Achtergrond ooo Dat heb ik nou weer! He Losung der Rattenfrage He Wo Rauch ist... He Sein Kampf MaasstadPers Woensdag3i ma wezijnhetzat MERIJN BEELDVERTELLER merkelijke gezondheidsverschil be- trekkelijk recent sterk is toegenomen. Vanaf de jaren negentiggingen hoog- opgeieiden massaal 'gezond doen'. Vanaf het moment dat de overheid er aandacht voor kreeg, dat er 'beleid' kwam, inclusief subsidies, en (dure) producten om een gezonde leefstijl te bevorderen. Blijkbaar hadden die overheidscampagnes wel effect - maar voornamelijk op de bovenlaag. De rest van de bevolking deed niet of nauwelijks mee. Die had geen bood- schap aan de overheid. Laat 'de poli- tiek' eerst maar eens wat voor mij doen, in plaats van andersom, zo luidde de redenering. Sesamstraat-effect Het is het bekende 'Sesamstraat-ef fect': voorlichting en stimulerings- programma's worden voornamelijk opgepikt en benut door degenen die al een voorsprong hebben, die het niet nodig hebben - en veel minder door degenen waar al die stimulering juist voor bedoeld is. Al die goedbe- doelde bemoeienis overbrugt de kloof tussen beide groepen niet, maar vergroot die. Vandaar dat on- derzoek laat zien dat antirookcam- pagnes uitsluitend effect hebben op hoogopgeleiden. Vandaar dat zaken als joggen, 'light' producten en vlees- vervangers (bah!) slechts bestemd li jken voor mensen met een academi- sche graad en een voltooide ski-op- leiding. Het waren die hbo'ers en acade- mici die er de afgelopen jaren voor zorgden dat de gemiddelde Neder- lander een stuk gezonder werd. Daar isgezondheidswinstgeboekt. En daar lijkt de rek nu uit. Hoogopgeleiden vinden blijkbaar dat ze genoeg doen - en wie weet is dat ook wel zo. En de laagopgeleiden? Die doen niet mee. Toen niet, nu niet, en in dit tijdperk van diep wantrouwen jegens alles wat overheid heet, zullen ze ongetwi jfeld ook niks gaan doen. Alle goedbe- doeldegezondheidsvoorlichtingvan de afgelopen twintig jaar heeft hen niet bereikt. Het doet ze nauwelijks wat. Het heeft er alleen maar voor ge- zorgd dat de maatschappelijke twee- deling in ons land een extra dimensie heeft gekregen: een fiks verschil in le- vensverwachting en gezondheid. Kan dat verschil weggewerkt? Niet door de medische wetenschap. Tegen de tijd dat laagopgeleiden ziek zijn, valt daar verdomd weinig aan te doen. Net als Sprenger doet Macken- bach een beroep op de overheid. Die moet zorgen voor 'meer, intensievere of beter toegankelijke preventieve programma's voor mensen met lage- re opleidingen', kortom, 'een minder Hoe groot is de kans dat u (min- stens eenmaal in uw leven) last krijgtvan: Rugklachten, blaasontsteking 100% Eenbesmettelijkeziekte 90% Waarondergriep 82% Verkeersongeval 70% Astma 60% Sportblessure 55% Depressieve klachten 52% Arbeidsongeval 50% Suikerziekte 42% Hartinfarct 22% Borst-of prostaatkanker 12% Oikkedarmkanker 6% Longkanker 6% Geweld 1,2% Geraaktdoordebliksem 0,02% Bran: RIVM, 2006 terughoudende rol van de overheid'. Voorlichten, betuttelen, zachtjes dreigen desnoods. Maar als dat al ef fect heeft, is het bij de hoogopgelei den. Alle goedbedoelde pogingen om Nederland gezonder te maken, zullen de gezondheidskloof alleen maar nog groter maken. Dan was de Wereldgezondheidsorganisatie twee jaar geleden helderder: om de soci- aal-economische verschillen in ge zondheid weg te werken, aldus de Commissie-Marmot, moeten macht, inkomen en natuurlijke hulpbron- nen eerlijk worden verdeeld. Dat wordt wachten op de wereldrevolu- tie. De overheid heeft het goed met ons voor, zeker. Uit eigenbelang, ui- teraard. Maarze heeft niet in de gaten dat ze geen onderdeel is van de op- lossing, maarvan het probleem. Voor de laagopgeleiden maaktde overheid deel uit van die andere kant van de samenleving, de kant die geld heeft, de kant die alles beter weet en die de rest van Nederland vertelt wat ze moet doen. Die laagopgeleiden vin den het dus helemaal niet erg dat ze zich qua leefstijl onderscheiden van de kwebbelende elite. Integendeel, daar zijn ze trots op. En die extra le- vensjaren, die magere jaren zonder frietje, zonder bier, zonder sjekkie, die kunnen wat hen betreft gestolen worden. Dan lievernu lekker leven. Lekker eigenwijs. Den Haag kan doodvallen. En beter ophouden met de burger vertellen hoe hij moet le ven. O Om te bewijzen dat roken schadelijk is, sloten Duitse onderzoekers ratten op in kleine gaskamertjes, die ze vol rook bliezen. De ratten legden het loodje. Uitgebreide, voor die tijd unieke bevolkingsonder- zoeken lieten zien dat zware rokers een veel grotere kans hadden op longkanker dan niet-rokers. Het geld dat noodzakelijk was voor al dit onderzoek, honderdduizend Reichsmark, kwam rechtstreeks Vy van Adolf Hitler, zelf een fanatieke antiroker.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 27