MaasstadPers I I I II I I JoDTracR.nl 1 II Kaukasus Emir Oemanov eist aanslag Nevski Express op De Kaukasus is een grote lappendeken if ifi p ...datwekunnen kiezenvoor kweekvlees wat moet je afieren en wat moet je Dijleren? OOO - as Zeffbenoemde leider van een zelfbedacht emiraat De aanslag op de Russische Nevski Express is opgeeist door de Kaukasische emir Dokka Oemarov. Wie? Petra Janbroers ROTTERDAM De Russische autoriteiten maken jacht op extremistische, islamiti- sche terroristen uit de noordelijke Kaukasus die volgens hen verant- woordelijkzijnvoordebomaanslag van vrijdag op de luxe passagiers- trein tussen St. Petersburg en Mos- kou. Er vielen 27 doden en honderd gewonden. Als de claim van 'het commando van het Kaukasische emiraat' waar is, is de link met Tsjetsjeense rebellen snel gelegd. Wie is emir Dokka Oemarov? Dezelfverklaarde leidervan hetzelf bedachte Kaukasische 'emiraat'. Dat omvat volgens hem Tsjetsjenie, lngoesjetie, Noord-Ossetie, Dage stan, Kabardie-Balkarie, Karatsjaj en een deel van de Kraj van Stavro pol. Voorhij zichzelf op 31 oktober 2007 tot emir benoemde, was hij, vanaf 17 juni 2006, de (vijfde) pre sident van dein 1991 afgescheiden, niet erkende Tsjetsjeense republiek Ichkeria (circa 1,1 miljoen inwo- ners). Op 31 oktober 2007 veran- derde de nu 45-jarige Dokka Oe marov de naam Ichkeria in Nox<;iy<;6 en bracht dat als provin- cie onder in de virtuele staat 'Kau- kasisch emiraat'. Wat wil Oemarov? Volgens zijn verklaring aan de aan Tsjetsjeense rebellen gelieerde web site kavkazcenter.com, waarop ook de bomaanslag werd opgeeist, wil hij 'er alles aan doen om de jihad verder over het Russische grondge- bied te verspreiden en de Russische economie te ondermijnen. In het voorjaar hebben we besloten onze sabotage-acties in Rusland uit te breiden, naast de aanslagen die we blijven plegen op de infrastructuur van de Russische bezetter in de Kau kasus.' Naar verluidt wil Oemarov, die ook de Arabische naam Dokka Aboe Oesman gebruikt, islamiti- sche stri jdgroepen in de regio onder een noemer brengen en de sharia, Dokka Oemarov zegt achter de aanslag op de Russische trein te zitten. ap Armenie Azerbeidzjan Republiek Nachitsjevan Autonome provincie Nagorno Karabach (onafhankelijk) Georgie Republiek Abchazie (onafhankelijk) Republiek Adzjarie Autonome provincie Zuid-Ossetie de islamitische wetgeving, invoe- ren. Waarom de aanslag op de Nevski Express? Volgens de verklaring van de emir op het internet 'wordt de trein voor- al gebruikt door de bureaucraten van de heersende macht'. Bi j de aan slag bij het plaatsje Uglovka kwa- Russische Federatie Republiek Adygea Republiek Karatsjaj-Tsjerkessie Republiek Kabardie-Balkarie Republiek Noord-Ossetie Republiek lngoesjetie Republiek Tsjetsjenie Republiek Dagestan Territorium (Kraj) van Stavropol Territorium (Kraj) van Krasnodar men ook twee ambtenaren om. De terroristen maken zich er bi jzonder druk over dat de Russische autori teiten, 'de ongelovigen', aanvanke- lijkspraken van een ongeluk. Twij- fel hieraan was over nadat de volgende ochtend een tweede bom op afstand tot ontploffing werd ge- bracht bij de treinresten. Dit kostte MaasstadPers December 2009 In de wolken sodaforie 36C bi jna het hoofd van de baas van het Russische onderzoeksteam Alexan der Bastrykin', maken ze duidelijk in de verklaring. Wat heeft Oemarov verder op zijn kerfstok? Zijn naam duikt regelmatig op in verband metSjamil Basajev, krijgs- heer en de veronderstelde leider van het gijzelingsdrama in Beslan, Noord-Ossetie, in 2004. Gewapen- de rebellen hielden toen zo'n 1.000 mensen, inclusief 777 kinderen, gevangen om de Russen te dwingen de tweede oorlog om Tsjetsjenie te beeindigen. Maarde Russische vei- ligheidstroepen vielen de school aan; 385 mensen, onder wie 186 kinderen, kwamen daarbij om. Oe marov heeft altijd ontkend iets met Beslan te maken te hebben gehad. De Russen denken dat Basajev ook bij de aanslag op de Nevski Express isbetrokken. O Onderzoekers in Eindhoven zijn erin geslaagd in het lab een minuscuul var- kenslapje te kweken, uit cellen van een stukje varkensvlees. Ze zijn er van overtuigd dat Neder- land straks massaal kiest voor 'kweekvlees'. Krijgen ze gelijk? Wordt kweekvlees ooit een com- mercieel succes? Nee dus. Net zoals bij de dis- cussie over genetisch gemanipu- leerde 'nieuwe dieren' zullen ac- tiegroepen zich niet buiten spel laten zetten door wat voor on- derzoek dan ook. Ze zullen pro- testeren tegen 'de aantasting van de integriteit' van het dier. Kweekvlees zal volgens deze conservatieven een 'vervreemd' stuk dier zijn. Een tweede reden waarom kweekvlees niets wordt, is dat het nooit een stoer imago zal krijgen. Consumenten die be- wust kiezen, willen niet voor gek staan. Een groene auto oke, maar dan zo'n dure Prius. En kweek vlees is en blijft nepvlees. lets voor losers. Een kansloos idee. O De rubriek Stel... verkent wat ook het nieuws had kunrien zijn. Reactie$Auggesties: stel@depers.nl Deshunflig, pittig en nnenhaptinl ioblracLcL 1/4 pagina liggend

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 22