Perspectief o 000 air fe Paradijs jje Nederlandsche Bank :}c Hoofddorp MaasstadPers srs Woensdag 10 februari 2010 DIO Mir Grote foto: het Quartieri Spag- noli in Napels, Portret links: Roberta Gaela- no is dertig en politicoloog; tot voor kort werkte ze in een souve- nirwinkel. Rechts: Massi mo Vivenzo, midden veertig, verdient niets als hij geen ma- trassen ver- koopt. Roberta is dertig. Ze snakte naarzelf- standigheid.Zeis, misschien nogwel meet dan Massimo, een voorbeeld van een moderne, jonge, goed opge- leide Italiaan, die graagzou meewer- ken aan vrolijker, succesvoller land. A1 was het maar omdat dan 00k haar eigen leven wat meer zou lijken op dat van haar leeftijdgenoten in Ame- rika of Nederland. De generatie van Roberta zou de generatie moeten zijn die de inertie in het land een halt toe- roept, maar vooralsnog zijn er nau- welijks voorbeelden van. Italianen gaan laat op kamers, en Napolitanen nog later. Het zijn moe- derskindjes, dat is algemeen bekend, maar 00k de omstandigheden wer- ken niet in hun voordeel. Roberta is onderzoekster aan de universiteit. Wil je dat fatsoenlijk doen, dan moet je er minimaal veertig uur per week mee bezig zijn. Ze krijgt er nul euro voor. Nul! ledere keer is er iemand anders die er met de beurs vandoor gaat, en niet zelden is dat iemand met een lijntje bij de universiteit of op het gemeen- tehuis. Niet dat Roberta iemand is die zich gemakkelijk uit het veld laat slaan. Integendeel. Ze wilde geld ver- dienen om op eigen benen te staan, zoals het een moderne, jonge vrouw betaamt. Haar eerste bijbaantje be- helsde lesgeven aan werkloze Napo litanen. Het werkloosheidspercenta- ge in Napels ligt rond de 30 procent. 'Hoe weer aan een baan te ko- men?' leerde ze de werklozen. Een half jaar langgaf ze les. Ze wacht nog steeds op de helft van haar geld. Er moest een advocaat aan te pas komen, een glibberige man van ze- ventig jaar. Na talloze vruchteloze telefoontjes van Roberta kwam hij met een 'oplossing': hij nodigde haar uit voor een chique diner a deux. Ze zouden er samen wel uitkomen, zei hij hijgerig. Roberta verzucht: AVaar- inverschil ikeigenlijk van die werklo zen die ik les gaf?' Voor noppes Korter geleden zocht Roberta een baan bij de gemeente Napels. Ze spreekt vloeiend Frans, is afgestu- deerd politicologe en doet onderzoek naar huiselijk geweld. Ze wilde iets goeds doen voor de duizenden im- migranten die Napels telt. Veelal ge- traumatiseerdevluchtelingen die via helletochten op wankele boten Euro- pa's vasteland hebben bereikt. Twee jaar heeft ze met hen gewerkt. De ge meente had het werk uitbesteed aan een klein kantoortje. Uiteindelijk ver- trok ze na een ruzie met haar bazin over geld. Ze heeft nooit 00k maar een enkele euro gekregen. 'Als je niet meer op je eigen gemeente kunt ver- trouwen, datzij jegewoon uitbetalen, dan houdt het op. Wie kun je dan nog vertrouwen?' Veel Napolitanen hebben identieke verhalen te vertellen. Werken voor noppes is heel normaal. Zomaaront- slagen worden en zien dat nog geen dag later iemand op je plek zit die wel goede vriendjes is met de baas, met een lokale politicus, met een ondefi- nieerbaar mannetje dat alles altijd weet te regelen voor zijn 'vrienden'. Aspirant-advocaten die zich twee jaar lang voor niets een slag in de rondte werken, om daarna een zwart con tract teondertekenen. Verantwoorde- lijken verwijzen je door en door als je om je geld komt vragen. Klaag je te veel, dan ben je je baan zo kwi jt en sta je met lege handen. Want aan con- tracten wordt amper gedaan. Aan pensioenopbouw logischerwijs 00k niet. Veelgehoorde uitspraak: 'Mis schien noemen jullie in Nederland ditsoortzakencorruptie. Hier, en dat is het ergste, is het de norm.' Het gevolg is dat jonge Italianen lang afhankelijk blijven van hun ou- ders om in de kosten van levenson- derhoud te voorzien, voor huisves- ting. Onaantastbaar Op Tweede Kerstdag gooiden straat- schoffies van vijftien meter hoogte een scooter op het dak van Massimo's Kia. Auto total loss. Naast corruptie en oneerlijkheid lijdt de stad 00k aan bruut geweld en grofvandalisme. De scooter was gejat en onverzekerd en een auto verzekeren tegen vernieling kost je in Napels het dubbele van de rest in Italie. Overal in de stad stikt het van de onaantastbare jongeren. Vliegensvlug verdwijnen ze in de pit- toreske steegjes, met altijd een mach- tige familie achter de hand die ze be- schermt. Massimo weet niet meer hoe hij zijn matrassen moet verko- pen. Promovenda Roberta, in haar zucht naar zelfstandigheid, werkte tot voor twee weken terug in een sou- venirwinkeltje in het centrum. U zult er als toerist vast wel een keer binnen zijn gestapt. Niet te missen, naast het Ondergrondse Napels, een topattrac- tie. Vond u het 00k zo opvallend dat de caissiere alle talen sprak, voorko- mend was en eigenlijk veel te slim voor het baantje dat ze uitoefende? Troost u dan met de gedachte dat ze ontslag heeft genomen.Zeverdiende er vier euro per uur. Zwart. Toen ze haar baas vroeg, die haar wekelijks vertelde hoe blij hij wel niet met haar was, of het misschien wit kon, ant- woordde hij: 'Maar iedereen doet het hier zoDaar kunnen we niet aan be- ginnen, hoor! Maar je werkt goed, misschien geef ik je wel een kerstbo- nus.' 1 Roberta besloot nog even te blij ven. Maar na de Kerst kwam er geen extraatje. En nu wil ze weguit de stad. Misschien kan ze bakfietsmama's Ita- liaanse les geven aan de Prinsengracht in Amsterdam voor een euro of dertig per uur. Desnoods zwart. O md, den len. Wie denkt dat maffia een Italiaanse aangelegenheid Ois, heeft het mis. Volgens Roberto Saviano, schrijver van Gomorra, is Nederland een maffiosiparadijs. In de Italiaanse provincie Caserta zeggen maffiosi ®schertsend: 'Ik ben de Nederlandsche Bank niet' in plaats van 'Ik ben de Italiaanse bank niet'. De laatste maffiagerelateerde arrestatie in Nederland was afgelopen zomer. De 29-jarige Gianluca R. werd opgepakt in Hoofddorp.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 25