[Ui^lN ROTTERDAM H Podium journaal j Familiegeschiedenis onder de loep in 'Jan Steenstraat 1' Der Zigeunerbaron van Strauss is de opera onder operettes Rotterdamse oma tussen kleinkinderen van Jeugdtheaterhuis Het-ballet der balletten in de Stadsgehoorzaal Theater 1 J www.uitburo.nl/rotterdam buro nieuwe Luxor Theater oio I oude Luxor Theater Met Der Zigeunerbaron heeft Johann Strauss een operette van niveau ge- creeerd. Der Zigeunerbaron wordt, net als Die Flederm- aus, betiteld als de opera on der de operettes. Strauss heeft maar liefst twee jaar gewerkt aan dit meester- werk. Het resultaat: een avond vol meeslepende mu- ziek en wereldberoemde aria's als 'het Zwijnenlied' van de varkensfokker Zsu- pan en 'De zigeuneraria' van prinses Saffi. Der Zigeuner baron is op dinsdag 26 janu- ari te zien in het nieuwe Luxor Theater. Het verhaal gaat over de ro mance tussen Sandor en de zigeunerin Saffi. Zij blijkt een prinses te zijn. Sandor is niet van adel en kan daarom niet met hear trouwen. Ver- scheurd van verdriet gaat hij vechten ih de oorlog, maar bij zijn terugkeer wordt hij in de adelstand tot baron ver- heven en kan hij alsnog zijn prinses trouwen. Der Zigeunerbaron is geen dun liefdesverhaaltje, maar gaat over de kracht van liefde en de vernietigende invloed van opportunisme. WIN KAARTEN! Lezers kunnen kaarten win- nen voor de operette Der Zi geunerbaron op 26 januari. Maasstad weekbladen ver- loot in samenwerking met het Luxor Theater 10 x 2 kaarten. Stuur een mail met naam, adres en telefoon- nummer naar prijsvraag@maasstad.nl. Vincent Wernke ROTTERDAM - Het Jeugd theaterhuis probeert kinde- ren vanaf zeven jaar te inte- resseren in geschiedenis. Zij doen dit via de familievoor stelling 'Jan Steenstraat T, met veertig jongeren van de lesafdelingen Gouda, Alphen aan den Rijn, Gorinchem, Capelle aan den IJssel en Leiden. De rol van oma wordt gespeeld door de Rot terdamse actrice Loes Vos (74)- „Ik heb zelf geen kleinkinde ren, maar dankzij deze voor- stelling heb ik er ineens veer- tig in mijn schoot geworpen gekregen. Daar ben ik heel verguld mee", lacht Loes Vos. Zij speelt in 'Jan Steen straat T Oma Fien. „Zij komt net uit het ziekenhuis en re- aliseert zich dat ze niet het eeuwige leven heeft. Ze vindt dat ze in haar huis moet gaan opruimen en de kleinkinde ren komen helpen." Het Jeugdtheaterhuis en re- gisseur Theo Ham willen kinderen via deze voorstel- ling interesseren voor ge schiedenis en dan met name voor hun eigen familiege schiedenis. „De kleinkinde ren weten dat oma oud is en een heel leven achter de rug heeft. Maar wat er nu eigen- lijk in oma's leven gebeurd is, dat weten ze niet. Dankzij allerlei spullen komen ver- halen naar boven." Zo stuiten de kinderen op een zuidwester, waardoor oma komt op een verhaal over de watersnoodramp. „Het zijn allemaal waarge- beurde verhalen. Zoals over de opkomst van de rock 'n roll, waarbij de film 'Rock around the clock' op last van de burgemeester van Gouda zonder geluid vertoond werd. Ook is er een verhaal pver een broer van oma waar zij nooit over praat." 'Jan Steenstraat l' zit vol dans en muziek. „Er zitten liedjes in van vroeger, maar ook van Rob de Nijs, Willeke Alberti, Jan Smit en De Dijk. Vos speelt 'Jan Steenstraat T met ruim veertig jongeren van het Jeugdtheaterhuis en kinderen van lokale basis- scholen. „Ik dacht eerst: kan ik dat wel aan, een tournee met al die kinderen? Maar het is zo ontzettend leuk. Ik kom geen aandacht tekort!" De Rotterdamse was lerares in het basisonderwijs, maar speelt al sinds de basisschool toneel. „Pas toen ik 34 was ging ik naar het professione- le theater. Bij het cabaret- theater van In den Twijfelaar en Jeugdtheater Wiedus." Daarna speelde ze televisier- ollen en toneel bij verschil- lende gezelschappen. Met 'Jan Steenstraat T toe- ren ze langs verschillende steden, maar als echte Rot terdamse kijkt ze vanzelf- sprekend uit naar de voor- stellingen in het oude Luxor Theater: „Het is een poos ge- leden dat ik daar heb ge- staan. Als Rotterdamse is het hartstikke leuk om daar met deze voorstelling te staan." 'Jan Steenstraat 1' is op 22, 23 en 24 januari te zien in het Oude Luxor Theater. Daarna 6, 7, 13 en 14 maart Isala Theater, Capelle aan den IJssel. Op donderdag 21 januari speelt de Staatsopera van Tatarstan het klassieke ballet Het Zwanenmeer in de Stadsgehoorzaal van Vlaardingen. Ruim 100 jaar geleden veroorzaakte dit ontroerende roman- tische sprookje al een sensatie. En ook nu nog blijkt 'Het Zwanenmeer' het publiek te raken. Zeker als het in zo'n adembenemende uitvoering als door het beroemde ballet van De Staatsopera van Tatarstan wordt gebracht. Het Zwanenmeer vertelt het verhaal van de liefde van een jonge prins voor de (betoverde) zwanenkoningin Odette. Door intriges van de zwarte zwaan Odile wordt dit prille ge- luk wreed verstoord, maar uiteindelijk wordt in de zoge- naamde witte scene, waar alle zwaantjes aan deel nemen, het geluk hervonden. Een romantisch balletsprookje dat publiek over de hele wereld nog steeds ontroert. De voorstelling is op donderdag 21 januari om 20.15 uur te zien in de Stadsge hoorzaal van Vlaardingen. 010 484 33 33 www.luxortheater.nl w>zo 20-24/114.00/20.00u All Shook Up love Me Tender Elvis-hits in jukeboxmusical met Rene van Kooten di 26/1 20.00u Der Zigeunerbaron Operette van Johann Strauss Jr met o.a. Bert Simhoffer wo-do 27-28/1 20.00u Gutdo Weijers Axestos 16+) Scherp, inleractiel en hilarisch. Maar niet onschuldig 484 33 33 I www.luxortheater.nl Kruiskade 10, 3012 EH Rotterdam. De Rassa is elke dag geopend van 12-18 uur. Maasstad Weekbladen TX 20 januarl 2010 97 De operette Der Zigeunerbaron gaat over de kracht van liefde en de vernietigende invloed van opportunisme. ROTTERDAM) vr-zo 22-24/1 19.30u Jan Steenstraat 1 familievoorring vol muziek en dans. Met o.a. loes Vos. Zo.15 uur di 26/1 20.00u Campert, Mulder Chabot hi zoens Literair toptrio terug in het theater wo 27/1 20.00u Dolf Jansen Mlijd verder over zijn grote passie hardlopen en adualiteiten Oma Fien (Loes Vos) omringd door haar kleinkinderen in de familievoorstelling 'Jan Steenstraat V. Foto: Jeugdtheaterhuis REGIO> Posthumalaan 13072 AG Rotterdam. De kassa is elke dag geopend van 12-18 uur. Het verhaal is inmiddels bekend. Geen baan meer. Geen vrouw meer. Geen toekomst meer. En wat doe je dan, als je ineens een groot bedrag aan alimentatie moet ophoesten, om te voorkomen dat je straks ook geen kind meer hebt? Dan begin je een stripact. Met je vrienden. De musical The Full Monty, met Charly Luske, Rogier Komproe, Zjon Smaal, Vincent de Lusenet, Richard Spij- kers en Stan Limburg, is van woensdag 17 tot en met zaterdag 20 februari te zien in het oude Luxor Theater. Foto Roy Beusker Ga voor meer informatie en kaartverkoop naar het Rotterdams Uitburo in de Centrale Bibliotheek (Hoogstraat 110).

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 23