Achtergrond OOO Diemagere jaren zonder frietje,zonder bier, zonder sjekkie,die kunnenvelen gestolen worden. Danliever nulekker leven. Gezondheid Murw gebeukt door Postbus 51 ooo Eet Gezond! Minder vet! Meerbewegen! Wezijn ermeedoodgegooid. Maarsinds een paarjaar heeft het geen effect meer. Een grate graep vooral laagopgeleiden heeft ergeen boodschapaan. Eine letzte Zigarette... Ubermenschen rauchen nicht! Das tut Weh... MaasstadPers Woensdag3i maart20io Dat gezeur over gezond: a jaren van vooruitgang heeft de stil- stand ingezet. Hetlijktalsof we massaal weigeren om nog langer Marcel Hulspas N 'gezond te doen'. Tot een paar jaar te- rug gingen we steeds meer bewegen en steeds gezondereten. Dat wil zeg- gen: dat deden de hoogopgeleiden. En daar lijkt de rek nu wel uit. En de laagopgeleiden? Die keken toe. 'Ge zond' is voor hen altijd een verdacht woord geweest. Een woord dat riekt naarvies, naar links, naar overheids- dwang, naar betutteling, naar als- maar hetzelfde gezeik over drank en pesterige boetes voor kleine cafeetjes. Laagopgeleiden hebben 'gezond' nooit ietsgevonden. Gevolg: Neder- land is tot stilstand gekomen. Neem bewegen. Dat is gezond. Dus besloot de overheid dat we meer moesten bewegen, en verzon ze enige jaren geleden de 'Nederlandse Norm Gezond Bewegen'. Voortaan moesten Nederlandersaaneen norm voldoen. Prompt kwamen we tot stilstand. Re- cente cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) laten zien dat we in 2009 niet meer hebben be- wogen dan in 2008, en toen bewogen we al evenveel als in 2007. Toen de norm 'Gezond Bewegen' werd be- dacht, voldeed tweederde van de Ne- derlanders daaraan. En nu is dat nog steeds zo. Bewegen is verdacht. Bijna niet leuk meer. Dan maar dik. Ook als het om overgewicht gaat, kan de overheid ons nog meer vertel- lenVeertig procent van de Nederlan- ders heeft een matig overgewicht (een BMI tussen de 25 en 30). Alle instanties, van Weight Watchers tot het ministerievan VWS, behandelen matig overgewicht als het voorpor- taal van de hel: het hellend vlak naar extreem overgewicht. Het liefst ziet men de overgrote meerderheid bene- den de 25. Maar iedere deskundige weetdatditonnodigis. Matig overge wicht brengt geen zorgwekkende ge- zondheidsrisico's met zich mee (het verlengt zelfs de levensverwachting) en iedere burger weet datafvallenvan 'matig' naar 'mager' verduiveld lastig is. En dus ne^mt de grote meerder heid dat gejeremieer over ons gewicht allang niet meer serieus. Het percen tage Nederlanders met matig overge wicht (40) verandert al jaren niet, en het perentage met extreem overge wicht (11) stijgt al jaren licht. Dat laatste getal is sinds het CBS op ons gewicht begon te letten, in 1981, nog nooit zo hoog geweest. Alle gedram haalt niks meer uit. Goed nieuws Maar het CBS had ook goed nieuws, vond het zelf: het percentage rokers blijft 'over een wat langere periode bekeken' dalen. In 1990 lag het rond de 40, in 2000 op 30, en nu rond de 27. Het interessantste aan deze cijfers is vooral wat ze niet laten zien. De ro- ker is de paria van de moderne sa- menleving. Van alle kanten neemt de overheid hem onder vuur. Maar het maakt niks uit. In de leeftijdscatego- rie 12 tot 24 jaar is het percentage ro kers de laatste vijf jaar gelijkgebleven: 23. En kent u de campagne om de jeugd van de drank weg te houden? Met de stiekem verleidelijke slogan 'Alcohol onder de 16, nog even niet'? Het aantal zware drinkers (minimaal een dag per week minimaal zes gla- zen) in de categorie 12 tot 24 lijkt wat te dalen, maar we hebben het nog steeds over een op de acht jongeren. En het landelijke beeld is: we drinken al jaren geen slok minder. De al jaren aanhoudend teleurstel- lende cijfers van het CBS leidden er- toe dat het RIVM en de Inspectie voor de Gezondheidszorg afgelopen week aan de alarmbel trokken. In twee af- zonderlijke rapporten (zoiets moet toch indruk maken!) leggen beide instanties de schuld hiervoor ener- zijds bij de gemeenten, die geen werk zouden maken van preventiebeleid, maar ook bij de slappe overheids- campagnes. Dat kan veel harder. RIVM-directeur Marc Sprenger: 'De overheid moet de durf hebben om krachtig en normatief haar rol op te pakken.' Dus nog meer folders, nog meer reclamespotjes, nog meer be tutteling - zou het werken? Er is zeker nog heel wat winst te boeken. Volgens de deskundigen zouden we veel meer jaren in gezondheid en geluk kunnen leven, als we maarwillen. Het probleem is alleen dat goe- de gezondheid meer en meer ieders probleem is. Een zaak van ge- zonde keuzes ma ken. Op dit mo ment is de helft van het aantal ziektegeval- len in ons land te voor- komen, als we allemaal gezond zouden leven. Dat zou de overheid een hoop geld schelen. Maarwe hebben ergeen zin meer in. Of beter: een groot deel van de bevolking heeft daar geen zin in - en ook nooit zin in gehad. In zijn recente boekZiek in Nederland wijst de Rot terdamse hoogle raar Johan Mac- kenbach erop dat we de afgelopen twee, drie decen- nia weliswaar ge- middeld gezonder zijn geworden, maar dat niet iedere Nederlander daar aan evenveel heeft bijgedragen. Het ver schil in levensverwachting tussen laag- en hoogopgeleiden bedraagt momenteel 7 jaar, en het verschil in het aantal gezonde jaren, de 'gezonde levensverwachting', is zelfs 15 a 20 jaar. Dat is een opmerkelijk verschil, met eigenlijk maar een oorzaak: geld. Hoogopgeleiden hebben meer geld voor een beter huis in een betere buurt, voor sport en voor het kopen van gezonde producten. En geld maakt gelukkig. Hoogopgeleiden hebben leuker werk, werken minder hard, hebben minder (geld)zorgen. Maar het opmerkelijke is, dat dit op- In de jaren vijftig rookte nog 90 procent van de West-Europese mannen en 30 procent van de vrouwen. Nu is dat voor beide rond de 25 procent. De eerste antirookcampagnes vonden plaats in nazi-Duitsland, waar men roken beschouwde als een gevaar voor de gezondheid van het Arische ras. In twee wetenschappelijke artikelen, van Franz Miil- ler in 1939 en Eberhard Schairer in '43, werd voor het eerst aangetoond dat roken longkanker veroorzaakt.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 26