De Ondernemer MOLENTJE WIE IS DE LIEFSTE FIKKIE? MINIATUUR FIETSEN MET LEONTIEN Zeven populaire tenten runnen in hartje Rotterdam. Ga er maar eens aan staan. 'Ik ben gewoon een grate down.' Uitgaan Het dubbeltje dat ondanks alles toch een gulden werd 'Ik heb lom- school gedaan, eigenlijk ben ik een bloemist' Lezersactie Win een Meet&Eat met Van der Kwast Flirten Vrouwen weinig onder de indruk 12 OOO VANDERKWAST Buurtlink zoekt trouwste viervoeters Schie/Madurodam Jubileumfietsroute rond 125 jaar WV Laat jezelf coachen jjc Dutch Design komt van dichtbij Minder regels levert geld op MaasstadPers Woensdag 31 maart 2010 In je nakie mensen bedienen: prachtig! Ivo van Woerden ROTTERDAM Chiel Jongejan zit in de horeca omdat hij anders gek wordt van zichzelf. rob kamminga ERNEST w Omdat mijn nieuwe boek binnenkort ver- schijnt, besloot ik een pak te kopen. Want bij een nieuw boek horen inter views, fotosessies en mis- schien een optreden bij Pauw Witteman. En dan moet je goed voor de dag komen, an ders koopt niemand je boek. Tegenwoordig gaat het om de buitenkant, 00k in de lite- ratuur. Geen betere plek in Rotterdam dan Lava als het om de buitenkant gaat Al- thans, voor de man. Wie de chique herenkle- dingzaak aan de Karel Door- manstraat binnenloopt, heeft het idee een museum te be- treden. De etalage is een ten- toonstelling, de verkopers zijn conservatoren. Overhemden liggen onberispelijk opgevou- wen in doorzichtige plastic dozen. Ooit mocht ik een kijkje nemen in het prenten- kabinet van Museum Boij- mans van Beuningen. Een conservator liet mij met ge- paste trots een tekening zien uit de vroege middeleeuwen. 'Dit is het pronkstuk uit de collectie,' zei de conservator, terwijl hij de tekening met witte handschoenen uit een doos tilde. Zo ongeveer gaat het 00k in Lava als je vraagt een overhemd te widen pas- sen. Met museale behoed- zaamheid. Ik kan me nog goed de eerste keer herinne- ren dat ik een kledingstuk in Lava paste. Ik had gaten in mijn sokken en durfde het pashokje niet uit te komen. 'Is de pantalon te krap?' vroeg de verkoper. 'Heeft u er 00k sokken bij?' riep ik over de schotten heen. Niet veel later stapte ik het pashokje uit met sokken waar kreeften op wa- ren afgebeeld. Nu dus een pak. De verko per laat mij verschillende mo- dellen zien. Zwart, krijtstreep, met een ruitje. Klassiek, mo dem, postmodern. Ik durf niet op de prijskaartjes te kij- ken. De pantalon en kreeften- sokken kostten mij een maandsalaris in de horeca. Het pak zal ik betalen met het voorschot van mijn boek. Maar het is altijd de vraag of het voorschot terug wordt verdiend. Misschien heb ik meer geluk met een pak van Paul Smith. 'Zeer elegant,' zegt de ver koper. Dan kijkt hij naar be- neden, naar mijn voeten. Even ben ik bang dat er gaten in mijn sokken zitten. Maar de verkoper zegt 'Hier moe- ten lakschoenen bij.' En hij haalt twee schoenen tevoor- schijn die glimmen als kerst- ballen. Ik denk aan Pauw Witteman. Ik hoop dat mijn schoenen in beeld komen. O Ernest van der Kwast is schrijver. In april verschijnt zijn nieuwe boelc Mama Tandoori. Chiel Jongejan heeft zeven ho- recazaken, waaronder de ski- hut. Volgende week komt de 30e editie van zijn skihut-cd's uit en hij denkt alweer na over nieuwe horecaprojecten. 'Ik heb het nodig om te werken.' 'Als je voor een dubbeltje bent geboren, word je nooit een gulden', zegt horeca-onder- nemer Chiel Jongejan (45) op het terras van Get Back op het Stadhuisplein. Dat mag hij dan zelf zo zien, maar Jongejan is op zijn minst een flink aantal dubbeltjes met zeven horeca- gelegenheden op zijn naam: de Apres Sldhut de Grote Skihut, de Waterskihut, de Get Back, Saint-Tropez, Cafe Fout en The VIP Room. 'En er zijn altijd plannen voor meer leuke ten- ten.' Chiel Jongejan heeft zelf het wiel moeten uitvinden. 'Ik heb alleen maar Lom-school ge- daan', zegt hij. 'Ik ben eigenlijk een bloemist.' Jongejan leerde het bloemenvak van zijn ou- ders. 'Die werkten pas hard. Die stonden om 5 uur's ochtends bij de veiling en kwamen om negen uur's avonds weer thuis. Die werkten omdat ze moesten, ik doe het omdat ik het leuk vind.' Jongejan rolde de horeca in. Toen hij bedrijfsleider werd bij Bar/Dancing Hallo kreeg hij een burn-out. 'Ik gebruikte mijn energie verkeerd', zegt hij. Hij werd depressief en zag het allemaal niet meer zitten. Een wintersportvalcantie naar Oos- tenrijk opende zijn ogen. 'De sfeer! Alles kon, iedereen was gelijk. Ik vond het heerlijk!' Hij wist toen dat hij thuis Hondenliefhebbers opgelet! Buurtlink.nl en Petnews zijn 00k dit jaar weer op zoek naar de Buurthond van het Jaar. De kans voor baasjes om hun bond in het zonnetje te zetten. Iedereen kan via de website Buurtlink.nl nomineren, moti- veren en stemmen. De landelijke verkiezing is in- middels een aantal weken on line en er zijn al meer dan dui- zend honden genomineerd. Serieuze kanshebbers uit de 00k zoiets wilde maken. Der- tien jaar geleden opende de Ski- hut zijn deuren en het is sinds die tijd een groot succes. 'Het mooie was dat ik nu eindelijk mezelf kon zijn. Vroeger werd ik niet meer op kinderfeestjes uitgenodigd omdat ik zo verve- lend was. Moest iemand een snoepje uit een teil happen, dan duwde ik op het hoofd: bloedneus. Ik kon het gewoon niet laten.' Dat ongeremde werkte juist wel in de horeca: 'Ik hou van gek doen. Van feest. Ik liep naakt het terras op met regio zijn de rothweiler Rebel en Donni uit Rotterdam. Deze honden staat in de top 10 van Zuid-Holland op respectievelijk de vijfde en tiende plaats. De verkiezing loopt tot 13 april 2010 op www.buurtlink.nl/buurt- hond20io Uit de honden met de meeste stemmen kiest een vakjury met onder andere presentatri- ce Bridget Maasland de win- naar. drankjes en mensen vonden het prachtig.' Zonder al die tenten zou Jongejan in een gat vallen. 'Ik heb .adhd. Ik heb de prikkels nodig om een leuk leven te hebben. Er is een tijd geweest dat ik dacht: zo, ik ben klaar, ik vertrek naar Spanje. Maar na twee maanden tussen mensen die alleen maar konden praten over het succes dat ze ooit had- den gehad, dacht ik: wat doe ik hier!' En dus opent hij zaak na zaak, telkens met een nieuw concept. Bij Saint-Tropez ging dat mis. 'Het was gemikt op luxe publiek. Het ging allemaal heel veel kosten en ik kreeg het er maar net uit. Het werkte niet omdat ik zelf het publiek niet ben.' Een van zijn medewer- kers, Olivier, stond toen op en Schiedams trots korenmolen de Nieuwe Palmboom komt in miniatuurvorm in Madurodam te staan. De molens in Schiedam zijn de hoogste ter wereld, de versie in Madurodam wordt exdusief de wieken 1,28 meter hoog. De oorspronkelijke molen werd in 1781 gebouwd op initiatief van een compagnieschap van jeneverbranders. zei: 'Laat mij dat maar doen.' En 00k Saint-Tropez werd een suc ces, net als de Arabisch en loun- gerig ingerichte VIP-Room. De skihut je moet er wel van houden, is intussen uitge- groeid tot een begrip in de Ne- derlandse grote steden. Soms negatief met uitspraak als: 'het is me te Ski-hut-achtig' maar verreweg de meeste tijd toch op een positieve manier. Al met al een prestatie. Zijn kracht? 'Ik vind mezelf niets bijzonders, maar ik heb een hekel aan rangen en stan- den. De Koningin wordt hier hetzelfde behandeld als een putjesschepper. Ik ben gewoon een grote clown die doet wat hij leuk vindt. Als ik dood ben hoop ik dat ze denken: 'Nou we hebben tenminste nog met hem gelachen." O De WV bestaat 125 jaar en om dat te vieren heeft Rotterdam Info maandag 5 april een spe- ciale jubileumfietsroute uitge- zet Wie kans wil maken om de route samen met Leontien Zijl- aard-van Moorsel of Michael Boogerd te fietsen, moet zich zo snel mogelijk aanmelden via www.rotterdam.info/vvv125jaar. Er zijn 200 plaatsen te verloten voor de VIP tour. In een uur tijd Gets je een Van onze redactic ROTTERDAM Onze ster-columnist Ernest van der Kwast heeft een nieuw boek geschreven. Mama Tandoori is het geromantiseerde verhaal van de Indiase moeder van Van der Kwast. Ze leeft bij het mot to 'Gratis is goed' en heeft altijd een deegroller op zak. U maakt nu kans op een Meet&Eat in een Indiaas restaurant met Er nest van der Kwast. Geef ant- woord op de vraag: Wat was het beroep van de dronkaard in het tramhokje waar Van der Kwast in zijn column over verhaalde? Mail naar redactie@maas- stad.nl of schrijf postbus 1162, 3000 BD Rotterdam ow Meet&Eat Tip: lees zijn columns op www.maasstadpers.nl Van de redactie ROTTERDAM Mannen weten vrouwen maar nauwelijks te boeien tijdens het flirten. In onlangs uitgevoerd ondeizoek onder vrouwen van 16 tot en met 23 jaar zegt de helft dat er meer saaie dan inte- ressante mannen rondlopen. Bijna de helft van de vrouwen kan het niet meer schelen wat een man zegt of doet als ze een- maal vetveeld is geraakt. En 60% geeft aan dat het toch wel heel fijn zou zijn als de man nen signalen van verveling ein delijk eens gaan herkennen. Bijna 70% van de vrouwen vindt het ongelofelijk irritant en saai als mannen opschep- pen over hoe interessant ze wel niet zijn. Eenzelfde percentage zegt mateloos verveeld te raken als de mannen aan het woord zijn. O mooie route door de binnen- stad en pak je 00k alvast een stukje van het parcours van de proloog van de Tour de France mee. Tijdens de Getstocht word je via een ploegleiderwagen met omroepinstallatie op de hoogte gehouden van we- tenswaardigheden op de rou te. De start vindt plaats vanaf 12.00 uur bij rotterdam.info, aan de Coolsingel 195-197. Ben je ondernemer met een jong bedrijf en zie je het soms niet meer zitten. Zoek dan Your Navigator op. Dat is een coachingtraject voor jonge talenten. Designplatform Rotterdam organiseert een rondreis Oin de hal van het stadhuis. Vanaf 26 mei is Rotter- dams design te bezichtigen. Eenvoudige regelgeving kan miljoenen opleveren. ©Grote projecten zouden drastischer aangepakt moe ten worden. Vindt H. Smit, directeur Havenbedrijf.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 12