'Ditis misleidend. Dit is een Dogingom letwerkelijke kostenniveau teverdoezelen, hierisover nagedacht.' Woekerpolissen Compensatie is een farce ooo Udenktdatde woekerpolisaffaire is opgelost en dat u compensatie krijgt voorde hoge kosten die u vooruw beleggingsverzekeringbetaalt?Zoja, dan bent uernet als de Tweede Kamer hard ingestonken. Hoe heeft dit misverstand van miljarden kunnen ontstaan? He Dankzij 'Radar' He Het is de affaire He Dankzij de fiscus T n AM MaasstadPers ^'COliOllllv Woensdagi7februari20io Een misverstand van miljarden Jan-Hein Strop Er is in Nederland iets heel vreemds gebeurd. In 2006 ontstond een turbulente affaire over woekerpolissen, waar zo ongeveer iedere ver- zekeraarbij betrokken bleek tezijn. Kamerleden, ministers, toezichthouders, belangenorganisa- ties, media: allemaal hebben ze zich bemoeid met te dure, ondoorzichtige beleggingsverzekeringen. Vervolgens kwamen er stichtingen die namens miljoenen gedupeerden vanaf Sep tember 2008 schikkingen overeen- kwamen met bijna alle verzekeraars. ledereen blij - er kwam een einde aan het grootste financiele schandaal dat Nederland ooit heeft gekend en u krijgt straks uw geld terug. Mis. Nederland isermassaal inge stonken, met dank aan de bemidde- ling van de financiele ombudsman Jan Wolter Wabeke, wiens aanbeve- ling de basis vormt van de schikkin gen van de Stichting Verliespolis en de Stichting Woekerpolis Claim, die voor de gedupeerden opkwamen. N iemand heeft kenneli jk goed opge- let toen de ombudsman met zijn voorstel kwam, dat bij verzekeraars opvallend weinig weerstand opriep. Nu het stof rond de affaire is opge- trokken, blijkt waarom: verzekeraars zijn niet genoodzaakt gedupeerden passend te compenseren. Sterker, ver zekeraars kunnen dankzij Wabeke vrolijk doorgaan met het inhouden van zeer hoge kosten. Delta Lloyd heeft niet voor niets als eerste verze- keraar het grootste deel van zijn klan- ten eind vorig jaar per brief laten we- ten dat zij niet voor compensatie in aanmerking komen. Andere verzeke raars komen na de zomer met een- zelfde soort brief. Hoe dat kan? Eenvoudig gezegd omdat de 'Wabeke-norm' - zoals in- gewi jden de norm uit de schikkingen noemen - van 2,45 tot 3,5 procent kosten, veel duurder uitpakt dan is voorzien. Dat blijkt uit rekenmodel- len van verzekeraars die aan De Pers ter beschikkingzijn gesteld. Met die model len kun je eenvoudig de kosten van een woekerpolis vergelijken met de kosten van een polis volgens de Wabeke-norm. Dan blijken de toege- stane kosten volgens de schikkingen in de meeste gevallen hoger uit te pakken dan onder de oude woeker- voorwaarden (ziekadervooruitleg). Dus hoeven we niets te betalen, zegt Delta Lloyd. Dat hoeft alleen als de kosten die wij hebben ingehouden aan het eind van de looptijd van de polis hoger blijken te zijn dan toege- staan volgens deschikkingnorm. Met vriendelijke groet. Dat er tot nog toe zo weinig verzet is tegen deze nogal onbillijke uit- komst is het gevolg van misleidende communicatie, die tot op de dag van vandaag wordt volgehouden. Het misverstand begon bij het persbe- richt van de ombudsman in maart' 2008, waarin Wabeke adviseert 'om beleggingsverzekeringen, waarvan het kostenniveau over de gehele looptijd hoger is dan 3,5 procent van oo ffli het bruto fondsrendement, ten min- ste voor de meerkosten te compense ren.' Die 3,5 is later 2,45 tot 3,5 ge- worden (afhankelijk van de soort polis) in de onderhandelingen tus- sen stichtingen en verzekeraars. Vreemd genoeg verschilt de tekst van het persbericht (zie afbeelding) op dit cruciale punt van de aanbeve- lingzelf, waarin staat dat verzekeraars een percentage van de 'aanwezige fondswaarde'per jaar aan kosten mo- gen inhouden. Dat is iets compleet anders dan een percentage van het 'bruto fondsrendement' uit het pers bericht, dat bovendien niet rept van een jaarlijkse inhouding. Voor wie het niet snapt: bij een heffing op het rendement krijgt de verzekeraar al leen geld als er beleggingswinst is ge- maakt, bij een heffing op de fonds- waarde krijgt hij altijd geld. Klinkt mooi De basis van het misverstand schuilt in het ogenschijnlijk lage percentage. De woekerpolisaffaire is ooit begon- nen omdat er de eerste pakweg tien jaar van de looptijd van de polis ge- middeld zo'n 40 procent van de pre mie werd ingehouden voor kosten. Daardoor ging er van een euro maar zestigcent naarbeleggingen. Daarte- gen afgezet klinkt 2,45 procent kos- teninhouding heel mooi, omdat er in het eerste jaar van iedere euro maar liefst 97,55 cent wordt belegd. In dit systeem vallen in het begin van de looptijd van de polis, als de opgebouwde waarde laag is, de kos ten volgens de schikkingnorm erg mee. Aan het eind van de looptijd ontsporen de kosten echter volledig, want verzekeraars mogen ieder jaar een hap van 2,45 procent nemen uit de 'aanwezige fondswaarde'. Omdat de waarde daarvan ieder jaar groeit door premie-inleg en - hopelijk - rendement, stijgen de toegestane kosten navenant. Rekenvoorbeelden laten zien dat verzekeraars op deze manier nog altijd zo'n 50 procent aan kosten mogen inhouden, zonder te hoeven compenseren. 18 januari voelde tv-programma Tros Radar ombudsman Jan Wolter Wabekehieroveraandetand. Gecon- De term woekerpolis is geintroduceerd door het tv- ®programmal?odarvan Tros, dat in 2006 startte met berichtgeving over dure beleggingsverzekeringen. De woekerpolisaffaire is in termen van schade een stuk groter dan de effectenlease-aff aire, waar vooral Dexia en Aegon bij betrokken zijn. Er zijn in Nederland zo'n 6,5 miljoen beleggingsver zekeringen verkocht. De populariteit is grotendeels te danken aan een gunstige fiscale regeling.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 26