Actueel En toen, lieve kinderen, stak ik mijn vriend dood U Opheffingsuitverkoop wegens succes OUMA KRALINGSEVEER Bekende merken en kwaliteitsmeubelen tegen ongekend lage prijzen. Nu 40% extra korting op de reeds afgeprijsde prijs! meubelen 0 1 B@ School Boef op bestelling In de f out ge pnjzen. 26 OOO Ci, EASTBORN NflTUZZI hulsta !3 Wij danken u voor het altijd in ons gestelde vertrouwen MaasstadPers Woensdag 17 maart 2010 Niet de docent, maar een ex-crimi- neel voor de klas, om te zorgen dat leerlingen het rechte pad niet verla- ten. Het gebeurt steeds vaker. Pieter Sabel CASTRICUM 'I^ater bleek', zegt Elly, 'dat ik acht keer op mijn vriend had ingestoken.' Hij was binnen vier minuten dood. Ze weet nog dat er opeens overal zwaai- lichten waren, die dag. Ze zegt het zacht, Elly. Zezitineen hoekjevan de klas. Ze had de buurvrouw kunnen zijn. Klein postuur, donkere broek, paarse trui, donker haar tot op haar schouders. En een enkelband om, maar die zie jeniet. Schoolagent Ze is niet de buurvrouw, ze is veroor- deeld voor doodslag omdat ze haar vriend onder invloed had doodgesto- ken. Ze moet elke avond om elf uur thuiszijn, geen minuut later, nadatze het grootste deel van haar straf in een gevangenis heeft uitgezeten. Thuis- detentie op proef, omdat ze zich goed had gedragen in de gevangenis. En ze vertelt erover, sinds twee maanden. Voormalige dieven, drugsdealers, verslaafden en zedendelinquenten, soms voormalige moordenaars, ze staan allemaal voor de klas. Ze wor- den steeds vaker gevraagd door scho- len om te vertellen over hun verleden en hoe het is om in de gevangenis te zitten. Want scholen willen liever niet dat hun leerlingen nu of later verkeer- Nu staat Jan voor de klas, vroeger dealde en gebruikte hij. kicksmeets de dingen gaan doen. En die scholen hebben graag dat die ex-criminelen komen vertellen, want hun verhalen zijn indrukwekkend. Het is maandagochtend vroeg, en 'schoolagent' Bert stopt op de par- keerplaats van het Jac. P. Thijsse Col lege, waar ruim 2000 leerlingen naar school gaan. Bert was er vrijdag nog, zegt hij. Voor een dwarse leerling. De brugklassen krijgen Jan en Elly voor de klas, die samen met Bert vertellen over misdaad, criminaliteit en hoe je er voor kunt zorgen dat je niet gebeurt wat )an en Elly is gebeurd. Jan neemt het over van Elly, Jan doet dit werk al een tijd. Hij heeft nooit iemand vermoord, nooit een seksuele misdaad gepleegd. Verder alles wel zo'n beetje gedaan wat God verbiedt. Drugshandel, diefstal. Jan was van het type dat een Mercedes kocht alsof het een pakje boter is. Nu heeft hij eenfiets. Scholen vragen steeds vaker om ex-criminelen die de klas komen ver tellen wat ze verkeerd hebben ge daan. Het zijn meestal mensen die veroordeeld zijn voor drugshandel en/of diefstal, een enkele keer andere Elke ex-gevangene die in aanmer- king wil komen voor een voorlich- tingsprogramma, wordt aan een uitgebreide screening onderwor- pen. Je wilt natuurlijk niet dat de betreffende verteller opnieuw in de fout gaat. Toch gaat het wel eens mis. In 2006 nam SchoolTV een voorlichtingsfilmpje op met een ex-veelpleger en moordver-- dachte. De man ging na de opname opnieuw in de fout-althans; hij bekende de moord waarvan hij verdacht werd. Het filmpje werd verwijderd door SchoolTV. Want voorlichten prima, maar daarna weer vast komen te zitten is niet helemaal de boodschap die over- gebracht moet worden. delinquenten. Scholen kunnen zelf aai\geven wat voor soort ex-crimine len ze willen. Ze worden naar scholen gestuurd door organisaties als Delinkwentie enSamenleving(elkjaarongeveer 10 procent meer lesuren), De Blinkerd, Gevangenenzorg Nederland, Stich- ting Humanitas, Narconon (ex-ver- slaafden). De jeugd, de nagenoeg muisstille brugklas van het lac. P. Thijsse College in Castricum, moet niet het verkeerde pad op gaan. Of dat lukt, is natuurlijk moeilijk te me- ten. 'Ikzou graag willen zeggen dater door ons werk minder jongeren in jeugdgevangenissen terecht komen, maar er glippen altijd mensen tus- sendoor', zegt Poels. In Castricum vertelt Jan hoe hij na zijn gevangenisstrafweer in zijn ver- trouwde Nijmegen kwam. Kwam hij iemand tegen die vroeger klant van hem was, toen hij nog dealde in coca ine en heroine. Een iemand. De rest was dood, zegt hi j met nadruk, en het is weer een tijd stil onder de brugklas- sers. Hekwerken Het criminaliteitsproject in de brug klas loopt nu zo'n vi jftien jaar, vertelt teamleider Ingrid Overes van de school. Een lessenreeks van de poli tic Amsterdam-Amstelland, die door mentoren wordt gegeven. Jan, Elly komen praten, en schoolagent Bert, die een powerpointpresentatie heeft van een brommer die gestolen wordt, en wat er daarna met de dader ge beurt. Er komt later nog iemand in de klas van bureau HALT. Met Jan en El ly gaat het weer goed. Ian heeft zijn baan gevonden bij De linkwentie en Samenleving, dat ove- rigens geld krijgt van onder anderen een fabrikant van hekwerken, Elly is vrijwilliger. En hoopt ooit een baan te vinden. Datzal niet makkelijkzijn, begrijpt de brugklas. Maar belangrij- ker, zegt Jan, is dat het altijd een keu- ze is om niet iets te doen dat niet mag. Dus geen brommers stelen, geen ver keerde vrienden, geen drugs, niet il- legaal downloaden... Vooral een brave brugklasserblijven. O Villi ZIJN it's ho* you kve DE TOEKOMST VIDATO Daar zit ie beter Bree's new World V0L0P NIEIIWEV00RR DUS V0L0P PROFITEREN! ori^ IJsselmondselaan 175, Rotterdam-Kralingseveer telefoon (oio) 284 2111, www.boumanmeubelen.nl U vindt ons aan de N2io Capelle a/d IJssel naast bedrijvenpark Rivium. Gratis parkeren. Alle betalingen contant of per pin. Alle prijzen zijn afhaalprijzen.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 26