<C\ De Kwestie ANSWER IS BLOWING... MaasstadPers ZOBEZIEN Ze willen rocken, net als toen ze twintig waren. En dat doen ze 00k. Maar de verjongingskuur van de 40-plusser brengt 00k problemen mee. PASTORS Kwestie Moeten we ons zorgen maken over 'Generatie Nooitgenoeg?' 'Maar weinig tenten waar je niet struikelt over de pubers.' MaasstadPers OOO MARCO Onderzoek naar cannabisgebruik jongeren Bericht voor onze adverteerders Protocol voor vroegsignalering problemen Formulierenbrigade helpt Meetingspot.nl wint ICT-prijs Vijf voor de prijs van vier MaasstadPers Woensdag 24 maart 2010 We kennen het thuis allemaal: we maken elk jaar afspraken waar we ons aan widen hou- den. We gaan bijvoorbeeld een keer op vakantie, we doen het buitenschilderwerk, we gaan een nieuwe bank kopen, we doen een cursus Spaans, en we doen iets goeds voor de maatschappij. We widen veel, kunnen niet alles tegelijk en we weten dat het verstandig is om hardop afspraken te maken. Als u normaal werk heeft, dan gaat het precies hetzelfde, anders lopen de klanten weg of gaat de baas failliet Overal in de beschaafde wereld wor- den afspraken gemaakt en die worden als het even kan na- gekomen. Toch is er in ons land een soort organisaties dat aan deze vorm van beschaving geen deel wil hebben. U raadt het al: overheidsorganisaties, en vooral ministeries, provin- cies en gemeenten houden het bij voorkeur vaag. Zelden wordt er beloofd hoeveel kilo meter weg er wordt aange- legd, hoeveel woningen wor den gebouwd, hoeveel scho- ner het wordt op straat en hoeveel veiliger. Daarom werd ik gelukkig van de kennismakingsbijeen- komst van de nieuwe Rotter- damse gemeenteraad, afgelo- pen vrijdag. Rotterdam werkt sinds 2002 met doelstellingen. Elke vier jaar benoemt de Rot- terdamse stadsregering enkele tientallen resultaten die be- haald moeten worden. 3.000 woningen per jaar, 35 brede scholen in vier jaar, geen on- veilige of probleemwijken meer in het jaar 2010, om een paar oude voorbeelden te noemen. Er wordt 00k regel- matig over gepubliceerd, vol- gens het stoplichtenmodel: rood is niet gehaaid, oranje is oppassen en groen is op sche ma. Er was werkelijk geen en kele Rotterdamse partij die voorstelde het werken met doelen af te schaffen, er is al- leen anderhalf uur geconcen- treerd gesproken over wat verbeterd kan worden. Wat dat betreft, hoeft u zich over Rotterdam geen zorgen te maken. Ik snap alleen niet dat nog steeds geen andere gemeente in onze regio zo resultaatge- richt werkt als Rotterdam. Sterker nog, ik ken eigenlijk geen enkele gemeente in Ne- deriand die deze werkwijze durft over te nemen. Als u in zo'n gemeente woont, mag u hopen dat ze deze Maasstad Pers daar lezen. Of anders stopt u deze column voor de zekerheid bij uw gemeente in de brievenbus. Dan hebt u al- vast iets goeds gedaan voor de maatschappij. O Reageren? www.maasstadpers.nl Vitale veertigers willen nog van alles en soms te veel Van de redactie ROTTERDAM Richard Korb (47) hoeft al leen maar naar zichzelf te kij- ken om te weten dat de 40Up- disco, die hij afgelopen zater- dag samen met Harry de Winter organiseerde op het Westelijk Handelsterrein, aan een be- hoefte voldoet. Zelf voelt hij zich bij wijze van spreken een fitte dertiger die 'toevallig' een zoon van 19 heeft. Daar kan hij het hartstikke goed mee vin- den, maar er mee uitgaan? Nee. Elke zaterdag thuis zitten ziet hij 00k niet zitten. En daar komt het zo langzamerhand wel op neer, want heel veel spots om lekker te dansen en te drinken met leeftijdsgenoten zijn er niet in Rotterdam. „Er zijn maar weinig tenten waar je niet struikelt over de pubers", vindt hij. En zo denken meer 40-plus- sers er over, want het 40Up- dansfeest was zaterdag hele- maal afgeladen met danslustige pre-senioren. 1 let was de eerste keer dat het feest in Rotterdam werd georganiseerd, maar el ders in Nederland, en dan met name in Amsterdam en Nijme- gen, is het al jaren een begrip. „Toen ik voor het eerst in de Melkweg (locatie van 40up in Amsterdam, red.) kwam, voel- de ik me meteen helemaal thuis. Allemaal swingende en springende mensen tussen de 40 en 65 jaar." De generatie 40-plus laat na- drukkelijk van zich horen. En niet alleen in de horeca. Ook de hulpverlening is inmiddels be- kend met 'Generatie Nooitge noeg'. Mensen met een leuk ge- zin, een goede baan, mooi huis en glimmende auto's voor de deur. Bovendien met genoeg geld en energie om regelmatig Uitgaan, net als toen je jong was. Rotterdam vindt het heerlijk! vincent van dordrecht Richard Korb pen lekker avondje te stappen. „De veertiger van nu is de der tiger van twintig jaar geleden", zegt Korb. Toch brengt deze 'verjongingskuur' ook de nodi- ge problemen met zich mee. Vooral de groep 55-plus baart verslavingsinstellingen grote zorgen. Volgens cijfers van het Trimbos Instituut blijkt de afge lopen tien jaar de alcoholpro- Jongeren met een sterk verlan- gen naar sensatie, en jongeren die weinig terughoudend zijn in onbekende omstandighe- den, beginnen vaker voor hun dertiende levensjaar met blo- wen dan jongeren met andere karaktereigenschappen. Dit blijkt uit onderzoek van drs. Hanneke Creemers van het Erasmus MC waar ze donder- dag 25 maart op promoveert. Toch bepaalt het karakter maar voor een betrekkelijk klein deel of een tiener later een blowen- de puber wordt. Sterke indica- toren van cannabisgebruik zijn volgens Creemers: vroeg begin nen met roken, omgaan met blowende vrienden en ge- dragsproblemen. Voor haar onderzoek bestu- deerde Creemers gegevens van ongeveer 2000 jongeren die meedoen aan TRAILS, een langlopend bevolkingsonder- zoek naar hun geestelijke en li- chamelijke gezondheid. blematiek in die groep te zijn verdubbeld en is bijna een op de vier dienten in de versla- vingszorg inmiddels een 55- plusser." Waren er in 1999 nog 3500 dienten met alcoholpro- blemen, in 2008 waren dat er meer dan 7500 en tweederde van die stijging kwam voort uit de laatste vijf jaar. Overmatig alcoholgebruik wordt echt een probleem in Ne derland, erkent ook het Neder- lands Kenniscentrum Ouderen- psychiatrie. „Ouderen van nu hebben een andere, ongezon- dere, levensstijl in vergelijking met diezelfde groep tien jaar ge leden. Overmatig alcoholge bruik is er een kenmerk van.' O In verband met Pasen hanteren wij gewijzigde sluitingstijden. Deze krant verschijnt op woensdag 7 april. De sluitingstijd voor het aanleveren van een gewone advertentie of een pers- bericht is op vrijdag 2 april om 16:00 uur. Cijfers van het Trimbos Instituut laten zien dat de alcoholproblematiek vooral onder 55-plussers schrikbarend hoog is. De af gelopen tien jaar is het aantal gevallen meer dan verdub beld. In 1999 stonden van el ke 10.000 mannelijke senio- ren 15 personen ingeschreven bij de verslavingszorg, nu zijn dat er 25. Bij vrouwen gaat het nog Snellen van vijf gin- gen die naar tien. Als gevolg van deze zorgwekkende ont- wikkeling heeft het Ministe- rie van Volksgezondheid Welzijn en Sport het part nership Vroegsignalering Al cohol gevraagd een protocol te ontwikkelen voor Spoed- eisende Eerste Hulpafdelin- gen in ziekenhuizen. Dit is vooral bedoeld om vroeg ge vallen te kunnen signaleren. Bijvoorbeeld bij valinciden- ten, maar ook bij klachten die samenhangen met overmatig alcoholgebruik zoals maag- en darmklachten, moet vol gens dit protocol worden doorgevraagd. O Bezorgklachten: Telefoon: 0900-4245 726 www.maasstadpers.nL/bezorgklachten Prins Hendrikkade 16a 3071 KB Rotterdam Postbus 1162,3000 BD Rotterdam Telefoon: 010 4699 500 Fax 010 4699 504 www.maasstadpers.nl info@maasstad.nl Sluitingstijden: Advertenties: tot maandag 15 00 uur Redactie: tot dinsdag 9.00 uur Redactie: L el Barkany en K. Moerman Telefoon: 010 - 4699 527 redactie@maasstad.nl Hoofdredacteur: M.G J. lochemsen Advertenties: Telefoon: 010 - 4699 525 FaxOlO-4699 504 advertentie@maasstad.nl Commercieel directeur: F. de Roon Oplage: 365.205 MaasstadPers is een uitgave van PLM Lokale Media in samenwerking met Dagblad De Pers. Algemene voorwaarden zijn op aanvraag beschikbaar Brief van de gemeente of belasting gekregen en geen idee waar het over gaat? Schakel dan de formulieren brigade in van wijkcentrum Holy. Zij helpen je verder. Het Rotterdamse Meetingspot.nl heeft de ICT Delta Startersprijs gewonnen, een aanmoedigingsprijs voor startende Nederlandse ICT-ondememingen. Voor Leefbaar Schiedam is een vijfde wethouder in die stad niet onbespreekbaar. De wethouders mo- gen met z'n vijven echter niet meer kosten dan vier.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 2