Actueel ooo De grootste woestijn op aardewordt steeds belangrijker in deinternationale cocaTne-handel. Boeings vol witpoedervliegen af en aan. Smokkel 50 tot 60 ton per jaar Sterke groei Nederzettingen in Israel erg duur Ikwistdatmijn neefveelgeld verdiende met mensensmokkel.' banden. wielen APK EN KNIPSELS! 25 elders in deze krant VIND U ONZE ZOMERSE AANB1EDINGEN voor Maak nu een afspraak voor uwj>ar -ey- zaterdag en krijg MaasstadPers j-fj Woensdag24maart20iO De Sahara, voor al uw cokesmokkel 4? Redactie Buitenland ROTTERDAM Nederzettingen op de bezette Weste ll j ke Jordaanoever (exdusief Arabisch Oost-Jeruzalem) hebben Israel tot dusver 12,5 miljard euro gekost. Dat blijkt uit een studie van het onafhan- kelijke Macro Center for Political Economics. Voor het onderzoek is elk huis in de nederzettingen in kaart ge- bracht. De 128 nederzettingen om- vatten 12 miljoen vierkante meter aan huizen, fabrieken en wegen. Tus- sen 2004 en 2008 werden 6.657 nieu- we gebouwen en huizen gebouwd. Israel is pas na 1977 begonnen met de uitbreiding van de nederzet tingen. Begin 1977 woondener min der dan vierduizend Israeli's in de vier grote nederzettingen op de Westoever, terwijl er op dit moment meer dan 305.000 wonen. Nog eens 200.000 Israeli's wonen in gean- nexeerd Oost-Jeruzalem. O Gerbert van der Aa GA0 'Het gaat even wat minder met de zaak', zegt Mahamadou. Voor zijn lemen woning in de Malinese stad Gao zit hij met twee vrienden onder een afdak in de schaduw. Zambia, een lange magere jongen in een streepjesbroek, vertelt dat hij onlangs een auto vol smokkelwaar is kwijtge- raakt. 'Midden in de woestijn, op het grensgebied met Algerije, reed ik in een fuik van het Malinese leger. Ge- lukkig was het al donker, waardoor ik kon ontsnappen door weg te rennen.' Wat Mahamadou smokkelde wil hij niet vertellen. 'Alles waarmee geld te verdienen is', lacht hij. Boeing 727 De Sahara is een smokkelparadijs. Steeds meer harddrugs, met name co caine uit Zuid-Amerika, gaan via West-Afrika dwars door de woestijn naar het MiddellandseZee-gebied. In novembervorigjaarwerd in hetnoor- den van Mali een uitgebrande Boeing 727 uit Venezuela gevonden. Volgens de VN zat het toestel vol cocaine. Toen de piloot na het lossen van de lading niet wist op te stijgen, zou hij om sporen te wissen zijn vliegtuig in brand hebben gestoken. In totaal ging het afgelopen jaar naar schatting 50 tot 60 ton cocaine via West-Afrika naar Europa. 'De drugssmokkel heeft onze aan- dacht', reageert Ibrahim Diarra, poli- tiechef in Gao. 'Maar de woestijn is groot en het ontbreekt ons aan het juiste materieel. Daardoor is het moeilijk de bendes effectief te bestrij- den.' In zijn kantoor zit Diarra achter een rommelig bureau. Op de zijkant van een archiefkast heeft hij een pos ter van zanger en acteur Will Smith geplakt, aan de muur hangt een foto van voetballer Zinedine Zidane. Een bediende komt binnen met een glaasje thee. 'We doen wat we kun- nen', zegt Diarra. 'Maar verwacht niet teveel.' Smokkel is in Gao al decennialang een belangrijke inkomstenbron. Winkels liggen vol met illegaal geim- porteerde goederen uit buurland Al gerije: koelkasten, dekens, pasta. Ook benzine, in Algerije vier keer zo goed- koop als in Mali, komt in grote hoe- veelheden naar het zuiden. Bij stal- letjes lang de weg wordt de brandstof verkocht in glazen literflessen. Siga- retten reizen van oudsher in omge- keerde richting. Net als zwarte Afrika- nen op weg naar Europa, die met hulp van mensensmokkelaarsvanuit Gao illegaal de grens over trekken. Overal in Gao staan Toyota-pickups Abba Maiga aanse toeristen vastgehouden. De ontvoerders, die foto's van zichzelf met de gijzelaars op internet hebben gezet, eisen losgeld en vrijlating van gevangen genomen collega's. Door de ontvoeringen zijn alle blanke ont- wikkelingswerkers sinds eind vorig jaar geevacueerd uit Gao. Alleen een Amerikaanse zendeling is gebleven. In december werden drie inwo- ners van Gao gearresteerd op verden- king van cocainesmokkel en banden met al-Qaida. 'Ze zijn overgebracht naar de Verenigde Staten', zegt Abba Maiga, een neefvan een van de arres- tanten. Behalve met al-Qaida zouden de drie volgens de Amerikaanse aan- klager banden hebben met de Co- lombiaanse FARC. Maiga, een mid- delbare scholier, zit op een matras op degrond. Defamilieisverbaasdover de beschuldigingen, zegt Maiga. 'Ik wist dat mijn neef veel geld verdiende met mensensmokkel. Maar ik kan me niet voorstellen dat hij echt iets met al-Qaida te maken heeft.' O zonder nummerplaten die voor de smokkel gebruikt worden. Depolitie treedt erzelden tegen op. Liquidaties 'De smokkel was altijd betrekkelijk onschuldig', zegt Eyadou Ag Leche, een Malinese muzikant die tot een paar jaar geleden sigaretten smok kelde. 'Maar de afgelopen jaren is de situatie grimmiger geworden.' Ag Le che, bassist van de internationaal ver- maarde band Tinariwen, stapt in zijn Toyota Land Cruiser die wel voorzien is van nummerplaten. De muzikant, in zwarte broek en overhemd met een hippe kraag, bevestigt dat in het noorden van Mali steeds meer drugs- handelaren actiefzijn. Vaak gaat het om buitenlanders die allianties pro- beren te sluiten met lokale smokke- laars.'Wie lastigis, riskeertzijn leven. Liquidaties zijn al lang geen zeld- zaamheid meer in het noorden van Mali. Volgens de Amerikaanse regering is al-Qaida betrokken bij de smokkel. Zij zouden de cocainehandel gebrui- ken om hun strijd te financieren. Daarnaast verdienen al-Qaida-cellen geld met het ontvoeren van buiten landers. Op dit moment worden in het noorden van Mali twee Spaanse ontwikkelingswerkers en twee Itali- Ook mensen worden gesmokkeld door de woestijn. hollandse hoogte Wij verwachten grote drul Dhe aarfcMlrKjem zip, gefcfcg ifm 3 iprt 2O10 exel iKettetylte wmnderangslndrage -Aleaantwedngen np orate wurtjetiuud Prjgpn getaen net icw ImmnysijjsDn*-en aafauten vomfcrimuifcn

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 25