Actueel Overvaller komt steeds vaker bij mensen thuis Tea op een bijna leegeiland Victor A/luller: koning van de fondsenwervers Taskforce Deur op een kier houden Saab-Spyker Heerema springt bij Schotland Nederlandse kok op Canna WIEGEL OOO HANS Homo-moorden Berouw Zweepslagen MaasstadPers Woensdag 10 februari 2010 Het aantal woningovervallen is met bijna eenderde gestegen. Mensen denken een prostituee te bestellen, maar krijgen een wapen onder hun neus. Merel van Leeuwen ROTTERDAM Er zijn vier categorieen van wo ningovervallen. Frans Heeres, korps- chef Midden- en West-Brabant: 'Cri- minelen die elkaar in een woning beroven, de zogenoemde ripdeals; ondernemers die boven hun zaak wonen en daarom slachtoffer wor- den; de zogenoemde sekscontacten, mensen die denken datze thuis een prostituee bestellen, maar vervolgens bezoek krijgen van een overvaller; en ten slottezijn ouderen een kwetsbare groep, omdat criminelen denken dat ze veel geld in huis hebben.' Heeres meent dat deze vorm van criminaliteit met de helft kan worden teruggedrongen als mensen een zo genoemde 'kierdeurstandhouder' plaatsen. Hij vindt tegelijkertijd dat er voor daders die hun straf hebben uitgezeten, verplichte nazorg moet komen. Heeres denkt aan een elek- tronische enkelband, of een meld- plicht bij de politie. 'Dat zijn maatre- gelen om recidive tegen te gaan.' Op dit moment is veel nazorg vrijwil- lig en dat werkt volgens Heeres niet. Minister Ernst Hirsch Ballin van Jus- titie is echter niet van plan de wet daarvoor aan te passen. Veroordeel- den die tijdens hun voorwaardelijke invrijheidstelling de fout in gaan, worden acuut weer vast gezet. 'Dat is voldoende', aldus Hirsch Ballin. Recessie Korpschef Bernard Welten van Am sterdam wi jt de sti jging van het aantal overvallen aan de recessie. 'Bij min der welvaart wordt de behoefte aan criminaliteit groter.' De Amsterdamse politie loopt sinds kort mee met geldlopers om hen te beveiligen. Want het aantal overvallen is de afgelopen jaren fors toegenomen. Hoe lang de politie die extra bewakingvol gaat houden, wil Welten niet zeggen. Wei dat het veel capaciteit van zijn korpsvergt. Gisteren werd in Rotterdam de Task Force Overvalcriminaliteit ge- presenteerd. Doel is het aantal over vallen op winkels en andere onderne- mingen dit jaar met duizend temg te brengen. Welten is blij met de taskforce. 'Het is belangrijk om met zijn alien, dus politie, gemeente, rijk en detail- handel deze criminaliteit, die slacht- offers hard treft, terug te dringen.' O En weer tovert Spyker-CEO Victor Muller een konijn uit zijn hoge hoed. Zijn oude baas, de offshore- tycoon Pieter Heerema, wordt geld- schieter. Edward Deiters ROTTERDAM Spyker-baas Victor Muller heeft als geen ander de gave om geld los te peuteren voor plannen die soms even onzeker als mooi zijn. Eerder wist Muller al miljardairs als John de Mol en Marcel Boekhoorn voor zijn autoplannen te interesse- ren. Anderen die ooit hun cheque- boek trokken om geld in Spyker te storten, waren automatiseringsmil- jonair Jan Mol, de Russische ban- kiersfamilie Antonov en de kroon- prins van Abu Dhabi. En 00k nu weer is Spyker-CEO Victor Muller er in geslaagd een schatrijke investeerder aan zich te binden. Offshore-tycoon Pieter Hee rema leent Spyker ruim 18 miljoen euro om de Saab-plannen te financie- ren. Heerema laat in een verklaring van Spyker weten 'een goed rendement op de investering te verwachtsn als het management van Spyker erin slaagt om zijn ondernemingsplan uit te voeren'. O A Canna. Middenboven Aart en Amanda, met daaronder hun theehuis. Rechtsboven het postkantoortje. De Nederlander Aart Lastdrager gaat het theehuis runnen op een Schots eiland met negentien bewo- ners.'Bij storm komjeer niet af.' Sanne Rooseboom LONDEN Aan de groene kust van Canna, een klein eilandje een paar uur varen ten westen van het Schotse vasteland, staat een theehuisje, een oude, witte cottage. Binnen is plek voor achttien gasten, als de zon schijnt kun je 00k wat bestellen aan de picknicktafels buiten. Het is niet dat ze mensen niet mo- gen, zegt Aart Lastdrager, die hiervoor al op een Schots schiereiland woonde waar de dichtstbijzijnde winkel een half uur rijden was. De rust en de na- tuur trekken gewoon. 'Canna is een vogelreservaat, heel rustig en groen. Spierwitte stranden, hoge rotsen. De zee is helderen blauw, ikzieelkedag zeehonden en vaak dolfi jnen.' Omdat het er zo mooi is, zijn er relatief veel toeristen. Er komen jach- ten langs, toeristen in boot jes die een dagtocht maken, en een paar keer per jaar zelfs een cruiseschip. Verder is er een bed breakfast en staan er drie va- kantiewoningen. Het theehuis is de enigeplekindewijde omgevingwaar je koffie, cake of avondeten kunt be stellen. Daarnaast kun je er ansicht- kaarten kopen en lokale souvenirs, houtsnijwerk van de boer of zelfge- maakte jam. Proefweekend Een paar maanden geleden ging Can na op zoek naar een geschikt koppel dat het theehuis/restaurant zou kun- nen runnen. Voor we officieel kon- den solliciteren bij de eigenaar van het eiland, de Schotse National Trust, moest het eiland ons goedkeuren.' Aart Lastdrager (40) en zijn Schotse vrouw Amanda McFadden (38), bei- den kok, werden geseJecteerd na een proefweekend op Canna. Volgens de bewoners van het ei land van 7 bij 1,5 kilometer hebben de twee de juiste ervaringen houding voor een bestaan op een afgelegen eiland. 'Nu zijn we druk bezig met het opknappen van het restaurant, zodat we over een paar weken open kun- nen.' Vis, lam en rund Zezullen proberen hun maaltijden te bereiden met lokale producten. 'Er is vis, heel veel vis, een boerderij waar lamsvlees en rund vandaan komen, en op het buureiland worden groen- ten verbouwd. Alleen als het hard waait, kunnen we daar niet komen.' Mobiele telefoons doen het niet op Canna, maarer staat een telefoon- celVerder is er een mini-postkan toor, een schooltje met een juf en vier kin- deren, houdt de dokter een keer per maand een telefonisch consult en staat er een landhuis. Bij medische noodgevallen moet de helikopter ko men en als het waait, kom je het ei land niet af. Mocht je naar de bioscoop willen, dan kun je met de boot die drie keer per week langskomt in twee uur naar een vissersdorp aan de kust, dan met de trein naar Fort William en vanuit daar naar Inverness of Glasgow. Duurt een uur of zeven. O Vorige week was de president van De Nederlandsche Bank, Wellink, te gast bij de Com- missie-De Wit. Die parlementaire onderzoeks- commissie onderzoekt hoe in ons land de kredietcrisis is aangevat, wie in die crisis hebben geacteerd en hoe ze dat hebben gedaan. Vaak zie je bij zo'n onderzoek dat het zich toespitst op de vraag: wie wordt de zondebok? Zo ging het met de RSV-enquete, waar de toenmalige minister van Economische Zaken, Van Aardenne, tot de aangewezen schuldige' werd benoemd. 'Aangeschoten wild' werd hij en zo tot redelijk onmachtige vice- premier in het eerste kabinet-Lub- bers weggezet. Een onfris staaltje po- litiek bedrijven was dat. In dit onderzoek mikken allerlei lieden op president Wellink. Zoals Kees Tamboer - tegenwoordig ver- bonden aan HetParool en al vele jaren een uitstekendjournalist-het schreef: 'De drijfjacht op de zondebok in de financiele wereld is geopend. Het slachtoffer is Nout Wellink die, als president van De Nederlandsche Bank, verantwoordelijk is voor het toezicht op de bankiers.' De Commissie-De Wit (van een heel ander kaliber dan indertijd de RSV-commissie) kreeg een aantal 'ge- tuigen' langs die met een vroom ge- zicht 'de jacht op Wellink' inzetten. Gelukkig zorgde onder anderen oud- bestuursvoorzitter Heemskerk van de Rabo voor tegenwicht. Hij zei dat Wellink niets te verwijten valt. De president heeft - uiterlijk in alle rust-zijn verhaal gedaan. Niet gemakkelijk, want hij heeft een ge- heimhoudingsplicht, dus hij kan en mag niet alles vertellen. De Bank heeft zich te houden aan de regels, neergelegd in de Wet Financieel Toe zicht. De Kamer die nu de heer Wel link ondervraagt, heeft zelf mede die wet gemaakt, zo merkte 00k Heems kerk fijntjes op. Natuurlijk zal Nout Wellink 00k fouten hebben gemaakt. Zoals hij 00k soms roepende in de woestijn was. In een artikel van weer een tijdje terug van dezelfde Kees Tamboer wees deze journalist op de vele waar- schuwingen van de Bankpresident tegen detophypotheken. Hij vond dat verboden moest worden dat die wer den en worden verstrekt hoger dan de werkelijke waarde van het huis. De Tweede Kamer was vol ver- ontwaardiging. Nu de woningprijzen zijn ge- daald, dreigt een ramp voor al die huiseigenaren die straks staan voor de verlenging van hun hypotheek of nu al hun huis moeten verkopen. Kortom: diegenen die echt mede- verantwoordelijk zijn voor de finan ciele crisis, zijn zij die zich door hun exdusieve beloningen lieten per- verteren en niet de president van De Nederlandsche Bank. O Een Russische rechtbank in Sint-Petersburg heeft een man 2 3 jaar celstraf opgelegd vanwege de moord op twee homo's, die hij op internet had ontmoet. Een dief kreeg berouw en stuurde een Brits stel na 13 jaar alsnog hun tuinkabouter terug. Er zat een briefje bij waarin hij diepe spijt betoonde. Een Saoedier die vorig jaar op de televisie vrijuit ■V' vertelde over zijn seksleven, is in hoger beroep tot - vijf jaar eel en duizend zweepslagen veroordeeld.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 19