Achtergrond Haiti ligt inpuin.Wetrekkengul de portemonnee en wachten op de volgende klap. Leverteen aardbevingooitietsgoedsop? Natuurramp Preventie noodzaak 26 000 Haiti gebukt onder schulden He Quakes suck He Stormen ook He Ergst MaasstadPers Woensdag 24 februari 2010 Voorkomen goedkoper dan genezen Petra Janbroers ROTTERDAM 'De tsunami op 26 december 2004 was het omslagpunt. Die ramp had met 230.000 doden in dertien landen zo'n enorme omvang en impact dat internationaal het besef doordrong dat het zo niet langer kan', zegt ir. Henk Meijerink, net terug uit Haiti, waar hij namens Cordaid deel uit- maakte van de zogenoemde VN-shel- terunit. 'Op Sumatra worden nu geen scholen meer gebouwd van twee of meer verdiepingen. Bouwcodes zijn aangescherpt en er wordt beter gein- specteerd, op het gebruik van staal bijvoorbeeld. Er komt steeds meer aandacht voor 'nieuwe' zaken als ero- siebestrijding en voedselzekerheid. De Indonesische regering heeft zelfs een 'rampen'-departement opgezet met een eigen begroting waarin veel aandacht is voor preventie. Voorko men is goedkoper dan genezen, dat snappen we inmiddels.' En dat is broodnodig. 'Door kli- maatverandering en verstedelijking zullen er steeds meer rampen ko- men', zegt architect en docent op de TU Delft Alexander Vollebregt. 'De mensen trekken over de hele wereld meer en meer naar de stad, ze komen vaak terecht op de meest kwetsbare plekken. De grootste steden van de wereld liggen op een breuklijn. Naar schatting 3,5 miljard mensen zullen binnen twintig jaar in sloppenwi jken wonen. We gaan naar heel andere leefstructuren en er is visie nodig om daar mee om te gaan. De natuur gaat haar gewone gangetje; een natuur- dreiging wordt echter pas een ramp als er menselijke slachtoffers vallen.' Dorpshoofden Vollebregt reist deze week op verzoek van de adviseur van president Rene Preval naar Port-au-Prince af om de wederopbouw 'in een groter perspec- tief te plaatsen'. Hij heeft internatio naal aanzien verworven met zijn on- derzoek naar urban emergencies en opvattingen over preventie en weder opbouw. Hij gruwt van internatio- nale organisaties die na een ramp van boven af de lakens uitdelen en is er groot voorstander van de lokale be- volking over haar eigen lot te laten beschikken: de dorpshoofden moe- ten meebeslissen over wie hun hui- zen herbouwen. 'Het tempo van de wederopbouw moetomlaag: langetermijnplanning is er nu niet bij, slachtoffers krijgen snel, snel een dak boven het hoofd en blijven daar vervolgens vaak nog ja- ren zitten. Na een ramp moetzo snel Op een golfbaan in Port-au-Prince wonen sinds de beving tienduizenden mensen in een tentenkamp. hh mogelijk het gewone leven kunnen worden opgepakt: er moeten scho len, winkels, speeltuinen komen.' 'Er is grote druk op hulporganisa- ties om zo kordaat mogelijk te preste- ren', legt Vollebregt uit. Vergelijk Ha iti met Indonesie: er is enorme media-aandacht, er worden miljoe- nen ingezameld voor hulp. De keer- zijde daarvan is dat de guile gevers zo snel mogelijk willen zien dat er wat met hun geld gebeurt. Ze willen fy- sieke bewi jzen; of de gebouwen soci- aal-cultureel duurzaam zijn of niet, ontdekken we dan pas later. Maar ik zeg: je kunt nu beter minder levens redden en meer levens in de toekomst redden. Het kost 100.000 euro om een persoon te redden. De verhou- dingen zijn scheef: er is kennis in overvloed om je te kunnen voorberei- den op natuurrampen, maar er is geen geld om voorzorgsmaatregelen te treffen; er komt veel geld vri j als de ramp heeft plaatsgevonden, maar dan zijn er onvoldoende experts die het wederopbouwproces kunnen be- geleiden. Elke keer vinden we op- nieuwhetwiel uit.' Volgens Vollebregt is een ramp soms 'een geluk bij een ongeluk'. 'Neem Haiti, daar speelt veel meer dan een verwoestende aardbeving, ze kampen er al eeuwen met proble- men, het is straatarm, het is inmid dels ontbost. Goede wegen ofzieken- huizen waren er niet; die gaan er nu zeker komen. Het is als met New Or leans na de orkaan Katrina, 'a blessing in disguise'. De stad, die nagenoegtot de ondergang was gedoemd, wordt nu mogelijk gered.' Momentum Het is volgens Henk Meijerink van groot belang het momentum vast te houden om mensen te laten inzien dat voorkomen beter is dan genezen. 15,5 mi|J'ard euro in huidige cijfers is het bedrag dat Frankijk na Haiti's onafhankelijkheid in 1804 eiste in ruil voor souvereiniteit. Het kostte 122 jaar om de schuld af te lossen. Sinds de aardbeving in Haiti op 12 januari is het toch al verhit- te debat over de internationa- le schuldenlast van het armste land op het westelijk halfrond opgelaaid. Venezuela, een van Haiti's grootste crediteuren, verscheurde kort na de beving een nota van 295 miljoen 'olie-gerelateerde' dollars, volgens IMF-cijfers een kwart van de huidi ge totale externe schulden van Haiti. De discussie over de schuldenlast van Haiti woedt al sinds lang voor de aardbeving. In april 2009 piekte Hai ti met 1,9 miljard dollar in het rood en kwam de internationale gemeen- schap overeen zo'n 1,2 miljard dollar schuld bij onder meer het IMF, de Wereldbank en de Amerikaanse re gering kwijt te schelden. Na de be ving bood het IMF Haiti doodleuk nieuwe leningen aan, waardoor de schuld weer is opgelopen tot 1,25 miljard. Dominique Strauss-Kahn, de baas van het IMF, wil de nieuwe schuld wel schrappen als de IMF-le- den dat goed vinden, zei hij onlangs. De leiders van de G7 maakten eerder deze maand op een top in Canada bekend de bilaterale schulden van Haiti te 'vergeven', zoals de Britse premier Gordon Brown het uitdruk- te. Deze terminologie is sommigen in het verkeerde keelgat geschoten. Zoals bij Naomi Klein, de Canadese auteur van The Shock Doctrine (2007) waarin zij stelt dat natuurrampen en oorlogen worden aangewend om de belangen van multinationals en hun politieke vriendjes door te drukken. De nieuwe kapers (geld- verstrekkers) liggen volgens haaral- weeropdekust. 'Vergeven? Wij zouden de Haitia- nen om vergeving moeten smeken.' Het is tijd dat er over betalingen aan Haiti wordt gesproken. Erkenning van het recht op compensatie voor de oud-slavenkolonie moet de vol gende stap zijn, meent Klein. O Aardbevingen hebben tussen 2000 en 2009 60% van de 7 80.000 mensenlevens bij alle natuurrampen opgeeist. aldus een studie van Universiteit Leuven. Stormen nemen 22% van de doden voor hun reke- ning,extreme temperaturen ll.De 3.800 natuur rampen tussen 2000-2009 kostten 685 miljard euro, De grootste ramp deze eeuw was V' -1 de tsunami in Zuidoost-Azie in 2 004 met 2 30.000 doden.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 26