Actueel Meer werklozen, meerwerkenden 'Belastinggeld weggooien' bij zinloos verhoor Saban B. Antiek Rome stort in VR0UWWIL FLEXWERKEN Z0 GAAT DAT DUS IN ITALlE ooo Arbeid Allochtonen 'Vooral allochtone jongeren komen steeds moeilijker aan een baan.' Misdaad Rechter-commissaris wist van voorwaarde verdachte Voorstel Berlusconi wint toch Van de spanning Zijn naam is Haas Mietje! Een flink stuk van het dak van de Domus Aurea in Rome is ingestort. Brandweermannen hebben vooralsnog geen slachtoffers gevonden. Het dak is onderdeel van MaasstadPers Woensdag3i maart20i0 BSi het 'Gouden Paleis', ooit bewoond door Keizer Nero en ge- bouwd tussen 64 en 68 na Christus. Vanwege de slechte conditie was het paleis al sinds 2005 gesloten. O FOTO: afp Zowel de groep allochtone werklo- zen als de groep hoogopgeleide wer- kenden stijgt. Pieter Sabel ROTTERDAM Vooral niet-westerse allochtone man- nen zi j n de dupe van de crisis, conclu- deert instituut voor multiculturele vraagstukken Forum in zi jn kwartaal- onderzoek over allochtonen op de arbeidsmarkt. Uit cijfers van het CBS blijkt dat in 2009 82 duizend alloch tonen werkloos waren, ten opzichte van 67 duizend in 2008. Een stijging van 9 naar 11 procent. En dat terwijl in datzelfde jaar maar 4 procent van de autochtonen zonder baan zat. Heeft het allochtone deel van die ar beidsmarkt het nog moeilijker dan het al had? 'De cijfers vielen mij nogal mee, eerlijk gezegd', zegt bijzonder hoog- leraar arbeidsverhoudingen Paul de Beer. 'Er is een stijging in het aantal allochtone werklozen, maar die groep is traditioneel vrij groot. Die stijging is relatief niet heel veel groter dan bij de autochtone werklozen.' 'Dat is zo', zegt Sabine Gerbrands van Forum. 'Wei zie je dat vooral al lochtone jongeren steeds moeilijker aan een baan komen. Het aantal werkloze allochtone jongeren steeg van 17 naar 21 procent. Hun perspec- tieven op de arbeidsmarkt zijn alleen maar slechter geworden, en degenen met een baan hebben vaak uitzend- werk, dat al snel wegbezuinigd wordt als het tegenzit. Arbeidssocioloog Arie Glebbeek van de Rijksuniversiteit Groningen: 'Allochtonen zijn naar verhouding nu eenmaal beter vertegenwoordigd in flexibele banen, en worden dan eerder ontslagen als de economie te genzit, zoalsnu.' Goed nieuws van het arbeidsfront is er 00k: het aantal hoogopgeleide niet-westerse allochtonen van 25 tot Sabine Gerbrands, Forum 35dataanhetwerkis, isgestegenEn wel van 80 naar 89 procent sinds 2003, berekende het CBS. Bijna op gelijke hoote met de ruim 90 procent autochtone hoger opgeleiden in die leeftijdscategorie. Maar net als de groep hoogopge leide werkenden, groeit de groep werkloze 'achterblijvers' dus even- eens. Of die inhaalslag er voor hen ookkomt, daaroverzijnde deskundi- gen niet erg hoopvol gestemd. Arie Glebbeek: 'Het enige wat helpt, is dat er voldoende banen zijn. En dat zal denk ik nog wel vier of vijf jaarduren O Een verhoor van Saban B. in Turkije liep op niets uit. Hij wil niet praten zonder zijn advocaat erbij, maar die mocht niet mee. Merel van Leeuwen ROTTERDAM 'Weggegooid belastinggeld, dat is het', fulmineert strafadvocaat Gerard Spong. Zijn client, mensenhandelaar Saban B„ zou gisteren in Turkije wor den gehoord, maar de zes afgereisde advocaten, een officiervan justitieen een onderzoeksrechter keerden on- verrichter zake weer terug naar Ne- derland. B. had vooraf al aangegeven dat hij alleen wilde verklaren in het bijzijn van Spong, maar de onder zoeksrechter ging daar tegenin en bepaalde dat B. helemaal geen advo caat nodig had. Spong: 'Ik had de rechter-commissaris gewaarschuwd dat ze dan voor nop zouden gaanEi- gen schuld, dikke bult.' Het verhaal rond Saban B. is be- kend. Veroordeeld tot 7,5 jaar celstraf voor mensenhandel, nam hij in Sep tember tijdens verlof de benen en vluchtte naar Turkije. Daar werd hij vorige maand aangehouden en voor afpersing vastgezet. In Nederland is inmiddels het hoger beroep in voor- bereidingvan de mensenhandelzaak. B., die bij verstek 00k nog eens acht jaar eel aan zijn broek kreeg, zal daar zelf niet in terechtstaan. Turkije heeft geen uitleveringsverdrag met Neder land. Maar de advocaten van de me- deverdachten wilden B. wel horen als getuige in de zaak en daarom vloog het gezelschap naar Turkije. 'Ik had de rechter-commissaris vo rige week meegedeeld dat ik, of een collega, bij het verhoor van B. wilde zijn. Maar dat werd bot geweigerd', vertelt Spong. Nieuwe ronde Volgens Spong worden getuigen in strafzaken niet altijd bijgestaan door een advocaat, maar in sommige ge- vallen staat een onderzoeksrechter dat wel toe. 'Bovendien is hij in deze zaak nog verdachte. Als hij als getuige iets zegt wat afwijkt van wat hij als verdachte heeft verklaard, kan hem dat worden tegengeworpen.' Volgens Kirsten Sanders, een van de •advocaten die meereisden naar Tur kije, leek deTurkse officiervan justitie het geen probleem te vinden als B. zou worden bijgestaan door een ad vocaat. 'Hij heeft nog geprobeerd de Turkse advocaat van B. te laten ko men.' Of er nog een nieuwe ondervra- gingsronde komt met Spong erbij, is nog onduidelijk. Volgens Sanders leek de rechter-commissaris weinig zin te hebben om dat te regelen. Ze verwacht dat het gerechtshof in Arn- hem wel een herkansing nodig vindt. En Spong? Die wil alsnog mee. O Om vrouwen te stimuleren meer te gaan werken moet er een wettelijk recht op flexibele arbeid komen. Daarnaast moet de 'aanrechtsubsi- die', de heffingskorting die thuisblij- ven beloont, versneld worden afge- schaftDat adviseert de Taskforce DeeltijdPlusonder leiding van Pia Dijkstra aan het kabinet. De Taskfor ce stelt 00k uitbreiding van opvang op scholen voor en openstelling van overheidsinstellingen s avonds. De Italiaanse premier Silvio Berlusco ni kan rustigachteroverleunen.Zijn centrum-rechtse coalitie heeft de re gional verkiezingen van zondag en maandaggewonnen. Waarnemers hadden rekening gehouden met een afstraffing van Berlusconi, die de laatste tijd is geconfronteerd met al- lerlei schandalen omtrent seks, cor- ruptie en machtsmisbruik. 'Liefde overwint de haat', zei de 73- jarige Berlusconi, doelend op het ver- lies van de linkse oppositie. De me- diamagnaatzei hervormingen doorte zullen voeren. Het succes van centrum-rechts dankt Berlusconi niet alleen aan zichzelf, maar vooral aan coalitie- partner Lega Nord. Die partij is meer dan verdubbeld in aanhang in ver- gelijking met vijf jaar geleden. Volgens de leider van Lega Nord, Umberto Bossi, is Berlusconi's partij 'de enige die zich heeft kunnen red den van de tsunami van Lega Nord'. De separatistische partij wil het rijke Noord-ltalie afscheiden van het ar- merezuiden. De rechtszaak tegen zakenman Tan Dirk Paarlberg ging gisteren niet door in verband met ziekte. Paarlberg heeft een blaasontsteking. o De kans om dit weekend een echte haas met Pasen tegen te komen is kleiner dan tien jaar geleden. Spot je er een: geef het door op zoogdieratlas.nl. De Amerikaanse oud-generaal Dohn Sheehan heeft spijt betuigd over zijn opmerkingen dat de val van Srebrenica te wijten was aan homoseksuelen.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 18