Sport MARADONA DOOF VOOR KRITIEK RENTREE LIUXIANG PSGWOEDEND OP EIGEN FANS ooo Zeljko Petrovic voelt zich voor niets te groot, zelfs niet voor FC Dordrecht. Maarbegrijpt Nederland hem wel? Hij Nederland in elkgeval niet. V/oetbal Petrovic en Nederland: een moeizame verstandhouding Oefenduel WK indoor Supportersgeweld He Slap verhaal He N Triggeren He Lange neus MaasstadPers Woensdag3maart20io Ik was doodongelukkig geworden Iwan Tol DEN BOSCH En hij had nogwelzo'n mooie locatie voor het interview uitgezocht, Zeljko Petrovic: een grand cafe recht tegen- over de Sint Ian in Den Bosch. Maar wie er ook binnenkomt op het afge- sproken tijdstip van elf uur, geen Pe trovic. Om kwart over elf gaat de tele- foon. Aan de andere kant van de lijn het onmiskenbare Nederlands met Balkan-accent: 'Niet boos worden, alsjeblieft, Petro is onderweg.' Twee koffie en drie kranten verder schuift de Montenegrijn met Neder lands paspoort aan en legt hij uit: 'Ik had bezoek en in mijn cultuurzet je gasten niet je huis uit. Nederlanders wel, die sturen je gerust om zes uur weg omdat ze moeten eten. Dat be- gri jp ik nog steeds niet.' Erzi jn wel meer dingen die hij niet begrijpt van Nederland, zo blijkt in hetgesprekdatvolgt. Het onderwerp: de grillige curve in zijn trainersloop- baan. Een jaarassistent bij Feyenoord, twee maanden hoofdtrainer van Boa- vista, een jaar hoofdtrainer bij RKC Waalwijk en een jaar assistent bij HSV. Nu zit hij alweer meer dan een half jaar thuis, werkloos, en dat is maar niets voor iemand die voetbal 'eet, drinkt en ontbijt'. Slijmbal Kennelijkzitten clubs niet op hem te wachten, stelt Petrovic onomwonden vast. Opnieuw komt het verschil van landsaard ter sprake. 'Ik zeur niet, ik zeik niet, maar irt Nederland wordt emotie verkeerd begrepen. Ron )ans is een positief mens. Dat vinden de mensen prachtig. Zeljko Petrovic is ook een positief mens, maar mij vin den ze een slijmbal. Waarom? Ik ben iemand die spreekt met zijn hart. Dat is wat anders dan dat ik niet rationed kan denken. Kennelijk wordt dat wel zo ervaren. Ik woon hier al twintig jaar. Als ik op Schiphol land, voelt het als thuiskomen. Maar toch blijf ik al- tijd buitenlander.' Johan Derksen noemde hem ooit een 'babbelzieke loegoslaaf. Een 'slijmbal' bovendien, omdat hij in een interview had gezegd dat hij des- noods een nierzou afstaan aan zijn toenmalige baas Ruud Gullit. Petro vic kan er nog alti jd boos om worden. 'Ik had een interview met het Fey enoord Magazine. Daarin werd mij gevraagd welk orgaan ik zou afstaan aan Ruud Gullit als het zou moeten. Ik dacht nog: wat een rare vraag. Maar ik wilde niet onbeleefd zijn. Dus ik zei: nou ja, met een nier kan ik ook leven, dus doe dat maar.' Derksen Het werd de kop boven het artikel. Fel: 'Kfjk, dat wist Derksen niet. En ik was te verbaasd om daarop te reage- ren. Maar ga maar navragen bij de clubs waar ik heb gewerkt of ik een slijmbal ben of babbelziek. Ik heb altijd in het belang van de club ge- handeld, nooit in het Petro-belang. Ik ken genoeg assistenten die poten zagen, die na een nederlaag boven in het sponsorhome afgeven op de hoofdtrainer. Kennelijk hebben clubs liever die personen. Maar ik kan gelukkig nog steeds blij met me- zelfzijn.' Nu staat hij in de belangstelling van FC Dordrecht, al zegt Petrovic niet officieel te zijn benaderd door die club. Hij voelt zich nergens te groot voor, maar FC Dordrecht is niet de club die hij voor ogen had in dit stadium van zijn trainerscarriere. 'Ik dacht: ik ga eerst leren als assistent, daarna ben ik klaar voor een mooie club. Maar in voetbal valt niets te plannen.' Nooit zat Petrovic langer dan een jaar bij een club. Dat stempel kleeft aan hem. Moeilijke jongen, snel aan- gebrand. Maar elk vertrek heeft zijn reden gehad, weerlegt hij. 'Bij Fey enoord heerste er een onrealistisch hoog verwachtingspatroon. Van de twintig trainers die bij Feyenoord hebben gewerkt, zijn er misschien Zeljko Petrovic: 'Gevoelsmatig ligt mijn toekomst in het buitenland.' pics united achttien om dezelfde reden ontsla- gen. Je kunt toch moeilijk stellen dat die er alle achttien niks van kon- den?' Gevlucht Zijn avontuur bij Boavista duurde slechts twee maanden. 'Ik had daarte maken met een voorzitter die vanuit zijn kantoor op de vierde verdieping een lift had die rechtstreeks naar de kleedkamer ging. Die man wilde zich met de opstelling bemoeien, maar tegelijkertijd had hij al zeven maan den geen salaris uitbetaald aan de spelers. Ik heb hem twee maanden de tijd gegeven om dat op te lossen, maar hij kwam niet over de brug. Nu zit hij in Brazilie, gevlucht. Achteraf had ik daar nooit moeten beginnen, maar hoe had ik nou kunnen weten dat het daar een financiele chaos was? 1 k kan toch moeilijk daar op de admi- nistratie in de papieren duiken voor- dat ik het veld op stap?' RKC verliet hij na een jaar omdat hem een tweejarig contract was be- loofd in plaats van de aangeboden verlenging van een jaar. En het dienst- verband met HSV hield na een jaar op omdat Martin )ol besloot op te stap- pen toen financiele beloftes niet kon- den worden nagekomen in Ham burg. 'Ikkonblijven, maar ik ben niet iemand die de ene week de visie van Martin Jol uitdraagt, en de andere week dievan een andere trainer. Ikga mezelfnietverkopen.' t Gevolg is wel dat Petrovic nu thuis zit. 'Een vervelende situatie,' erkent hij. Dit seizoen zou hij eigenlijk bij Ajax aan de slag gaan als assistent. Martin Jol wilde hem er graag bij hebben. Maar al snel bleek dat er geen plaats voor was voor Petrovic. 'Ik was al gebeld door mensen bin- nen Ajax die zeiden: 'Je moet daar niet gaan werken, jij verdient dat niet. Diego Maradona trekt zich naar ei- gen zeggen niets aan van de kritiek uit Argentinie op zijn beleid als bondscoach. De controversies oud- voetballer ziet zelfs een voordeel in alle negativiteit in de media. 'In 1986 riepen de journalisten dat we als laatste zouden eindigen bij het WK en toen wonnen we het toernooi. Laat dat een boodschap zijn voor mijn spelers', riep Maradona in Miinchen, waar Argentinie vandaag een oefenwedstrijd speelt tegen Duitsland. Op het WK van 1986 in Mexico leidde Pluisje' zijn land hoogstpersoonlijk naar de wereldtitel. 'Ik wil nu nieuwe helden zien, want na 24jaar neem ik de wereldbeker graag weer mee te- rug naar Argentinie. Wij kunnen de geschiedenis herhalen', aldus de 49- jarige bondscoach, die tot nu toe wei- nig indruk maakte met de 'Albiceles- tes'. Argentinie werkte onder Mara dona een moeizame kwalificatie- reeksaf, waarin de bondscoach vooral opviel door in totaal zo'n honderd spelers op te roepen voor zijn selectie. f De Chinese hordeloper Liu Xiang maakt bij de wereldkampioenschap- pen indooratletiek in Doha zijn ren- tree op het mondiale podium. De atletiekfederatie IAAF bevestigde gis- teren de deelname van de voormalig wereld- en olympisch kampioen op de 110 meter horden. Liu Xiang raakte bij de Olympische Spelen van 2008 voor de ogen van 90.000 fans gebles- seerd en was meer dan een jaar uit de roulatie. Paris Saint-Germain is het wange- drag van zijn supporters meer dan zat. De dub maakte bekend tot na- der order geen kaartjes meer te ver- kopen voor uitwedstrijden. 'We moeten onze verantwoordelijkheid nemen voor het imago dat we heb ben', zei voorzitter Leproux. Hij rea- geerde op de ongeregeldheden die zich zondag, zowel in als buiten het Pare des Princes, voordeden rond de confrontatie met Marseille (0-3). 'Hahaha, donder op, man, wat is dit voor slap verhaal?' Reactie op Sportweek.nl van Christijan Albers op het afhaken van Edwin van Calker in Vancouver. 'Een Olympische medaille zou me wel kunnen triggeren, misschien.' Christijan Albers op de vraag of hij de opvolger van Van Calker wil worden. 'Dit voelt wel een beetje als een lange neus naar de KN VB.' Voorzitter Ed Creemers van FC Eindhoven na het behalen van de periodetitel.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 24