Actueel Trots op Nederland heeft de wind in de haren URKER (15) VERVOLGD 'OPENHEID BENNO L. GAF RUST' DONNERWIL DOORGAAN Advies DSB-boedel blijkt minder waard, toch hoop voor gedupeerden 'Ik vind de curatoren nog steeds eerlijker en redelijker dan Dirk Scheringa.' PPO 21 Moord Dirk Post Bossche zedenzaak Problemen arbeidsmarkt Wraak is zoet (1) sjc Wraak is zoetfc) Abbey Monument MaasstadPers Woensdag 24 februari 2010 Gelukkig geen sneeuw of regen, dus het was nog net te doen op het dak van de Trots-op-Nederlandbus. De Zaanse afdeling van de partij van Rita Verdonk voerde gisteren in de Zaanstreek cam- pagne voor de komende gemeenteraadsverkiezingen. Rita Ver donk was er zelf 00k bij. De bus deed Zaanstad, Purmerend en Heerhugowaard aan. O foto anp De grate mazzel van Pieter Lakeman Pieter Lakeman riep op tot het fail- lissement van DSB Bank, maar beet in zijn eigen staart. Door hem blijft er minder over voor schuldeisers. Tenzij verrekening slaagt. [an-Hein Strop ROTTERDAM Pieter Lakeman heeft de twijfelachti- ge eer een bankrun te hebben veroor- zaakt. Weet u het nog, 1 oktobervorig jaar, toen deze bedrijfsinquisiteuren voorzitter van Stichting Hypotheek- leed in Goedemorgen Nederland zijn vernietigende advies gaf? Ruim twee weken later was DSB Bank failliet. Volgens Lakeman was dat goed, omdat hi j nu zaken zou kunnen doen met de curatoren van DSB, die een stuk 'eerlijker en redelijker' zouden zijn dan DSB-eigenaar Dirk Scherin- ga. Bovendien zou er na faillissement meer dan genoeg overblijven voor claims van gedupeerden, omdat ban- ken, in tegenstelling tot andere be- drijven, na faillissement heel veel waard blijven. Kwestie van het verko- pen van de leningenportefeuille. Minder waard Maar wat blijkt met de kennis van nu: de boedel waaruit de schadevergoe- ding betaald moet worden is toch 20 tot 30 procent minder waard dan ge- dacht, zo staat in de 'verrekeningsver- klaring' die Hypotheekleed deze week aan haar achterban heeft ge- stuurd (zie: hypotheekleed.nl). Daarmee geeft Lakeman aan dat hij in elkgeval terugkomt op zijn eer- dere stelling dat er voor schuldeisers genoeg in de boedel zit. 'Die aanpas- sing hebben we moeten maken om dat De Nederlandsche Bank een vor- dering op DSB bleek te hebben van 1,3mil jard euro waarvoorzekerheden (pandrechtop leningen, red.) zijn ver- strekt. Dat wisten we toen niet.' Pieter Lakeman Nogal wiedes dat Lakeman dat niet wist op 1 oktober. Het grootste ge- deelte van die 1,3 miljard werd aan DSB uitgeleend na 1 oktober, juist vanwege de door hem veroorzaakte bankrun. Omdat mensen massaal geld gingen opnemen, maakte DSB gebruik van de mogelijkheid om bij de Europese Centrale Bank voor hon- derden miljoenen aan krediet te ne- men. Daarvoor moest DSB dus voor hetzelfde bedrag aan leningen in on- derpand geven. Ook Lakemans voorspelling dat curatoren de gedupeerden beter zou den behandelen dan Scheringa, is (nog) niet uitgekomen. 'Curatoren proberen alle mogelijke claims bui- ten de deur te houden. Ze zeiden har der te zijn dan Scheringa. Nou, dat klopt', zegt advocaat Hans Dommer- holt, die ook gedupeerden bijstaat. Afgewezen Curatoren hebben de claim van Hy potheekleed van 2,8 miljard inmid- dels afgewezen, waarna Lakeman maandag bekendmaakte de curato ren te dagvaarden. 'Ik vind ze nog steeds redelijker en eerlijker dan Scheringa. Dit is een stap in de onder- handelingen met curatoren. Ik ver- wacht dat er toch een regeling voor gedupeerden komt.' Zo niet, dan heeft Lakeman het geluk dat gedupeerden hun claim mogelijkvolledig kunnen verrekenen met hun schuld, zodat ze geen last hebben van een boedel die minder waard is. Faillissement geeft schuld eisers op dit punt ruimere bevoegd- heden. Maar Lakeman heeft dat rondom zijn oproep tot de bankrun tot aan het faillissement nooit ge- noemd als reden voor zijn actie. Pas begin november vorig jaar schrijft Hypotheekleed aan zijn achterban over de mogelijke verrekening. 'Een geluk bij een ongeluk', zegt advocaat Dommerholt. O De 14-jarige Urker jongen Dirk Post is volgens het Openbaar Ministerie (OM) in Lelystad door steekwonden omgekomen. Het OM meldde giste ren dat de 15-jarige die werd gear- resteerd in deze zaak wordt ver- dacht van moord. Hij zou Post in no vember met voorbedachten rade hebben gedood. De rechtszaak te- gen de 15-jarige en twee medever- dachten wordt waarschijnlijk op 1 juni door de rechtbank behandeld. De bekritiseerde snelle openheid naar ouders en pers over de grote zeden zaak van de zwemschoolhouder Ben- no L. uit Den Bosch heeft bijgedragen aan het voorkomen van grote proble- men met de openbare orde. Dat con- dudeert het COT Instituut voor Veilig- heids- en Crisismanagement na on- derzoek dat is uitgevoerd in opdracht van de veiligheidsregio Brabant- Noord. Vooral hulpverleners hadden en hebben hun twijfels over de uitge- breide voorlichting op grote bijeen- komsten een week na de arrestatie van de zwemleraar. Het onderzoek laat een voortdurende strijd zien tus- sen justitie en hulpverleners over de communicatie. Op het allerlaatste moment ging de geneeskundige hulp akkoord met grootschalige informa- tievoorziening. De onderzoekers rechtvaardigen nu de gevolgde aan- pak. 'Omdat de zaak hoe dan ook openbaar zou worden en door het ri- sico van geruchten onder slachtoffers, ouders en pers was het verstandig om de zaak ineens en in zijn voile omvang naar buiten te brengen.' Demissonair minister van Sociale Zaken Piet Hein Donner vindt dat de aanpak van de problemen op de ar beidsmarkt 'geen uitstel duldt'. Be gin maartwil Donner een brief aan de Tweede Kamer sturen over hoe het verder moet met het arbeids- marktbeleid. De nadruk moet ko- men te liggen op de mobiliteit. Overtollig geworden werknemers moeten beter doorstromen naar sectoren waar wel nog werk is. -Een dienstmeisje in Saoedi-Arabie heeft uit wraak iTIJ|| in het eten van haar bazen geplast. Ze was boos "i/ over de slechte behandeling die zekreeg. Ze heeft de actie duur moeten bekopen. De krant -v -1 Arab News meldt dat het dienstmeisje is veroordeeld tot tweehonderd zweepslagen en een jaar cel. De legendarische Abbey Road Studios in Londen zijn op de monumentenlijst geplaatst. In het complex namen The Beatles negen van hun tien platen op.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 21