De Ondernemer ENGELSE KALENDER ANTICHIC P0PULAIR NYATITI EN DRUMS ESPRESS" Interieurwinkel Metz wordt inmiddels door de zesde generatie gerund. 'Het zit denk ik toch in je genen'. Metz Hofleverancier aan Nieuwe Binnenweg viert 150-jarig bestaan 'Stond mijn opa daar met een sleutel voor een hoop puin' Tijdelijk hotel grootste van Nederland KvK-evenement Internationale Handelsdag in De Kuip OOO VANDERKWAST Hoofdprijs voor studentenbedrijf NokNok Publieksprijs Maasvlakte Zadkine Popacademie naar Nairobi Start feest 50 jaar Euromast Van Rotterdam naar Girona NS rijdt met OV-chipkaarttrein MaasstadPers Woensdag 17 maart 2010 ERNEST Ik had niet eerder de jeugd aanschouwd. Ik dacht dat ik zelf nog tot de jeugd behoorde. Aan deze illusie kwam een einde op perron 9 van Rotterdam Cen- traal. Tijdstip: kwart voor vijf, zondagochtend. Althans, dat was het voor mij. Ik wachtte op de trein naar Schiphol, een grote groene koffer naast mij op de stenen. Om mij been stonden wachtende passa- giers voor wie het nog zater- dag was. De jeugd. Ik zag jongens met heel veel gel in het haar, jongens in hun mooiste overhemd en jongens die rode ogen had- den van de drank, maar ik zag vooral jongens die achter het net hadden gevist Weer niet was het gelukt om in Rotterdam te overnachten, naast een meisje dat op de dansvloer naar ze had gela- chen met glimmende lippen. Ook aan hun illusies kwam een einde op perron 9, in de vrieskou van de morgen. Ze stonden in groepjes, de jon gens die geen geluk hadden. Ze sloegen elkaar op de schouders. Gedeelde smart is halve smart. Dan de meisjes. Vrijwel al- lemaal in korte rokjes. Ze vochten tegen de kou, de honger en de slaap. Het was tien voor vijf. Nog twaalf mi- nuten voordat de trein zou komen. De avond was voorbij gevlogen, strakke beats, stro- boscopen, drankjes die ach- terover moesten worden ge stagen, en nu duurden twaalf minuten een eeuwigheid. Ik zag meisjes wankelen op hun hakken. Vertraging zou ge- vaarlijk zijn. Er stond NS-security, mannen in blauwe kleding. Ze hielden de jeugd in de ga- ten, maar hoefden niet in te grijpen. Ze keken naar de jon gens en meisjes zoals ik naar ze keek. Een mengeling van bezorgdheid en fascinatie, en misschien ook dit jaloezie. Wij waren niet moe, wij wa- ren niet dronken, wij waren niet meerjong. Het geluid van een bin- nenkomende trein is verplet- terend. Het begint met het ruisen van de rails, niet veel later is het oorverdovend. Je voelt je kleiner worden, je voelt je eenzaam, soms denk je aan springen. Althans, ik. Niet de jeugd. Die leeft op, wordt wakker. Nog even en ook de zaterdag is voor hen voorbij. Eindelijk, en dan is het opeens zondag. laat, heel laat in de middag. Maar dan ben ik hoog in de lucht O Afgelopen crisis ging aan Metz voorbij Ivo van Woerden ROTTERDAM 'Linoleum, vilt, arbeidsloon. Fl. 72,03' staat er op de oudste fac- tuur die woninginrichtingszaak Metz toegestuurd kreeg. De re- kening stamt uit 1920, het jaar dat Metz al zijn zestigste ver- jaardag vierde. Komende april staan er twee dagen feest gepland voor het 150-jarige bestaan. De familie heeft in januari vast een jubileumboekje uitge- geven en is een zoektocht ge- start naar de oudste factuur die door overgrootvader Metz was uitgeschreven. „Deze komt uit Eindhoven en is gedateerd in 1920', zegt lan Johannes Metz jr. (58) terwijl hij voor het wandje vlak naast de kassa staat. Op de muur hangen ge- schiedenismemorabilia zoals foto's van de familie en de oude winkels. 'Onze klanten zaten toen al overal.' Metz werd in april 1860 ge- opend aan de Goudse Wagen- straat. De winkel verkocht leren zemen, lappen, dweilen en an- dere huishoudelijke artikelen. In de loop der jaren gingen er andere filialen open waaronder in 1921 aan de Nieuwe Bin nenweg. „Maar in de oorlog zijn die bijna allemaal gesneu- veld", zegt Metz. „Toen mijn opa 's ochtends naar de zaak ging, stond hij daar met een sleutel in zijn zak voor een hoop puin." Met pand aan de Binnenweg is het enige dat de oorlog over- leefde. Het onderging in de loop van de jaren wel allerlei verbou- wingen. Vorig jaar werd bij- voorbeeld de gevel nog ver- nieuwd en een luifel toege- Jan Johannes Metz jr.: „Ondernemen zit je denk ik toch in de genen.11 voegd. Metz voert bovendien sinds 1988 het predikaat 'hofleveran cier'. Betekent dat dat de Konkv gin wel eens komt shoppen voor een mooi uitgevoerde Amerikaanse koelkast? „Nee", zegt lan Johannes. „Maar je wordt het niet zomaar. Er be staan nooit twee hofleveran- ciers van iets. Je moet meer dan 120 jaar bestaan en zakelijk en prive goed in elkaar steken. Mocht de winkel in handen ko men van een ander bedrijf of fa milie, dan moet de titel gelijk Ernest van der Kwast is schrijver. In april verschijnt zijn nieuwe boelc Mama Tandoori. Moeite met het leren van En- gels, is vanaf nu verieden tijd. Een Engelse leerkalender van studentenbedrijf NokNok zou de Engelse woordenschat van kinderen aanzienlijk verbete- ren. Studenten van het Hoorn- beeck College uit Rotterdam vormen 'NokNok' en hebben het product helemaal zelf ont- wikkeld. De kalender is thuis en op school te gebruiken en geldt als aanvullend op andere lesmethodes. Tijdens een marktdag waar 70 studentenbedrijven uit Noord- en Zuid-Holland producten presenteerden, kwam de En gelse Leerkalender als best ver- kopende product uit de bus. De jury oordeelde unaniem dat NokNok de hoofdprijs van 500,00 in ontvangst mocht ne- men. In een studentenbedrijf leren mbo- en hbo-leeriingen wat ondememen precies in- houdt door een jaar lang een eigen bedrijf te runnen. worden ingeleverd." Voorlopig is dat nog niet aan de orde. De 32-jarige Ian Peter Metz is op dit moment bedrijfsleider en is daarmee de zesde generatie die de winkel runt. Ook Ian Johannes vindt het bijzonder dat zijn zoon weer gewoon in de winkel is gaan staan. „Het is helemaal niet zo dat we hem hebben opgevoed dit te gaan doen", zegt Metz. „Ik vind dat je moet doen waar je goed in bent en wat je leuk vindt. Maar het zit denk ik toch in je genen." Slechte tijden heeft de win kel volgens Metz vooralsnog niet doorgemaakt. „Alleen tijdens de crisis van de jaren dertig wilde het nog wel eens voorkomen dat mijn De publiekswinnaars van de Restaurant Week (begin maart) zijn bekendgemaakt Regionaal wezen bezoekers van de culi- naire week hun favoriet aan. Restaurant Antichic in Rotter dam werd de grote winnaar met de publieksprijs voor het beste restaurant van Neder- land. 221.309 gasten schoven in de Restaurant Week aan bij de 1.250 deelnemende restaurants. grootvader thuiskwam en zei: 'Ik heb de winkel geopend en weer gesloten en in de tussen- tijd niemand gezien." Ook de afgelopen crisis is aan hen voorbij gegaan. „We zijn wel met de tijd meege- groeid", verklaart Metz. „Ik wil de dat de winkel zich zo breed mogelijk op de inrichting van woningen ging richten. Ande- ren hebben alleen bedden of stoelen, maar daar red je het niet mee." Daamaast is Metz' betrouw- bare imago doorslaggevend voor het aanhoudende succes, zo getuigen ook twee vaste klanten die vandaag een stukje taart komen eten. Metz: „Op de lange termijn is dat waar je klanten voor te- rugkomen. Betrouwbaarheid werkt." O 'Hotel at Work' dat deze week op de Maasvlakte haar deuren opende, is het grootste tijdelijke hotel van Nederland. Door de aanleg van de tweede Maas vlakte en grote bouwprojecten op de eerste Maasvlakte zijn er voor een korte periode veel ar- beidskrachten nodig. Het hotel moet ervoor zorgen dat een groot deel van de bouwvakkers niet tweemaal per dag over de A15 hoeft te rijden en dat bete kent minder files. Ook komt er veel personeel vanuit het bui- tenland die een overnachtings- lokatie in de haven nodig heb ben. 'Hotel at Work' aan Malak- kastraat 40 op de Maasvlakte bestaat uit geschakelde units en biedt 2000 slaapplaatsen. Het' hotel is een initiatief van Ha- venbedrijf Rotterdam en werd gebouwd door Jan Snel. Hun uitgangspunt was: een comfor- tabel en plezierig verblijf tegen een budgetprijs O Van de redactie ROTTERDAM De Kamer van Koophandel biedt 25 maart, Internationale Handelsdag, informatie over al- les dat met import en export te maken heeft. Dit gratis KvK- evenement vindt van 15.30 tot 21.00 uur plaats in De Kuip. De Kamer van Koophandel, de Be- lastingdienst, de Douane en het Ministerie van Economische Zaken zorgen tijdens de Han delsdag voor de informatie- voorziening. Bij de presentaties komen de facetten van interna- tionaal zakendoen aan bod, zo als marktondeizoek, BTW, sub sidies en internationaal bet- alingsverkeer. Er zijn rondeta- felgesprekken over een bepaald land of speciaal thema. En bij het dinerbuffet om 19.00 uur is het ook netwerken geblazen. Zie: www.kvk.nl/ihd. O Drie leeriingen van Zadkine Po pacademie zijn maandag afge- reisd naar Nairobi. In Kenia treffen zij drie jongeren die hen met een Nyatiti (Keniaanse harp) en traditionele drums be- geieiden. Deze gelegenheids- band maakt een tour door Ke nia. Na een week reizen de Po- pacademie-studenten en hun Keniaanse bandleden naar Ne derland. De Afrikaanse gasten wordt een kijkje gegund in de Popacademie van regionaal op- leidingencentrum. De muzika- le uitwisseling, met als doel talenten te ontdekken en te ontwikkelen bij jongeren, wordt afgesloten met drie op- tredens. Op dinsdag 23 maart wordt gespeeld in Lantaarn/ Venster, op woensdag 24 maart om 20.00 uur in Jazz- cafe Dizzy en op dinsdag 30 maart in het WMDC Het Me- diabedrijf van Zadkine maakt een film van de ervaringen van de jonge muzikanten. De Euromast viert op 25 maart zijn vijftigste verjaar- dag met activiteiten op en random het uitkijkpunt. De verjaardag vormt het startpunt van een jaar lang feest. Vanaf Rotterdam The Hague Airport wordt vanaf 29 april gevlogen op Girona (Costa Brava). Transavia.com doet de bestemming zomers drie maal per week aan. De NS promoot de OV-chipkaart met in OV-chip- kaartkleuren uitgedoste trein. Het catchy voertuig is vanaf deze week onderdeel van de dienstregeling.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 10