Maffia Italie stokt en dat ligt niet aan Berlusconi De maffia is niet alleen een - ondanks de crisis - goed draaiende multinational. Het is ook de reden waarom zelfsjonge, moderne en goed opgeleide Italianen nooit een stap verder komen in het leven Napels in cijfers He Bijnamen jjs Schietschijf He De miljonair MaasstadPers Woensdag 10 februari 2010 Kail Groothuizen Ukent ze wel, die berichten: Itali- aanse maffiabaas gearresteerd Soms zelfs drie per week. Het maaktweiniguit, zo'n arrestatie. Want volgens de Itali- aanse werkgeversorganisatie Cofeser- centi floreert de maffia als nooit tevo- ren. Zo steeg de omzet met 3,7 procenttot 135 miljardeuro; de crisis deert het misdaadsyndicaat in het ge- heel niet. Natuurlijk, 'maffia' is een bulkbe- grip. Buiten Italie staat het op z'n best voor de geoliede machine van ge- heimzinnige codes, foute handel en grote winsten, overgoten met een zweem van (film)romantiek, dat 00k nog. Het is een anonieme grootheid, het is ver weg, afrekeningen vinden plaats binnen het criminele circuit, toeristen hebben nergens last van. In Italie zelf weten ze wel beter. Achter de facade van/a do/ce vita, inde schaduw van het vaak adembene- mende decor in het ideale vakantie- land, gaat een bikkelharde samenle- ving schuil waarin je niets, maar dan 00k niets voor elkaar krijgt als je niet meebuigt met het wetteloze systeem van vriendjespolitiek, corruptie en beschermgelden. Jonge, modemeengoedopgeleide Italianen komen geen stap verder in het leven, en dat is niet eens per se de schuld van premier Berlusconi. Het is niet duidelijk of Italie economisch, politiek en sociaal tot stilstand is ge- komen door de grote invloed van de maffia, of dat de maffia er juist zo groot kon worden doordat een fat- soenlijke staat ontbreekt. Feit is dat alles muurvast zit en dat zelfs de meest ambitieuze Ital ianen niets op- schieten. Maar erover praten, dat doen ze niet zo graag: zo gaan die dingen nu eenmaal. Matrassenverkoper Massimo Vivenzopraat wel. Hijtrekt de voordeur achter zich dicht. De wallen onder zijn ogen zijn elke dag dikker. 'Een leven van stront!' Hij is midden veertig en samen met zijn vrouw Anna werkt hij sinds zijn acht- tiende alsverkoper. Eerst van compu- teronderdelen, toen van pannen en nu van matrassen. Anna gaat koffie zetten en zet de pan voor de pasta met wi tte bonen vast op het vuur. Ze ki j kt hem met liefhebbende ogen aan. Massimo ademt gespannen en steekt de ene na de andere sigaret op. Hij moetvanAnnaeigenlijkbij het open raam roken, maar soms vergeet hij dat en zij laat hem. Op dagen zoals deze. Vandaag was weer zo'n dag, met een paar afspraken in Secondigliano, waarover de ondergedoken schrijver Roberto Saviano van het verfilmde boek Gomorra zo intens berichtte. Misschien wel Europa's slechtste wijk, centrum van camorristi, en vol- ledig terend op de drugshandel. 'Een stel snotneuzen maande me te stoppen. Zo'n dag, waarop je denkt: ik vind mijn leven niet leuk meer.' Het gebeurde in het buurtje dat, hoe toepasselijk, 'de Derde Wereld' heet, het centrum van de clan Di Lau- ro, een van de machtigste families in Napels. "Wie ben je? Wat moet je hier? Wat zit er in je kofferbak?' Dat alles in het zware dialect van de straat. 'Ik antwoordde dat ik matrassen verkoper was, en als mensen via Tel- sell een afspraakbij het bedrijf in Mi- laan maken, dat ik dan langskom in mijn Kia. Voor een demonstratie.' De jongens openden zijn koffer bak, bevalen Massimo uit te stappen. Ze fouilleerden hem om te kijken of hij wapens droeg. Daarna mocht hij verder. En, heeft hi j 00k nog iets verkocht? "Wat denk je? In het appartementen- complex probeerden ze me te beste- len. Ik zou ze de matrassen geven en zij zouden op afbetaling betalen. Na Werkloosheid 31,9 procent heeft geen baan. Terwijl hetgemiddelde in Italie rond de 11 procent ligt. Jeugdwerkloosheid 50 procent van de jongeren tussen de 20 en 34 is werkloos. Armoede 28,3 procent haalt het eind van de maand met moeite. Gemiddelde in Italie: 17 procent. Moorden 65, het laatste jaar waren de helft van de moorden maffiagerela- teerd. Ter vergelijking Rome: 39. Roof 11.173 aangiftes. Ter vergelijking Rome: 4.246. een belletje met het hoofdkantoor bleek dat ze helemaal niets mochten kopen, diep in de schulden zaten en overal bedragen hadden openstaan. Maar ja, zelfs een deurwaarder durft daar niet langs te gaan.' Als Massimo geen matrassen ver- koopt, verdient hij niks. Zo'n drie dagen per week trekt hij de voordeur gesloopt achter zich dicht. Zijn buren vragen vriendelijk: 'lets verkocht?' 'Nee, niks' is veel te vaak het ant- woord. Massimo wil best, maarkomt niet uit de impasse die zijn hele va- derland in de greep houdt. 'Mijn pa heeft me geleerd dat stu- deren je hier uiteindelijk niet helpt. Als je geen vriend van een vriend van een vriend bent van die ene persoon met politieke macht, of die camor- rista, dan is het extreem lastig een goede baan te vinden. Als je niet over de juiste lijntjes beschikt, wordt je sollicitatie niet eens in behandeling genomen. En als je dan al binnen- komt, zonder iemand te kennen, be- reid je dan voor op onmogelijke werkti jden en slechtbetaald werk. Op mijn achttiende begreep ik dat en werd ik zelfstandig verkoper. Met goede overredingskunsten zou ik het moeten kunnen redden hier, maar ja, de realiteit is anders.' Zie hier, het leven van de gewone burgerman in Napels, de stad die ze liefhebben en haten. 'Wij Napolita- nen zijn koppig, we lachen wel erg veel om de wanorde en de chaos. In werkelijkheid is het niets anders dan een masker, waarachter we een groot verdriet verstoppen Moederskindjes Een legaal kamertje was onvindbaar. Bleek dat in een van de beruchtste wi jken van het centrum woonruimte vrij was. In het Quartieri Spagnoli, ergfolkloristisch, overal waslijnen en rondcrossende scooters. Ook erg Na- politaans: onvermurwbare huisba- zinnen die de hele dag tijd hebben om in pannen roeren, omdat hun mannen met duistere zaakjes genoeg geldbij elkaar verdienen. Toen Roberta Galeano de kamer betrok en een huisgenootje een week later wegging, begreep ze meteen waar ze aan toe was. De huisbazin maakte onomwonden duidelijk dat Roberta de huur van de leegstaande kamer moesten ophoesten en een nieuwe huurder moest gaan zoeken (in hartje zomer, terwijl heel Italie dan vakantie viert). Anders kon ze inpakken. Volkomen De maffia werkt met bijnamen. Om angst op te roe pen of de echte naam te doen vergeten. Berucht zijn: 'de Miljonair'en 'de Katteneter'. Antonio Carlo D'Onofrio werd 'o mangiavatf (de kat teneter) genoemd, omdat hij als kleine jongen leerde schieten door katten als schietschijf te gebruiken. Paolo Di Lauro wordt '0 millionario' genoemd, omdat hij tijdens een pokeravond honderden bankbiljetten uit zijn jaszak liet vallen.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 24