Alexandrium Shopping Center is al 25 jaar een begrip in Rotterdam! ALTIJD ALEXANDRIUM, ZO IS ER MAAR EEN ALEXANDRIUM Zo is er maar een 50 miljoen euro, urban en veel gratefeesten moesten van Rotterdam weer een mooie jongerenstad maken. Maar20og was geen goedjaarvoordestad metdejongste inwoners van Nederland. A f J/ Rotterdam Het loopt telkens uit de hand ledere 1e zondag van de maand koopzondag OOO Shopping Center Woonmall Laag opgeleid Scholieren MaasstadPers December 2009 Vrouwen, homo's en H studenten zie a/vama/ talovarvrlrit irr> rvl 1/2 pagina staand 130X398 je niet meer Remco Tomesen De Rotterdamse jongeren haal- den het nieuws, in 2009. Meer dan de Amsterdamse. Die strijd is gewonnen. Maar de jonge Rotterdammers haal- den het nieuws niet op een manier die de gemeente Rotterdam begin dit jaar had gehoopt. Waar de gemeente op had aangestuurd. Vijftig miljoen euro was er klaar- gelegd, om van Rotterdam in 2009 de eerste Europese Jongeren Hoofdstad te maken. Een daverend succes moest het worden, jongeren uit Rotterdam moesten eens positief in het nieuws komen. Niet de stad van de problemen, maar van de kansen, was het motto. Het liep anders. Twee keer haalden de jonge ren groot het landelijke nieuws, maar niet met het jongerenjaar. Wei op Bevrijdingsdag, toen hooligans uit de stad slaags raakten met een groep Rotterdammers van niet-Nederlandse afkomst. En wel met een strandfeest bij Hoek van Holland datvollediguit de hand liep door vechtende Rotterdamse hooligans. Een 19-ja- rige Rotterdammer kwam toen om het leven. lets kleiner was het nieuws toen het laatste weekend van november op twee plekken in de stad rellen bij feesten ontstonden: bij het Dream-City-feestvan ROCZadkine in Ahoy, en buiten bij een feest in de Maassilo.Stad van de kansen of stad van de rellende jongeren? Het is maar net hoe je het wilt zien. Communicatie-adviseur Kirsten Verdel van de Europese Jongeren Hoofdstad (officiele naam: YourWorld) weet het wel: AVij willen de jongeren nu eens positief onder de aandacht brengen. Hetgaat altijd maar over problemen.' Een positieve boodschap, inderdaad. Maar goed, Verdel kreeg dan 00k bekendheid door haar deelname aan het campagneteam van de (toen nog wannabe president) BarackObama. Agressieve sfeer Om goede vibes de stad in te pompen organi- seerde YourWorld tientallen feesten en evene- menten. Was het sponsor van een nog veel gro- ter aantal (mega)feesten. En daar ontmoetten de goede bedoelingen soms de rellende jonge ren. Terwijl politie en jongeren slaags raakten in Hoek van Holland, er geschoten werd, er ge- Rotterdam heeft vanae grote steden in Nederland de laagst opgeleide bevolking. wonden en een dode vielen, wapperden de vlaggen van YourWorld rustigdoorin Hoek van Holland. YourWorld was 00k sponsor van het agressief uit de hand gelopen Dream-City feest van Zadkine. Daar was zelfs een promotieteam aanwezig van YourWorld. 'Bijna niemand wilde luisteren', zegt een van de meisjes van het pro motieteam dat op dat feest was. De sfeer was al meteen agressief. Vechtpartijen bij de ingang, opstootjes binnen. Flyers mochten ze niet uit- delen van de organisatie, alleen maar praten. Toen ze voelden dat de sfeer slechter werd, ver- trokken ze. 'De politie begon jongeren te slaan.' Over de groepen rellende jongeren zou je kunnen zeggen: erg dat het gebeurt (en heel erg dat er iemand doodgaat), maar als het af en toe op grote feesten tot rellen komt, is het een rela- tief klein probleem. Maar je zou 00k kunnen zeggen: bij die uitbarstingen komt de hardheid van Rotterdam echt goed aan de oppervlakte, het is een niet te ontkennen signaal. Want dat de stad harder is geworden, hoor je van veel Rot terdammers. 'Rotterdam is de laatste jaren wat kouder geworden, de mensen wat agressiever', zegt de 24-jarige Rotterdamse Charissa. 'Je ziet het aan de bl ikken van de mensen'. De 20-jarige Job: 'Er heerst hier een wat stoere cultuur. Jon geren willen graag tegen elkaar opboksen'. Volgens Job en Charissa heerst er een groeps- cultuurinde stad. Job: 'Hoe groterde groepen, hoe moeili jker het mengt. Die groepen zie je op scholen, op evenementen'. Eenuitsmijterdieal twintig jaar in het centrum van de stad werkt: 'De sfeer in het uitgaansleven is de laatste vijf jaar agressiever geworden.' In negen van de tien gevallen gaat het volgens hem om groepen Ma- rokkaanse of Antilliaanse jongeren. 'Zij opere- ren steeds meer in grote groepen. Ze hebben een ding door: eenheid is kracht.' Rotterdam verjongt De agressie, de hardheid, en de enormegeldbe- dragen voor de Europese Jongeren Hoofdstad: ze zijn niet los te zien van de statistieken. Rot terdam heeft verhoudingsgewijsde meeste jon geren van de grote steden in Nederland. En de meeste jongeren met problemen. Terwijl an- dere steden vergrijzen, verjongt Rotterdam juist. Een op de drie inwoners is nu jonger dan 27 jaar. En over enkele jaren is het merendeel van die jongeren van niet-Nederlandse afkomst. Met de groepen Antilliaanse en Marokkaanse In vergelijking met andere steden ®gaat in Rotterdam een klein deel van de jongeren naar havo of vwo.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 24