Actueel ooo DE BURGEMEESTFR Verkiezingen Repressie is in op lokaal niveau Er is een praktisch nationale consensus dat harder moet worden opgetreden.' WIEGEL ym ...datude trainer wasvanOranje HANS He Feestje He Stukje geschiedenis He Wat zielig! MaasstadPers Woensdagi7februari20io Het duurt nog een paar maanden, maardan moeten we in Zuid-Afri- ka aan de bak. De spelers moeten nog in training en zullen dan on- getwijfeld menig uur besteden aan het knallen van het balletje in de linkerbovenhoek, maar ze moeten een ding niet vergeten. iuichtraining. Want juichen helpt, zo heeft de Groningse be- wegingswetenschapper Gert- ian Pepping ontdekt. Omdat en- thousiasme besmettelijk is. Pepping onderzocht of de ma- nier waarop voetballers hun blijdschap uiten na een geslaag- de penalty van invloed is op het uiteindelijke resultaat van een penalty shootout. Hij bekeek een grootaantal penalty shootouts bij belangrijke voetbalwedstrij- den, waarbij de stand in de shootout op dat moment gelijk was. Na elk schot werd de speler beoordeeld: toonde hij blijd schap? En hoe dan? Een beetje grijnzen of deed hij meer? Gooide hij zijn armen in de lucht? De meest enthousiaste spelers, zo ontdekte Pepping, behoorden vaak tot het uiteindelijk winnen- de team. Met hun enthousiaste gedrag zetten ze hun teamleden aan tot een extra inspanning, terwijl de tegenstander natuur- lijk het nakijken had. Juichen naar het publiek heeft geen zin - die hoeven niet te presteren. Mocht u dus trainer zijn (of worden) van het Nederlands elf- tal, blijf dan niet telang stilstaan bij de bal. Of de paal. Samen jui chen, dat is belangrijk. Pepping vreest dat we in Nederiand liever onderkoeld reageren. Die rem moet eraf. Onze spelers moeten leren om zich te uiten als vol- bloed Italianen, of Brazilianen - en dan nog een stap verder gaan. Gillen, huilen, springen, elkaar aftikken, elkaar helemaal gek maken. Leer ze hun emotiesto- nen, dan knallen ze die ballen er achter elkaarin.O De rubriek Stel... verkent wat ook het nieuws had kunnen zijn. Reacties^uggesties: stel@depers.nl Het regent camera's, overal Veiligheid is het thema van de gemeenteraadsverkiezingen. Zelfs in Ferwerderadiel, de veiligste plek van Nederiand. Camil Driessen ROTTERDAM Hangjongeren? Lastige allochtonen? Vergeet het maar. 'Die paar zwarte kinderen die je hier ziet zijn geadop- teerd en praten ook Fries.' Zo gaat dat in Ferwerderadiel, in 2008 uitgeroe- pen tot de veiligste gemeente van Ne deriand. En, zo vertelt mevrouw Aarts van de gelijknamige veehouderij in Hallum: Veiligheid is hier een gege- ven. Een non-issue bij de gemeente raadsverkiezingen.' A1 zegt burgermeester Wil van den Berg (CDA) dat het wel degelijk een thema is en dat alle politieke partijen er bij betrokken zijn. Maar heel veel verder dan dat met de politie wordt overlegd komt hij niet. Oh ja, het CDA pleit voor meer 'blauw in de dorpen' maar daar is het ook wel mee gezegd. Blauw is dan ook de enige parallel met Eindhoven, Rotterdam, Ede en een waslijst aan andere gemeenten waar veiligheid de verkiezingen do- mineert. Mosquitos (apparaatjes die met een piepgeluid hangjongeren verja- gen), cameratoezicht of preventief fouilleren; de komende gemeente raadsverkiezingen staan bol van daadkrachtige maatregelen. Kieskompas 'Er is op lokaal niveau een agenda ontstaan van een overheid die con- troleert en hard ingrijpt in plaats van stimuleert', ziet Andre Krouwel, poli- ticoloog van de Vrije Universiteit en de man achter het Kieskompas. Vroe- ger zouden partijen er voor kiezen om jongerenoverlast op te lossen met een straathoekmedewerker, maar nu worden ze weggejaagd met een mosquito. 'Repressie is in. Er wordt niet gezocht naar de kern van de over- last, maar het symptoom wordt aan- gegrepen en keihard aangepakt.' Kieskompas nam voor deze krant alle 64 gemeenten onder de loep die het bedrijf voor stemadvies hebben ingeschakeld en condudeert dat vei ligheid overal de constante factor is. ')e ziet een heel consistent beeld van dominantie.' Parkeerbeleid is in de ene gemeente wel belangri j k en in de ander niet, maar veiligheid zie je in verschillende vormen overal terug. Cameratoezicht in Drechterland, harder politie ingrijpen in Achtkar- Andre Krouwel van Kieskompas spelen en preventief fouilleren in De Bilt. 'Er is een praktisch nationale consensus dat harder moet worden opgetreden', ziet Krouwel. En dat is opmerkelijk, omdat uit gegevens van het CBS blijkt datcrimi- naliteitscijfers dalen, terwijl het ge- voel van onveiligheid juist toeneemt. 'Percepties van problemen stemmen niet overeen met het feitelijke pro- bleem. Veiligheid is toch vooral een beeld dat mensen hebben', verklaart politicoloog Henk van der Kolk van de Universiteit Twente. Wat begon met Fortuyn in 2002 is gemeengoed geworden. Het verwijt dat links (lees de PvdA) zich te zacht opstelt valt niet meer te maken. Spiraal Van der Kolk ziet een spiraal waaraan politieke partijen niet ontkomen. 'Het is lastig uit te leggen dat je niet hard wilt optreden. Dus wordt er nogal veel symbolisch beleid gevoerd waartegen je moeilijk oppositie kunt voeren, want dan komt het over alsof je tegen veiligheid bent.' Als voor- beeld geeft hij de discussie over stren- ger straffen. Uit onderzoek blijkt dat het bijvoorbeeld beter werkt om cri- minele jongeren goed te begeleiden. 'Er wordt in de sociale wetenschap wel eens gesproken over een spiraal van stilte als onderwerpen naar de achtergrond verdwijnen. Bij veilig heid kun je spreken over een spiraal van lawaai.' O 'Meer blauw in de dorpen' wil het CDA in de veiligste gemeente van het land Ferwerderadiel. siebe swart/hollandse hoogte De afgelopen tien jaar hebben zo'n vijftig burgemeesters hun ambt neergelegd. Meestal doordat de gemeenteraad het vertrou wen in zijn voorzitter had verloren. Zoiets heeft zich in de jaren daarvoor nooit in die mate voorgedaan. Het zijn diezelfde burgemeesters die doorde raden zelf waren uitgekozen. Dat zegt iets over geschiktheid aldaar geschikte kandidaten te selecteren. Wij hebben - in de Grondwet neergelegd - de door de Kroon be- noemde burgemeester. Die Kroonbenoeming is, in een voortschrijdend proces, een bijkans lege huls geworden. De raad beveelt tegenwoordig aan, de commissaris van de koningin is tot brievenbus ge- degradeerd en de minister van Bin- nenlandse Zaken zet een stempel. De dualisering binnen het ge- meentebestuur heeft de positie van de burgemeester verder verzwakt. Het ambt is tweeslachtiger geworden en gemeenteraden stellen zich tegen woordig vaak in een strijdpositie te- genover de colleges van burgemees ter en wethouders op. Daarom sneu- velen er tegenwoordig ook zoveel wethouders: vijfhonderd sinds 2002! Dat dualisme beoogde in het loka- le bestuur min of meer eenzelfde structuur tot stand te brengen als er op rijksniveau is. Daar bestaat een ei- gen verantwoordelijkheid van de re- gering en van de Staten-Generaal. De wetgeving is er een van beide institu- ten samen, de controlerende taak van het parlement kan er in ultieme situ- aties toe leiden dat het parlement te gen een van de bewindslieden of zelfs het hele het kabinet een motie van afkeuring indient. Meestal wordt zo'n motie trouwens verworpen om dat de regeringspartijen de rijen slui- ten. Wordt een motie van afkeuring aangenomen, dan kan het kabinet besluiten zijn ontslagaan te bieden, maar dat hoeftniet. Het kabinet - en dat wordt wel eens vergeten! - kan ook besluiten de Kamer te ontbinden en nieuwe ver kiezingen doen uitschrijven. Als men op gemeentelijk niveau diezelfde structuur voorstaat, kan het dus niet zo zijn dat - bij een motie van afkeuring van de raad - de burge meester automatisch vertrekt! Ge- zien de Kroonbenoeming is het dan de minister van Binnenlandse Zaken die achter de burgemeester kan gaan staan. Daarbij heeft de rege- ring de bevoegdheid om, wanneer de raad halsstarrig blijft, zelf een re- geringscommissaris te benoemen die de verschillende bevoegdheden overneemt. Zoals het nu gaat, dat burge meesters zo maar door de gemeen teraad tot ontslag kunnen worden geforceerd, is niet aanvaardbaar. Volgende week, vlak voor diens afscheid van Maastricht, een column over oud-burgemeester Gerd Leers. O Paleis Het Loo heeft een Royal Tour langs de konink- lijke hotspots. Het Loo wordt gebruikt voor familie- feesten en ontvangsten van buitenlandse vorsten. Het Openluchtmuseum in Amhem herbouwt een Turkenpension uit de jaren zeventig. In de vaak over- voile pensions sliep men in ploegendienst. De provincie Friesland gaat tienduizend grauwe ganzen afschieten omdat ze elke zomer de akkers eerst helemaal kaalvreten en dan volpoepen.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 18