Actueel Na het plassen moet je ook in Afrika je handen wassen 0M en La Serpe voorlopig ontvriend €73,- Water Ieder kind een schoon toilet Wereld Water Dag Rechtbank Gesteggel Oorlogsmisdadigers Boere levenslang, nu alleen Faber nog OOO WERELD WATER DAG ACTIEPRUZEN per wiel www.desprint.nl MaasstadPers Woensdag 24 maart 2010 gen wordt positief gedacht: het deel van de wereldbevolking dat gebruik van sanitaire voorzieningen kan ma- ken, steeg volgens optimistische schattingen van 41 naar 52 procent. Hup, 11 procent erbij. Nogacht jaar doorpakken en we zijn er. Zo simpel is het niet, stelt Rolien Sasse van Simavi. De ontwikkelings- organisatie heeft sanitatie als speer- punt. Sasse vermoedt op basis van een te verschi jnen VN-rapport dat de groei aan sanitaire voorzieningen er- gens rond de acht procent ligt. 'Dat betekent dat veertig procent van de wereldbevolking geen toegang heeft Oit artikel verschijnt in het kader van Wereld Water Dag, maandag 22 maart. Simavi, ZOA-Vluchtelin- genzorgen Aqua For All organise- ren in Nederland acties om het be- wustzijn over waterproblematiek te vergroten. Meer weten? Zie www.wereld- water-dag.nl. Voor meer infbrmatie over de sanitatieprogrammas van Simavi, zie www.simavi.nl. tot een schoon toilet. We spreken van twee en een half miljard mensen.' Het grote probleem is gezond- heid. Er sterven wereldwijd vierdui- zend kinderen aan de gevolgen van slechte hygiene - per dag. Ziekenhui- zen in ontwikkelingslanden zijn soms tot de helft gevuld met sanita- tiegerelateerde zieken, mensen die niet kunnen werken en daardoor de economie schade berokkenen. Sasse: 'Op Afrikaanse schaal praat je dan over 5 procent van het bruto natio- naal product. Vaak zijn hetdearmste gebieden waar het effect het grootst is. Inkomen en reserves worden be- steed aan ziekte, en dus niet aan an- derezakenalsvoedsel, kleding, scho- ling ofeeneigen onderneming. Het leidt tot een neerwaartse spiraal waar je heel moeilijk uit loskomt.' Vrouwen zijn extra kwetsbaar. Zij verzorgen zieken en halen water voor de familie. Meisjes die moeten mee- helpen, missen daardoor vaak school. Hoewel er de afgelopen jaren veel hulp op sanitatiegebied is gegeven, weten overheden er soms geen raad mee. 'Met het bouwen van toiletten en een boodschap van handjes was sen scoren Afrikaanse politici niet. Die leggen liever een weg aan.' De conclusie, tien jaar na de start van de millenniumdoelen: grootschalige, Jonggeleerd is oudgedaan, ook in Malawi, foto simavi aanbodgedreven projecten werken op dit vlak niet. Sasse: 'Je ziet dat er te weinig vanuit de wensen van de ge- meenschap wordt geredeneerd. Bij grote projecten laat de publieke sec tor het snel afweten, vooral waar het onderhoud en beheer betreft. Als je vanuit de gemeenschap werkt enbij- voorbeeld moedersverantwoordelijk maakt voor het onderhoud van een latrine of toiletblok, boek je een veel duurzamer resultaat.' Om dezelfde redenen beginnen lokalesanitatieprogramma's vaak bij scholen. De schoolstaf beheert het toiletgebouw. En: de jeugd leert op school het belangvan handenwassen na het plassen. O Arjan Terpstra HAARLEM Het gaat niet goed met VN-millenni- umdoel nummer zeven. In 2000 spraken de leiders van 189 landen acht concrete doelen af voor verbete- ring van het leven van de wereldbe volking. Een van de afspraken was om in 2015 het aantal mensen dat geen toegang heeft tot veilig drink- water en sanitaire voorzieningen te halveren. Met dat drinkwater gaat het de goede kant op, vindt de VN: het percentage mensen in ontwikke lingslanden dat dagelijks veilig water drinkt, steeg van 71 procent in 1990 tot 84 procent in 2006. Ook over de sanitaire voorzienin- maandag 22 maart 2010 De grootschalige sanitatiedoelstel- lingen van de VN-milleniumdoelen worden niet gehaald. Kleinschalige projecten zijn de weg voorwaarts. vanaf Ruim assortiment beschikbaar voor diverse automerken. Kijk ook op Oeze aantxedmgen ajn getdig t/m 3 apnl 2010 Pn)zen exd wettettjke verwtfdenngsbtfdrage AJte aanbietfogen zijn onder voorbehoud van pri)swt|zigingen Pri(zen gelden met r c m kortingspas Druk- en zetfouten vtxxtoehoucien Het Openbaar Ministerie laat kroongetuige Peter la Serpe nog niet vallen. Maar hij het 0M wel. Merel van Leeuwen AMSTERDAM 'Er is er hier maar een die de waarheid spreekt en dat ben ik.' Dat was de con clusie gisteren van Peter la Serpe, kroongetuige in het grote liquidatie- proces, nadat hij officier van justitie Betty Wind had aangehoord. Volgens haar heeft het Openbaar Ministerie en het Team Getuigenbescherming (TGB) La Serpe niet misleid en bedro- gen, zoals hij vorige week verkondig- de in de rechtbank. 'Er kan bij La Serpe hooguit sprake zijn van niet uitgekomen verwachtingen met bij- behorende teleurstelling.' Verder gaf ze aan dat het OM van plan is om te blijven waken over de veiligheid van La Serpe en familie. Wind vindt dat gesteggel over het TGB niet thuis- hoort in dit strafproces bij de recht bank. Het TGB, dat afspraken maakt met de kroongetuige over een veilige toekomst na detentiewordt door an- dere mensen aangestuurd dan door de officieren van justitie die belast zijn met de strafzaak. En het staat los van de deal die met La Serpe is ge- maakt over een lagere strafeis. Het diepgravende onderzoek dat La Serpe wil om het bedrog van TGB aan te tonen, moet volgens Wind worden afgewezen. Daarnaast stelt het OM dat al zijn verklaringen over de liquidaties van de afgelopen jaren nog bruikbaar zijn voor het proces. De kroongetuige krijgt 6 april weerhet woord. O Arnold Karskens AKEN Na de levenslange gevangenisstraf voor oud-SS'er Heinrich Boere is de jacht geopend op de laatste voort- vluchtige Nederlandse oorlogsmis- dadiger: Klaas-Carel Faber. De plannen liggen al klaar. Op vrijdag7 mei rijdteen bus vanuit Am sterdam naar het Beierse Ingolstadt. 'Op de avond voor de herdenking van de 65e verjaardag van het einde van de Tweede Wereldoorlog demonstre- ren we voor Fabers woning', zegt his- toricus Stephan Stracke. Klaas-Carel Faber (88) is de laatste Nederlander die in aanmerkingkomt voorvervol- ging. Als medewerker van de Sicher- heitspolizei in Groningen was hij het laatste oorlogsjaar onder andere lid van executiepelotons en mishandel- de hij gevangenen. In Nederland kreeg hij levenslang, maar in 1952 vluchtte hij naar Duitsland O

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 24