24 hconomie Woensdag 17 februari 2010 318,84 0,94%O ALLEEN BONUS BIJ PRESTATIES EXTRAHULP V00RB0UW ZWARE BEROEPEIV Nienke Hosperis uiterstgedreven, maarvergeetookgraag. 'Anders trekje ditvak niet lang.' procent Ambulanceverpleegkundige De 'minst softe' kant van de verpleging 'Een collega is een keer met een mes achternagezeten. Dat gebeurt' 'We tillen 1.000 kilo per dag. Soms vraag ik me af of we het redden tot ons 67e.' Oordeel He ik doe het niet. Ik doe het wel! "m MaasstadPers OOO AEX Groei Beloningsbeleid Shell Vorst-WW jfc Neppers doen het goed 5jc Hernia door huishoudbeurs Hard fitnessen om levens te redden De sociale partners komen er maar niet uit. Wie heeft een zwaar be- roep en mag eerder stoppen of overstappen naareenandervak? De Pen heeft zijn lijst al klaar. Deel 1: de ambulanceverpleegkundige. Eveline Domevscek LEEUWARDEN Nienke Hosper ti It haar hoofd op en luistert aandachtig, haar rechterwijs- vinger gaat mee de lucht in. Buiten in de straten van Leeuwarden rijdt een ambulance langs met loeiende sire- nes. 'Ah! Daar gaat de twaalf. )e kunt aan de jankgeluiden horen welke am bulance het is.' Hosper wel in jeder geval. Tot tien jaar geleden werkte de inmiddels 42- jarige Hosper als verpleegkundige op de intensive care van een ziekenhuis. "Toen wilde ik meer. Op de ic werk je onder een arts. Als ambulancever pleegkundige sta je wel onder super- visie van een arts, maar jfj bent ver- antwoordelijk voor de patient of het ongevalslachtoffer. )ij moet alles uit jezelf halen om deze levens te redden en hen zo stabiel mogelijk te vervoe- ren. Die verantwoording is zwaar, maar tegelijkertijd 00k heerlijk. Je hebt heel veel vrijheid.' Het is 'de minst softe'-kant van de verpleging, zo zegt men. Stoer zelfs. Maar 00k zwaar. Ook al zijn er steeds meer hulpmiddelen om het tillen lichter te maken, zoals stoelt jes waar- mee de patient kan worden voortbe- wogen en een speciale ambulance met hydraulische liften om onder meer obese mensen te vervoeren, he- laas zijn deze lang niet altijd bruik- baar. Hosper: 'We vinden mensen op de krapste plekken, waar je met je stoeltje helemaal niet bij komt. In een kelder of in het donkerste hoekje van hun boot. Dan moet je toch gaan tillen, zeker als de situatie kritiek is.' Funest Volgens de wet mag 1 losper niet meer dan 23 kilo tillen, en als ergocoach wijstzij haarcollega'shierregelmatig Nienke Hosper er is niet voor niets een agressietrai- ning. Want de agressie groeit. 'Door de combinatie drugs en alcohol', zegt Hosper gedecideerd. Dan, cynisch: 'Een leuke combinatie waar je nog leukere mensen van krijgt.' Drie zelf moorden Nuchterheid en haar naar eigen zeg- gen kortegeheugen, kan Hosper goed gebruiken. 'sAvondsweetikvaakniet meer wat ik heb meegemaakt. Dat klinkt misschien oneerbiedig, maar je moet het van je kunnen .afzetten. Anders trek je dit vak niet lang. Je ziet veel ellende, als je een kindje niet meer kunt redden bijvoorbeeld. Nienke Hosper voor de speciale 'ambu' met hydraulische liften. FOTOPERSBUROHEERENVEEN Nienke Hosper op. Toch ontkomen zij er niet aan zo'n 1.000 kilo per dag - 'dat heeft iemand ooit berekend' - te verslepen. Niet gek als je bedenkt dat een bran card zonder persoon al meer dan 60 kilo weegt. 'Soms vraag ik me wel af of we het redden tot ons 67e, en met redden bedoel ik niet dat we dan zelf achter een rollator de ambulance uit komen.' Toch blijkt uit niets dat Hosper te lij- den heeft onder haar werk. De lange, atletische Friezin zit er uitgeslapen bij in de kantine annex wachtruimte van Ambulancezorg Fryslan. Vanavond gaat ze weer naarTerschelling waarze 24 uur oproepdienst heeft. Ze heeft er zichtbaarzin in. 'Kijk, je doet dit werk uit pure ge- drevenheid. Je doet continu alles wat in je macht ligt. Het werk dat je van- daag laat liggen, is er morgen niet meer. 'Ons volkje' is niet vaakziek, als je je een beetje beroerd voelt, neem je een pilletje en ga je naar je werk.' Ze kijkt naar de drie leren banken en de grote platte beeldbuis in de wacht ruimte. 'Weet je wat wel funest is? Wachten. Het is hier natuurlijk niet zo druk als in de Randstad. Vaak zit je achter de computer of voor de tv als je wordt opgepiept. Dan moet je vanuit denulstand, metstramme spieren, in actie komen.' Daarom moet Hosper ook fit blijven van zichzelf. Ambu lancezorg Fryslan weet dit ook - zeker nu meer dan de helft van het perso- neel veertigplus is: alle werknemers mogen voor de helft van de prijs fit nessen. Verward lets wat wel overeenkomt met de Randstad is agressie. 'Dat is er altijd geweest. Er waren altijd al verwarde mensen die niet willen dat jeze helpt. Ik heb ook wel eens een behoorlijke klap in mijn gezichtgehad. Een col lega is een keer met een mes achter nagezeten. Dat gebeurt', zegt ze ter- wijl ze haar schouders ophaalt. Maar Mocht je een heftig voorval niet kun- nen verwerken, kun je terecht bij ons opvangteam. Zelf heb ik het nog nooitnodiggehad, maar soms...'Ze denkt even na. 'Een collega kreeg een keer drie zelfmoorden in twee dagen voor zijn kiezen. Dan ben je er wel even klaar mee.' Hosper is er nog lang niet klaar mee. Ze wil door, zelfs tot haar 67e. 'Het klinkt misschien cliche, maar dit is heel dankbaar werk. Mensen laten je toe terwijl ze zich in de meest mensonterende situaties bevinden. Als ze eenmaal achter in de 'ambu' liggen, komen de verhalen los. Ook al is het ritje vaak maar heel kort. Elk verhaal en geval is weer anders. Echt, ik kan niet fluiten, maar als ik het kon, zou ik elke dag fluitend naar mijn werk gaan.' O Fysiek zwaar? Psychisch zwaar? Saai/ eentonig werk? Gevaartijk? Dagblad De Pen adviseert voor het beroep van ambulanceverpleeg kundige een score van 75 op de zwaarte-index. AcelorMittal ASML 1 BAM Groep Air France - KLM 4,04% 2,74% -11,57% -2,31% Het Centraal Planbureau (CPB) ver- wacht dat de Nederlandse econo mic in 2011 met 2 procent groeit. Het begrotingstekort bedraagt dan 4,7 procent van het bbp. Slecht nieuws voor de topmannen van Shell: het bedrijf gaat onder druk van de aandeelhouders het belo ningsbeleid aanpassen. Dat houdt in dat de salarissen worden bevroren en dat er een ander bonussysteem komt. De extra uitkeringen voor het top- management worden voortaan al- leen toegekend als de doelstellingen worden gehaald. De mate waarin projecten succesvol worden afgerond gaat zwaarder meewegen bij de toe- kenning van bonussen. Daarnaast worden de salarissen van de be- stuursvoorzitter en de financieel di- recteur een jaar lang bevroren. De he- ren verdienden al 20 procent minder dan hun voorgangers. De maatregelen komen na grote ontevredenheid onder de aandeel houders over het bonusbeleid. Zo ontving de top van Shell over het jaar 2008 bonussen voor de geleverde prestaties, terwijl de doelstellingen niet allemaal waren gehaald. Op 18 mei kunnen de aandeelhouders zich uitspreken over het aangepaste belo ningsbeleid. We hadden al deeltijd-WW, maar nu is daar de vorst-WW bijgekomen. De laatste variant moet bouwbedrijven de winter door helpen. Door het aan- houdende winterse weer zijn veel aannemers in de problemen geko- men. Het werk ligt stil, terwijl de werknemers wel doorbetaald moe- ten worden. Aannemers kunnen met terugwerkende kracht vanaf 1 febru ari beroep doen op de vorst-WW. De regeling geldt tot april dit jaar. De markt voor nagemaakte medicijnen in Nederland is goed voor een omzet van ruim 79 miljoen euro. In heel Europa gaat het om 10,5 miljard euro. Tijdens een dagje Huishoudbeurs nemen de bezoe- kers per persoon gemiddeld 7,5 kilo gratis gadgets, proefverpakkingen en andere spulletjes mee. De in 2003 ingevoerde drie dagen bedenktijd bij de vi koop van een huis heeft weinig zin. De tijd blijkt te kort am overhaaste beslissingen te voorkomen.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 24