Crime Decmooo PEPPER- SPRAY VAL TIEN METER SJEZERS BEBOET KLAPPEN VOORGSM ABOUTALEB TEVREDEN Geweld Farrokh Samadi bleef Katendrecht trouw, ondanks het geweld Katendrecht probeert te herstellen van 'het jaar van de gijzeling' odelijk Voorzorg Bedrijfsongeval Laserpatrol Straatroof Hoek van Holland Chronologie: van rellen tot rapport Homoleed Noodklok 5|e Geldstroom MaasstadPers nokrti ir. In een taxi aan de Pupillen- straattroffen agenten maan- dagavond een busje pepper- spray aan. Na overleg met de Officier van Justitie kreeg de chauffeur, een 23-jarige man uit Leiden, een boete van 150 euro die hij meteen contant betaalde. Uit voorzorg na- men de agenten de pepper- spray in beslag. De arbeidsinspectie onder- zoekt een bedrijfsongeval dat maandagochtend plaats- vond aan de Merwedeweg. Een 24-jarige Rotterdammer viel hiertien meter naar be- neden en kwam op een be- tonnen vloerterecht. Hij kwam er af met enkele bot- breuken en letsel aan zijn nek. Twintig bekeuringen zijn maandagmorgen uitge- schreven op de Gordelweg toen de politie daar een snel- heidscontrole hield met hulp van een laserpatrol. De hoogst gemeten snelheid was 76 km/u. Ook werd er een bekeuring uitgeschreven vooronnodigdaxonneren. Een 18-jarige Rotterdammer is maandagavond in elkaar gestagen voorzijn mobieltje. Toen hij uit de metro stapte merkte hij al dat hij gevolgd werd door wat jongens. Die sloegen in hettunneltjetus- sen de Rosestraat en de Oranjeboomstraat hun slag. 'De wegtikkende seconden voelden als een eeuwigheid' Na de Irak-Iranoorlog dacht Farrokh Samadi dat hij wel watgewendwas. In Neder- land waande hij zich veilig, tot de sigarenboer op Katen drecht meerdere keren werd overvallen door jeugdige An- tillianen. Ludette el Barkany ROTTERDAM Het koude staal tegen zijn slaap, het geluid van een wa- pen dat doorgeladen wordt en nerveuze tieners, de jongste was slechts 12 jaar, die om geld en sigaretten schreeuwen. Dit is geen scene uit een ex- treem gewelddadige Holly- woodfilm maareen ervaring die Farrokh Samadi maar niet uit zijn gedachten kan wis- sen. De sigarenboer op Katen drecht herinnert zich vooral de nietszeggende blik van de Antilliaanse tiener die elk mo ment een einde aan zijn leven had kunnen maken. Zonder met zijn ogen te knipperen, eiste de jonge crimineel 'zijn geld of zijn leven'. Het wapen had hem niet eens zo zeer be- vreesd, het was de jeugdige leeftijd van de gewapende overvallers die hem angst in- boezemde. Jonge mensen bevatten nog niet helemaal wat de consequenties kunnen zijn van hun daden. Dat geldt zeker voor kinderen van 12, 13 of 14 jaar. Ze hebben geen idee; het wapen doorladen en destekkeroverhalen. Dan heb je iemand vermoord." Slechts dertig seconden zouden de overvallers binnen zijn ge- weest maar voor Samadi voel den de wegtikkende seconden als een eeuwigheid. 's Nachts herleeft hij die momenten, hij slaaptnietgoed. Fijn land' Samadi weet als geen ander wat geweld inhoudt. De Ira- nier vluchtte eind jaren negen- Veel ondernemers verlieten Katendrecht, maar niet Farrokh Samadi. Hij bleef voor zijn klanten. eddewaerheijt tig naar Nederland. De Irak- Iranoorlog die acht jaar duurde had hem voor het le ven getekend en in Nederland kostte het de 43-jarige onder- nemer vele jaren therapie om zijn oorlogstrauma's te ver- werken. Helemaal afrekenen met zijn terugkerende nacht- merries, lukt vooralsnog niet maar hij waande zich in ieder geval veilig in Nederland. ,,Het is een fijn land om te wo- nen, een veilige plek voor je kinderen die rustig op straat kunnen spelen", vindt hij on danks de gewelddadige over vallen die hij in zijn korte be- staan als sigarenboer heeft moeten doorstaan. Katendrecht probeert te herstellen van 'het jaar van de gijzeling'. Want zo wordt het door bewoners en onderne mers op de Kaap gevoeld. Een gijzeling die een jaar duurde. De wijk werd geterroriseerd door een groep van dertig jon ge Antillianen en Dominica- nen. Geen ondernemer die veilig was, iedereen had de on- welkome bezoekers over de vloer gehad; de sigarenboer, de kapster, de snackbar, de su- permarkt en de cafehouder. Geen ruit was meer heel en grenen planken ontsierden de luiken.Toenmaligburgemees- ter Ivo Opstelten kwam vaak langsen sprakvan 'tuig' en 'het blauw schilderen van de Kaap'. Na overleg met de Antilliaanse gemeenschap had hij een dui- delijke boodschap voor de Rotterdammers: 'Binnen een jaar zitten alle jonge Antilli aanse mannen op school, op hun werk of achter de tralies, meer smaken zijn er niet', zei hij op een manier die typisch is voor de oud-burgemeester. Databank Antillianen Ondertussen zit een deel van de criminelen achter tra lies. Een ander deel heeft de stad verlaten en is onvindbaar. Een kenmerk van deze crimi- nele jongeren is dat ze nooit lange tijd op hetzelfde adres wonen, maar door het hele land zwerven, logerend bij fa- milieofvrienden. Een poging deze criminelen op te sporen en in de gaten te houden door middel van de zogenoemde Databank Antillianen zorgde voor controversie en stuitte landelijk op weerstand. Uit- eindelijk werd de aanpak on- ethisch gevonden door de Haagse politici en moesten de gemeenten met alternatieve maatregelen komen. Voor de Kaap betekent dit camera's op elke hoek van de straat, stille alarminstallaties voor de on dernemers en de mogeli jkheid om preventief te fouilleren voorde politie. Hetpolitiebu- reau aan de zuidkant van het schiereiland houdtallesen ie dereen met camera's in de ga ten. Niemand kan de Kaap in of uit zonder door de politie gezientezijn. Voor de meeste onderne mers kwam het stoere beleid van degemeente te laat. Zij ga- ven het op en vertrokken. Samadi is gebleven want het is zfjn winkel en zfjn buurt. De bewoners van de wijk liggen hem na aan het hart en zij heb ben hem nooit in de steek ge- laten, zegt hij. „lk hoop dat de nachtmerries dat ooit wel zul- len doen."0 Burgemeester Aboutaleben korpschef Meijboom van de politie Rotterdam Rijnmond vinden hetterecht dat er geen vervolging wordt inge- steld naar devijf agenten die tijdens het strandfeest in Hoek van Holland schoten hebben gelost. Een andere condusie was volgens hen moeilijk denkbaar, zo laten zij in een verklaring weten. Dinsdag kwam de zaak voor de rechter in Den Haag. Aboutaleb en Meijboom zijn verder tevreden over het feit dat het onderzoek in een rela- tief kort tijdsbestek werd af- gerond. „Voora I voor de vijf politiemensen en hun fami- lie." De Rotterdamse burge meester gaf wel aan alle be- staande vergunningen voor evenementen in Rotterdam binnenkort tegen het licht te willen houden. Dit om een 'nachtmerrie' zoals in Hoek van Holland te voorkomen. 22 augustus: Het dancefeest Sunset Grooves op het strand van Hoek van Holland ont- aardt in een grote vechtpar- tij, waarbij de 19-jarige Rob- by van der Leeden het leven laat. Zes andere personen ra- ken gewond. 29 augustus: Van der Leeden wordt begraven in Rotter dam. Enkele dagen eerder houden vrienden een stille tocht voor het slachtoffer. 2 September: Een onder- zoeksteam van de politie Mid den- en West-Brabant conclu- deert dat de politie wist dat hooligans naar het strandfeest zouden komen, maar dat die informatie niet is doorgege- ven aan de korpsleiding. Tegen een commandant worden per- sonele maatregelen getroffen. 3 September: Uit onderzoek van het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) blijkt dat Van der Leeden is gedood door een politiekogel. Het NFI stelt vast dat onder de zes gewonden zeker twee mannen zijn ge troffen door kogels uit een po- litiewapen. 3 September: Aboutaleb haalt in het raadsdebat hard uit naar de hooligans die het feest ver- stoorden. Hij kondigt aan jacht op hen te maken. Ook de ge- meenteraad houdtde rel- schoppers verantwoordelijk. 10 September: De politie houdt de eerste verdachte aan die betrokken zou zijn bij de rel len. In de maanden die vol- gen loopt de tel ler op tot 45, van wie een groot deel in- middels weer op vrije voe- ten is. De arrestanten zijn nog wel steeds verdachten. 29 September: Het OM in Den Haag merkt vijf agen ten aan als verdachten. Waarvan zij worden ver- dacht, maakt het OM niet bekend. 9 december: Resultaten on derzoek gepresenteerd. Zeventig procent van de homo's krijgt te maken met discriminatie of geweld als gevolg van hun geaard- heid. Vaak doen zij hiervan geen aangifte. Het aantal minderjarige zwerfjongeren neemt bijna met de dag toe. De toeloop is zo groot dat opvangcen- tra wachtlijsten moeten hanteren. Twee Roemeense mannen zijn aangehouden toen zij ®met 145 pasjes een uur lang stonden te pinnen bij verschillende geldautomaten.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 8