De Ondernemer DUIZENDEN RADIO'S ILLEGALE HANDEL 0PR0EPT0THELING? ooo 'Hetligtzovoordehandomtezeggendat hetallemaalomhardwerkengaat. Hetgaatomveel meenondernemersgeesten weten waarjeaan begin t! Succes Harry de Jong maakt van Correct een imperium 'Als straatjongen leer je de wereld van een andere kant te bekijken' Soms zou hij willen dat zijn kinderen meer streetwise waren He hallo, wat klinkt daar zo? Aanhoudingen Ingezonden brief Subsidie Belofte 5|c Positief 2010 in MaasstadPers December20og Van straatschoffie tot zakenman Ludette el Barkany ROTTERDAM Het leven van Harry de Jong had heel anders kunnen lo- pen. Als Rotterdams straat schoffie haalde de man die Correct tot een imperium heeft gemaakt, streken uit waar hij het nu liever niet meer over wil hebben. Misschien dat hij daarom de hedendaag- se hangjeugd weigert weg te zetten als nietsnutten of schor- riemorrie. De inmiddels 71- jarige De Jong lacht minzaam: „Als straatjongen leer je de we- reld van een andere kant te beki jken, je ziet kansen die an- deren ontgaan, durft risico's te nemen en een wijsneus moet wel van erg goede huize ko- men om jou te kunnen bedon- deren." Met die durf en bruta- liteit maakte hij van de zaak die zijn vader ooit begon een begrip in Rotterdam. Vader Frans de Jong had nooit kunnen voorspellen dat zijn radio en elektronicazaak- je op de Zaagmolenstraat, met slechts twintig vierkante me ter, een onmiskenbare werk- gever zou worden voor Het OudeNoorden. Het was 1940, de oorlogwas begonnen maar drong nog niet tot iedereen door. Mensen dachten dat het niet langzou duren en dat ons land er niet te veel onder zou lijden. We hadden immers de Eerste Wereldoorlogbuiten de deur weten te houden. Goed idee „Vader dacht dat het wel een goed idee was om een zaakje te beginnen in radio's en ra- dioapparatuur. Ons gezin woonde in de ruimte achter de winkel en eigenlijk ben ik in de winkel opgegroeid, veel ruimte was er niet", memo- reert De Jong. Zijn blik dwaalt af naar een onzichtbaar punt in de verte. „De oorlog raakte ons niet direct, ik was het eni- ge ldnd dat mijn ouders moch- ten krijgen en met de geringe Als oprichter van het Rotterdams Radio Museum vertelt Harry de Jong vaak over zijn grote passie: de radio. ED dewaerheijt inkomsten van de zaak kon- den we het net redden. Zelfs toen de Duitsers radio's verbo- den, vonden mijn ouders an dere elektronische producten die ze konden verkopen." ,,Het bombardement op Rotterdam haalde de oorlog in huis, het maakte de oorlog zichtbaar, er waren mensen vermoord, de stad was vernie- tigd. Erger kon het niet, dach ten we toen, we waren nai'ef. In 1944 zat mijn vader in de kap- persstoel, zijn haar werd ge- knipt en zijn baard geschoren. De Duitsers kwamen binnen en namen hem mee om te werken in Duitsland. Ik was zes jaar oud en zag mijn vader vertrekken, goed geknipt en keurig, dat welWe wisten niet wanneer en of we elkaar nog zoudenzien. Moedergingniet bij de pakken neerzitten, daar was ze de vrouw niet naar. Harry de Jong Diep zuchten, schouders er- onder, mouwen opstroken en doorgaan", zegt hij vertederd. ,,Elektronica verkochten we niet meer, moeder verstelde kleding in de zaak en wachtte tot vader terug zou komen. Ver na het einde van de oorlog, ik weet niet meer in welk jaar, kwam hij dan eindelijk naar huis. Een gebroken man, hij was veranderd, dat merkte ik zelfs als kleine jongen. Hij is nooit meer de oude gewor- den." Noordplein De jonge Harry bracht vele, vele dagen door op het Pi jnac- ker- en Noordplein, op markt- dagen hing hij daar rond en dreef de marktkooplui dik- wijls tot wanhoop met aller- hande vragen. ,,Het onder- handelen, het opdrijven van de prijzen of neerhalen daar- van. Handjeklappen en geld verdienen, ik vond het gewel- dig. Dat is watik later wil wor den, dacht ik bij mezelf. Dat ga ik doen, en ik ga dat heel goed doen." En hoe: het zaakje aan de Zaagmolenstraat van twintig vierkante meter is nu een me- gawinkel van ruim 33.000 vierkante meter en voorziet ruim tweehonderd gezinnen van een maandinkomen. „Het ligt zo voor de hand om te zeg- gen dat het allemaal om hard werken gaat", zegt De Jong. „Maar het gaat om meer. On- dernemersgeest en weten waar je aan begint. Alles staat ofvalt bij voorbereiding en weten wat er in je eigen bedrijf ge- beurt. Van de onderste functie tot de hoogste, je moet als on dernemer overal bovenop zit- ten en nooit vergeten hoe waardevol elk personeelslid is." Hoewel De Jong al jaren ge- leden zijn pensioengerechtig- de leeftijd heeft bereikt en zoon Frans jr. sinds 1998 alge- meen directeur is, kan hij Cor rect niet loslaten. Het geeft hem een goed gevoel om be- trokken te blijven bij het be drijf en adviezen te geven, het blijft toch zijn kindje. Radiomuseum Als oprichter van het Rotter dams Radiomuseum geeft hij rondleidingen en vertelt over zijn grote passie: 'De Radio, door de jaren heen'. Hordes kinderen van basisscholen kij- ken hun ogen uit en weten soms niet wat ze zien; 'Wat zijn dat voor kasten?' krijgt hij vaaktehoren. Zijn kinderen hebben het bedrijf overgenomen, daar is hij blij mee want zo blijft het een familiebedrijf. En in zijn vrije tijd zeilt hij en geniet hij van de natuur. Het leven is goed zo. Soms zou hij willen dat zijn kinderen en kleinkin- deren wat meer streetwise wa ren, wat brutaler met een flin- ke dosis Rotterdamse durf, zegt hij met een twinkeling in zijn ogen. Het Rotterdamse straatjochie dat niet wilde deugen, is nog altijd springle- vend.O Rotterdams Radio Museum Ceintuurbaan 104-111. Het Rotterdams Radio Muse um is elf jaar geleden opge- richt door Harry de Jong in een voormalige opslagloods van de NS, schuin tegenover Correct Business Electronics aan de Ceintuurbaan. Inmid dels zijn aardig watvrijwilli- gers dagelijks bezig met het onderhouden en presenteren vandecollec- tie, die meer dan 2000 radio's, televisies en andere electroni- ca beslaat. De oudste radio in het museum is van rond 1920, de begintijd van de radio-ont- vangst.Zo staat er een Philips 'roggebroodje', de BX 400, een vandemeestver- kochte radio's in de jaren '20. Ook band- recorders en platen- spelers zijn er in vele soorten en maten te vinden. De Zeehavenpolitie in Rotter dam heeft vierverdachten aangehouden voorde illegale handel en export van metaal- afvalstoffen naar China. In juli en augustus zou ongeveer 200 ton metaalhoudend afval wor den overgebracht vanuit de Rotterdamse haven naar het Aziatische land. Het afval werd in containers geladen en voor- zien van valse documenten. Maandagochtend vond ik na lang zoeken eindelijk een stal- lingplek voor mijn fiets achter het Centraal Station. Toen ik diezelfde ochtend mijn fiets wilde ophalen, kon ik een uit- roep van woede niet onder- drukken. Mijn fiets was gesto- len, alweer. Navraag bij de po- litie leerde me dat mijn fiets waarschijnlijk door Stadstoe- zicht was geruimd. Geruimd, alsof mijn fiets rondslingerend afval is, maar dit terzijde. In een kelder op de Ammanstraat bleek mijn fiets inderdaad ge- confisqueerd. Volgens de he- ren van Stadstoezicht zou mijn fiets niet op een juiste wijze zijn achtergelaten, een zoge- noemde zwerffiets. Dat had den zij geconstateerd, met een zaag hebben zij toen mijn slot en mijn achterwielspaken ver- nield en ik kon tegen betaling van 20 euro mijn gehavende fiets weerterugkopen. Ik wei- gerde dit want als een drugs- verslaafde mij op de West Kruiskade hetzelfde had aangeboden, dan had ik me schuldig gemaakt aan heling. En heling is immers verbo- den. Verder was ik van me- ning dat Stadstoezicht mij had moeten waarschuwen middels een kaartje aan mijn fiets, want zo staat dat in de wet. A. Ben-Hoceini, Rotterdam-Noord Ondersteuning Ondernemers Rotterdam (00R) is een subsidieregeling voor de kosten van advies, scho- ling en het ontwikkelen van een nieuwe website. lan de Rover is de meest beloftevolle ondernemer van Rotterdam 2009 geworden. Hij startte een nieuw restaurant op de Coolsingel. Na een jaar van pessimisme zien ondernemers het weer rooskleuriger in. In 2010 verwachten ze meer omzet en een hogere productie.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 7