De Kwestie o»mb^„„9 TROTS OV-CHIP PALEN 'VERWDZING BELANGRIJK' COLUMN Herhaalde pogingtotzelfmoord brengt Vlaardingen in rep en roer. ooo Gloeilampen Waarom krijgt iemand de gelegenheid om niet een, maar twee keer een poging te doen, zich van het leven te beroven? Ooggetuige schrikt zich kapot Ingezonden brief Nederland aan kop Mening van de deskundige Hoee dood Warm thuisfront Een nieuw weekblad vroeg me twee din- gen: 'Wat vind je hele- maal te gek in Nederland?' En: 'Wat vind je helemaal niks in Nederland?' Ik wil eerst wijzen op het gebruik van het woord 'hele maal' in beide vragen. Het is een ziekte vergelijkbaar met het 'dus' uit de jaren zestig en het eigentijdse 'zeg maar'. Het door jan en alleman met stopwoordjes bombar- deren van de taal, is iets wat mij enorm tegenstaat in Ne derland. Ik zou mensen die de term 'helemaal mooi' te pas en te onpas in de mond nemen, graag de hersens in- slaan of anderszins de mond snoeren. Wat ikfijn vind aan Ne derland is dat je op sommige plekken, na goed zoeken, nog altijd gloeilampen kunt vinden. Bij mij in huis vindje gloeilampen op de gekste plekken: in de sokkenla, op de overloop, in de linnen- kast, op de hoedenplank, on- der de keukenvloer, boven de schuifdeuren, overal waar een decimeter ruimte over is verberg ik mijn gloeilampen. Als er controle komt zul- len de mannen in de leren jassen op het eerste gezicht niks vinden. Ik denk kansloos te zijn bij een serieuze huis- zoeking, maar een opper- vlakkige inspectie zal ik glansrijk doorstaan. En nog altijd kunje mij door de straten van steden en dorpen zien schieten. Dan heb ik er weer een paar op de kopgetikt.O Dit is een voorbeeldcolumn. Vanaf3februari kunt u hier een wekelijkse bijdrage van een bekende Rotterdammer verwachten. Reageren? www.maasstadpers.nl 'Hoe suYcidaal moetje zijn, voorje opgesloten wordt?' In De Kwestie behandelen wij elke week een heikel, controversieel onderwerp dat veel mensen in de greep houdt. Karin Moerman VLAARDINGEN Als de spitstrein Rotterdam richting Hoek van Holland donderdag met een ruk tot stilstand komt, weten de pas- sagiers al hoe laat het is. Ver- traging voor onbepaalde tijd', klinkt er door de speakers, waarna er om en rond de trein van alles gebeurt. Politie, am bulances staan minuten later pal naast de spoorwegover- gang aan de Van Beethoven- singel, vlakbij het centrum van Vlaardingen, evenals een stuk of wat ooggetuigen. Een ervan krijgt een schok van herken- ning als ze in de man die zich zojuist voor de trein heeft ge- worpen, de persoon herkent die ze eerder al voor een vrachtwagen zag springen, lut- tele meters van de plek des on- heils. Wanneer dat praatje een- maal doordringt tot het groep- je buurtgenoten dat de ver- richtingen van politie en ambulancepersoneel nauw- lettend in de gaten staat te houden, is de verontwaardi- ging groot. ,,Waarom heeft niemand iets met dit wanho- pige figuurgedaan, waarom is hij niet opgenomen en hoe heeft dit in hemelsnaam kun- nen gebeuren", vragen ze zich een voor een af. Waarom krijgt iemand de gelegenheid om niet een, maar twee keer een poging te doen om zich van het leven te bero- ven? Datlijktdegrotevraag. Ooggetuigen alarmeren meteen de politie als ze aan het eind van de middag een man voor een vrachtwagen zien duiken. De Vlaardingse volkswijk, In Nederland zit je altijd dicht op het spoor, dat trekt mensen aan die suicidaal zijn. ivoknubben die wel wat gewend is zo dicht bij spoor en centrum, is toch meteen in rep en roer. Maar als de politie ter plekke komt is de man in alle consternatie al- weergevlucht. Waarheen weet op dat moment niemand. Er wordt onderling nog nage- praat over wat er gebeurd is, maar al snel gaat iedereen weer verder met de dingen van alledag. N iet heel lang daama duikt demanechterweerop, met de fatale afloop als noodlottig vervolg. Bewoners uit de wijk rond station Vlaardingen Cen trum dachten aanvankelijk dat het om een van de dak- en thuislozen ging van de nabij- gelegen en recent geopende Dak- en Thuislozenopvang. Maar volgens politie en ge- meente is dit niet het geval. Vanwege privacybescher- ming doet de politie geen ver- dere mededelingen omtrent identiteit of achtergrond van de man.O Mevrouw Van Putten is ooggetuige wan neer de man vroeg in de middag voor de vracht wagen duikt. Ze alarmeert volkomen van de kaart de politie. „Het was een ver- warde man die ik plotseling voor een vrachtauto zag springen", vertelt ze met tril- lende stem. „Maar door een noodstop kon de chauffeur het ergste voorkomen. Hij ging boven op zijn remmen staan en hierdoor kwam die man niet onder zijn wagen terecht. Wel is ie zwaar ge- raakt door de bumper, want die zat helemaal onder het bloed." Omstanders wilden de man helpen, maar die stond zo snel als hij kon op en liep in alle consternatie als een haas weg. Speculates zijn er in de wijk verder volop. Sommigen meenden in hem een beken de Vlaardingse 'sicko' te her- kennen, die wel vaker langs het spoor liep. Een ander meende dat de man eerst zijn kind thuis had omgebracht, voordat hij zichzelf voor de vrachtwagen en later trein wierp. Maar dit wordt door de politie niet bevestigd. O MaasstadPers iber20og Wat was het soms afzien de laatste jaren, als ik op zon- dagmiddag richting de Kuip vertrok. Oke, verliezen kan altijd, daar hou je rekening mee. Maar de keren dat ik met plaatsvervangende schaamte in vak Q de handen voor het gezicht sloeg zijn niet te tellen. Hoe anders is dat dit seizoen met Mario Been aan het roer! Er wordt weer gestreden om iedere grasspriet en zie daar: een vierde plek op de ranglijst, op maar zeven punten van die club uit 020. Het laatste kam- pioenschap onder Don Leo is alweer tien jaar geleden en daar zal heus nog wel een jaar- tje bij komen. Maar ik heb er zeker vertrouwen in dat als dit team zo doorgaat, die schaal weer naar Rotterdam gaat ko men. Naar de Coolsingel om preciestezijn. G. de Rooij, Crooswijk Nieuws De NSzet alles op alles om voordethuis- wedstrijd van Feyenoord te- gen Willem II de mobielein- checkpalen voor de OV-chipkaart te plaatsen bij station Rotter dam Stadion. Zelfmoord op het spoor wordt in Nederland vaker Ogeregistreerd dan in andere Europese landen. Daar- lijks werpen zich hier ruim 190 mensen voor de trein. „Belangrijk in dit soort zaken is dat mensen bekend zijn bij de hulpverlening. Veel mensen die met dit soort gedachten rondlopen kenje niet", dat zegt beleidspsychiater Daniel van derMeervan Riagg Rijnmond, nadat hij op verzoek van MaasstadPers naar de kwestie heeft gekeken. In het ideale geval was deze man direct na de eerste poging door hulpverleners die ter plekke waren meegenomen en In sommige culturen was gedwongen zelimoord een methode van executie. Meestal voorbehouden aan aanzienlijke personen. bijvoorbeeld naar onsdoorver- wezen. Dat is heel belangrijk, dat er direct hulp op gang komt. Als die man dat zelf niet kan, dan door politie of mede- werkers van de ambulance. Daarna kan bekeken worden of de wens om dood te gaan voortkomt uit een geestelijke aandoening als depressie of schizofrenie of dat het een im- pulsdaad is. Er kan bijvoor beeld iets zo heftigs in iemands leven zijn geweest wat hem tot zoiets heeft gedreven. Zie het als een druppel die de emmer over heeft laten stro- men. Vervolgens is het de vraagof iemand hulp wil.Zo ja, dan kunje die aanbieden, zo nee, dan kunje in sommi ge gevallen overgaan tot ver- plichte opname. Meestal is iemand die een poging doet ten einde raad en wil hij wel hulp. Ook daarom is een di- recte beoordeling door de GGZ van groot belang." De rol van familie van personen die suicide willen plegen is doorslaggevend. Partners en familie zijn in de praktijk de belangrijkste hulpverleners.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 2