Actueel De strijd om de zondag: ideologie vs. de markt 'Yok Ian' betekent 'Nee man!' in't Turks TALENTENDAG VAN SPARTA ROTTERDAM °*LE WOENSDAG 24 FEBRUARI www.opleidingsparta.nl WAPEN TEGEN AGRESSIE AGRESSIEVE BUURMAN MELD JE NU AAN VIA Zondagsrust Winkelen ten koste van alles en iedereen? Wie bepaalt dat zondag de dag is voor rust en be- zinning? Opmerkelijk PvdA-poster zorgt voor ophef Aspirant raadslid Fikri Demirtas snapt raadswerk niet zo goed. OOO Homo-emancipatie Wat?! Fijne buurman Het houdt niet op voor de 65-plusser MaasstadPers Woensdag 17 februari 2010 Deze week is het erop of er- onder voor winkelcentrum Alexandrium. Wat legt het af? De zondagsrust of de markt? Van de redactie ROTTERDAM Hoe een reiatief lokaal winkel centrum landelijk nieuws kon worden, werd maandagavond duidelijk: tijdens het NOS lijst- trekkersdebat op maandag avond roerden zelfs de landelij- ke kopstukken zich om het winkelcentrum in Rotterdam Oost, steevast door de lijsttrek- kers 'Alexandrium' genoemd in plaats van 'Alexandrium', zoals Rotterdammers het grootste winkelcentrum van Nederland direct na opening hadden ge- doopt. Wat is er aan de hand? Eind vorig jaar spande een aantal winkeliers een kort geding aan om de winkelzondagen terug te draaien. Alexandrium heeft een zogenoemde toeristische status en mag alle zondagen van het jaar de deuren openen. Dat ge- beurde dus 00k, tot groot ver- driet van religjeuze onderne- mers die twee dingen willen: al- iereerst dat de zondagsrust in ere wordt hersteld en ten twee- de dat het concurrentiebeding niet in gevaar komt. Nee, zeg- gen de tegenstanders van slui- ting op zondag, elke ondeme- mer kan zelf besluiten op zon dag wel of niet open te gaan. Al- le winkeliers via een rechtelijke uitspraak dwingen de 'Dag des Heereri in ere te houden, gaat hen te ver. Verder vrezen zij dat zij klanten verliezen want die zullen hun koopwoede dan in de binnenstad botvieren, in- komstenderving dus. Maar, zeggen de religieuze ondememers, op dit moment worden alle winkeliers ge- dwongen op zondag te werken. Want vastgoed-eigenaar Corio Rotterdam wil homoseksuali- teit beter bespreekbaar ma- ken en benoemt vijf promi- nente Rotterdammers als ho- mo-ambassadeur. De ambas- sadeurs zetten zich in voor de acceptatie van Rotterdamse homo's en lesbo's. Mark Har- bers, Herman Meijer, Hugo Bongers, Kees Vrijdag en Joke Ellenkamp gaan zich via ge- sprekken met scholen inzet- ten om homoseksualiteit be ter bespreekbaar te maken en de acceptatie ervan te ver- groten. Dit maakte wethouder Rik Grashoff (Participatie, Cuituur en Milieu) bekend bij het jaar- lijkse Roze Ontbijt in het stad- huis aan de Coolsingel. In Rot terdam wonen naar schatting 60.000 homo's en lesbo's. Rot terdam wil een stad zijn waar zij zich veilig en thuis voelen. Teveel homo's en lesbo's voe len zich echter onveilig in hun directe woonomgeving. legt de ondememers een boete van vijfhonderd euro op als zij weigeren op zondag open te gaan, zeggen de ondememers. En dat is natuurlijk 00k geen manier van doen. Wie het winkelcentrum re- gelmatig bezoekt weet dat de winkelgevels momenteel wor den ontsierd door spandoeken van voor- en tegenstanders maar een politieke oplossing ligt voorlopig niet in het ver- schiet. Minster Piet Hein Don- ner (Sociale Zaken, cda) was af- gelopen weekend wel aanwezig om, in het kader van de ge- meenteraadsverldezingen, met ondememers in gesprek te gaan maar hij is geenzins van plan wettelijke maatregelen te ne- men om christelijke ondeme mers te beschermen tegen het 'verplicht' werken op zondag. Kortom, de winkeliers staan lijnrecht tegenover elkaar en be- strijden elkaar met argumenten die allemaal wel een beetje waar zijn. Alle ogen zijn nu ge- richt op de rechtbank. Die doet vrijdag uitspraak. O www.maasstadpers.nl Je bent negen jaar en kijkt nog met onschuldige ogen naar de sneeuw. Fijn sneeuwballen gooien.Helaas moesten twee negenjarige vriendjes uit Ca- pelle aan den Ussel hun on- schuld bekopen met bloedende hoofden. Een oudere buurtbe- woner had helemaal genoeg van al dat-plezierl, toog naar buiten sloeg de hoofdjes van de jongens tegen elkaar. Ouderen boven de 65 jaar hoeven zich geen zorgen te maken over de ov-chipkaart. Zij mogen in 2010 nog lekker gratis gebruik maken van het openbaar vervoer. Dat maakte wethouder Hans Vervat bekend. CODE: Een Turks deelraadslid in Delfshaven maakt een ver- kiezingsposter in het Turks. Wie heeft er zitten te sla- pen? Van de redactie ROTTERDAM In Rotterdam wordt op straat Nederlands gesproken en de tijd dat gemeentelijke folders of poli tieke propaganda in ver- schillende talen verschenen is allang voorbij. Iedereen wordt in het Nederlands aangespro- ken of ze de taal nu spreken of niet. Dat is geen geheim en in het post-Fortuijn tijdperk zelfs salonfahig in linkse kringen. Die afspraak heeft zelfs een offi- ciele naam: De Rotterdamse Code en daar is officieel ieder een heel blij mee. Ook de PvdA want die partij pleit er juist voor dat iedereen Nederlands moet leren. Er is zelfs een landelijke campagne geleid door twee Pv dA ministers. Des te opmerkelijker is het dat een Turks deelraadslid in Delfshaven een PvdA-verkie- zingsposter in het Turks heeft laten maken. Hij zou overigens op eigen houtje hebben geope- reerd. Om meerdere redenen geen geniaal idee natuurlijk.. Ten eerste wonen er wel meer nationaliteiten in Delfshaven, niet iedereen leest Turks. Hoe zit het dan met de An- tilliaanse, Kaapverdiaanse, Ma- rokkaanse, Somalische, Poolse, Bulgaarse, ex-Joegoslavische, Russische, Surinaamse, Gha- neese, Chinese en Nederlandse achterban? Is het deelraadslid die potentiele kiezers vergeten of snapt meneer Fikri Demirtas het raadswerk niet goed? "Yok Lari, zou je tegen Demirtas wil len zeggen, oftewel: 'nee man' vrij vertaald naar het Neder lands. Ten tweede kan je de klok er op gelijk zetten dat dit geintje voor aartsvijand leefbaar Rot terdam koren op de molen is. Leefbaar zag de posters en scha- kelde een website in die van het beledigen van mensen een vak heeft gemaakt. En zie daar een relletje is geboren. Leefbaar Rot terdam en de WD reageerde geschokt en woedend en de he- le vaderlandse pers was er als de kippen bij. En ten slotte: de poster werd door aspirant raadslid Fikri De mirtas zelf gemaakt. De PvdA zit natuurlijk niet te wachten op nog meer ophef zo vlak voor de verkiezingen. Na het voorstel van twee Kamerleden om de verkiezingen vanwege de kou uit te stellen, kregen de twee he- ren door Wauter Bos 'flink op hun donder'. De PvdA-lijsttrekker in Rot terdam, Dominic Schrijer zag de bui al hangen en liet deze week alle Turkse posters verwij- deren. Hij spreekt van een inci dent dat hij betreurt. Posters met leuzen in een vreemde taal, zo laat hij het weekblad Elsevier weten, zijn in strijd met de in terne partijlijn. Wat vindt u van al deze ophef? O Reageren? www.maasstadpers.nl Alexandrium rob kamminga

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 3