De betere wereld Fijn gratis kleding shoppen Meer klanten door beter klimaatbeleid VERSE COSMETICACADEAU ECO-BIKER RDDT BAMBOE COLUMN Oranjewortels Kledingruil Uitkomst voor recession ista Milieu Vooruitstrevend klimaatbeleid kan leiden tot enorm marktvoordeel. led; OOO www.debeterewereld.nl Bruisballen en cremes Even naar New York Verpakkingsdieet Twitter update MaasstadPers Woensdag 17 maart 2010 YNZOVANZANTEN Een weinig bekend historisch feit is dat wortels oranje zijn dankzij de Nederlanders. Ko- ningshuisgezinde boeren teelden voomamelijk de oranje variant van de tot dan in vele kleuren voorko- mende wortel, en maakten hem op die manier tot de dominante vari ant. Geloof me. Of google het maar en geloof me later. Het is weer tijd voor wortels uit Nederland. Want de tijd van depres- sieve berichtgeving over duurzaam- heid loopt op z'n einde, en de tijd is rijp voor de spreekwoordelijke wor tel voor de neus. Al Gore heeft z'n werk goed gedaan, de boel is lekker omgewoeld en de wereld is een eind uit de ontkenningsfase gekomen. Op die paar losgeslagen criticasters na die vanwege een overdreven jaartalletje in een IPCC-rapport de totale wetenschap van klimaatver- anderingin het verdomhoekje we- ten te zetten. 2010 gaat draaien om positieve motivatie. Mensen moeten er weer zin in krijgen. Gelukkig is het zo'n verdraaid koude winter geweest, want dat maakt gevoelsmatig de zon in het voorjaar een stuk warmer. En dat momentum kunnen we als innovatieve ondernemers best ge- bruiken om duurzaamheid in het zonnetje te zetten. Merken als Volkswagen met hun uitingen over Bluemotion technologies en de daaruit voortgevloeide Fun Theory campagne (www.thefuntheory. com) spelen daar al slim op in. Niet in de hoek zitten zeuren over verzuipende ijsberen, maar ge- woon dingen verzinnen waardoor zelfs mensen die niets hebben met een graadje meer of elektrische au to's toch meegaan in de innovaties die de wereld een betere plek moe ten gaan maken. De beste manier om dat te bereiken is om duurzaam heid als integraal onderdeel van on- dernemerschap te beschouwen. Er is geen andere keuze, dus dan kan je het maar beter leuk maken. O ENJOY AND DO GOOD Shoppen in de rekken met afdankertjes van anderen. Ynzo van Zanten, creatief strateeg duur zaamheid en commu- nicatie bij Green Inc. Een nieuwe garderobe bij elkaar shoppen zonder dat je er de porte- monnee voor hoeft te trekken. Dat is het uitgangspunt van de steeds populairdere kledingruilfeesten. Lynsey Dubbeld AMSTERDAM Tk ben te dik geworden! Ik ben blij dat ik dit kwijt ben.' Dat zegt mode- ontwerpster Judith Osborn over de witte skinny jeans van haar eigen kle- dinglijn die ze heeft meegenomen naar de Ecofabs Fashion Party. Os born, die een enorme tas vol nauwe- lijks gedragen kledingstukken uit haar garderobe meesleept, verzorgt op 5 maart de opening van het kle- dingruilfeest in het Amsterdamse Pakhuis de Zwi jger. Het idee is simpel: je ruimt thuis de kledingkast op en dumpt alles wat je nooit draagt bij de stylistes van Ecofabs. Je krijgt er een tas met spaar- zegeltjes voor terug. Daarmee kun je, onder het genot van een drankje en de relaxte muziek van een live dj, aan het shoppen slaan in de kledingrek- ken met de afdankertjes van ande ren. 'Het gaat allemaal met gesloten beurs. Je hebt een leuke avond zonder dat je te veel geld uitgeeft', roept een enthousiaste Judith Osborn, die in no time een gebloemd rokje, wit zo- merjurkje en suede glittertasje uit de rekken wist te plukken. Tk had de kle ding waar ik niet meer in pas 00k kunnen weggooien, maar nu doe ik er iemand anders een plezier mee. En een kledingstuk krijgt een tweede le- ven, dat is toch mooi Hysterisch Voorstanders van swappen, dat in de Verenigde Staten en Engeland al ja- renlang populair is en regelmatig tot hysterisch gegraai leidt, weten nog wel meer goede redenen voor kle- dingruilen. De kledingkast wordt ge- nadeloos ontdaan van miskopen, pijnlijk zittende schoenen en basics waar de eigenaar al lang op is uitgeke- ken. En de ruiler krijgt gratis een dosis nieuwe vintage. Natuurlijk is kledingruilen nogduur- zaam 00k. Het past helemaal in de slow fashion trend, die het langdurig gebruik van dezelfde kleding propa- geert. 'Je begint met geven en daarna kijk je wat je nodig hebt', zegt Jannet Vaes- sen van het Women lnc Festival 2010, waar het kledingruilfeest in Amster dam deel van uitmaakt. Het succes van het budgetvriende- lijke kledingruilen, dat een uitkomst biedt voor menig recessionista, bl i jkt wel uit het groeiende aanbod feesten en webwinkels. Met sites zoals Rou- leerdekleer.nl ofBigwardrobe.com kan de doorstroom van de garderobe in gang worden gehouden. En wie een groots ruilfeest niet aandurft, or- ganiseert met behulp van tips op bij- voorbeeld Swishing.org thuis een ruilavond met vriendinnen. Judith Osborn, die haar designer- outfits moeiteloos mixt met tweede- handsjes van de Noordermarkt, voor- ziet een grote toekomst voor het ruilen. Vintage is niet zo massa. Je kunt er echt iets eigens van maken, 00k al is het maar door er een nieuw knoopje op te zetten.' O Steeds meer organisaties en bedrij- ven belonen klanten die aantoon- baar C02-emissias terugdringen. Redactie Betere Wereld AMSTERDAM Duurzaam ondernemen loont! Steeds meer organisaties stellen eisen aan hun leveranciers. De overheid heeft criteria opgesteld die overheids- inkopers geacht worden te volgen. Ook bedrijven blijven niet achter. Markant voorbeeld is ProRail dat sinds 1 december zijn leveranciers die actief werk maken van energiebe- sparing en klimaatbeleid beloont. Bedrijven die voor een project mogen aanbieden wordt gevraagd aan te ge ven welke C02-emissie het veroor- zaakt en hoe het deze reduceert. En niet alleen de eigen emissies, maar zelfs ook die van de onderaannemers van de leverancier. Hoe meer een bedrijf zich aan- toonbaar inspant om de eigen CO2- emissies - en die van haar ketenpart- ners - terug te dri ngen, hoe positiever een aanbieding wordt beoordeeld. Hoe werkt dat in de praktijk? Woord- voerder Rob Hageman van de railin- frabeheerderlegtuit: 'Stel, een bedrijf biedt een project aan voor een ton, maar voert een optimaal klimaatbe leid, dan wordt er maximaal een fic- tieve korting van 10 procent op de offerteprijsgelezen; indatgeval inter- preteren we de offerteprijs als 90.000 euro. Realiseert een aanbieder min der vergaande klimaatprestaties, dan wordt een lager kortingpercentage gehanteerd.' In een markt waar het bij orders winnen of verliezen vaak aankomt om enkele procenten, kan een voor- uitstrevend klimaatbeleid dus leiden tot een enorm marktvoordeel. 'Klimaatbeleid krijgt daarmee voor ondernemingen een commerci- ele betekenis,' zegt Rob van Tilburg van adviesbureau D1IV, dat bedrijven ondersteuntbij klimaatbeleid. 'Het is goed denkbaar dat deze vernieuwen- de primeur van ProRail navolgingzal krijgen.' O We stuitten op een jong, snelgroei- end cosmeticamerk met een eigen- zinnige filosofie. Alle producten worden vers en met de hand ge- maakt en van over de hele wereld zoeken ze de beste etherische olien. ledere dag komen kratten vol verse groenten en fruit binnen, om ver- werkt te worden in een verzor- gingslijn met bruisballen, cremes en massage bars. De wereld van Lush is niet alleen grappig en creatief: een eigenzinni- ge collectie. too procent geschikt voor vegetariers en vaak zelfs voor veganisten. Er wordt niet op dieren getest en zoveel mogelijk onverpakt verkocht. De verpakking is zo milieu- vriendelijk mogelijk en de potjes van gerecyded materiaal met biologisch afbreekbaar vulmateriaal in de ca- deauverpakkingen. Zo zijn ze niet al leen beter voorjou, maar ook voor onze planeet. Een wonderlijke we reld. Mail je gegevens naar redactie@ debeterewereld.nl want wij geven tien pakketten Sweet Dreamy weg! De wonderlijke wereld van Lush. De hippe, bewuste fietser rijdt op een fiets van bamboe. Het frame is sterk en bijzonder qua design. Het belang- rijkste is dat de groei en productie van bamboe beter zijn voor het milieu dan reguliere energie-intensieve fiets- frames. Zonde dat bamboe 'gekapt' wordt? Nee hoor, na de oogst is geen heraanplant nodig. Alsgrassoort groeit het gewoon weer aan. Verder maakt de ongevoeligheid voor onge- dierte pesticiden onnodig. Dit zijn slechts enkele aspecten die niet slecht zijn voor het milieu. Er zijn ook nog eens redenen waarom de groei van bamboe juist goed is voor het mi lieu: het neemt in vergelijking met andere bomen veel meer broeikas- gassen op en het produceert veel meer zuurstof. Ben je op zoek naar een bamboe- fiets? Ga dan naar New York. Daar kun je je eigen bamboefiets maken. Helaas betekent dat wel vliegen. Misschien maar eerst een bamboe- bootje bouwen? Dan kun je daar mee naar de Bamboo Bike Studio varen. O De Zeppelin maakt mogelijk een come-back. Stil, energiezuinig en stylish wint hij het van de meeste snelle treinen. LED-verlichting lijkt logisch. Cisco denkt na over zijn verpakkingen en transport. Minder materialen en transport leveren naar ver- wachting $23 miljoen op. Slim. Voor Planet en Profit. @interwibble Gisele Bundchen isn't afraid of the dark #eco #green #earthhour http://bit.ly/a4AJJR

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 24