Actueel 538: L0LLIGE KAP0T3ES ERVENJACK0 MAKENDEAL MINDER BANEN, MEER OLIE 39 MILJOEN V00RSGBB MEESTERZET 2010 is hetjaarwaarinde elektrische auto definitiefdoorbreekt. Dit zijn vijf redenen waarom. Vervoer Op de elektrische toer Over een elektrische auto betaal je geen BPM en geen motor- rijtuigenbelasting. WIEGEL OOO 31 )- HANS WK Muziek Shell In nood ije De pot is half vol Groene shopper is naar sfc Onbezorgd smeren MaasstadPers Woensdag 17 maart 2010 ledereen in de stekkerauto Alics Uilen AMSTERDAM 1. Fabrikanten storten zich massaal in de race Heerste er in de autobranche eerst nog scepsis over elektrisch aangedre- ven auto's, nu vallen fabrikanten over elkaar heen om zichzelf uit te roepen tot toekomstig marktleider. Laatste speler die zich op het strijdtoneel heeftgepresenteerd? Volkswagen. De grootste automaker van Europa kon- digde eerder deze maand op de auto- beurs in Geneve een resolute koers- wijziging aan. In 2018 wil het bedrijf dat 3 procent van de verkochte auto's elektrisch wordt aangedreven. Ook Porsche, Daimler (Mercedes) en Opel presenteerd^n ambitieuze plannen, met bijbehorende voertui- gen. Van Nissan, Renault, Mitsubishi, Citroen en Peugeot was al langer be- kend dat ze zich op de elektrische au- tomarktzullen begeven. 2. De productie komt op gang Wie denkt aan elektrische auto's ziet misschien het snelle sportontwerp van de Tesla Roadster voor zich, of voelt al kramp in zijn benen bij de aanblik van de piepkleine Ford Think. Voor hen isergoed nieuws. De eerste elektrische auto's die in mas- saproductie gaan, zoals de Nissan Leaf eind 2010, zijn heel gewone au to's met plek voor vier of vijf perso- nen. Bovendien komt er keus, want eind 2010 wordt ook de kleinere i-Miev van Mitsubishi verwacht. Peu- geot en Citroen brengen dezelfde auto uit onder hun eigen merk. Ook binnen de landsgrenzen lijkt de aanvoer van elektrische (bedrijfs-) auto's op gang te komen. Het bedrijf Duracar in Heerlen, dat werkt aan een elektrisch aangedreven bestelbus, maakt na het faillissement in febru- ari vorige week een doorstart. Dura- car wil eind 2010 de eerste elektrische bestelbussen afleveren. 3. De overheid springt bij Een groot obstakel voor het aanschaf- fen van een elektrische auto is de prijs. Het belangrijkste verschilpunt met een gewone auto, de accu, kost nameli jk al snel zo'n acht- tot twaalf- duizendeuro. HierdoorgaatdeMits ubishi i-Miev volgens een woord- voerder van het bedrijf rond de 45.000 euro kosten. Dat de auto nau- welijks brandstof kost (in de toe- komst zo'n 4 euro voor een voile bat- terij) en ook minder onderhoud nodig heeff, zal kopers niet meteen over de streep trekken. Wat misschien wel helpt zijn grote belastingvoorde- len. Wie een elektrische auto koopt betaalt geen BPM en geen motorrij- tuigenbelasting. Voor wie leaset geldt een bijtellingvan slechts 10 procent. Bovendien kunnen ondernemers de aanschaf van een elektrische perso- nenauto aftrekken van de belasting. 4. Er komt een oplaadnetwerk op Europese schaal Wie nu een elektrische auto aanschaft kan een oplaadpunt aanvragen bij de stichting e-laad, een samenwerking van de netbeheerders in Nederland. Dat is ook wel nodig, want om de 150 kilometer moet de huidige generatie auto's zo'n acht uur aan het stopcon- tact. De netbeheerders plaatsen het oplaadpunt op een publieke plek bij de koper in de buurt. Verder bouwen gemeenten ook oplaadpunten bij parkeergarages en transferia aan de rand van de stad. Eind 2012 wil de stichting er tiendui- zend geplaatst hebben. Ma^ar de Nederlandse autogebrui- ker wil ook een tripje naar Frankrijk of Duitsland kunnen maken. Econo- mische Zaken maakt zich binnen de EU hard voor standaardnormen voor stekkers, opladers en accu's. In mei presenteert de Europese Commissie hiervooreen actieplan. 5. Accutechnologie in stroom- versnelling Het knelpunt van de elektrische auto qua prijs en gebruiksgemak is de accu. Maar volgens een rapport van de Deutsche Bank zal die over tien jaar de helft goedkoper zijn. De prijs- daling is nu al ingezet, omdat er enorm is geinvesteerd in fabrieken die de batterijen maken. Ook de ca- paciteit van de accu's neemt toe. In China komt een auto op de markt die op een voile batterij 400 kilometer kan rijden. Verder duurt het nu nog erg lang om de accu bij te laden. Op langere afstanden is een elektronische auto daarom nog niet bepaald handig. Om dit op te lossen wordt er druk ge- test met snel laden. Over een paar jaar moet je bij een tankstation binnen een kwartier je batterij kunnen opla- den. O MERIJN BEELDVERTELLER Op de ochtend van de gemeen- teraadsverkiezingen schreef ik over het toen nakende ver- lies voor de PvdA: 'In stilte klinkt de roep om de komst van burgemees- ter Cohen naar Den Haag.' U zult nu denken: die columnist wist ervan. Was het vier jaar geleden (ook na de verkiezingen voor de gemeente- raden) Van Aartsen die het fractie- voorzitterschap van zijn partij neer- legde, nu verdwenen Agnes Kant en WouterBos. Jozias van Aartsen hakte de knoop door, officieel omdat de ver- kiezingsuitslag voor de WD slechter was dan hij zichzelf als minimum voor zijn aanblijven had gesteld. Maar hij had ook last van machts- spelletjes in de zijn partij. Agnes Kant vertrok omdat het haar, als op- volgster van Marijnissen, niet ge- lukte de SP onder de kiezers op sterkte te houden. Maar natuurlijk was er achter de schermen allerlei gemor. En Wouter Bos zei weg te gaan als leider van de PvdA, omdat hij meer tijd wilde hebben voor zijn ge- zin. Maar hij forceerde de kabinets- crisis, omdat hij zijn vingers niet wilde branden aan de berg van on- plezierige maatregelen die in ons land genomen moeten worden. Ge- woon vaandel vlucht. De - blijkt nu - al enige tijd voor- bereide machtswisseling met Job Cohen, lijkt op het eerste gezicht een meesterzet. In de eerste plaats is nu de burgemeesterspost in Am sterdam vacant. Zo'n post is te com- bineren met het hebben van een jong gezin. Ook is het zo dat Cohen zijn ambt in Amsterdam nu kan neerleggen op een moment dat veel Amsterdammers zeggen: jammer dat 'ie weggaat. Dat lukt lang niet iedere bestuurderof politicus. En ten derde: door de terugkeer van Cohen naar Den Haag kan de PvdA begin juni een goede verkie- zingsuitslag boeken. Zowel vanuit de SP, als uit GroenLinks en vooral uit D66 zullen nogal wat kiezers van die partijen hun stem kunnen gaan geven aan de PvdA van Job Cohen. Het is ook heel goed mogelijk dat de PvdA dan groter wordt dan het CDA en er tegelijk voor kan zorgen dat coalities, die tot voor kort onmogelijk werden geacht, na de verkiezingen het land kunnen gaan besturen. Maar zo ver is het nog lang niet. Is de move die de PvdA nu uithaalde wel echt een meesterzet? O Zuid-Afrika denkt een miljard con- dooms nodig te hebben tijdens het wereldkampioenschap voetbal in het land, van 11 juni tot 11 juli. Radio 538 haakt handig in en voorziet de Oranje Campings in Johannesburg, Durban en Kaapstad van 10.000 'SC00R VEILIG' rubbertjes. Naar ver- wachting zal door de toestroom van voetbaltoeristen en hun libido een tekort onstaan op rubbergebied in de regio. De familie van Michael Jackson zal nog een tijdje van de dood van de ster profiteren en een beetje aan schuld inlossen doen. De erven van de over- leden popzanger hebben een con- tractje met Sony afgesloten ter waar- de van 200 miljoen dollar. Daarmee geven ze de platenmaatschappij ze- ven jaar lang het de exdusieve recht om niet uitgebracht materiaal van de zanger te slijten en krijgen ze de spul- letjes uit Neverland. Shell wil de komendejaren meer gaan produceren, maar een minder log bedrijf worden. Daarom worden er voor de tweede keer dit jaar dui- zend banen geschrapt. Er zullen voor al mensen uitgaan bij de verkoop, de raffionage en de kantoren. Dat zei be- stuursvoorzitter Peter Voser gisteren in een toelichting op de strategie van de oliemaatschappij. In totaal heeft het bedrijf wereldwijd ongeveer 101.000 mensen in dienst. Shell gaat investeren in (nieuwe) olie- en gasprojecten. Van 2011 tot 2014 wil het bedrijf jaarlijks 25 tot 30 miljoen dollar investeren. Shell wil in 2012 dagelijks 3,5 miljoen vaten olie produceren. Dat is 11 procent meer dan in 2009. Shell gaat ervan uit dat de olie op de middellange termijn 50 tot 90 dollar per vat gaat opleveren. Het bedrijf gaat minder doen aan de verkoop van brandstof en aan olie- raffinage. Jaarlijks worden hierin voori tot 3 miljard aan bezittingen verkocht. Hierdoor moet Shell winst- gevender worden. Voser wil een 'meer competitieve' prestatie zien. Woningcorporatie SGBB krijgt 39 miljoen euro van het Centraal Fonds Volkshuisting. De Stichting Gerefor- meerde Bouwcorporatie voor Be- jaarden vroeg het fonds om hulp omdat ze in ernstige financiele nood was beland. Dat kwam volgens het fonds doordat er te risicovolle pro- jecten op touw werden gezet. Voor- waarde om het geld te krijgen is dat de corporatie fuseert met de Rotter- damse corporatie Vestia. Wie een zonnepaneel op zijn dak wil, kan nog volop subsidie aanvragen. Van de 32 miljoen euro die beschikbaar is gesteld, is nog zeker de helft over. Mensen die groene producten kopen zijn niet aardi- ger, concluderen Canadese psychologen. Ze zijn eer der bereid tot liegen en stelen, en delen minder snel. Topmodel Gisele Bundchen lanceert een milieu- vriendelijke huidverzorgingslijn. Alle ingredienten zijn natuurlijk. Zelfs de verpakking is verantwoord.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 31