Actueel I I I I Als de verdediging maarstandhoudt, dat is al wat telt I Neem de leraar en de leerling weer serieus! JANOEKOVITSJ PRESIDENT Irak Debat rapport-Davids Dit is niets anders dan de verdediging van een kwetsbare minister-president' Geen auto's, geen vraag naar Tata-staal 9|e letsje te zuinig www.eefbaarrotterdam.nl Leefbaar Rotterdam OOO Moeilijk m m V^OOOWeekblad Adverteren in een gratis krant met een zeer hoog bereik? Bel: 010-4699525 of mail naar: advertentie@maasstadpers.nl. Winstdaling Parlement hakt knoop door Laat het onderwijshart weer kloppen Meer weten over onze standpunten? Kijk op: MaasstadPers Woensdagi7februari 2010 Angstig vermeed de coalitie de ter- men 'onjuist' en 'onvolledig geinfor- meerd'Om het kabinet te redden. Kustaw Bessems Dirk Jacob Nieuwboer DEN HAAG 'Ik vind dit een zeer legitieme verde- digingslinie', riep CDA-fractievoor- zitter Pieter van Geel gisteren uit. Hij had net betoogd dat het kabinet de Tweede Kamerwel beteroverde Irak- oorloghad kunnen informeren, maar wilde niet erkennen dat dit soms on volledig of onjuist was gebeurd. En daarmee vertelde hij het ver- haal van het Irak-debat. Want Kamerleden van de SP, de PW, GroenLinks, D66 en de Partij voor de Dieren - alien oppositie - mochten nog zulke zware woorden spreken. En zij mochten dan al aan het begin van het debat hinten op moties van wantrouwen tegen minis ter-president Jan Peter Balkenende, de coalitie had niet voor niets weken geruzied. Daar was een compromis uit gekomen waar niet meer aan mocht worden getornd: het had alle- maal beter gekund in de aanloop naar de oorlog, maar echt erg was het 00k weer niet. En vooral de woorden onjuist en onvolledig moesten worden verme- den. Want als de coalitie zou erken nen dat het kabinet Balkenende I de Kamer verkeerd zou hebben geinfor- meerd, zou de positie van premier Balkenende, en daarmee het hele ka binet, inhetgedingzijn. Om dat te voorkomen was de 'ver- dedigingslinie' nodig. Van Geel is vaak de man die in zulke debatten - wellicht per onge- luk - hardop uitspreekt wat iedereen eigenlijk al vermoedt. Hij was degene die in maart ti jdens een debat over de crisisaanpak ronduit erkende dat de oppositie op haar kop kon gaan staan, maar dat 00k aan het toen uit- onderhandelde-akkoord van CDA, PvdA en ChristenUnie niets meer kon worden veranderd. De PW liep daar- op woedendweg. Hij was het 00k die tijdens een vragenuur, opnieuw over de economische malaise, zijn eigen opstelling bondig samenvatte met: Voorzitter, het is heel eenvoudig, ik heb geen andere opvatting dan de minister-president.' In bochten wringen Van Geel vertelt met zijn openhartig- heid niet alleen het verhaal van het debat dat gisteren plaatsvond, maar belichaamt zo 00k zijn CDA en deze coalitie. Dedriepartijen wringenzich in alle bochten en hebben lak aan po- litiekebasisregelsom maarte kunnen blijven zitten. Om zijn premier in bescherming te nemen maakt Van Geel nu de plicht van een regering om het parlement te informeren zo smal mogelijk. Dater onjuiste en onvolledige informatie naar de Tweede Kamer was gegaan De oppositie beukte zich murw op onwrikbaar compromis. anp over Irak verdiende volgens hem 'geen zware politieke of juridische kwalificatie', want, zo zei hij, het was 'niet bewust' gebeurd. Dat is aanvechtbaar. In de hoofd- conclusies van de commissie-Davids, die Van Geel zegt te onderschrijven, staat: 'De manier waarop met de in formatie van de inlichtingendiensten en de rapportages over de wapenin- specties is omgegaan werd onderge- schikt gemaakt aan de uitgezette be- leidslijnen'. Het kabinet liet niet aan de Kamer weten dat inlichtingen diensten veel terughoudender waren over de dreiging van Irak dan de mi nisters. De regering hield informatie wel degelijk met een reden achter, name- ijk 'omdat het kabinetsbeleid moest worden verdedigd', zei Davids in zijn toelichting op het rapport. Bewuster dan dat kan niet. Maar al had Van Geel gelijk gehad dat het kabinet slechts abusievelijk de Kamer slecht had gei'nformeerd, dan nog houdt zijn redeneringstaats- rechtelijk geen stand. Het verkeerd informeren van de Kamer is altijd een politieke zonde, expres of per onge- luk. Ofeenbewindspersoon daarzelf wat aan heeft kunnen doen of niet. Dat betekent niet dat bewindslie- den dan altijd af hoeven te treden. Dat hangt van de zwaarte van het on- Femke Halsema derwerp af, de politieke krachtsver- houdingen £n de staatsrechtelijke opvattingen van de bewindspersoon. In 2002 bood minister Korthals van Defensie zijn ontslag aan omdat uit een parlementaire enquete naar bouwfraude was gebleken dat hij een jaareerder, als minister van Justitie de Kamer onjuist had gei'nformeerd. In 2005 zei toenmalig minister voor Im- Niet alleen Van Geel had het moei lijk. Ook zijn PvdA-collega Hamer kwam in het nauw. Oat gebeurde toen PW-leider Wilders haar con- fronteerde met uitspraken van haar partijgenoten Bert Koenders en Wouter Bos. Nu minister voor Ontwikkelingssamenwerking en vice-premier, toen Kamerlid en fractievoorzitter. Zij zeiden in de aanloop naar de oorlog dat een ex tra VN-resolutie over Irak 'wense- lijk, niet noodzakelijk' was. Nu ha- mert de PvdA er juist op dat het volkenrechtelijk mandaat destijds onvoldoende was. 'De PvdA liegt de Nederlanders voor', aldus Wil ders. Hamer had hierop geen ant- woord, anders dan te herhalen 'Wij waren altijd tegen de oorlog'. migratie Rita Verdonk dat Nederland geen gegevens over asielzoekers doorspeelde naar Congolese autori- teiten, terwijl dat wel zo was - zij kwam weg met een spi jtbetuiging. Maar in die gevallen werd wel vastgesteld dat de Kamer verkeerd was ingelicht. Van deze coalitie mag dat niet eens. Zo bang is ze dat het kabinet dan zal vallen. Daar komt bij dat Van Geel een cirkelredenering volgde. Hij zei dat de commissie-Davids in haar hoofd- conclusies niet letterlijk de woorden 'onjuist' en 'onvolledig' gebruikt, omdat zij die politieke oordelen aan de Kamer overlaat. Wanneer hem ver- volgens echter om zijn eigen politie ke oordeel werd gevraagd, zij hij dat hij niet van 'onjuist' of'onvolledig' wilde spreken omdat die woorden niet in de hoofdconclusies stonden. 'Ik zit niet dingen te verdedigen die niet te verdedigen zijn', zei Van Geel. 'Dit is niets anders dan de ver dediging van een kwetsbare premier', vond Femke Halsema van Groen Links. O MaasstadPers GRATIS, MAAR NIETG0EDK00P Redactie economie NEW DELHI De winst van het Indiase Tata Steel, de op zeven na grootste staalprodu- cent ter wereld, is het afgelopen kwar- taal met maar liefst 42 procent ge- daald door de lage staalprijzen. Dat heeft Tata Steel, moederbedrijf van Corus, dinsdag bekendgemaakt. De nettowinst kwam in het derde kwar- taal uit op 4,72 miljard rupees (75 miljoen euro). Deomzet daalde met ruim eenvijfde tot 262 miljard ru pees. Volgens de onderneming blij ven de marktomstandigheden in Eu- ropa zwaar. In India stijgt de vraag naar staal dit jaar naar verwachting met 8 procent tot 64 miljoen ton. Staalconcerns hebben vorig jaar veel last gehad van de crisis, die vooral de voor de staalindustrie belangrijke auto- en bouwsectoren raakte. O Het Oekrai'ense parlement heeft gis teren bepaald dat Viktor Janoeko- vitsj op 25 februari wordt beedigd als president. Een meerderheid van 238 van de 450 parlementsleden stemde voor deze datum. Janoekovitsj versloeg ruim een week geleden premier Joelia Timos- jenko in de presidentsverkiezingen. De premier stapte gisteren naar de rechter om de uitslag aan te vech- ten, omdat er fraude zou zijn ge- pleegd door het kamp van Janoeko vitsj. Ze kreeg bijna 890.000 stem- men minder dan Janoekovitsj. Vol gens internationale waarnemers ver- liepen de verkiezingen eerlijk en vrij. Parlementariers van de partij van de premier boycotten de vergadering van de volksvertegenwoordiging gis teren. Eerder liet Timosjenko al weten er niet aan te denken om ontslag te ne men, zoals gevraagd door Janoeko vitsj. De algemene verwachting is dat de juridische stappen van Timosjenko tegen de verkiezingsuitslag op niets zullenuitlopen. 1:De helft van de politiekorpsen vindt het te duur om onder patrouil- leauto's winterbanden te zetten. Ook ambulances rijden zonder winterbanden. De politiebond vindt dat 'verkeerde zuinigheid'. Leerachterstanden. Spoorloze studenten. Slapen in de klas. Geen respect voor de leraar. Scholen die marchanderen met diploma-eisen. En, tot slot, een bureaucratie die het allemaal met de mantel der liefde bedekt. De fractie van Leefbaar Rotterdam wil dat Rotterdam het beste onderwijs van Nederland krijgt, door: rust, orde en regelmaat in te voeren taal en rekenen weer voorrang te geven geen middelen te schuwen om leerlingen een veilig leefklimaat te bieden.de beste leraren naar Rotterdam te halen. slechte scholen te sluiten. de bureaucratische lagen uit het onderwijs te halen. en tot slot, door het invoeren van vakscholen en afschaffen van pretopleidingen. (website van de fractie van Leefbaar Rotterdam) if, Do

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 23