Actueel Palestijnen en Joden samen in een partij VERKIEZINGF1 Tiibunaal Radovan Karadzic Amsterdam 'Het kan wel' 'Wij hebben een langetermijnvisie. Anderen doen aan snackbarpolitiek.' WIEGEL sjc Rostie Verzet OOO 23 ...dat u een zwevende kiezerbent ri HANS sjc Schooluitval MaasstadPers Woensdag 3 maart 2010 Helemaal nergens spijt van Ik ben Radovan Karadzic en ik ont- ken alles. Behalve dan dat Servie (weer) overal de schuld van krijgt. Mark van Assen ROTTERDAM Vergeet Dragan Dabic, de alternatieve genezer met grijze baard en knotje die anderhalf jaar geleden werd opge- pakt in Belgrado, in bus 73. Die had bijna nog iets aandoenlijks, metzijn passie voor de gusle (een traditioneel eensnarig muziekinstrument), zijn artikelen voor Zdrav Zivot (Gezond Leven) en zijn voorliefde voor noot- jes. Onder al dat grijze haar en die enorme bril school Radovan Karad zic, de Bosnisch-Servische leider uit de burgeroorlog in het voormalig Joegoslavie. Deze week is zijn proces begonnen voor het Joegoslavie-tribu- naal in Den Haag, waar hij is aange- klaagd voor onder meer genocide, moord, uitroeiing en deportatie. Op de eerste dag van het proces, maandag, leek het alsof de klok was teruggezet naar begin jaren negentig. Alsof de oorlog niet al lang was afge- lopen, alsof er nog steeds een groot publiek was voor wat hij allemaal te zeggen had. Witte kuif Rechtop, met vaste stem en kenmer- kende witte kuif, greep Radovan Ka radzic (64) terug naar de retoriek van toen. De oorlog was niet de schuld van de Serviers, maarvandemoslims. Die wilden 'honderd procent macht' in Bosnie-Herzegovina. De zaak van de Serviers, dus 00k zijn zaak, was 'rechtvaardig en heilig'. De moslims waren geen 'lammetjes', maar eerder een 'razende stier'. En de bloedige aanslag op de Mar- kale-markt in Sarajevo, tijdens het langdurige beleg van die stad, was niet het werk van de Serviers, maar van de moslims zelf. Die wilden een intemationale reactie tegen de Servi ers uitlokken. 'Ik sta hier voor u', oreerde hij als in zijn beste dagen, 'niet alleen om mijn sterfelijke zelf te verdedigen, maar 00k de grootheid van een kleine natie, die eeuwenlang heeft geleden.' Op de tweede dag, gisteren, ging hij Het orakel van Belgrado. reuters nog een stap verder. Er zijn na de val van Srebrenica in 1995 helemaal geen 8.000 moslims vermoord, zei hij. 'Dat is een mythe.' Ook de 2.000 mensen die begraven zijn in Potocari, De Khaled Sakhel Partij is een nieuwe partij in Amsterdam West. Geleid door een Palestijn en een Jood. 'Vooral allochtonen zijn gein- teresseerd.' Eva Ludemann AMSTERDAM Khaled Sakhel Partij, een een- manspartij? 'Nee hoor, de partij heeft mijn initi- alen, om aan tegeven dat elke indivi- duele burger invloed kan hebben. En om te benadrukken dat iedereen mij als partijleider persoonlijk ver- antwoordelijk kan houden en kan aanspreken op het beleid.' Een partij voor moslims? 'Ook niet. Wij zijn een nieuwe partij voor alle bewoners van Amsterdam West. Bovendien, mijn moeder4s Nederlands, mijn vadereen Palestijn uit Bethlehem, een christen. En tweede man van de partij, documen- tairemaker Jan Dries Groenendijk, is een Jood.' Wat voegt dat toe? 'We willen maar zeggen dat het wel kan, gewoon normaal met elkaar Khaled Sakhel omgaan, vrienden zijn. Die stig- matisering van allochtonen en de polarisering door vooral de PW is slecht voor ons land. Wij zijn daar tegen.' Hoe belandt een half-Palestijn in de politiek? 'Ik ben opgegroeid met politiek. Mijn vader heeft in Zeeuws-Vlaande- ren dingen voor D66 en de WD ge- daan en mijn moeders familie is ook politiek geengageerd. Bovendien: als Palestijn heb je het in gesprekken al snel over politiek. De Israelische be- zetting, het verlies van een moeder- land, dat raakt je. Ik ben in Bethle hem geweest, wat daar gebeurt is afschuwelijk.' Waarom moeten mensen op de KSP stemmen? "Wij willen meer invloed voor de be woners van West, meer inspraak, een continue interactie tussen burger en politiek. Die is nu ondoorzichtig, er zijn zoveel regels, procedures, het is absurd moeilijk antwoord te krijgen opvragen. Als ik word gekozen, kun- nen mensen mij direct benaderen bij hetherdenkingsmonument, kun- nen best lijken van elders zijn. Of mensen die in de strijd zijn gesneu- veld, of gewoon een natuurli jke dood zijn gestorven. En natuurlijk kwam ook het grote intemationale complot ter sprake. Iedereen is tegen de Serviers, met name Amerika en Duitsland, maar de rest ook. Het is dan ook hun schuld dat het voormalige Joegosla vie uit elkaar is gevallen. Geen reclame De Servische regering zal zich de ha- ren uit het hoofd trekken. Dit is be- paald geen reclame voor de nieuwe weg die zij zo graag wil inslaan, de weg richting Europa. Karadzic heeft natuurlijk niks van doen met de hui- dige Servische president Boris Tadic, maar de link van Servie met extreem nationalisme, oorlog en genocide is weereensgelegd. Tekenend is dat het begin van het proces in de Servische pers weinig prominent wordt gebracht. Al zijn er ook in Servie zelf noggenoeg mensen die blij zijn dat dit weer eens gezegd wordt. O met problemen en ideeen, mijn deur staataltijdopen.' Dat hebben we eerder gehoord. 'Klopt, maar wij hebben visie voor de langere termijn, bij andere par- tijen is het snackbarpolitiek: je be- denkt een snelle oplossing voor een probleem, bent even verzadigd, maar hebt al vlug weer honger. Het heeft niets te maken met het echt op- lossen van ingewikkelde kwesties.' Wie gaan er op jullie stemmen? 'We merken dat vooral allochtonen gei'nteresseerd zijn in de KSP. Zezien mij toch wel als een van hen, al pro- fileer ik mij niet als allochtoon. We hebben ook in de moskee brochures uitgedeeld. Nee, we zijn nog niet in de kerk of synagoge geweest. In de moskee bereik je sneller meer men- sen. Haha, als politicus ben ik na tuurlijk wel opportunist.' O Vandaag is de dag. U moet stemmen. Maarde kans is groot dat u nog niet weet op wie. Een kwart tot (hier en daar) veertig procent van het electoraat is 'zwevend'. Waar moet u op letten, deze laatste uren? Beste tip: op niemand. En zeker niet te veel op uw vrien den. De psychologen Marielle Stel en Fieke Harinck hebben ont- dekt dat uw politieke voorkeur onbewust bei'n vloed wordt door het gedrag van anderen. Wan- neer iemand uw handelingen imiteert, krijgt u last van socia- listische neigingen. Stel, zegt Stel, 'dat iemand je handgeba- ren imiteert tijdensjullie ge- sprek, dan zul je vervolgens linkser stemmen'. In een experiment verdeel- den de onderzoekers een aantal mensen van wie bekend was wat zij bij vorige verkiezingen hadden gestemd in twee groe- pen: de ene groep had een ge- sprek met iemand die hun be- wegingen imiteerde, de andere groep kreegeen gesprekspart- ner die dat niet deed. Daarna mochten ze stemmen. Wie een imitator had gekregen, maakte een verschuiving naar links. En omgekeerd. Wie imiteren u veel? Familie- leden, vrienden en bekenden. Die doen namelijk onbewust meer moeite om uw twijfel te begrijpen, of zelfs in te voelen, en een van de manieren om dat te bereiken is het imiteren van uw houding en gebaren. Maar in hun oprechte sympathie 'du- wen' zij u dus naar links. Mijden dus, al die vrienden en bekenden. Zoek vandaag een vreemde op. Of beter: een wijk vol mensen met een totaal an dere culturele achtergrond. Dan komt uw ware voorkeur naar boven. O De rubriek Stel... verkent wat ook het nieuws had kunnen zijn. Reacties/Suggesties: stel@depers.nl Vandaag zijn er verkiezingen voor de gemeenteraad. Al wordt dat - zeker door de verliezers vanavond - ontkend, de verkiezingen zullen een uitspraak zijn over de Haagse politiek. Ooit hadden de oude gevestigde partijen het met elkaar voor het zeggen. De PvdA, het CDA en - in min- dere mate, ze was de kleinste van de drie-de WD. Heel ver terug in de geschiedenis hoeven we niet te gaan. In de jaren zeventig van de vorige eeuw beschik- ten PvdA en CDA ieder over zo'n vijftig zetels in de Tweede Kamerende WD had er rond de dertig. Die overzichtelijkheid was er ook bij de kabinetsformaties. Het CDA in het midden. Er was in het parlement een meerderheidskabinet te vormen bestaande uit PvdA en CDA, of uit CDA en WD. Coalities van CDA en PvdA waren - op zijn best - verstandshuwelijken. De befaamde WD-leider Oud zei vijf- tigjaar geleden al: 'Van mekaar meu- gen ze niet, bij mekaar deugen ze niet.' Actueler kan het niet! Het CDA kiest in zijn hart het liefst voor een kabinet met de WD. Op pro- grammatische gronden en vanwege het feit dat de WD relatief klein is. Ook omdat de persoonlijke verhou- ding tussen CDA- en WD-ministers als prettig ervaren is. Nu zijn de kiezers minder honk- vast en kiezen zij voor de flanken op het politieke speelvlak: zie eerst de opkomst van de SP en nu die van de PW. Links- of rechtsom is er getalsma- tig in deze tijd geen meerderheidska binet, bestaande uit twee van de ge vestigde partijen, te vormen. Dat leidt tot allerlei onzekerheid en vooral - veel belangrijker-tot po litieke instabiliteit. In het najaar richtte de publiciteit zich op het CDA. Premier Balkenende had bij de algemene beschouwingen zijn week niet. Dan weer het rapport- Davids. Nu de kabinetscrisis. Later raakte de PvdA in een gesta- ge neergang, met als apotheose het opbreken door Bos van de regering, tot stille woede van vooraanstaande partijgenoten. In stilte klinkt de roep om de komst van burgemeester Cohen naar Den Haag. Met de SP gaat het ook niet goed. Verwijzend naar de terugkeer in- dertijd van Van Mierlo naar Den Haag, zei Jan Marijnissen onlangs: 'Waarom zou ik iets uitsluiten?' Een voorspelling: de PW wint fors in Al- mere en Den Haag; elders winst voor de WD; de SP stelt teleur; de PvdA verliest en het CDA houdt zich kranig. Vanavond weten we hoe de kie zers de politieke triestheid beoorde- len. Heimwee naar andere tijden? O 70 procent van de Afghaanse politierekruten maakt de opleiding niet af. Zegt de Amerikaan die verant- woordelijk is voor het nieuwe politieapparaat. Een groot aantal pastoors in Brabant en Limburg deelt gewoon hosties uit aan homoseksuelen. Zij gaan daarmee in tegen de regels van het bisdom. Volgens een pastoor uit Breda staat de leer van de kerk 'ver af van de beleving van de parochianen'. Dat blijkt uit onderzoek van het Brabants Dagblad.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 23