Rotterdam en Antwerpen gaan meer s'amenwerken Fotowedstrijd Havenkrant groot succes Gespot: een oude bekende is weer terug 4- Stenen voor zeewering Maasvlakte 2 Start bouw Hotel At Work op Maasvlakte Geluidhinder komt vooral van wegverkeer, treinen, vliegtuigen, industrie, hore- ca en evenementen. Geluid heeft veel bronnen, soms niet makkelijk vast te stellen, zeker niet bij laagfrequent geluid. Laagfrequent geluid is een verzamelnaam voor hele lage tonen, vaak waar- neembaar als een bromtoon. Dit geluid kan je ver van de bron horen en is niet speci- fiek voor een bepaalde bron: moeilijk zoeken dus. Een- maal gevonden, biedt hand- having van de geluidwetge- ving geen soelaas want voor laagfrequent geluid geldt geen wet- of regelgeving. De Wet geluidhinder voorkomt overigens sowieso geluid- overlast vaak niet. De nor- men gaan namelijk uit van het gemiddeld aantal deci- bellen per jaar en houden geen rekening met de over- last van geluidgebeurtenis- sen, bijvoorbeeld het mo ment dat een trein voorbij rijdt. De DCMR meet ook ge luid om mogelijke normo- verschrijding vast te stellen en de herkomst van het ge luid te bepalen. In 2009 on- derzocht de milieudienst on- der andere de herkomst van geluid in de omgeving van Westvoorne en Capelle aan den IJssel. In 2010 vervolgt de DCMR het onderzoek naar de herkomst van het laagfrequent geluid in Nes- selande. Ook start de DCMR geluidmetingen aan de HSL- lijn in Lansingerland en staat er al een vast meetpunt in het gebied bij de Calland- brug bij Rozenburg. Dit ge- luidnetwerk wordt in 2010 uitgebreid met een meetpunt in Westvoorne en in Pernis. De Yeoman Bontrup, het eerste schip met stenen voor de harde zeewering van Maasvlakte 2, is deze week gelost in Rotterdam. De ste nen komen uit het Noorse Bremanger, zo'n 200 km ten noorden van Bergen. De ko- mende twee jaar arriveert el- ke twee weken een schip met zo'n 90.000 ton natuur- steen. In totaal is 5 miljoen ton nieuwe steen nodig. Nog eens 2 miljoen ton steen van de bestaande zeewering van de Maasvlakte wordt herge- bruikt. Aannemerscombinatie PU MA heeft voor de stenen een speciale afmeerlocatie ge- bouwd aan de westkant van de Yangtzehaven op de be staande Maasvlakte. De bulkcarriers met stenen me- ren hier af aan palen en ver- volgens wordt in 36 uur de lading breuksteen van 90.000 ton gelost. De topmannen van de ha vens van Rotterdam en Ant werpen willen dat hun be- drijven nauwer gaan samen- werken. De toenadering is een direct gevolg van de uitspraak, eer- der deze week, van de Raad van State om de bezwaren tegen het uitdiepen van de Westerschelde te verwerpen. Dit dossier trok een zware wissel op de relatie tussen beide havens, aldus Smits. „De emotie is nu aan het wegebben", zegt hij. „Ikhoop dat we de komende wek'en tot bilaterale gesprekken ko men." Hans Smits, president-direc- teur Havenbedrijf Rotter dam, opent donderdag 21 ja nuari een expositie van bij- zondere havenfoto's in de YangtzeZaal van informatie- centrum FutureLand. Ge'interesseerden zijn van harte welkom om de opening bij te wonen, zij moeten zich dan wel vooraf aanmelden bij h.stok@portofrotter- dam.com. In Havenkrant nummer drie (verscheen medio Septem ber) riep het Havenbedrijf amateur-fotografen en ha- venfans op hun favoriete ha- venfoto in te sturen. Dit le- verde in totaal 400 foto's op. De jury, onder aanvoering van fotograaf Freek van Ar- kel, koos de achttien beste foto's. De jury beoordeelde de inge- zonden foto's op onder meer: gekozen standpunt, span ning in compositie, timing, bijzonder licht en eigenheid. Deze selectie is van 21 janu ari tot medio maart te be- Na ruim een jaar heeft Rot terdam afgelopen weekeinde weer een oude bekende op bezoek gehad: de Berge Stahl. Spotters hebben dat snel in de gaten en staan in de startblokken om de gigant digitaal vast te leggen. Vanaf de brug zijn te zien de tien luikhoofden op de vijf rui- men van's werelds's groot- ste bulkcarrier. Tot 9 januari 2009 kwam de.Berge Stahl zo'n negen of tien keer per jaar ijzererts uit Brazilie los- sen bij EECV in de Euro- poort voor de staalfabrieken van ThyssenKrupp in Duits- land. Door de teruggelopen staalproductie bij de Duitse hoogovens als gevolg van de recessie is het enorme schip vorig jaar op een andere rou te ingezet, namelijk tussen Brazilie - via Kaap de Goede Hoop - en de in China gele- gen haven Dalian. De Berge Stahl van 364.767 ton draag- vermogen is in 1986 ge- bouwd, 343 meter lang en 63,5 meter breed. Zij is een van de achttien bulkcarriers van de Noorse rederij Berge Bulk in Oslo. Vorige week ar- riveerde de gigant in Rotter dam. Geen andere haven in Europa kan het schip met een diepgang van 22,55 me ter ontvangen. Dit jaar zal de Berge Stahl regelmatig in Rotterdam worden gelost. Het staalbedrijf ThyssenK rupp heeft het schip weer ge- charterd voor bevoorrading van de Duitse hoogovens met ertsen. Een vaartocht vanuit Brazilie naar Rotter dam betekent dat de ijzerert- sen met circa 120 duwt^k- ken moeten worden afge- voerd. Berge Bulk heeft ver- trouwen in de toekomst. Er zijn vier zogeheten China- max ULBC's (Ultra Large Bulk Carriers) van 388.000 ton (dwt) in bestelling. Als die in de vaart komen zal de Berge Stahl (na 24 jaar hege- monie) niet langer de groot- ste zijn. wonderen in FutureLand. Speciale vermelding verdie- nen de drie winnaars: Bas Hoogstad, Lennart Daantje en Miranda van Hulst. Zij winnen hun eigen foto uit- vergroot op canvas. En na- tuurlijk zijn hun foto's gepu- bliceerd in Havenkrant num mer vier, deze verscheen me dio december. De eerste units van Hotel At Work, het tijdelijke hotel voor werknemers van (bouw)bedrijven die langere tijd achtereen in het weste- lijk deel van de haven van Rotterdam werken, zijn maandag 18 januari ge- plaatst. Hotel At Work wordt gebouwd op de bestaande Maasvlakte tussen het Dis- tripark Maasvlakte en de Slufter, langs de Malakkas- traat op nummer 40. In fe- bruari opent Hotel At Work de deuren voor de eerste gas- ten. Dan zal, bij voldoende belangstelling, ook een rond- leiding voor journalisten worden georganiseerd door Hotel At Work. In het weste- lijk deel van de haven wordt de komende jaren flink ge bouwd. Zo verrijzen er elek- triciteitscentrales van E.ON, Electrabel en Enecogen, LNG-terminals van GATE en Liongas, en een aantal min- der grote projecten. Daar- voor moeten dagelijks dui- zenden werklieden in dit deel van de haven zijn. De komst van Hotel At Work be tekent dat een groot deel van de bouwvakkers straks niet tweemaal daags over de A15 rijdt. Dat betekent minder fi les. Veel van de werkers ko men uit het buitenland en worden nu gehuisvest op verschillende locaties op for- se afstand van het werk. De kamers worden verhuurd aan bedrijven die actief zijn in bouwprojecten in het ha- vengebied. Hotel At Work blijft zeker tot 2015 staan. Maasstad Weekbladen TX 120 januari 2010 99 In de haven Geluidbron van ergernis in Rijnmond In 2009 daalde het aantal meldingen bij de Meldkamer van de DCMR Milieudienst Rijnmond tot 20.586. Ook het aantal mel dingen over geluidhinder nam at van 16.866 in 2008 naar 14.922 in 2009. Toch was geluid een grote bron van ergernis voor de Rijnmonders in 2009. De jury beoordeelde de foto's op onder meer: gekozen standpunt, spanning in compositie, timing, bijzonder licht en eigenheid. ROTTERDAM) De fotograaf is Cees de Keijzer van www.worldshipsocietyrotterdam.nl.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 19