Perspectief OO 'Watzegje nou?Eristoch geengesprek metjoute voerenzo? Ikwordereen beetjeakelig van.' Dubbelinterview Marco Pastors-Dominic Schrijer Leefbaar Rotterdam-lijsttrekker Marco Pastors en PvdA-man Dominic Schrijer bekvechten erop los, maar in werkelijkheid zijn ze het vaakroerend eens. 000 Wit, witter, witst haar Pim Fortuinzoeker Onfortuinlijk MaasstadPers Woensdag 17 februari 2010 'Dan is heteinde Aboutaleb, ja' Marcia Nieuwenhuis eefbaar Rotterdam- lijsttrekker Marco Pastors betreedt even voor tienen de lobby van het Hilton Hotel op steenworp afstand van het stadhuis aandeCoolsingel. Als hij constateert dat zijn tegenstre- ver PvdA-li jsttrekker Dominic Schrij er er nog niet is zegt hij fijntjes: 'De PvdA hobbelt altijd achter ons aan.' Waar PvdA-leider Wouter Bos en CDA-leider Ian Peter Balkenende soms de schijn ophouden dat het met hun chemie wel goed zit, wagen deze heren daar niet eens een poging toe. Pal voor de gemeenteraadsverkiezin- gen van 3 maart zijn de lijstaanvoer- ders van de grootste partijen uit de Rotterdamse raad een haast onaf- scheidelijk duo. 'We kunnen bijna carpoolen', grapt Schrijer. Of ze dat 00k doen? Pastors: 'Nee joh, we ma- ken liever wat extra benzine op.' Schrijer, die 00k PvdA-wethouder is, pakt de uit striptekeningen be- staande Leefbaar Rotterdam-verkie- zingsfolder van tafel. 'Als je dit ziet, denk je dat Rotterdam een grote bak ellende is. Vuil, boerka's, mannen met jurken en baarden, dat is geen realistisch beeld van de stad. Rotter- dammerszijn kankeraars, maarwaar- deren het als je doorpakt. Als je wilt dat mensen zich binden aan de stad, moet je niet elke keer wat misgaat zo uitvergroten. De keuze die wij voor- leggen is optimistisch realistisch.' MP: 'Jullie proberen alles met de mantel der liefde te bedekken, maar Rotterdam is de stad met de grootste problemen en de meeste uitkeringen van Nederland. Niet voor niks zit Leefbaar Rotterdam hier. Bewoners hebben in 2002 de noodklokgeluid. Maar de PvdA ziet liever alleen de ro- zige kant van het geheel. Wij houden van problemen.' DS: 'le moet niet alleen het cha- grijn en het verdriet van de stad zo prominent naar voren brengen. Wij kijken naar de vitaliteit van de stad, de kracht van de mensen. Mijn moe- der is bejaardenverzorgster geweest, mijn vader automonteur. Zij hebben laten zien dat - als je je inzet - het wat kan worden.' MP: 'Nu haal jij je achtergrond er- bij. Dat mag je van mij, ik vind dat normaal. (ij meet echter met twee maten. Als ik dat bi j onze burgemees- ter Aboutaleb doe, mag dat niet.' DS: 'Bij Aboutaleb is het interes- sant dat hij is opgegroeid in een berg- dorp waar geen onderwijs was. Dat hij analfabeet was en via de LTS en de MTS naar de HTS ging. Dat die man het beste uit zichzelf heeft gehaald. Dat heeft niks te maken met het feit dat hij islamiet is. Mensen kwamen hier naartoe vanuit het platteland om vooruit te komen, eerst uit Neder land, daarna vanuit het Middellandse Zeegebied. Met die mensen is deze stad groat geworden. Dat bindt ons.' 'Onthutsend' Afkomst, het is een heikel thema in de havenstad. A1 bij de voordracht van PvdA-staatssecretaris Ahmed Aboutaleb als burgemeester van Rot terdam in oktober 2008 ging het mis. Fractieleider Ronald Sorensen van Leefbaar Rotterdam was furieus. 'Aboutaleb is alleen gekozen vanwege zijn afkomst', klonk het. Hij noemde het 'niet slim om uitgerekend een re- presentant te kiezen van een groep die in heel Nederland en in Rotter dam problemen veroorzaakt'. De uit- spraken die Sorensen deed en later afzwakte, staan Schrijer nog helder voor de geest. 'Het was onthutsend.' Aboutaleb heeft nog jaren te gaan als burgemeester van Rotterdam, maar na vier jaar oppositiebankjes heeft 00k de partij van Pastors maar een doel voor ogen: terug op het plu- che. Een merkwaardige situatie om- dat Leefbaar Rotterdam na de uit de hand gelopen strandrellen in Hoek van Holland expliciet het vertrouwen in de burgemeester heeft opgezegd. DS: Tja, hoe moet dat nou, Marco, in het college met een burgemeester die je nietvertrouwt?' MP: 'Het probleem is dat hij als burgemeester een heel slechte start maakt. Maar zolang je de absolute meerderheid niet hebt, moet je het met andere partijen eens worden.' DS: 'Dus als je de meerderheid krijgt in de raad, gaan jullie Abouta leb ontslaan? Zou je dat doen, als je dekans krijgt? Het is goed voor debe- volking om dat te weten.' MP: 'Het is jammer dat jeer burge- meestersverkiezingen van probeert te maken, daar zou ik voor willen wa ken. Als je de veiligheid wilt verbete- ren, als je wilt dat er wordt bezuinigd op de overheid, als je wilt dat de deel- gemeenten worden afgeschaft. DS: 'Als je wilt dat de burgemees ter wordt ontslagen, stem dan Leef baar Rotterdam.' MP: 'Als we een meerderheid krij- gen, dan is het einde Aboutaleb, ja.' DS: 'Maar Marco, waarom haal je in de debatten zijn afkomst erbijWat doet het ertoe? Wat doet het ertoe dat Peter Rehwinkel homo is? Wat doet het ertoe dat Job Cohen joods is?' MP: 'Als het er niet toe doet waar om stoor je je er dan zo aan? Ikzegdat ik uit Gelderland kom. Jij zegt dat je zoon bent van een automonteur en hij komt uit Marokko.' DS: 'In een stad met 174 nationa- liteiten moet je mensen beoofdelen op wat ze doen en watze nalaten, niet op hun geloof, huidskleur of afkomst. De jeugd wil 00k aangesproken wor den op wat ze zelf doen en niet op hun ouders, grootouders, imam, of land van herkomst.' MP: Wij beoordelen Aboutaleb 00k op de fouten die hij maakt en in de bespreking daarover komen 00k wel eens andere dingenvoorbij. Maar het debat werd gevoerd omdat het groot ste schietincident in de politiege- schiedenis heeft plaatsgevonden on- derzijn verantwoordelijkheid.' DS: 'Erzijn grove fouten gemaakt. Er is een heftig debat over gevoerd waarbij de burgemeester zijn eigen verantwoordelijkheid heeft geno- men. Volgens mij verdient dat lof, maar Leefbaar Rotterdam ziet van het begin af aan deze burgemeester niet zitten. Sinds de komst van Aboutaleb zijn er een hele hoop kwetsende en beledigende uitspraken gedaan aan het adres van grote groepen Rotter- dammers. Dat is niet een enkele keer uit de bocht vliegen.' Allebeizijnzescherp, rapvantongen deinzen ze er niet voor terug om el- kaarde mantel uittevegen. Maartus- sen de regels door valt op dat de twee lijstaanvoerders het eigenlijk opval- lend vaak met elkaar eens zijn. Ze delen niet alleen de kritiek op het op- treden van de burgemeester na de strandrellen in Hoekvan Holland. Leg de verkiezingsprogramma's naast elkaar en het is welhaast een spelletje zoek-de-verschillen. Alge- meenheden als meer ruimte voor ondernemers, een kleinere overheid en minder regels delen ze, maar 00k in specifiekere beleidsmaatregelen vinden ze elkaar. Samen vinden ze de dat veiligheidsambities omhoog moeten. Minstens naar het cijfer 8, geven ze allebei expliciet te verstaan. Samen pleiten ze voor een scheiding van kerk en staat en willen ze extra geld uittrekken voor scholen en lera- Of Leefbaar Rotterdammer Marco Pastors op PW-voorman Geert Wilders lijkt? Zijn haar wordt wel steeds witter. Pastors kreeg toen hij zetels in de Rotterdamse gemeentepolitiek trachtte te veroveren de bijnaam Pim Fortuinzoeker'. De poging van Pastors, samen met ex-LPF'er loost Eerdmans, om landelijk zetels te veroveren met EenNL in 2006 mislukte totaal.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 6