De Kwestie 'EIGEN LAND 0PB0UWEN' VAGE PAS MaasstadPers ZOBEZIEN Het is D-day! Ben jij 18 jaar of ouder, dan magje stemmen. Inspiratie nodig? Twee voorbeeldige Rotterdamse meiden delen hun kennis. PASTORS U kiest Siham stemt voor politieke eenheid, Jaqueline tegen uitsluiting van andersdenkenden jfflm 'Na de val dacht ik: het gaat echt verkeerd, ik moet stemmen' Kinderkunst op een rolletje MaasstadPers OOO MARCO Lezersreactie Onvolledige informatie Verkiezingen laten jeugd niet koud VERKIEZINGEN Rotterdam komt in beweging Meetbare herrie Woensdag 3 maart 2010 Toen ik als nieuwe wet- houder in 2002 begon, had ik geen idee wat deelgemeenten deden. Ik woonde 00k pas 19 jaar in Rotterdam. Het was voor ons dus 00k niet zo'n groot be- zwaar om aan onze coaiitie- partners CDA en WD te belo- ven dat we ze niet zouden af- schaffen. Bij het eerste be- zoek als wethouder aan mijn eigen deelgemeente Fe- ijenoord, ben ik in de auto gestapt om me daar voor de deur te laten afzetten. Dat was een korte lit Het kan- toor bleek om de hoek te lig- gen. Nooit last van gehad. Na enkele maanden bleek echter dat deelgemeenten toch behoorlijk vertragend werken op vlotte besluitvor- ming, zonder dat inwoners van Rotterdam daar tevrede- ner van werden. Die willen een slagvaardig bestuur, met een duidelijk voorstel, ge- volgd door een goede in- spraakprocedure, een even- wichtige heldere afweging en een definitief besluit Klinkt eenvoudig, is het 00k, maar voor veel deelgemeentebe- sturen toch iets te moeilijk. We besloten wat we er iets aan moesten doen. Wij hebben daarom sa- men met burgemeester Op- stelten geprobeerd deelge meenten af te schaffen. Die poging strandde in 2005 in de gemeenteraad. Ook het Pvda- CDA-(WD-)Groen Links colle ge dat er nu zit, heeft vorig jaar geprobeerd het aantal deelgemeentepolitici te verla- gen, van 270 (bijna twee Tweede Kamers!) naar 200 stuks. Zelfs dat is niet gelukt, alleen Leefbaar en de SP wa- ren voor. Deelgemeenten zijn een heilig huisje. Die zijn op zichzelf meestal niet stevig, maar ze worden goed be- waakt door de gevestigde horden. Wie weet lukt het na deze gemeenteraadsverkiezingen. Er zijn steeds meer partijen in Rotterdam en landelijk die zieri dat het deelgemeente- stelsel niet goed genoeg werkt. Wat er voor in de plaats komt? Wat dacht u van een op u gerichte organisatie, veel meer op straat en met mensen bezig, onder leiding van een bestuurder die daar zit namens een echte wet houder. Die gebruik maakt van 'moderne' instrumenten als opiniepeilingen, en u in- vloed geeft op de prioriteiten van de politie en de gemeen- te in uw wijk. Misschien toch nog maar even gaan stem- men vandaag op die deelge meente, het kan de laatste keer zijn. O Reageren? www.maasstadpers.nl 'Ik heb het getroffien met Rotterdam, ik ga zeker!' Irwin Ment ROTTERDAM Even voorstellen... Jacqueline Pimpel (23) woonafhtig in Chairlois is studente Manage ment Economie Rectit aan de Haagse Hogeschool. Haar vriendin Siham Ahdid (24) uit ljsseimonde volgt de Hbo-op- leiding bij INholland Rotter dam. Zij brengen hun stem uit op de gemeenteraadsverkiezin gen 2010. Eerder een stem uitge- bracht? "laaaa, wat was ik trots, die ging naar de PvdA. Mijn moeder zei altijd: het is jouw recht! Onze voorouders heb ben hiervoor enorme arbeid verricht, dus doe er wat mee! S.: "la. Volgens mij waren er toen landelijke verkiezingen. Doelbewust stemmen gaf ik mezelf als opdracht. Ik wilde dolgraag invloed uitoefenen op de politiek. Een bijdrage leve- ren aan de pionnen in het kabi- net. Ik stemde SP en Groen- Links, omdat zij het meest neu- traal leken." Wat motiveert je? J.: "Ik stem voor een nieuwe gemeenteraad, maar hoop ei- genlijk hiermee vooral invloed uit te kunnen oefenen op de komende landelijke verkiezin gen. Dit is voor mij meer for- maliteit, een tussenstation, waaruit zal blijken wat er lan delijk mogelijk is." S.: "Het grootste verschil is de nabijheid van de politiek. Dit is dichterbij. Het beleid voel je gewoon eerder." Doet de val van het kabinet er nog toe? S.: "Ga je eerlijk zeggen. Voor de val heerste er bij mij Siham Ahdid en Jacqueline Pimpel vincent van dordrecht twijfel. Moest ik wel gaan stem- men? Ze maakten er allemaal een zootje van. Ik zag onze ver- tegenwoordigers dag in dag uit tegen elkaar tekeer gaan! Het leek wel oorlogvoering. Conti nue strijd, maar geen plek voor veizoening en aandacht voor de echte problemen. Na de val dacht ik het gaat echt de verkeerde kant op, ik moet toch echt gaan stem- men!" Jacqueline, welke verande- ring in de gemeente heeft jouw stem het hardst no- dig? "Ik stem gericht. Ik rond nu mijn studie af. Ben ik afgestu- deerd wil ik meteen aan de slag kunnen. Als ik de kranten lees tref ik vanwege de economische crisis veel bianco vacaturepagi- Onze lezer aan het woond: Dhr Janasson neageert op de brief van vorige week. Wat weet u, mevrouw Bouali, van oud-Rotterdammers om ze zo vernederend neer te zetten; als oude klagende ha- venarbeiders. Weet je wat het hele probleem is: jullie zijn hierheen gekomen om de welvaart die deze klagende havenarbeiders voor jullie hebben opgebouwd. Na een oorlog, hongersnood, vergas- sing en uitroeiing. Waar niemand van jullie ook maar de geringste rekening mee houdt. Ga je me nu vertellen dat jul lie de nieuwe Rotterdammers zijn? Tachtig procent heeft een uitkering, opgebracht door die oude witte havenar beiders. Schaam je en ga je eigen land opbouwen. MA Jonasson Ommoond na's. De partij waarop ik stem mag dat gaan aanpakken. Be- drijven beter koppelen aan sta- geplekken en schoolverlaters. Daarnaast mag er ook veel meer groen in de stad." Ondanks alles trots op jouw stad? S.: "Ik heb het best getrof fen met RotterdamDe multi- culturele stad bij uitstek. Maar we hebben natuurlijk een par tij als Leefbaar. Daar zit ene Marco Pastors. Af en toe hoor GroenLinks vindt dat de infor matie op de stempassen in Rotterdam op z'n minst ondui- delijk is te noemen. Op de pas staat 'U Kunt met deze pas uw stem uitbrengen in alle stemlokalen in uw ge meente', maar op de stempas sen staat niet dat een stem voor de deelgemeente enkel en alleen ook in die deelgemeente kan worden uitgebracht Ook de info over het machtigen is niet duidelijk genoeg. ik hem dingen zeggen die in mijn oren onrealistisch klin- ken. Hoofddoekjes verbieden in openbare ruimten bijvoor- beeld. Je vraagt je dan af, is dat wel haalbaar? Een hotitem na tuurlijk! De partij van Wilders wil in Almere en Den Haag een verbod in alle gesubsi- dieerde instellingen. Ik hoef niet eens een specifieke me- ning hierover te hebben, kijk maar hoe zijn collega's reage ren! "Ik weet niet als het zo- ver komt. Maar Nederland dreigt op deze manier zijn zo geroemde multiculturele sta tus kwijt te raken. Wordt er toch bang voor en denk ook dat het escaleert, waar nie mand blij mee zult zijn. We hebben een cultuur die is Mul- ti, accepteer dat gewoon!" O Meer dan de helft van de Rotterdamse jongeren is van plan vandaag naar de stembus te gaan. Dat blijkt uit de laatste peiling van Your World onder Rotter damse jongeren. Ruim 55 procent zegt een stem uit te brengen. Voor een groot deel is deze verwachte op- komst te danken aan de val van het kabinet, zo laten de ondervraagden weten. Op- vallend is dat jongeren goed weten waar ze op zullen stemmen. Slechts 28 pro- cent weet het nog niet ze ker en zweeft nog. Ook de landelijke politiek laat onze jongeren niet koud. Van de 580 ondervraagde Rotter damse jongeren zou 42 pro- cent landelijk op de PvdA stemmen, 28 procent op DG6 en slechts 8 procent op de PW. Van oudsher is het stemgedrag van jongeren meer 'links' dan 'rechts' geo- rienteerd maar sinds de 'Wildersrevolte' wint 'rechts' het onder jongeren. Althans, landelijk. In Rotter dam ligt dat opvallend an- ders. Bezorgklachten: Telefoon: 0900 - 4245 726 Prins Hendrikkade 16a 3071 KB Rotterdam Postbus 1162 3000 BD Rotterdam Telefoon: 010 - 4699 500 Fax:010-4699 504 www.maasstadpers.nl info@maasstad.nl Sluitingstijden: Advertenties: tot maandag 15.00 uur Redactie: tot dinsdag 9.00 uur Redactie: L el Barkany en K Moerman Telefoon: 010 - 4699 527 redactie@maasstad.nl Hoofdredacteur: M.GJ. lochemsen Advertenties: Telefoon: 010 - 4699 525 Fax:010-4699 504 advertentie@maasstad.nl Commercleel directeur: F. de Roon Oplage: 365.205 MaasstadPers is een uitgave van PLM Lokale Media in samenwerking met Dagblad De Pets. Aigemene vootwaarden zijn op aanvraag beschikbaar Rotterdam staat bekend als sportstad, maar de Rotter- dammer zelf kwam nog te weinig in beweging. In 2009 nam het aantalsporters toch met 5 procent toe. Villa Zebra heeft samen met een behangfabrikant een ontwerpwedstrijd uitgeschreven waarin ze op zoek gaan naar jonge ontwerpers tussen de 6 en 12 jaar. Rotterdammers die last hebben van geluidsoverlast kunnen in hun huis een herriemeter laten plaatsen. Zo kan de overlast objectief vastgesteld worden.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 2