behouden blijft. Het is een fantastisch gezicht om het samenspel tussen de twee honden en de herder te zien bij het leiden van de kudde. Minder bekend is dat hierbij ook een belangrijke rol is weggelegd voor de hamel. De hamel is een ram die met de fles is grootgebracht, is ge- castreerd en het gehele jaar door een belangrijk onder- deel van de kudde is. Hij neemt vaak de leiding als er een obstakel zoals een brug- getje genomen moet worden. Als er een schaap over de dam is volgen er meer! De hamel is een heel aanhanke- lijk dier en volledig hand- tam. Soms wordt er een bel aan de hamel gebonden en kunnen we spreken van een belhamel! De schapen zijn in twee perioden met tussenpo- se van een maand gedekt en zullen in het komende voor- jaar in februari en maart be- vallen. Hiervoor staat een stal ter beschikking aan de aan de Woudweg 26. Hier is er ook een omheind stuk weiland waar de schapen al- tijd de nacht doorbrengen. Ze zijn het gehele jaar onge- acht de weersomstandighe- den buiten en worden dage- lijks in het gebied ingezet. De meeste schapen zijn van het ras "Veluws heideschaap", echter door kruising'en zijn ze niet helemaal raszuiver. Het is erg leuk om door de kudde heen te wandelen. Het is een prachtig gezicht met de kersttijd zo'n kudde in de sneeuw in onze eigen omge- ving te zien. De fiets mag definitief gratis mee in de metro. Na een proefperiode van enkele maanden is gebleken dat het geen noemenswaardige pro- blemen voor andere reizigers oplevert. Reizigers die de fiets mee willen nemen, kun nen dat voortaan op werkda- gen doen tussen 9.00 en 16.00 uur en na 18.30 en in het weekend de gehele dag. Omdat RandstadRail ook buiten de regio rijdt, valt die voorlopig buiten de regeling. De afgelopen maanden is een proef gehouden. De re- sultaten daarvan zijn zoda- nig dat de proef wordt omge- zet in een definitieve rege ling. Daarvoor moet nog wel een aantal aanvullende maatregelen getroffen wor den. Zo zijn de tijden enigs- zins aangepast. Er mogen maximaal twee fietsen per metro-/sneltramrijtuig wor den toegelaten; dit vanwege de veiligheid en om de hin der voor overige reizigers te beperken. Daarnaast geldt de regel dat mindervaliden voorrang hebben boven rei zigers met een fiets. De me- trovoertuigen zullen in de komende maanden beter worden aangepast aan het vervoer van fietsen. Ook zul len de voertuigen worden be- stickerd, zodat duidelijk is welke toegangen van de voertuigen geschikt zijn voor reizigers met een fiets. Nog enkele woningen te koop 5 of 6-kamerwoning U etages grote garage annex berging of studio grote badkamer en mogelijk extra doi|cheruimte enorm dakterras aan de living uitzicht op speelveld voor grote gezinnen of werken aan hui« di www. an Ke c0 a ewe sni www.hettDernooiveld.nl cB Maasstad Weekbladen WX 6 januarl 2010 84 WATERWEG> Schapen in de sneeuw De schapen zorqen ervoor dat de ca. 250 hectare van het nieuwe natuurgebied ten noorden van Schiedam en Vlaardingen begraasd wordt ROTTERDAM) Op de hoek van de Burg. Van Haarenlaan, Burg. Knappertlaan en Vlaardingerdijk, is de afgelopen jaren de mooie nieuwe buurt Het Toernooiveld gebouwd. Met veel eengezins- woningen, tuinen en speelruimte. Op loop- en fietsafstand van gezellige winkels, mooi natuurgebied, scholen en openbaar vervoer. En met een supersnelle verbinding naar de A20 en A4. Van de 12 grote Baldakijnwoningen zijn er nog een paar te koop. U kunt hiervoor gebruik maken van een dubbele woonlastenverzekering. ewes Make 138ra; Ooms Maketaars X 010 273 01 02 S www.ooms.nl

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 9