Actueel Vader/moeder, laat dat glas toch eens een keerstaan m Toch weer rookverbod in kleine kroegen P0LITIE Z0EKT VERKRACHTER VERMISTEN ZIJN TERUG WAPENSSTIL IN S0EDAN 'D0DENTAL 0VERDREVEN' Alcohol Kinderen moeten hun ouders vaker aanspreken 'Mensen vinden je al snel moralistisch overkomen als je er iets van zegt Hoge Raad OOO Limburg Ramp Madeira Akkoord Haiti m V^OOOWeekblad Spraakmakend lokaal, regionaal en landelijk nieuws in een gratis krant. I sterdam 9|e Tsjernobyl the movie ArgUS Vrouw ontsnapt uit gevangenis via tunnel "TOEN ZE DAT B0RD PlAATSlfe HADDEN WE AL AROWAAN MOETfcN KRU0EN... tumclcomplex METTWEETUNNELBUIZEN Het rookverbod geldt voor de hele horeca, zegt de Hoge Raad. En dus zijn ook weer de controles terug. Redactie binnenland ROTTERDAM En nu moeten de asbakken weer weg. Hadden ongeveer 10.000 cafes zonder personeel sinds de zomer weer de asbakken op tafel gezet, ze kunnen opnieuw de kast in. Het grote wachten was op de uitspraak van de Hoge Raad, en die heeft gis- termiddag laten weten dat het rook verbod ook in kleine cafes geldig is. Daarmee is de vrijspraak van de ge- rechtshoven in Leeuwarden en Den Bosch voor twee cafes die het verbod negeerden, De Kachel in Groningen en Victoria in Breda, vernietigd. Demissionair minister Ab Klink van Volksgezondheid reageerde gis- teren 'verheugd' op het arrest van de Hoge Raad. Volgens een woordvoer- dervan zijn ministerie gaat Klink er nu vanuit dat de hele horeca - dus ook de eenmanszaken - zijn verant- woordelijkheid neemt en het rook verbod naleeft. 'Na een aantal ge- rechtelijke uitspraken is de handhaving van het rookverbod voor kleine cafes opgeschort. Maar nu ligt er een heldere norm, dus we gaan ervan uit dat de horeca deze naleeft en de asbakken weer van tafel gaan. Ook in de eenmanszaken.' Wei benadrukt het ministerie dat er een onderzoek loopt naar ventila- tiesystemen 'in de hoop dat dit in de toekomst tegemoet kan komen' aan de kleine horeca. Ook gaat Klink be- kijken of de wet voor de zomer nog verduidelijktmoetworden. Maartot die tijd kunnen kleine cafes en een manszaken weercontroleurs in hun zaak verwachten. 'Nu de opschor- ting ongedaan is gemaakt, moeten en kunnen we weer gaan controleren in horeca zonder personeel', zegt een woordvoerder van de Voedsel en Waren Autoriteit. Ook de woord voerder beaamt de controles, zi j het ietsvoorzichtiger: 'Die controles zijn wel een mogelijkheid, ja.' Nico Hafkamp van het kroegje De Gouden Florijn is niet onder de indruk. 'Ach, wezullen het wel zien. Ikheb al eens tweeboetesgehad om- dathierweergerooktwerd, maar dat geld heb ik teruggehad toen bleek dat de wet niet goed in elkaar zat. Bo- vendien kunnen we nog altijd tot Straatsburg doorprocederenO Het aantal oudere probleemdrin- kers neemt snel toe. Den Haag voert als eerste stad actie om ze van de drank aftekrijgen. Remco Tomesen ROTTERDAM Bi j de 'oudere probleemdrinker' denk je al snel aan een eenzame, alleenwo- nende, oudere man. En ja, een deel van de snel groeiende groep oudere probleemdrinkers bestaat uit dat type. Maar een groot deel bestaat ook uit - ogenschijnlijk - goed functione- rende 55-plussers. Meer dan de helft van de oudere veeldrinkers woont bijvoorbeeld 'gewoon' samen, blijkt uit cijfers van hetTrimbos Instituut. En eenderde is vrouw. Het zijn babyboomers die hun hele leven al flink innemen, en nadat zezijngestopt metwerken, huncon- sumptie nog wat opschroeven. Om drie uur's middags een eerste wi jntje, elke dag van de week, tot laat in de avond: wat maakt het uit? Er is toch geen werkdagdievolgt, dus brakzijn is nietzo'n probleem. Langzaam, sluimerend, verande- ren ze in probleemdrinkers. Met als gevolg: verwaarlozing, vergeetachtig- heid, gezondheidsproblemen, bot- breuken. Niet anti-alcohol De gemeente Den Haag begon deze week een campagne om het probleemdrinken onder oude- ren aan te pakken. Als eerste Ne- derlandsestad. 'Het is geen anti-alcohol- offensiefzegt de Haagse wethouder Bert van Alphen (Volksge zondheid) er bij, om niet de groep normale drinkers tegen zich te krij- gen. Nee, de campagne richt zich al- leen op de gevallen waarbij 'hetzui- pen' uit de hand loopt. Best een taboe En dat is een groep die aan het groei- en is, zegt hetTrimbos Instituut. Naar schattingzijn ertussen de 150.000 en 200.000 55-plussers met een alco- holprobleem. In tien jaar tijd steeg Suzanne Weingart, Trimbos Instituut het aantal 55-plussers dat zich met verslavingsproblemen meldde bij een instelling met 130 procent. Vooruit, een deel van de stijging heeft te maken met de vergrijzing: er zijn sowieso meer ouderen, dus ook meer met een alcoholprobleem. Maar 'gecorrigeerd' voor de vergrij zing is de toename nog steeds 89 pro- cent. De grootste stijging was er de laatste paar jaar. Veel ouderen durven niette praten over hun drankprobleem, ontken- nen het zelf vaak ook. 'Er ligt nog best een groot taboe op', zegt Su zanne Wein-gart van het Trimbos Instituut. Hoewel wel iets meer ou deren durven aan te kloppen bij de hulpverlening, de laatste jaren. Juist daarom moet de omgeving - huisartsen, kinderen, vrienden - oudere probleemdrinkers ook aanspreken. 'Daar richten we ons in de campagne ook op. Zij moeten herkennen wanneer ouderen een drankprobleem hebben', zegt wet houder Van Alphen. Op dat 'aanspreken', ligttrouwens ook een taboe, zegt Weingart. 'Men- sen vinden je al snel moralistisch overkomen, als je een ander erop wijst dat hij wel veel drinkt'. Zij vindt ook dat kinderen van deze mensen een 'signalerende functie' kunnen hebben. Dat ze moeten zeggen: pa/ ma, misschien zou je eens hulp moe ten zoeken. 'Als iemand een pro bleem heeft, zou je hem echt moeten aanspreken'. Wijnbij het eten Vers1 avingsarts Ronald Eschweiler van Brijder Verslavings- zorg ziet een stijgend aantal ouderen met alcoholproblemen. 'De genera- tie van mijn opa en oma dronk niet iedere dag wijnbij het eten. Dat is nu bij de 55-plussers veel normaler'. De cijfers zijn wat dat betreft ook duidelijk: sinds de jaren zestig steeg de alcoholconsumptie per jaar van 2,5 liter naar 8 liter pure alcohol per hoofd van de bevolking. Voor een ge- neratie die zo gewend is aan drinken, kan gewoon drinken langzaam in een verslavingovergaan.'Datzijn mensen die al hun hele leven dronken, en op oudere leeftijd steeds minder functi- oneren.' Lege flessen Maar er zijn ook ouderen die naar de fles grijpen omdat ze eenzaam zijn, zegt Eschweiler. De klassieke 'oudere drinker', om het zo maar te noemen. 'Ze hebben geen werk meer, verliezen hun partner, hebben minder sociale contacten.'Ook een chronische ziekte kan reden zijn om te gaan drinken. Letterlijk om de pijn weg te drinken. Waar de eenzaamheid juist aanlei- ding is voor sommige ouderen om te gaan drinken, is voor een grote groep babyboomers juist een 'teveel aan so ciale contacten met veel alcohol'een probleem. 'De generatie babyboo mers is er aan gewend om feest te vie- ren', zegt Weingart. Of ze gaan maan- den op vakantie in Spanje. 'Daar valt het minder op dat je elke dag een fles wijn drinkt op het terras. Hier in Ne- derland moet je op een gegeven mo ment die lege flessen weer naar de glasbakbrengen.' O MaasstadPers Woensdag 24 februari 2010 De politie in Limburg Noord is sa men met de Duitse en Belgische po litie op zoek naar een man die in de afgelopen negentienjaar zekerze- ven vrouwen heeft verkracht. Ook wordt hij verdacht van zo'n 60 po- gingen tot aanranding. Hij opereert in het gebied tussen Rijn, Moezel en Maas en is gesignaleerd in Steyl in Noord-Limburg en Eupen in Belgie. Zeker negentien mensen die ver- mist waren na het noodweer op het Portugese eiland Madeira, zijn te- ruggevonden. 'Ze waren geevacu- eerd. Hun geliefden konden hen niet bereiken', aldus een woordvoerder van de regionale regering. Het aan tal vermisten sinds de ramp van za- terdag is gedaald van 32 naar 13. De grootste rebellenbeweging van Soedan en de regering hebben gis- teren in Qatar hun handtekening gezet onder een wapenstilstand en een raamakkoord voor verdere on- derhandelingen om tot een algehele vredesregeling te komen. De rege ring zou bereid zijn de machttede- len met de JEM uit de conflictregio Darfur. De wapenstilstand geldt vanafvandaag. De Haitiaanse president Rene Preval schat dat er 300.000 mensen in zijn land door de aardbeving op 12 janu- ari zijn omgekomen. De Wereldom- roep beweert op grond van eigen onderzoek ter plaatse dat er nu zo'n 52.000 doden zijn begraven en het totale aantal doden niet boven de 100.000 zal uitkomen. Volgens de president bedraagt het huidige dodental in zijn land 217.000 en zal dat oplopen tot boven de 300.000. MaasstadPers GRATIS. MAAR NIETG0EDK00P De letters A en M uit het logo T AMsterdam' Ozijn gestolen van het Museumplein. De twee meter hoge letters doken op op Marktplaats. Volgend jaar in de bioscoop: een Oekraiens liefdesverhaal tegen de achtergrond van een kernramp. Het is dan 25 jaar na 'Tsjernobyl'. 2010

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 20