De Ondernemer GELD BUD FT IN DE STAD IMPULS OP ZUID FLEXIBELE 0PVANG Tekstuele verwenners Erwin Pols en Ropp Schouten wer- den landelijk bekend met de 'Ich liebe Rotterdam'-shirts. ESPRESS0 OOO Nog 798 te gaan Rotterdam introduceert taxikeurmerk Jong geteerd Zo trots als een pauw na dierenexamen Shirts Rotterdams ontwerpduo ingestuurd voor European Design Awards 'Ik vind het leukste als ik iets tijdloos te pakken heb' •je Chique voor een prikkie Check up op Vrouwendag Meer Rotterdammers met status blijven Vierde Media Markt Kinderen opvangen als ouder les heeft VANDERKWAST Schiedamse wiskundeknobbels MaasstadPers Woensdag 3 maart 2010 Van de redactie ROTTERDAM Wethouder Hans Vervat (ver- keer en vervoer) heeft vorige week de eerste RTX Taxikeur- merken uitgedeeld. Sinds don- derdag is de stad twee gekeurde visitekaartjes rijker. De chauf feurs zijn getoetst op straten- kennis, kennis van de tarief- stiuctuur en sociale vaardighe- den. Een goede eerste stap, vindt Vervat. "In de regio Rotterdam rijden ongeveer 1500 taxi's rond, waarvan er zo'n 800 zijn aangesloten bij taxibedrijven. Landelijk bestaat er al een keur- merk, maar dat wordt niet vers- trekt aan individuele chauf feurs." Maar er is nog meen als het aan de wethouder ligt wordt de OV chip 00k snel ingevoerd op de taxi. O Van de redactie ROTTERDAM Twintig kinderen uit IJsselmon- de kunnen pronken met de titel 'hulp-dierverzorger1. In de schoolvakantie hebben zij deel- genomen aan een cursus op kinderboerderij De Kooi. In vijf dagen tijd leerden zij alles over kippen, konijnen en varkens. De geexamineerden weten nu (bijna) alles over de ge- woontes van de dieren, kunnen ze voeren en ze verzorgen. Ter afsiuiting reikte wethouder Pe ter Lamers (Jeugd, Gezin, On- derwijs en Sport) vrijdag de di ploma's uit. Peter van Veen, algemeen directeur Sport en Recreatie, maakte van de gelegenheid ge- bmik om voor de uitreiking de eerste brochure 'Sport en Re creatie in prachtig IJsselmonde' te presenteren. O Mwah: bedenkers van zinnen met een twist Ivo van Woerden ROTTERDAM Het zou zomaar kunnen dat je aan de bar zit in Rotown of op de tribune van De Kuip, even naast je kijkt en ziet dat iemand iets in zijn notitieboekje krab- belt. Grote kans dat dat Erwin Pols (36) is van ontwerpduo Mwah. Erwin neemt zijn boek- je namelijk overal mee naartoe om de ingevingen op te schrij- ven voor de teksten die Mwah inmiddels zo in de picture heb ben gespeeld dat ze genomi- neerd zijn voor de Ketelbinkie- prijs 2010. Pols bedenkt samen met Ropp Schouten (32) zin nen met een twisL Hij bladert even door het boekje om een voorbeeld te geven: 'Ik sta als enige in de rij.' Pols en Schouten werken dagelijks vanuit het Mwah hoofdkwartier aan de Nieuwe Binnenweg. De ruimte bestaat uit hun kantoor waar de 'tek stuele verwenners' in opdracht van verschillende bedrijven meedenken over communica- tie. Ondertussen runnen ze vanuit dezelfde ruimte de Mwah-winkel met onder ande- re flessen port met de tekst 'Port of Rotterdam' en rompertjes met 'Geboren en gedogen in Rotterdam' erop. Hun grootste succes hangt in verschillende kleuren aan kledinghangers: t- shirts met 'Ich liebe Rotterdam'. De shirts zijn inmiddels in gestuurd voor de European De sign Awards. Pols: 'De insteek was om iets met de liefde voor onze Oosterburen te doen. )on- ge Duitsers worden vaak nog ir ritant gevonden om iets wat hun grootouders hebben ge- daan. We wilden een signaal ge ven: dat anti-Duitse gevoel mag nu wel weer eens voorbij zijn.' Rotterdam slaagt er steeds beter in om meer Rotterdam mers met een hoger inkomen en een hogere opleiding en gezinnen met kinderen vast te houden in de stad. Voornaamste redenen om in Rotterdam te blijven wonen zijn het vinden van de juiste woning, familie en vrienden, de wens om in de grote stad v te blijven wonen en werken. Toch blijft voor Rotterdam mers die wel de stad verlaten het niet vinden van een ge- schikte woning nog steeds een belangrijke reden om te ver- huizen. Dit blijkt uit het onder- zoek Komen en Gaan' naar se- lectieve migratie in Rotterdam. Wethouder Hamit Karakus (Wonen en Ruimtelijke Orde- ning) ziet de uitkomsten van het onderzoek als een aan- moediging om door te gaan met het ingezette beleid dat voorziet in nog meer nieuw- bouw. Het Mwah hoofdkwartier bevindt zich aan de Nieuwe Binnenweg. rob kamminga Mwah geeft vaker signalen met het vrije werk dat ze maken voor bijvoorbeeld festivals. Op studentenfestival Stukafest deelden de heren compliment- jes uit door met een grote doos met kaartjes rond te gaan. Daar- op stonden bijzondere compli- mentjes als 'je bent nuttig'. We willen niet per se maatschappij- kritiek geven', zegt Pols. 'Maar eerder het relativeringsvermo- gen van mensen aanspreken. Ze even op een ander spoor zetten. En dat dat soms een lach ople- vert is mooi meegenomen.' Door de komst van Media Markt op de Beijeriandselaan wordt winkelboulevard Zuid prominent op de kaart gezet als winkelgebied. Het gene- reert werkgelegenheid voor in totaal 100 mensen, waarvan zeverrtig procent uit Zuid zelf komt Met het vooruitzicht op 15.000 bezoekers per week krijgt de boulevard een ver- grootte aanloop. De herkomst van Mwah be- gint bij Erwin. 'Ik kom uit het bedrijfsleven', zegt Pols. 'Men- sen vonden mijn woordvond- sten leuk. Toen ik een keer in New York was begon ik te schrijven, korte absurde verha- len van tien tot twaalf zinnen waarin ik halverwege de boel omdraaide. Daar wilde ik ver- der mee. Ik ben cursussen gaan volgen in de creatieve hoek. Uiteindelijk begon ik in op dracht teksten en slogans te ma ken.' Hij wilde voor zichzelf be- ginnen, wat tot de naam Mwah leidde. Pols: 'Het Franse woord voor 'ik' is 'moi', uitgesproken als 'mwah'.' Ropp werkte onder andere in de metaalconstructie, bij een drukkerij en bij een communi- catiebureau. Vanaf zijn 14e ging hij steeds meer tekenen Tattoe's op armen voor twee euro.' zegt hij. In 2007 kwam hij Pols tegen. 'Op het Witte de Withfestival', zegt Ropp. Er was meteen zo'n sterke klik dat ze samen een bureau wilden op- zetten. Erwin richt zich op tek sten en Ropp geeft ze vorm. Al lopen die rollen de laatste tijd steeds meer door elkaar heen. Hun doel blijft vooral din- gen te maken waar ze zelf ach- ter staan, die ze zelf zouden dra ge n of gebruiken. Erwin bladert weer door zijn boekje: 'Ik vind het het leukste als ik iets tijd loos te pakken heb. lets dat over een aantal jaren nog pre- cies hetzelfde betekent: "Geen tijd, ik zit midden in een ver- spreldng" O Meer infbrmatie op www.mwah.nl Kinderopvang Hefgroep heeft deze week een eerste locatie voor flexibele kinderopvang geopend binnen kinderdagver- blijf De Blauwe Kakatoe aan de Maximilianstraat in Charlois. De opvang is opgericht om kin deren van ouders die moeten inburgeren of Nederlandse les gaan volgen, onder te brengen. Door lange wachtlijsten in de kinderopvang konden ouders vaak niet starten aan een les- traject Binnen Rotterdam zullen dit jaar dertien locaties voor flexi bele opvang starten die dit probleem moeten oplossen. Op deze locaties zal per direct plaats zijn op het moment dat het lestraject van de ouder start Binnen de locaties voor flexi bele opvang wordt met de kin deren 00k weer gewerkt aan hun taalontwikkeling door ge- bruik te maken van het pro- gramma 'Ben ik in Beeld'. ERNEST Wie bij halte Linker Rottekade wacht op de tram of de bus, heeft de meeste kans om de kapitein van Crooswijk te zien. Hij zit hier vaak op het bankje, blauwe pet op zijn hoofd, sigaret in zijn mond. Meestal is de kapitein be- schonken en mompelt hij on- verstaanbare woorden. Ik heb hem nooit zien instappen in de tram of de bus. Sommige mensen dun/en niet naast de kapitein te gaan zitten. Of is het de geur van alcohol die hen's morgens om negen uur tegenstaat? Ik neem plaats naast de kapitein en probeer elke keer zijn ge- mompel te ontcijferen. Dit is het resuftaat na vijf maanden, elke maand een woord: 'Storm.' 'Help.' Vrouw.' Tra- nen.' Terug.' Hij mompelt de woorden terwijl hij voor zich uit staart, naar de rij huizen waar iedereen naar kijkt bij halte Linker Rottekade. Maar het is alsof de kapitein iets anders ziet dan wij. Zoute re- gen, golven grijs als zeehon- den. En temidden van al dit water in zijn ogen duikt zijn meermin op. Een vrouw met een stralende lach en drui- pende krullen. Misschien neemt hij zich elke dag voor haar te schrijven, maar strandt de flessenpost al aan zijn lippen. Je vraagt je af of Spangen een scheepskok heeft en of op Zuid een zeebonk op straat leeft. Allen schipbreuk geleden en nu aan land ge- spoeld. Soms zie ik de kapitein opstaan en steekt hij de weg over. Auto's moeten remmen, fietsers vloeken. De kapitein loopt over het asfalt alsof hij over het dek van een schip loopt Het stormt, de golven zijn hoog als huizen. Wie ge- noeg drinkt heeft de illusie op zee te zijn. 'Waarom loopt die meneer zo vreemd?' hoorde ik ooit een meisje aan haar moeder vragen. De moeder vertelde dat 'die meneer niet goed bij zijn hoofd' was. De maat- schappij is in tweeen ver- deeld: winnaars en verliezers. Er is geen begrip. Lieve kinderen: Soms is liefde geen liefde, maar een hond uit de hel. En verandert het leven in een storm, en wordt boven onder, dag nacht, en sta je niet te wach- ten bij de tramhalte maar op de kade van heimwee. O Ernest van der Kwast is schrijver. In april verschijnt zijn nieuwe boek Mama Tandoori. Voor 25 euro chique eten? Dat kail deze week in de to- ©prestaurants die meedoen aan de Restaurant Week. Reserveren kan via www.restaurantweek.nl Internationale Vrouwendag wordt in recreatiecen- Otrum Oostervant gevierd met een gratis gezondheids- check voor vrouwen vanaf 15.00 uur. Het Stedelijk Gymnasium Schiedam is tweede van ©Nederland geworden tijdens de eerste ronde van de Nederlandse Wiskunde Olympiade.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 5