O De Kwestie DONGE HONDENPOLITIEK DEBAT- KOORTS MaasstadPers ZOBEZIEN Jongeren die werken voor het zogeheten TOS (Thuis op Straat) project, kampen met dubbele loyaliteit en dilemma's. Spagaat 'Jongeren van de straat': kiezen is niet zo gemakkelijk 'Kiezen is niet zonder risico, het kan zelf s leiden tot represailles* MARCO PASTORS OOO Verkiezingsdebat in hal bibliotheek Verkiezingen Reactie van wethouder Dominic Schrijer (PvdA) 5^ Freek de Jonge in Rotterdam Bottom-up, top-down Rotterdams eremetaal Laatst had ik een af- spraak met een voor- malig concerndirecteur van PinkRoccade voor wie ik heb gewerkt, eind jaren ne- gentig. Hij zei iets wat me niet meer losgelaten heeft: 'Al het onderzoek over bestuur en management zegt dat je je moet houden aan de afspra- ken die je maakt Je moet niet voor de verleiding be- zwijken om bij de eerste de beste complicatie van koers te veranderen en je door bij- zaken te laten afleiden. En toch gebeurt het bijna altijd. Ik begrijp dat nog steeds niet' Afgelopen jaren hebben we in Rotterdam verschillen- de voorbeelden gezien waar- in voor de verleiding bezwe- ken is. Vorige week was er de benoeming van twee ambte- naren die bij de Blunderput fouten hebben gemaakt. Het college had net verteld dat voor deze ambtenaren gepas- te maatregelen waren getrof- fen. In mijn ogen betekent dat een aantekening in het dossier, eventueel financiele sancties, en een tijdje in de luwte opereren. Maar wat zien we: de een wordt binnen een week directeur, en de ander mag leiding gaan ge- ven aan een afdeling van tientallen mensen. Helemaal verkeerd: besluiten moeten consequenties hebben, an- ders kun je ze net zo goed niet nemen. Het tweede voorbeeld is van twee jaar geleden. Er waren budgetoverschrijdin- gen bij het warmtebedrijf, een nieuwe stadsverwarming op Zuid. In de gemeenteraad hadden we daarom afgespro- ken dat alles nu eerst hele maal op papier zou worden doorgerekend. En niet eerder geld zouden uitgeven voordat die berekeningen af waren. U raadt het al: een week later, nog geen berekening te be- kennen, wilde het warmte bedrijf bij de aanleg van een nieuw viaduct toch alvast een pijp in de grond leggen. Dat zou tonnen schelen. Het col lege wilde instemmen maar ik heb ervoor gepleit dat niet te doen. Waar hadden we anders die afspraak voor? De pijp werd niet aangelegd. Vier maanden later bleek dat een pijpleiding op die plek helemaal niet nodig was. Nooit bloemen voor gehad trouwens. Afspraak is afspraak, plan is plan, besluiten hebben consequenties, en daar zitten soms moeilijke kanten aan. De verleiding om de makke- lijke weg te kiezen in plaats van de beste weg, is altijd groot En daarom moet juist de overheid moet het goede voorbeeld geven. Reageren? www.maasstadpers.ril MaasstadPers Woensdag 17 februari 2010 Rotterdam is een jonge stad, logisch dus als bij de komende gemeenteraadsverkiezingen gekozen gaat worden voor jong bioed in de raad? Om te ondervinden of jonge raadsle- den anders zijn dan oudere raadsieden en om te kijken of zij een andere agenda hebben, wordt er zaterdag 27 februari in de centrale bibliotheek een verkiezingsdebat georgani- seerd tussen de jongste kandi- daten uit de Top 10 van de kieslijsten van alle partijen. Tijdens dit debat is een jon- gerenpanel aanwezig dat fun- gee rt als klankbord. Centraal staat wat de plannen van de politieke partijen zijn voor de komende collegeperiode. Hoe zien de partijen de toekomst van Rotterdam en hoe denken zij over zaken die zowel jonge- ren als ouderen aangaan? Het debat wordt geleid door Mar- tijn de Greve en duurt van 13.30 tot 15.00 uur. Het kan niemand ontgaan zijn: het is verkiezingstijd en partij en strijden om de gunst van de kiezer. Tot en met de verkie- zingsdag op 3 maart worden her en der debatten georgani- seerd. Op de sites van de gemeen- te, de debatcafes, de universi- teit en de bibliotheek vindt u de data en locaties van de de- batten. Bezorgklachten: Telefoon: 0900 - 4245 726 Prins Hendrikkade 16a 3071 KB Rotterdam Postbus 1162 3000 BD Rotterdam Telefoon: 010 - 4699 500 Fax:010 -4699 504 www.maasstadpers.nl info@maasstad.nl Sluitingstijden: Advertenties: tot maandag 15.00 uur Redactie: tot dinsdag 9.00 uur Redactie: L el Barkany en K Moerman Telefoon: 010 - 4699 527 redactie@maasstadnl Hoofdredacteur: M.GJ. lochemsen Advertenties: Telefoon: 010 - 4699 525 Fax:010 -4699 504 advertentie@maasstad.nl Commercieel directeur: F. de Roon Oplage: 365.205 MaasstadPers is een uitgave van PLM Lokale Media in samenwerking met Dagblad De Pets. Algemene voorwaarden zijn op aanvraag beschikbaar Dubbcle loyaliteit speelt straathoekwerkers parten Van de redactie ROTTERDAM Dat concludeert het Verweij Jonker instituut in het onder zoek 'Het goede voorbeeld, Leefbare buurten door de inzet van jongeren van de straat', dat dinsdag verscheen. Het leek een gouden vondst, jongeren uit de eigen wijk in- zetten om potentiele overlast- gevertjes in het gareel te hou den. Maar het werken met loka le probleemjongeren gaat niet altijd zo makkelijk als gedacht. Zeker niet voor de TOS-jonge- ren die een positieve bijdrage willen leveren in de eigen wijk maar die vervolgens te maken krijgen met loyaliteitsproble- men. De voorbeeldrol die zij bewust of onbewust op zich ne men, speelt hen parten, zo zeg- gen de ondeizoekers. Juist om- ddt ze uit de wijk komen waar ze werken en zelf 'van de straat zijn', zoals de goedwillende jongeren worden getypeerd. De TOS-jongeren geven aan dat ze bij probleemgevallen in hun wijk wel loyaal willen zijn aan TOS maar hun eigen vrienden en familie niet willen verloo- chenen. 'Deze dubbele loyali teit zorgt voor intrapersoonlijke conflicten bij het oplossen van ruzies en het signaleren van problemen Dat laatste is voor de jongeren niet zonder ri- sico en kan bijvoorbeeld leiden tot represailles', zo stel- len de onderzoekers. Het Jonker Verweij Instituut ondeizocht de werkzaamheden van de jonge medewerkers in Schiedam, Leiden, Bergen op Zoom, Breda, Amsterdam en Rotterdam. In onze stad werd de wijk Charlois, het pioniers- gebied, onder de loep geno- men. In veertig stadswijken in Ne- derland zetten jongeren uit de buurt zich in (als bijbaantje of als stage) om de leefbaarheid en veiligheid in hun eigen wij- ken te verbeteren. De filosofie achter deze projecten is dat pro bleemjongeren en overlastge- vers beter reageren op hulpver- leners uit de wijk, 'de eigen mensen' zo u wilt. De werk zaamheden van deze 'hulpver- leners', vaak jongeren, zijn er op gericht de straat terug te ge ven aan de buurt. Verder zouden de jongeren, die doorgaans een mbo of hbo opleiding volgen, door hun bij- baan of stage bij TOS meer so- ciale- en organisatorische vaar- digheden kunnen opdoen, zo zegt het TOS. Maar uit het on derzoek van het Jonker Verweij Instituut blijkt dat de onder- vraagde jongeren niet tevreden zijn over zogenaamde werker- varing. Een jongere omschrijft het als volgt: 'Als je het hbo doet verwacht je meer. Zo werd ik niet betrokken bij de organi- satie. Mijn werk bestond bijna alleen uit het straatwerk. Niets op mijn opleidingsniveau' O Ik ken het TOS project zeer goed. Als Dagelijks Bestuurder van Chariois stond ik aan de start van dit initiatief. Ondertussen is de aanpak van TOS ook overge- nomen door andere grote steden. Ik hoor altijd positie ve verhalen over het project Ook van de TOS jongeren zelf. Nu blijkt dat ze tegen dit pro- bleem aanlopen, wil ik graag met hen en met TOS bekijken wat voor doorgroeimogeiijk- heden er zijn voor de jonge ren. Ik sta open om de oplei- dingen en coachingslessen te bekijken. Wellicht kunnen die lessen verder ontwikkeld worden zodat ze aan de be- hoeften van de jongeren vol- doen. Na een aantal cursus- sen stromen ze uit als beveili- ger. Ook zouden we moeten kijken of de jongeren die met een dubbele loyaliteit kam pen, niet in andere wijken aan het werk kunnen." O Reageren? www.maasstadper5.nl TOS longeren op Katendrecht in gesprek met dagelijks bestuurder Lionel Martijn. fototopshots Freek de Jonge zijn nieuwe studioalbum 'Van A naar Z' ®verschijnt 15 maart Samen met Ocobar brengt hij op 10 maart een gelijkluidend theaterstuk in Lantaren/Venster. De film Reykjavik-Rotterdam, een spannende thriller en de Dslandse Oscarinzending, beleeft 23 februari een 'bottom-up top-down' premiere in Rotterdam. J. Eikelboom en oud-bankier T. Schipper hebben de Wolfert van Borselenpenning gekregen. Eikelboom voor zijn inzet voor het Rotterdamse onderwijs.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 2