De Ondernemer FAILLIET NETDES SOLLICITEREN VAKER BEZWAAR VERW0RPEN Rotterdammer van Zuid laat mensen vrolijk dansend bij- dragen aan beter milieu en werkt nu aan Zero Waste Bar van Zuid laat mensen vrolijk dansend bij- :er milieu en werkt nu aan Zero Waste Bar ooa Sustainable Dance Floor Hart Michel Smit ligt bij de jongerencultuur Dakpark Banen voor langdurig werklozen Mw Aboutaleb iooe editie kledingbeurs Witte Olifant 'Ik ging wel eens naar Nighttown. Veel uitgaan deed ik niet1 5 VANDERKWAST Nieuwe lokatie Dress for Success KvK Rotterdam Alexandrium blijft op zondag open 4- Groene verlichting stadsmeubilair •te Hoofdpijn? Naar het ziekenhuis! i; Een zeven of meer voor NS De wereld veroveren met 'groene' ideeen ?reld veroveren jroene' ideeen De Sustainable Dance Floor van Michel Smit ligt nu in Vancouver, robkamminga MaasstadPers Woensdag 24 februari 2010 Van de redactie ROTTERDAM Rotterdams wethouder Lucas Bolsius heeft vorige week het zogenaamde Dakpark conve- nant getekend waarmee in Delfshaven nieuwe werkgele- genheid moet worden ge- creeerd. Dakpark Rotterdam moet werk bieden aan zeker 1100 mensen. Op het dak van drie gebouwen en daamaast af- lopend naar de Hudsonstraat wordt door de gemeente Rot terdam een 'wijkpark op hoog- te' ingericht. Dit moet een groe ne impuls geven aan de omlig- gende wijken. Met de project- ontwikkelaars is afgesproken dat 5% van de aannemingssom wordt ingezet voor loonkosten, opleiding en begeleiding van (langdurig) werkzoeken- den en stagiaires. O Van de Redactie ROTTERDAM Mevrouw Aboutaleb opent 16 maart de lOOe Witte Olifant Rotterdam, een tweedehands kledingbeurs. De beurs is opge- zet door onder meer vrouwen die kleding wisselden om steeds in een nieuwe jurk naar feestjes te kunnen. De jurken werden onderling verkocht en schonken een deel van het geld aan goede doelen. Nu, 99 beur- zen later, wordt er nog steeds puntgave en modieuze kleding verkocht, alleen is het kleine groepje kopers van toen uitge- groeid tot een heel groot en di vers publiek. De Stichting heeft een lange lijst met doelen die zij finan- cieel geholpen heeft. Zo ontvin- gen onder andere SOHO, ma nege 'De Hazelaar', de zieke- nomroep een financiele injec- tie. O De winkel van Dress for Suc cess verhuist van de Hesse- plaats naar het Jacob van Campenplein 37. Op 1 maart opent wethouder Sociale za- ken, Dominic Schrijer de nieuwe lokatie. Dress for Success ontstond in de Ver- enigde Staten en werd in Rotterdam opgepikt door Stichting Mara. De winkel biedt mannen en vrouwen met een minimumuitkering de kans zich representatief te Jenine Hooglander ROTTERDAM „Ik was een jongen die niet zo van stappen hield." Michel Smit (37) groeide op op Zuid. A1 op jonge leeftijd had hij een krantenwijk. Na de middelbare schoolt gaqt hij Bouwkunde studeren. Deze uitvinder van de energie opwekkende dansvloer hield, gek genoeg, zelf niet zo van uitgaan. „Natuurlijk ging ik weleens in mijn studietijd naar Nighttown maar echt veel uit gaan deed ik niet." Na zijn stu- die Bouwkunde werd hij geen architect maar richtte hij zich op culturele projecten. Smit kwam er al snel achter dat zijn hart ligt bij de Rotterdamse jon gerencultuur. ..Rotterdam is de toekomst voor mij. Het is het voorbeeld van hoe de toekomst eruit moet zien. Nergens ter we reld wordt er zo gei'ntegreerd sa- mengeleefd. Al deze nationali- teiten samen zorgen voor een unieke jongerencultuur." Smit is een Rotterdammer in hart en nieren. „lk noem mij- zelf cultureel projectontwikke- laar. Wat er niet is, creeer ik voor Rotterdam." Zoals de Su stainable Dance Floor! Deze milieuvriendelijke dansvloer had zijn primeur in 2008 in het Rotterdamse poppodium Watt. Een oplichtende dansvloer be- staat al langer. Denk maar aan de film 'Saterday Night Fever'. Milieuvriendelijk zijn deze vloeren echter niet. De Sustai nable Dance Floor is dat wel. Het wekt zijn eigen energie op. De vloer beweegt door het dan- sen en deze bewegingseneigje wordt omgezet in elektriciteit. De vloer levert ongeveer 30 watt per danser. Dit is genoeg voor 50 LED-lampjes. De vloer is gemaakt van gerecyded glas, kleden bij een sollicitatiege- sprek. Het is een winkel zonder kassa, bedoeld om mensen met een uitkering te onder- steunen in hun zoektocht naar werk. De kleding en accessoi- res zijn afkomstig van donaties van werkende vrouwen en mannen. Daamaast organise- ren bedrijven kledingacties en doneren kledingswinkels delen van hun collectie. Het Rotter damse initiatief krijgt navol- ging in heel Nederland. aluminium en kunststof. Het idee is voortgekomen uit een project om discotheken groener' te maken en de media pikten het al snel op. De vraag naar het product was meteen groot. „Wij dachten dat we zoiets gewoon konden laten maken. Nou mooi niet. We moesten het zelf ontwerpen en assembleren. Smit grijnst: „Het was zelfs zo erg dat de TNT bus al voor de deur stond, om de vloer naar New York te brengen terwijl de laatste delen nog In het gebied van de Kamer van Koophandel Rotterdam zijn in 2009 meer bedrijven opge- heven en failliet gegaan dan in 2008. Het aantal starters en oprichtingen van dochter- en nevenvestigingen was in 2009 ongeveer gelijk aan 2008. In 2009 gingen 792 bedrijven fail liet Dat is 38 procent meer dan het jaar ervoor. 9.086 bedrijven werden opgeheven. moesten worden gelast! We hebben 'de beste man' toen maar een kopje koffie aangebo- den." Michel Smit kijkt naar de wereldkaart in zijn kantoor en denkt na over hoe Rotterdam, met zijn dansvloer, de wereld gaat veroveren. „Tot nu toe deed ik alleen dingen voor de stad. Met dit project kan de he- le wereld zien wat Rotterdam kan. Wat is er nou leuker dan dat iedereen, al feestend over de hele wereld, kan bijdragen aan een beter milieu." Na Brazilie, Amerika en Ita- lie ligt de vloer op dit moment in Vancouver tijdens de Olym- pische Spelen. Smit lacht: „Ge- lukkig kan de vloer tegen een stootje. We hebben de vloer zelfs een keer bevroren terugge- De rechter heeft bepaald dat de winkels in het gebied Alexandrium op zondag open mogen blijven. Het verzoek van twaalf ondernemers om de verordening die de zondag openstelling mogelijk maakt, buiten werking te stellen, is niet toegewezen. De rechter vindt dat de belangen van de ruim tweehonderd onderne mers die wel op zondag open willen zijn, zwaarder wegen. De zondag openstelling die kregen. De Italiaanse vervoer- der had de vloer namelijk in een vrieswagen vervoerd!" Smit zit vol met nog meer 'groene' ideeen. Op dit moment is zijn bedrijf bezig met de zogenaam de 'Zero Waste Bar'. „Creativi- teit is geen doel op zich maar een middel om je doel te berei- ken. "Als je eenmaal weet wat energie is, ga je er 00k zuiniger mee om. Voor ons is er geen weg meer terug. Met deze bar kan er milieuvriendelijk wor den getapt en duurzaarh met water omgegaan." Smit houdt zelf dan mis- schien niet zo van uitgaan. Ge- lukkig voor hem houden veel mensen daar wel van. Zij kun nen nu dankzij hem, vrolijk dansend, bijdragen aan een be ter milieu O in december is ingegaan na een besluit van de Rotterdam se gemeenteraad, was een vu- rige wens van de meeste on dernemers. De voorbije weken is gebleken dat tien tot vijftien procent meer bezoekers het winkeigebied Alexandrium hebben bezocht. Ook heeft de openstelling meer dan honderd nieuwe banen opgeleverd. Alexandrium gaat in gesprek met de ondernemers die tegen de koopzondagen zijn. ERNEST De eerste striptease die ik in mijn leven zag, was in het Oude Wiel. Een bleek meisje betrad het podium, danste op housemu- ziek en ontdeed zich van haar kledingstukken. Ik was jong, zestien of zeventien, en hoopte dat er een droom in vervulling zou gaan. Tiental- len malen was ik het Oude Wiel voorbij gelopen zonder naar binnen te durven gaan. Nu was ik binnen, maar her- innerde me niet meer waarop ik had gehoopt. Ik zag naakt- heid. En dit de mens als me- chaniek. Dansen, strippen, la- chen, blijven lachen. Twee jaar later kreeg ik een baantje in restaurant Kip, tegenover het Oude Wiel. Ik droeg een wit hemd en een zwarte pantalon en moest met meer borden lopen dan ik handen had. De kelner die mij de kneepjes van het vak bijbracht, heette Bas. Hij leer- de mij hoe ik gasten moest verwelkomen en wat ik moest doen als ik een glas jus d'orange over iemand had heen gegooid. Via Bas leerde ik ook de portier van het Ou de Wiel kennen. Een grote man met een moeilijk kapsel, en dan bedoel ik een kapsel waarvan je niet zeker weet of het echt is. De portier stond op een avond voor de deur en vroeg om een kaars, een stompkaars. Ik wist niet wat ik moest doen, maar Bas zei dat het goed was. Later legde hij me uit dat de portier elke week langskwam om een kaars te halen. Wat hij met de kaars deed, wist Bas ook niet 'Waarschijnlijk steekt hij 'm aan.' Ik zou vier jaar bij restau rant Kip werken en tijdens die jaren gaf ik talloze kaar- sen aan de portier van het Oude Wiel. Je denkt aan ver- driet om een vrouw. De vrouw is weg, maar het ver- driet wil niet weggaan. Ik heb de portier lang niet gezien, maar vorige week zag ik hem bij toeval. Hij liep over straat Langzame passen, zijn hoofd in zijn kraag. De portier herkende mij niet ik hem wel. Zijn kapsel was nog even moeilijk. Ik bleef staan en keek hem na. De man die zijn halve leven bij kaarslicht heeft doorgebracht Je hoopt dat de lente troost brengt. O Ernest van der Kwast is schrijver. In april verschijnt zijn nieuwe boelc Mama Tandoori. Eneco gaat het stadsmeubilair van JCDecaux voorzien van Ecostroom. Het is de eerste gezamenlijke actie die moet leiden tot een 'groenere' openbare ruimte. Het Vlietland Ziekenhuis in Schiedam start een "fK hoofdpijnpolikliniek. Soms is de hoofdpijn 2o emstig en frequent dat de polikliniek soelaas kan bieden. De NS meldt dat'bijna 8 op de 10 klanten een 7 of ©meer geeft' voor de dienstverlening. Het probleem met de sneeuw beinvloedden dit cijfer nadelig.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 5