Sport 'De nummers twee stelden geen reet voor' ii II II lc II II II if* DOMAINE DE FLEUR ooo ALCOHOLVRIJ GENIETEN III Elfstedentocht De net niet-mannen 'Zijn er nog vragen voor de nummer twee? Het bleef doodstiL' Ik zie Henk Angenent niet vijfhonderd handjes in de lucht krijgen. Bestel onze speciale December- selectie MaasstadPers December20og I 1 Als tweede finishen in de Elfsteden tocht, het is een prestatie van for- maat. Toch leven Henri Ruitenberg, Rein Jonker en Erik Hulzebosch altijd in 'de schaduw van'. Fokko Ebbens ROTTERDAM Wie Reinier Papingzegt, denkt aan de erbarmelijke Elfstedentocht van 1963.Tweehonderd kilometer zwoe- gen over ijs dat meer weg had van een maanlandschap. Gaten, scheuren en hobbels - de primitieve schaatsen van Paping bleef niets bespaard. Tel daar een stormachtige oostenwind, ijzige stuifsneeuw en een tempera- tuur van -18 graden bij op en het sce nario voor een heroische speelfilm is geboren. Maar De Hel van '63, pre miere over twee weken, gaat niet over de zegetocht van Paping. Nee, de film vertelt het verhaal van de klasbakken achterde winnaar. Ook de edities van 1985, 1986 en 1997 hebben zo hun alternatieve hel- den. Natuurlijk krijgt het schaatsgek- ke Nederland nooit genoeg van de twee achtereenvolgende zeges van Evert van Benthem en de overwin- ningvan HenkAngenent, maardaar- achter spreken meer schaatsers tot de verbeelding.Te beginnen bij de num mers twee, de net niet-mannen. Hen ri Ruitenberg, Rein Jonker en Erik Hulzebosch moeten de rest van hun leven doorbrengen in 'de schaduw van'. Rein Jonker, tweede in 1986 Henri Ruitenberg denkt zelden aan de Elfstedentocht van 1985, zo geeft hij toe. 'Maar andere mensen herin- neren mij nogvaak aan die dag in fe- bruari. Mijn NK-zege is iedereen al- weer vergeten, maar mijn tweede plaats blijft hangen. Of ik daar pro- blemen mee heb? Nee, ik vind het leuk om er aan herinnerd te worden, vertel er graag over. En met die tweede plaats heb ik nu ook geen moeite.' WaarVan Benthem na zijn twee zeges Jonker (links boven, zonderbril), Ruitenberg (links onder, witte muts) en Erik Hulzebosch werden tweede. hh in Nederland niet meer anoniem over straat kan en uiteindelijk naar Canada emigreert, daar krijgt ook het leven van de inmiddels 52-jarige Rui tenberg een andere wending, zij het De lekkerste wijnen voor alcoholvrije momenten VrxcliKwt vrrzendkosten minder hevig. 'Omdat ik dat jaar al heel veel wedstrijden won, had ik al een aardige naam opgebouwd. Maar pas na die tweede plaats heb ik ander werk gekregen. Ik werkte in de bouw, maar daama had ik een mooi baantje voor halve dagen in een racefietsen- winkel. Zo heb iktoch tot vi jf jaar ge- leden door kunnen schaatsen. En ook nu is er elk jaar wel wat te doen rand om de Elfstedentocht. Van Benthem zit ver weg, dus bij een CVenement ko- men ze snel bij mij uit.' Pijnlijk Na de tocht van 1986 weet ook Rein Jonker dat hij de rest van zijn leven in de schaduw van Van Benthem ver- blijft. Tijdens de persconferentie za- ten de nummers een tot en met zes op een rijtje. Nadat Evert vraag na vraag had gekregen, waren de rest van de schaatsers aan de beurt. 'Zijn er nog vragen voor de nummer twee?', werd er gevraagd. Het bleef doodstil. Toen wist ik wel hoe laat het was.' Nog geen jaargeleden, tijdens het honderdjarig bestaan van de Vereni- ging De Friesche Elf Steden, werd het gevoelige lot van de nummer twee nog eens op pi j nl i j ke wi jze verduide- lijkt. Jonker: 'Alle winnaars van de Elfstedentocht werden gehuldigd op een podium in een grate zaal, maar de nummers twee mochten die zaal niet eens in. Voor het bestuur stelden wij op dat moment geen reet voor en persoonlijk vond ik dat erg jammer. Want alleenalser een verliezer is, kan de winnaar groot zijn.' Toch ki jkt de 59-jarige Fries vooral met veel trots terug op zijn resultaat. 'De elementen die wij die dag zijn tegengekomen - fantastisch! En dan het schaatsen in het donker - duizen- den vlijmscherpe messen in de nacht. Het was een prachtprestatie! Die tweede plaats koester ik', vertelt Jon ker vol passie. 'Op de rest van mijn leven heeft mijn tweede stek niet een heel grote impact gehad. Het eerste jaar na de Elfstedentocht was hec- Erik Hulzebosch, tweede in 1997 tisch. Evert kon niet alles behappen en dus kwam ik, voor een appel en een ei, in beeld. Ik ben een jaar op tournee geweest, ben zelfs een week- je in Los Angeles geweest om mijn verhaal aan Friese emigranten te ver- tellen. Maar daarna keerde ik snel terug in de anonimiteit. Als ik nu over straat loop, word ik ook niet herkend. Ik werkte destijds als chef- kok in een zorgcentrum en nu ben ik teamleidervoedingsdienst, ongeveer hetzelfde dus. Maar ik geniet van mijn anonimiteit. In vergelijking met het verhaal van de nummer twee van de laatste Elfstedentocht is het relaas van Rui tenberg en Jonker niet meer dan een rustieke wandeling door een oer- Hollands weiland. Henk Angenent klopte in 1997 Erik Hulzebosch in de sprint, maar op dit moment staat vooral de nummer twee van die tocht nogvolop in de schijnwerpers. Van kraanmachinist tot professio- neel marathonschaatser en zanger, dat is het verhaal van Hulzebosch. 'Als ik had gewonnen, was het een heel ander verhaal geweest. Dat weet ik. Maar ik ben nu honderd keer drukker dan Henk. Voor optre- dens en praatjes bij bedrijven rijd ik wel honderdduizend kilometer per jaar. Maar dat moet je wel kunnen. Ik zie Henk niet in een feesttent in drie kwartier vijfhonderd handjes in de lucht krijgen. Bij mij is het al- lemaal op de juiste plek gevallen.' Op het strand Evenals zijn voorgangers uit de ja- ren tachtig kijkt ook de 39-jarige cultheld uit Gramsbergen zonder rancune terug op zijn tweede plaats. Teleurgesteld ben ik niet. Ikben blij dat ik mee mocht doen, dat ik de hele dag in de kopgroep heb gere- den. En toen ik deze zomer op uit- nodiging van een sponsor op het strand van Curasao lag, wist ik weer dat ik het allemaal te danken heb aan die ene tocht. Hetzelfde geldt voor de momenten dat ik thuis aan het klussen ben. Als ik dan de reke- ning zie, dan weet ik weer dat ik het allemaal kan betalen dankzij 4 januari 1997.' O

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 30