Zorg Michael Nancy Wim Gerard Advertorial Rijndam OOO Welkom bij Rijndam tijdens de Open Dag van de Zorg Op zaterdag 2 0 maart 2010 tussen 10.00 en 14.00 uur Wat gebeurt erachter de muren van een revalidatiecentrum? Voor Michael, Gerard, Nancy en Wim zijn de gangen in Rijndam allanggeendoolhof meer. Deverhalen van deze 'insiders'kunnen eventuele stereotype beelden misschien doen wegnemen. Eerst zien, dan geloven? Dan bent u van harte uitgenodigd om naar de Open Dagte komen. Rijndam revalidatiecentrum MaasstadPers Woensdag 17 maart 2010 Wij zijn Rijndam. Welkom! poli. Daar is een programma gemaakt van 12 weken. Twee halve dagen per week ben ik aan de Westersingel te vinden. Ik krijg bewegingstherapie, volgcognitieve lessen, doe aan aquajoggen, leer me te ont- spannen en in de theorieles- sen doe ik onder andere ken- nis op over het menselijk lichaam. Wat ik leer kan ik meteen op de werkvloer uif- proberen, want door de weken heen ben ik 00k steeds een paar uurtjes meer gaan wer- ken. Ik zit nu in mijn 8e week en werk al iets meer dan 50%!" Nancy: "Ook al is het een groeps- programma, bij iedereen wordt gekeken naar: wat kan jewel? Vanuit de status waarin iemand zich bevindt creeren we de ruimte om mogelijkhe- den te vinden. Stereotype beelden over revalidate klop- pen lang niet altijd. Je moet kijken op welke manier het wel lukt, niet naar wat er niet kan. Dearbeidspoli sluitgoed aan op de revalidatiewensen van mensen en werkt nauw samen met werkgevers en be- drijfsartsen." Wim: "Ik had er zelf nooit eerder bij stilgestaan dat je ook werk- gerelateerd kon revalideren. Het is een openbaring. Ik had eerst geen vertrouwen meer in mijn lichaam, nu weer wel. Over 4 weken verwacht ik weer voor 100% aan de slag te gaan. Alsik naar mijn leeftijd kijk, ik ben 60, geeft het me een goed gevoel dat mijn werkgever in me wilde investeren. Ik hoop er nog jaren de vruchten van te plukken!" Het einddoel is voor ieder een anders, weet Bergen, die zelf revalidatiearts is en ook nog altijd patienten behan- delt. "Wat voor de een heel belangrijk is, is voor de ander volstrekt onbelangrijk. Neem bijvoorbeeld een MS-patient. Je kunt die zodanig trainen dat hij zichzelf's morgens he- lemaal zelfstandig kan wassen en aankleden, maar de ander wil misschien juist meerener- gie overhouden voorzijn werk en vindt het geen enkel pro- bleem dat hij's morgens wordt geholpen bij het wassen en aankleden. Zo iemand helpen wij ook op dearbeidspoli. Op de locatie aan de Wes- farctofeenongeluk. Maar bij voorbeeld ook patienten met een dwarslaesie of amputatie. Maar Rijndam doet meer. Heeft de verantwoordelijk- heid voor de poliklinische re validate in diverseziekenhui- zen in de regio. In Rotterdam, Schiedam, Dordrecht en Go- rinchem. Op de Ringdijk en aan de dische zorg behoeven omdat ze bijvoorbeeld een hersenbe- schadiging hebben vanwege zuurstoftekort bij de geboor- te", zegt Bergen. Steeds vaker wordt het re- validatiecentrum betrokken. Soms zelfs al voor de geboor- te. "Als op een echo een open ruggetje wordt geconstateerd, geven wij ouders een progno- Wat gebeurt er achter de muren van een revalidatie- centrum? Hoe is het om er te werken? Wat betekent reva lideren voor patienten? Medewerkers van Rijndam staan voor u klaar en geven graag antwoord op uw vra- gen. Waar? Rijndam revalidatiecentrum Westersingel 300 3015 U Rotterdam Programma Tussen 10.00 en 14.00 uur informatiemarkt met vaca- turesen patienteninforma- tie rondleidingen (iederhalf uur) demonstrates en activitei- ten op de afdelingen voor volwassenen (met o.a ervaringsparcours, eten en schrijven met een beperkte handfunctie op de dwarslaesieafdeling, weer op de been na een bee- namputatie, een patient en behandelaren aan het woord over revalideren met neurologische proble- matiek, uitleg over de dag- behandeling) speciaal programma op de kinderafdeling Meer informatie: www.rijndam.nl Michael Bergen is bestuurs- lid van Rijndam "We houden ons niet bezig met een specialisme dat men- sen beter maakt", zegt Michael Bergen, lid raad van bestuur van Rijndam revalidatiecen trum. "We genezen geen kwa- len maar zorgen dat iemand door training en revalidate weer zo goed mogelijk kan functioneren. In die zin is 'kwaliteit van leven' ons vak. tersingel in Rotterdam bevindt zich naast de kliniek ook de polikliniek. In de kliniek wor- den patienten behandeld die vanuit een ziekenhuis zijn doorverwezen omdat ze reva lidate nodig hebben voordat ze naar huis kunnen. Dat zijn mensen met hersenletsel als gevolg van een beroerte, in- Roerdomplaan in Rotterdam, richt Rijndam zich speciaal op de poliklinische revalidatie van kinderen en jongeren. Kinderen kunnen overigens ook terecht op de Westersin gel. "Van de 120 bedden zijn er 15 bestemd voor kinderen. Op de afdeling dagrevalidatie komen kinderen die extra me- se en advies over toe- komstige functionele mogelijkheden. Dat ge beurt op het spreek- uur in samenwer- king met de artsen van het Erasmus MC/Sophia Kin- derziekenhuis." Gerard Ribbers is al vijftien jaar neurorevalidatiearts in Rijndam. Hij houdt zich voor- al bezig met de gevolgen van niet-aangeboren hersenlet sel. "Het gebied waarin ik werk- zaam ben is een kruispuntvan veel kennisgebieden. Neuro psychologic, neuropsychiatrie, neurologie en linguistiek. Op een kruispuntvan kennis kun je de grootste vooruitgang boeken." "Wat cijfers. Jaarlijks wor- den in Nederland 60 tot 70 duizendnieuwepatienten met niet-aangeboren hersenletsel (NAH) opgenomeninzieken- huizen. 10 tot 15 duizend daarvan hebben traumatisch hersenletsel. Zo'n 40 duizend patienten hebben een beroerte gehad. De restgroep bestaat uit mensen die bijvoorbeeld zuur- stofgebrek in de hersenen heb ben gehad, een hersenvlies- ontsteking of hersentumoren. 80% tot 90% van de mensen met een NAH wordt naar huis ontslagen. Voor 10% tot 15% is een behandeling in een reva- lidatiecentrum zinvol. De lange termijn gevolgen voor mensen met NAH hangen deels samen met de ernst van het letsel maar ook met de spe- cifieke omstandigheden van het individu. Wat voor een op- leiding je hebt gehad, wat voor soort werk je doet, hoeveel N ancy Hagman is manager van de Arbeidspoli in Rijn dam. Wim van Dam is er pa tient. Op de arbeidspoli werkt de patient samen met profes sionals er hard aan om zo goed mogelijk weer terug te keren op de werkvloer. Wim: "Ik ben in het verleden niet zuinig omgegaan met mijn li chaam. Dat is niet werkgerela- teerd, ik heb een zittend be- roep, maar in het weekend was ik een doordouwer. Nu heb ik een versleten rug. Een tijd ge- leden kwam ik in het zieken huis terecht met een hernia. Daar kreeg ik ook nog hersen- vliesontsteking. Nadezieken- huisopname had ik een ver- zwakte conditie. Ik heb zelf geprobeerd me te mobilise- ren, maar ik kwam op een punt waarop ik niet verder kon of niet verder durfde. Via m i j n werkgever kwam ik bij Rijn dam terecht." Nancy: "Eerst heeft Wim in een voortraject zijn conditie weer op peil gebracht. Je moet na- melijk een zekere conditie hebben om met het program ma op de arbeidspol i te begi n- nen. Ook heeft hij cognitieve lessen gevolgd. Door de her- senvliesontsteking heeft hij concentratie- en geheugen- problemen gekregen Wim: "In januari kon ik naar de arbeids- ~77r steun je ervaart vanuit je omge- ving, dit zijn allemaal voor- beelden van factoren die van invloed kunnen zijn op je functioneren." "Het probleem van niet- aangeboren hersenletsel is veel groter dan men vaak denkt. Daarom wordt ook wfcl over 'de verborgen epidemie' ge- sproken. Het is geen incident, je hebt het heel je leven lang. Ook jaren na het ontstaan van het hersenletsel kunnen pro- blemen ontstaan in je functio neren waar je deskundige hulpverlening voor nodig hebt. Een grote meerderheid van patienten komtweertemg in de maatschappij, maar te- rugvallen kan jaren later nog. Als je zuinig om wil gaan met het zorgstelsel, dan moet je vroeg vaststellen welke men- sen later problemen kunnen gaan ondervinden. Die mo- dellen bestaan echter niet en dat veroorzaakt een logistiek probleem. Hoe zorg je dat mensen levenslang in de gaten worden gehouden? Dat zou misschien de huisarts moeten zijn. Bedenk echter wel dat ie- dere huisartsprakti jk al gemid- deld 30 tot 40 patienten met niet-aangeboren hersenletsel onder de hcrede heeft. Naastzijn werk als revalida tiearts in Rijndam leidt Gerard Ribbers de onderzoeksgroep Rotterdam Neurorehabilitati- on Research. Deze groep wordt gedragen door Rijndam revali datiecentrum en door de afde ling revalidatie van het Eras mus MC. Het onderzoek richt zich op de gevolgen van her senletsel op het gebied van het bewegingsvermogen, het denkvermogen en op de taal- functies. Gerard Ribbers vindt dat een revalidatiecentrum ook een maatschappelijke functie heeft. "Een open dag is eigenlijk een maatschappelij ke plicht." In april organiseert hij samen met de afasie- vereniging, Samen Verder en Cerebraal een populair we- tenschappelijke dag voor mensen met hersenletsel en hunfamilie.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 23