Achtergrond I 'Nestbevuiler Ai zwijgt niet 'De goden weven rampen opdat de komende generaties iets te zingen hebben.' 'Het is het lot van de Haitianen om te lijden.' 'Opinie heeft op aaide meer aangericht dan de pest ofbevingen.' >o China Op barricade voor dode scholieren in Sichuan 'China's politieke systeem is blijven steken in het begin van de 20e eeuw.' Bam OOO sfc Schokkend sj: Niet chill in Chili Roerig Roermond »ers 2010 MaasstadPers Woensdag 24 februari 2010 ze oble- mid- :ken- er nu vOr- tssing -8 tot /ordt van ast te lzien ezen. 'In Nederland worden we 00k opge- roepen noodpakketten in huis te ha- len wegens overstromingsrisico's. Ik woon zelf drie meter onder het zeeni- veau, maar ik heb zo'n pakket met een zaklantaarn erin niet. In Bangla desh krijgen de mensen tegenwoor- dig speciale potten waar ze hun waar- depapieren en wat voorraden in stoppen, die gaan diep in de grond. Als er dan een overstroming is, heb- ben ze tenminste dat. Maar daar leeft het, ze worden er aan de lopende bandoverstroomd. Opplekkenzoals hier moet je eigenli jk een beetje op de angstinspelen.' O De Griekse dichter Homerus Dictator Jean Claude Duvalier, alias Baby Doc DeFransefilosoof Francois- Marie Arouet, alias Voltaire Peking wil het schandaal met de in- gestorte schoolgebouwen in de doofpot stoppen, maar vindt kun- stenaar Ai Weiwei op zijn weg. Petra Quaedvlieg SHANGHAI Negenduizend schooltassen liet Ai Weiwei naar Munchen verschepen, om ze tentoon te stellen in het Haus derKunst. Degekleurdetassenvorm- den samen de Chinese karakters voor de zin: 'Zeven jaar lang leefde ze ge- lukkig hier op aarde.' Een uitspraak van een van de moeders van de schoolkinderen die stierven in mei 2008, toen een hevige aardbevingde Chinese provincie Sichuan trof. Ai noemde zijn expositie So Sorry. Een bitter, venijnig commentaar op het gebrek aan spijt, laat staan daad- werkelijke excuses, van de Chinese regering voor de dood van meer dan vi jfduizend scholieren bi j de aardbe- ving. Meer dan twintigscholen stou ten in, terwijl tal van overheidsge- bouwen, waaronder kantoren van de communistische partij, recht over- eind stonden. Snel rees het vermoe- den dat er door lokale bestuurders en aannemersfraudewasgepleegd; infe- rieure materialen en constructies voor scholen in een aardbevingsge- voelig gebied. De regering beloofde een onderzoek in te stellen, maar daar bleef het bij, ondanks protest van honderden moeders die hun kin- deren verloren. Kunstenaar, architect en activist- voor-het-vrije-woord Ai Weiwei.(52) pikt het niet. In China is hij vooral bekend als een dikke man met een grote mond, een nestbevuiler. Als de ontwerper van het Vogelnest, het olympisch stadion in Peking, had hij een nationale held kunnen worden, maar Ai trok zijn handen af van het ontwerp toen hij zich realiseerde dat de regering van de Spelen een natio- nalistisch feestje ging maken. Kort na de aardbeving legde Ai vanuit Peking via internet contact met mensen in het rampgebied. Uit- eindelijk stelde hij een lijst van meer dan vijfduizend namen samen, geor- dend naar leeftijd en school - en plaatste die op zijn blog op de her- denkingsdag, precies een jaar na de aardbeving. Intussen wasdeChinese regering al maanden druk bezig de hele zaak in de doofpot'te stoppen. Journalisten kregen het verbod over de kwestie te berichten. Ai's blog werd geblokkeerd en hij merkte dat hij in de gaten werd gehouden door de vei- ligheidspolitie. Ai Weiwei Maar Ai kan z'n mond niet houden. Vanuit zijn kantoor, een zelfontwor- pen, minimalistisch gebouw buiten Peking, bestookt hij China met zijn kritische gedachten in woord en beeld, geholpen door zo'n honderd man personeel die werken aan instal- laties, beelden en video's. 'China is misschien de een-na-grootste econo mic in de wereld geworden, het poli tieke systeem is blijven steken in het begin van de twintigSte eeuw', schreef hij onlangs in de Wall Street Journal. Ai is bekend met de westerse vrijhe- Het kunstwerk van negendui zend tassen in Munchen. JENS WEBER den. HijwoondetwaalfjaarindeVS, maar keerde temg in China toen zijn vader, een van China's meest bewon- derde hedendaagse dichters Ai Qing, ziek werd. In de eerste vervolgings- golf van kritische denkers werd Ai, Qing met zijn gezin naar het noord- westen van China verbannen. Net als zijn vader lijkt Ai de hakken in het zand te hebben gezet, niet van plan zijn kritiek op de Chinese regering in te dammen. Die luidt kortweg: het is een stel bedriegers, dat zijn eigen be- volking wantrouwt en er alleen maar op uit is zichzelf in stand te houden Het is wachten op eerrfinale zet van de Chinese leiding, die al bezig is zijn financien tegen het licht te hou den, een omineus teken. De eerste klap heeft Ai al gehad. Toen hij een paar maanden geleden wilde getui- gen in een rechtszaak tegen een mede-activist in de aardbevingszaak, werd's nachtszijn hoteldeuropenge- trapt door de veiligheidspolitie. De klappen die hij tegen z'n hoofd kreeg leidden tot een hersenbloeding die hij ternauwernood overleefde. De mede-activist, schrijverTan Zuoren, is inmiddels veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. O Behal ve puin is er niet veel te zien in Bam, Zuidoost-lran. Het restaureren van de lemen 2.000 jaar oude stad en de citadel gaat tergend langzaam; alles moet in oorspronkelijke staat worden her- steld. Vanaf de grond, in handge- maakte blokken van onder andere stro, mest en water, zoals het er voor 26 december 2003 uitzag. Op die dag trof een aardbevingde stad. Het epicentrum lag direct onder de antieke citadel. In twaalf secon- den werden zo'n 40.000 mensen be- dolven onder het puin, zo'n 75.000 anderen overleefden de schok, maar waren alles kwijt. Ook het nieuwe deel van Bam was grotendeels verwoest, een cha- otische verzameling dicht op elkaar en slecht gebouwde panden random de oude stadsmuren. Voor de Iraanse overheden een uitgelezen kans die doom in het oog definitief op te rui- men, tot grate woede van de overle- venden van de aardbeving. Onttrok- ken aan het oog van de media heb ben die de afgelopen jaren herhaal- delijk tegen de overheidsplannen gedemonstreerd, waarbij met scherp op de betogers werd geschoten. Maar ook de restauratiewerkers raakten gefrustreerd. Vrijwel alle buitenlanders onder hen klaagden dat de Iraanse overheid hen behan- delt als spionnen, ze worden con stant in de gaten gehouden en moe- ten voor alles een vergunning aan- vragen bij ministeries in Teheran. En er zijn nog steeds buitenlanders in Bam, om de Iraniers bij het restaura- tiewerk van de oude stad en haar 24 monumenten te helpen. Zes maan den na de aardbeving zette UNESCO Bam op zijn lijst van werelderfgoed, om Iran te steunen. Bam lag in puin, maar de betrekkingen tussen Iran en de internationale gemeenschap wa ren beter dan ze in decennia waren geweest, zelfs met de VS; in ruil voor noodhulp gaf Teheran de VS meer in- zicht in de nudeaire plannen. De detente was van korte duur. Onder havik-president Ahmadinejad worden de muren van Bam en Iran weer steeds verder opgetrokken. O II Er zijn gemiddeld 3.000 bevingen per jaar met magnitude 5, honderd met 6, twintig met magnitude 7 en twee met 8 op de Schaal van Richter. De sterkste aardbeving ooit had een magnitude van 9,5 en vond in 1960 in Chili plaats. Er vielen slachtof- fers tot in Hawai 10.000 km van het epicentrum). o Ook hier is het niet pluis. Roermond beef de in de nacht van 13 april 1992 met 5,8 op de Schaal van Richter, de grootste schok in Nederland.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 27