Hr LoopBaan Kiezen met hoofd of hart? It TO M. Polderman We bellen wat af Transport moet echt veiliger Jazeker CS53 KLEINE i Vernieuwd energielabel Rijk bespaart energie Pensioenfondsen Een nieuw jaar met nieuwe kansen Nederland telt 16 miljoen inwoners en 20 miljoen mobiele telefoonaansluitingen. In 2000 waren dat er nog 10 miljoen. Veel mensen hebben een mobiele telefoon voor prive en een voor zakelijke gebruik; gemiddeld dus 1,2 aansluitingen per inwoner. Het aantal vaste telefoonaansluitingen blijft met 5,8 miljoen redelijk stabiel. Wei stijgt het aandeel bellers via internet ten opzichte van de aloude analoge aansluiting. In ons land heeft 86 procent van de huishoudens toegang tot internet; 75 pro- cent via een breedbandaansluiting (kabel of adsl). Overheid en transportsector gaan transportcriminaliteit har der aanpakken. Er komen 38 concrete acties op het gebied van veiliger parkeren, verbeteren van aangiftes, verhogen van aangiftebereidheid en het Keurmerk Transport en Lo- gistiek. Politie en Justitie geven prioriteit aan de bestrijding van deze vorm van misdaad met een combinatie van be- stuurlijke en strafrechtelijke maatregelen. Er komt een certi- ficering van veilige parkeerplaatsen. Door parkeerplaatsen te verbeteren zal de transportcriminaliteit en economische schade in de transportsector verminderen. Het probleem staat inmiddels 00k op de Europese agenda. Het vernieuwde energielabel voor woningen en gebouwen I is beschikbaar. Het label laat zien hoe energiezuinig een woning of gebouw is en wel- ke maatregelen er mogelijk zijn om het energieverbruik te verminderen. Naast de be- staande klachten- en geschil- lenregeling is er per 1 januari een digitaal klachtenloket www.energielabelklachten.nl geopend. De rijksoverheid neemt de komende jaren energiebe- sparende maatregelen, waar- door het energieverbruik in 2015 met zeker 10 procent zal zijn gedaald. Dit levert het rijk de komende jaren een besparing op van 50,5 miljoen euro. Pensioenfondsen moeten er alles aan doen om hun ver- mogen op te krikken, nu is gebleken dat de levensver- wachting van Nederlanders tot 2050 met 1,5 jaar zal toe- nemen. De fondsen leden het afgelo- pen jaar een verlies van 219 miljard euro, waarvan 112 miljard euro een gevolg was van in waarde gedaalde be- leggingen. Elke dag weer maken we keuzes: Wat gaan we eten, bij wie ga ik op bezoek, hoe laat ga ik van huis. Besliss- ingen kunnen 00k vergaan- de gevolgen hebben: Bij welke energiemaatschappij kopen we stroom, welke politieke partij krijgt mijn stem, wordt het een snelle auto of een met een groen label, gaan we sparen of le- nen.Lang is gedacht dat al deze beslissingen heel ra tioned worden genomen met een koele, zelfzuchtige afweging. Dat blijkt uit een studie van de Wetenschap- pelijke Raad voor het Rege- ringsbeleid (WRR) niet zo te zijn. De mens is volgens de onderzoekers van ver- schillende vakgebieden (psychologie, economie, neurobiologie en filosofie) geen 'homo economicus'. Ze betrekken lang niet al- tijd alle beschikbare infor- matie in hun keuze, houden wel degelijk rekening met de belangen van anderen en kiezen soms uitgespro- ken 'irrationeel'. Zo willen veel mensen bijvoorbeeld echt afvallen, maar bezwij- ken zij desondanks gere- geld voor de verleiding van een lekkere maar vette maaltijd. Toch schuilt er wel degelijk logica in menselijk keuze- gedrag. Dat is van groot be- lang, want daardoor wordt het mogelijk om invloed uit te oefenen op onze keuzes en dat is noodzakelijk om grote maatschappelijke problemen aan te pakken. de Column van Cees Risseeuw www.hypbtheker.nl Zo, het jaar zit erop. We kunnen weer terugkijken met allerlei grafieken, staatjes en rijtjes. Want daar zijn wij Nederlanders gek op. Grafieken en getalletjes. Daarmee maken we inzichtelijk hoe het met ons gaat. Op zich begrijpelijk natuurlijk, want meten is weten. Maar ik vind wel dat al deze getalletjes, grafieken en rijtjes ons fogisch denken aantast, vindt u niet. Het is het zelfde als een navigatiesysteem in de auto (structureel door iedereen inmid dels tomtom genoemd). We toetsen de bestemming in en laten ons volledig begeleiden door de dame in het apparaat. En vrijwel altijd brengt de navigatie ons waar we moeten zijn, een enkele uitzondering daargelaten. Maar wat we niet in de gaten hebben is dat we eigenlijk geen flauw idee meer hebben waar we zijn, en hoe we gereden hebben. Daar hoeven we namelijk niet meer op te letten, dat wordt voor ons gedaan. En daarin schuilt wel een gevaar vind ik. Als we zelf opletten weten we waar we zijn, hoe we moeten rijden en denken we erover na. Met een navigatiesysteem in de auto veel minder. Dat is dus 00k zo met alle grafieken die we voorgeschoteld krijgen. Recent actueel natuurlijk de klimaattop in Denemarken. We kijken ernaar, krijgen wat beelden voorgeschoteld die onze mening ernstig moet beinvloeden. Smeltende ijskappen, verontrustte wijnboeren in Frankrijk, veranderende flora en fauna in Nederland. Terecht of niet, maar je mening wordt bei'nvloed! Als we daarna 00k nog eens allerlei grafieken te zien krijgen waaruit moet blijken dat het klimaat verandert en de temperatuur stijgt dan zijn we overtuigd. Er moet iets gebeuren. Maar we vergeten 1 ding. Zelf logisch nadenken of eventueel onderzoek te doen. Want wie dat doet zal erachter komen dat de huidige opwar- ming van de aarde (nog) helemaal niet zo bijzonder is en we dit eeuwen geleden 00k al eerder hebben gehad. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat we ongestoord door kunnen gaan met de wereld maar enige nuance is wel op zijn plaats. We hebben de afgelopen jaren gezien wat er gebeurt in de financiele sector als mensen niet logisch nadenken. We laten ons graag rijk rekenen, zijn hebzuchtig. Kijk maar naar de "koffertjes" van Linda de Mol op zondagavond. We willen altijd meer... Zijn nooit tevreden. Mijn boodschap is en blijft dan 00k "denk logisch na voor je alles maar klakkeloos aan- neemt, en wees kritisch realistisch en 00k eens tevreden". Met die overtuiging kom je denk ik het verst, 00k in 2010. U kunt u reactie mailen naar C.Risseeuw@hypotheker.nl TOYOTA Kleine auto's verdienen een grote proefrit. Maak kans op een jaar lang gratis rijden. Today Tomorrow Toyota Schiedam, Laan van Bol'es 2,010-4703800 1 Maasstad Weekbladen XQ ;X0 oensdag 13 januari 2010 Cees Risseeuw Hypotheek adviseur De Hypotheker Broersvest 64-66 3112 DG Schiedam Tel.: (010) 473 11 50 Fax: (010) 473 83 30 Kleine auto's hebben grote voordelen. Ze zijn wendbaar, zuinig en slim. Kom dus kijken naar de iQ, AYGO, Yaris en Urban Cruiser en wie weet wint u de grootste kleine autoproefrit van Nederland. Een jaar lang gratis rijden en de benzine cadeau! Brandstofverbruik (2004/3/EC) varieert van 4,21/100 km (23,8 km/1) t/m 7,01/100 km (14,3 km/1), CO2110 -164 gr/km. Actieperiode loopt van 07/12/2009 t/m 30/01/2010. Vraag naar de voorwaarden Er is al een Yaris vanaf €10.950,-. Prijzen en labels onder voorbehoud goedkeuring belastingplan 2010. Afgebeeld -Yans Aspiration 5•deurs €15.450 - Prijzen inctusief BTW. exclusief kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage Wijzigingen voorbehouden

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 12