De Kwestie RATIO BOVEN EMOTIE WENSLDST LIGT KLAAR MaasstadPers ZOBEZIEN Bij vermoeden van mishandeling, kunnen hulpverleners daar in Rotter dam melding van maken. Maar vaak worden diagnoses verkeerd gesteld, PASTORS Huiselijk geweld Meldcode: schending van de privacy of juist een zegen? Blauwe plek op een arm. Van een valof is er meer aan de hand? OOO MARCO lli debat met de burgemeester Een museum alstublieft Mishandeling snel te signaleien door meldcode Eindbestemming Italie? Troost voor de dikkerds Vraag je eigen coach aan MaasstadPers Woensdag 17 maart 2010 Wat een politiek ge- weld in de afgelo- pen dagen. Het zijn de symptomen die horen bij de crisis in politiek Neder- land. En ja, wat wil je: neemt de helft van de mensen de moeite om naar de stembus te gaan, blijken de instructies voor het stemmen niet ge- volgd te worden en is de handhaving knudde. Hertelling dus. En een on- derzoek naar de mogelijke aantallen ongeldige stem- men. Als u dit leest, weet u ai of dat deel van de verkie- zingssoap is afgerond. En een soap is het.. na- tuuriijk 00k voor mij per- soonlijk. Een scriptschrijver zou het er te dik bovenop vinden liggen. Want wie gaan er nu straks de stad be- sturen? Dat weten we nog niet, en dat kan 00k nog een hele tijd duren voordat we dat wel weten. Vrienden en kennissen vragen me - vaak in oprechte paniek -maar je doet toch wel wat he? Je on- derneemt toch wel actie? Het kan toch niet zo zijn dat de PvdA jullie niet spreekt? Jij kunt toch 00k met die andere partijen praten? Het antwoord is ja. Ik zit niet stil, en anderen gelukkig 00k niet Achter de schermen wordt er druk gepraat door iedereen met iedereen. Dat weten we 00k van elkaar, maar we weten natuurlijk geen van alien waar het toe gaat leiden. Het is vergelijkbaar met het kiezen van je voet- of volleybalteam vroeger op school. Er waren twee aan- voerders en die kozen uit de groep degene van wie ze dachten dat ze er het beste team mee konden samenstel- len. Maar de vergelijking gaat aan het einde helaas toch mank: en daar zit'm de crux: hier moet uiteindelijk maar een team gevormd worden. De rest zal aan de zijlijn blij- ven staan. Leefbaar Rotter dam kan dus, als een van de twee grote partijen, waar meer dan 63 duizend Rotter- dammers op hebben ge- stemd, buiten spel staan. Het is goed dat onze kiezers we ten dat ik er de komende we- ken in ieder geval alles aan zal doen om dat te voorko- men. Rotterdam heeft een stadsbestuur nodig met een zo breed mogelijk draagvlak, en juist alle partijen die dat bij voorbaat verhinderen, zouden een enkele reis oppo site moeten krijgen. O Helft van de diagnoses klopt niet met de waarheid Ivo van Woerden ROTTERDAM Stel: een hulpverlener ziet een kind stil en alleen aan de rand van een zandbak zitten. Het kijkt schichtig en als de hulp verlener dichterbij komt ziet die een blauwe plek op een van de armen zitten. Is het kind geval- len? Of is hier meer aan de hand? De Meldcode Huiselijk de- weld, die in de Rotterdamse re- gio sinds 2007 is ingevoerd, is er voor hulpverleners om hun vermoedens met hun client en collega's bespreekbaar te ma ken. Na overleg kan er een mel ding gemaakt worden bij het Advies- en Meldpunt Kinder- mishandeling. De Meldcode is zo'n succes dat (demissionair) staatssecretaris Bussemaker de Meldcode landelijk wil invoe- ren. Maar om met collega's te praten over gevoelige informa- tie van iemand die jou ver- trouwt, moet de privacy van die persoon geschonden worden. Stel dat er verkeerd gesignaleerd wordt en het in het voorbeeld genoemde kind echt alleen maar was gevallen op straat, dan zou een ouder onterecht het stempel 'kindermishande- laar' kunnen krijgen. Het VPRO-programma Argos voeg- de daar op 6 maart nog aan toe dat de helft van de diagnoses niet kloppen met de waarheid. Dat zei Rob Bilo, arts en consu- lent forensische kindergenees- kunde. Bilo is de expert op het gebied van kindermishandeling en baseerde zich op wat hij in zijn eigen praktijk aantreft. Weegt het succes van de Meld code Huiselijk Geweld daarom wel op tegen de schending van de privacy van clienten en de gebrekkige nauwkeurigheid van de diagnostiek? Kindermishandeling: lastig te traceren, eenvoudig te melden? robkamminga 'Nee', zegt los Lame, direc- teur van R1AGG Rijmond die de Meldcode niet onderteken- de. 'Als er zo makkelijk infor- matie over een patient wordt uitgewisseld, dan weet die niet wat er gebeurt met wat hij ver- telt en durft hij niet meer te pra ten.' Ook is Lame bang voor het stempel dat een diagnose met zich meebrengt. Wethouder Jantine Kriens (PvdA): 'Ik be Reageren? www.maasstadpers.nl Leeriing Nora Elkoussour van het Noordrand College in Rot- terdam-Schiebroek heeft maandag een bijzondere schooldag gehad. Ze werd ver- kozen tot beste debater van de klas en mocht in debat met burgemeester Aboutaleb. Op meerdere scholen werd door leerlingen gediscussieerd over integratie en samenleven. Dit hoort bij het project 'Neder- land maak je samen'. De orga- nisatie wil jongeren leren pra ten over onderwerpen waar- over ze het oneens zijn: 'Het is beter argumenten te gebruiken dan je emoties de vrije loop te laten.1 Aboutaleb werd uitgenodigd omdat hij zelf ooit is begonnen op het VMBO, toen LTS, maar uiteindelijk burgemeester ge- worden is. "Wie voor een dub- beltje geboren is, kan echt wel een eurokwartje worden." De winnares mag ook een dag stage lopen op het stadhuis. grijp Lame niet. Bij de Meldco de hoort dat hulpverleners ge- traind worden om mishande ling beter te herkennen. Ik zie dat er een cultuuromslag heeft plaatsgevonden omdat het zwijgen is doorbroken. Hulp verleners kunnen nu beter af- stemmen of ze het bij het juiste eind hebben. Ze melden altijd aan een patient dat ze een mel ding gaan maken.' Ook vindt ze de schatting van Bilo erg hoog. 'Je kunt zoiets niet doortrekken naar het grotere geheel. Als er in individuele gevallen verkeerde diagnoses zijn gesteld, moet men net zo hard hun best doen om die stempels weer weg te halen.' O De Rotterdamse Raad voor Kunst en Cultuur heeft het ver- langlijstje aan het nieuwe col lege al klaar een stadsmuse- um. Het voornemen is door de gemeenteraad al enkele keren ondersteund. Maar B&W wil het besluit op schorten tot 2012. De RRKC hoopt dat het plan voor een stadsmuseum in het nieuwe collegeprogramma wordt vastgelegd. Jaarlijks worden naar schatting zo'n 100.000 kinderen slachtoffer van mishandeling. De Meldcode moet ervoor zorgen dat mishandeling sneller gesignaleerd wordt Honderd instanties onderte- kenden de omstreden code die uit vier stappen bestaat Critici menen dat de code de privacy schaadt en dat wille- keur op de loer ligt. 1. Bespreek (uw vermoedens van) het geweld met uw client. 2. Overleg met een deskundi- ge collega of iemand van het AMK (Advies- en Meldpunt Kindermishandeling) of ASHG (Steunpunt Huiselijk Geweld). 3. Meld (vermoedens van) ernstig geweld bij het AMK of het ASHG. 4. Als u het (vermoeden van) huiselijk geweld zelf aanpakt, blijf uw client dan volgen en doe alsnog een melding als het geweld niet stopt O Bron: Advies- en Meldpunt Kindermishandeling Bezorgklachten: Telefoon: 0900-4245 726 www.maasstadpersjil/bezorgklachten Prins Hendrikkade 16a 3071 KB Rotterdam Postbus 1162,3000 BD Rotterdam Telefoon: 010 - 4699 500 Fax 010-4699 504 www.maasstadpers.nl info@maasstad.nl Sluitingstijden: Advertenties: tot maandag 15.00 uur Redactie: tot dinsdag 9.00 uur Redactie. L el Barkany en K. Moerman Telefoon: 010-4699 527 redactie@maasstad.nl Hoofdredacteur: M.GJ. 3ochemsen Advertenties: Telefoon: 010 - 4699 525 Fax 010 -4699 504 advertentie@maasstad.nl Commercieel directeur F. de Roon Oplage: 365.205 MaasstadPers Is een uitgave van PLM Lokale Media in samenwerking met Dagblad De Pers. Algemene voorwaarden zijn op aanvraag heschikbaar o Nieuwe bewoners van het VDormalige huis van Pim Fortuyn hebben het standbeeld van de politicus laten weghalen. In een loods wacht hij op een nieuw thuis. Obesitas heeft meer te maken met complexe hersen- processen dan met vreetbuien, blijkt uit onderzoek aan de EUR. Heb jij af en toe moeite je leven op de rails te krij gen? Vraag een jongerencoach aan bij het Jongeren- loket. Rotterdam heeft er nog een aantal over.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 2