Actueel 000 5|c Big Brother Met rechters op stap Balletje slaan? MaasstadPers Woensdag 17 maart 2010 op de digitale pedos te brengen bi j de rechtbank. Daar ho- ren middelen bij die criminelen 00k gebruiken.' Hoe zit dat bij pseudokoop? 'Daarbij bied je foto's aan die kinder- porno zijn, waarvan je weet dat ze la ter niet verspreid moeten worden op het net. Daar kun je van tevoren af- spraken over maken, om daarmee vijf, tien, honderd criminelen achter- over te drukken. Want ik vind wel dat het mensen die zich met ki nderporno bezighouden criminelen zijn.' lustitieminister Hirsch Ballin liet anders weten dat hij die vergaande opsporingsbevoegdheden niet ziet zitten. 'Hij heeft gezegd dat hij geen extra maatregelen nodig heeft, omdat de wet die de bevoegdheden regelt, van toepassing is op zedenmisdrijven. Datklopt, maarikwileen rechterlijke uitspraak hebben dat in de digitale wereld - e-mail, surfen - dezelfde re- gels gelden als in de virtuele werke- lijkheid van bijvoorbeeld Second- Life.' Want 00k op Second Life wordt kinderporno aangeboden. Moe ten we verschil maken tussen de virtuele werkelijkheid en de 'ech- te' digitale wereld, ais het gaat om die zware opsporingsmiddelen? 'Dat moeten we uitproberen. Eriseen discussie in de werkelijkheid gaande over de inzet van criminele infiltran- tenen burgerinfiltranten. Devraagis, hoevergajedaarmee. Ikwil dezelfde discussie voeren voor de digitale en de virtuele wereld.' Denkt u dat het verschil zal maken voor een rechter? 'Ik hoop van niet. Als dat verschil zou maken, zouden de regels aangepast moeten worden.' Onder 'dekmantel' werken is een middei dat door de politie wordt gebruikt. Zet u dat 00k in bij de aanpak van kinderporno? 'We zijn daar nu mee bezig, bij een proef in Rotterdam. We onderzoeken hoever we kunnen gaan met werken onder dekmantel, of we worden ont- dekt. Zijn ze slimmer dan wij, hoe groot is het netwerk, waar zitten de echte daders, kom je bij de georgani- seerde criminaliteit uit? De proef -loopt nu een maand of zes. We heb ben een aantal zaken die we voor de rechter willen brengen. Ik heb daar hoge verwachtingen van, omdat die bijzondere opsporingsmiddelen vol- gens mij het verschil kunnen ma ken.' Het aantal overvailen is de afgelo- pen twee jaar met 27 procent ge- stegen. De politie wil het totale aantal dit jaar met duizend ver- minderen. Gaat dat lukken? 'Jezou metelkeoverval minder al te- vreden moeten zijn, maar daar ligt onze ambitie niet. Je ambitie moet altijd net buiten je bereik liggen, an ders doe je niks extra's. Dus elke maand presenteren we in de Raad van Hoofdcommissarissen de actuele overvalcijfers. De voorlopige cijfers zijn dat er in januari 276 overvailen werden gepleegd en in februari 274, tegen 286 en 314 overvailen in de zelfde periode vorig jaar. Die daling vind ikteklein. Deboodschap aande korpschefs was dus dat extra inspan- ning nodig is, want als we zo door- gaan, halen we onze target van dui zend niet.' Hoeveel overvailen worden eige- nijk opgelost? 'Landelijk ligt dat op ongeveer 24 procent.' Dat is heel weinig. 'Het is een heel snel delict. lemand roept: 'je geld, je geld'. Hij doet een grCep in de kassa en rent weg. Onze uitdaging is juist daarom om de he- tei;daadkracht te vergroten. Mensen moeten dus niet meer bangzi jn als ze een politiehelikopter horen, want dan zijn we bezig met opsporen.' 11 vindt dat notoire veelplegers onder de overvallers 00k na hun detentie in de gaten moeten wor den gehouden, bijvoorbeeld met een enkelband. Wat is het voor- deel? 'Als er een overval is gepleegd en de manier waarop dat is gebeurd lijkt op de modus operandi die bij een be- paalde dader hoort, kunnen we via die enkelband nagaan of de betrok- kene in de buurt geweest. Zo ja, dan heeft hij wat uit te leggen, zo nee, dan is er niks aan de hand. Ik vind dat het toezicht na detentie een meer ver- plichtend karakter moet krijgen. Nu is het nog te vrijblijvend.' Veiligheid staat hoog op de agen da. Politici doen alsof het heel erg is gesteld met de criminaliteit in Nederland, terwijl die over de hele linie is gedaald. Hoe kijkt u daar tegenaan? 'Ik vind dat Nederland het niet zo slecht doet. Maar ik vind het appel om meer te doen aan veiligheid een terecht appel. Want je wilt het 00k veilig hebben voor jezelf, met name als het gaat om je woon- en leefomge- ving. Maar moet je nou ongerust wor den over het hoge aantal lege cellen of moet je daar tevreden mee zijn? Ik weet het antwoord wel, ik vind dat wij op een aantal punten heel effec- tiefzijn, als je kijkt naar resocialisa- tieprocessen en maatregelen om mensen niet te laten terugvallen in crimineel gedrag.' De criminaliteit daalt, maar de on- veiligheidsgevoelens bij burgers zijn heel groot. 'Dat snap ik wel. Als je's avonds op straat loopt in het donker, hoeft er maar iets te gebeuren en je hebt een onveilig gevoel. Al rijdt er maar een auto harder weg dan normaal, dan denk je dat er iets aan de hand is. Ter wijl je overdag denkt: die heeft haast.' Is dat anders dan vijf of tien jaar geleden? 'Nee, dat denk ik niet.' Maar zouden politici niet veel meer moeten benadrukken dat er minder misdaad Is, in plaats van te roepen om meer blauw op straat en stadscommando's? 'Ik kan u overtuigen dat spruitjes bui- tengewoon gezond zijn, dat groen goed is voor uw cholesterol, maar als u spruitjes niet lekker vindt, heeft het geen zin om u met cijfers te overtui gen dat u spruitjes lekker moet vin- den. Dus ik kan wel heel hard roepen dat de cijfers 'bewijzen' dat het veili- ger is geworden, maar als mensen dat niet zo voelen, voelen ze het niet. Vandaar dat ik blij ben met de Veilig- heidsmonitor, want in dat onderzoek wordt het veiligheidsgevoel van bur gers gemeten. De laatste monitor laat zien dat burgers in mijn regio zich veiliger voelen en dat de criminaliteit is ge daald. Dat gaat de goede kant op. Zou ik het sneller willen? Ja. Heb ik daar meer mensen voor nodig? Ja. Helpt het? Ja, als de burgers zich maar meer veiliger gaan voelen.' O Heeres was genomineerd voor de Big Brother Award, omdat hij spionagevliegtuigjes liet vliegen boven de kermis van Tilburg. Omeenste voelen wat een agent meemaakt, hebben op verzoek van Heeres al 19 rechters meegelopen tijdens een politiedienst. •Tijd voor al te veel hobbies heeft Frans Heeres niet. Maar hij is wel lid van de politiegolfclub. Er bestaat 00k een Nederlandse Politie Golf Stichting en de website politiegolf.nl.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 35