Achtergrond OOS 'Het maakt geen flikker uit of het gaat om alcohol, heroine, gokken of cannabis.' ooo 23 H* Fijn blowen (i) He Fijn blowen (2) He Gestopt! Meeste gebruikers zijn niet verslaafd ers 010 MaasstadPers Woensdag7april20io llec- ont- atin be- een inks >fie) >art- ieke dac- ater, eek- eren een was :fal- stu- :ven ion- aar: het icht. Maar na het eerste effect is die doffe werkelijkheid erweer. Dan benjever- moeid, lamlendig, is je geest alleen maar versmald. Mijn huis opruimen was te veel. Of de post openmaken, de planten wateren. Morgen zou ik het gaan doen. Steeds weer, morgen.' Vier keer ging hij naar de Jellinek, vier keer viel hij terug. Want heerlijk was het. Even alles van je af laten glij- den. Je geinspireerd voelen. Een uit- komst, als je de wereld niet begrijpt en de wereld jou niet. Even. In zijn studententijd zat Stein vaak alleen thuis met de luxaflex dicht, bang voor van alles, niet in staat zich met ande- ren te verbinden, laat staan een lief- desrelatie aan te gaan (inmiddels heeft hij vrouw en kinderen). Nee, er waren geen duidelijk aanwijs- bare redenen voor zijn vluchten. Hij was een weifelende, zoekende jonge- man. In zijn boek schrijft hij over blo- wen: 'Het is zingeving, inspiratie, troost, kalmering en beloning in- een.' Zelfhaat Het ergst was de stekende zelfhaat - slappeling! -ensomswashij watver- ward. 'Ik kan me herinneren dat ik over de gracht fietste op weg naar een afspraak, toen ik niet meer wist met wie of waar. Dan moest ik iemand bellen die in mijn mailbox kon.' Het was trouwens een uitgever, die stukken van hem had gelezen en graag een boek van hem zag. Toen is dit idee geboren. Maar ik verkeerde in zo'n roes dat ikverder alles ben verge- ten. Ik heb geen idee meer wie het was, of welke uitgeverij. Nog altijd niet. Als hij dit interview leest, kan hij zich dan melden? Dan kan ik hem bedanken.' Nu is de vraag of alles aan de hasj is te wijten. Stein is van nature wat verstrooid. En na het afkicken bleek hij last te hebben van een depressie. Ei ofkip? 'Het gaat niet alleen om mij, ik heb de effecten ook om me heen gezien. Een vriend is van cannabis overgestaptop harddrugs. In een cof- feeshop praatte ik vaak met een an- dere filosoof, met veel talent, die ner- gens toe kwam. Anderen zie ik nog altijd met hun verslaving worstelen.' De kentering kwam toen hij, na een joint, op straat werd overvallen door een paniekaanval en een cafe indook. Hij voelde heuse pijn in zijn armen, die optrok naar zijn borst. Zijn tijd was gekomen - zijn vader was ook hartpatient. Hij belde het alarmnummer, de ambulance kwam, de broeders maakten inderhaast een hartfilmpje en Stein bleek in topcon- ditie. Hij bleef vervolgens overmand door schaamte achter in een leeg cafe. Degedachtedathij later debegra- fenis van zijn vader (journalist en Midden-Oostenkenner Michael Stein) geestelijk absent, want stoned, zou meemaken, gaf het laatste zetje. Dat zou hij zichzelf nooit kunnen vergeven. Hij koosvoordeafkickaan- pak van Peter van Dalen van de Jelli nek, een man die hij nog altijd be- wondert. 'Ik heb vaak gedacht dat ik blowen een acceptabel onderdeel van mijn leven moest maken, dat het nu eenmaal bij mij hoorde. Van Da len was de eerste die tegen me zei: 'Er ismaareenremedie: stoppenvoorde rest van je leven.' Stoppen met een verslaving is als emigreren. Dat het me gelukt is, geeft een groot gevoel van kracht en trots.' O Stoppen met Blowen komt donder- dag uit (Nieuw Amsterdam, 14,95 eur°) O 'Vergeleken met een sigarettenroker inhaleert een cannabisroker zestig procent meer rook, inhaleert hij dieper en houdt hij de rook vier keer zo lang vast' O'Niet-blowende vrienden zie je steeds minder. Sociale evenementen waar je niet kunt blowen ga je uit de weg. Ik zat vaak thuis met de luxaflex dicht.' 'Een land waar je schaamteloos naar de hoeren kunt gaan en je suf kunt blowen. Dat blijft iets heel merk- waardigs. Waarom is dit iets om trots op te zijn?' Yoram Stein wordt 'gek'van de hardnekkige mythen rond softdrugs. klaasjanvanderweij Overdraft Yoram Stein niet een beetje? Hij is een man die na jaren worstelen van de hasj wist af te komen. Een man, kennelijk, met een hang naar roes. Daarmee behoort hij tot een min- derheid. In zijn boek erkent hij zelf dat tweederde van de jonge can - nabisgebruikers geen last heeft van verslavingsverschijnselen. Om de aloude vergelijking met alcohol er nog eens bij te halen: stel dat de schatting van 80.000 cannabisverslaafden in Nederland klopt, dan is het probleem met al cohol tien keer zo groot. Al luidt de vraag natuurlijk: wanneer is ie mand 'verslaafd' en wanneer noem je iets een probleem? Niettemin ziet ook instituut Trimbos, dat onderzoek doet naar verslavingen, cannabisgebruik als een groeiend probleem. Sinds de jaren negentig verviervoudigde het aantal blowers dat hulp zocht bij de verslavingszorg. In 2008 stonden 8.500 mensen ingeschre- ven met een cannabisprobleem. Het Trimbos moet beamen dat de problemen met cannabis lang zijn onderschat, in elk geval tot in de jaren negentig, aldusTrimbos- onderzoeker Raymond Niesink. Maar volgens hem is inmiddels veel onderzoek gedaan en zijn er verschillende behandelingen. Ook erkent Niesink dat het on- derscheid tussen lichamelijke en geestelijke verslaving-cannabis was jarenlang zogenaamd niet li- chamelijk verslavend - is achter- haald. Minder content is hij met de bewering van Stein dat hij canna bis qua verslavende werking met chocolade zou hebben vergeleken, voordeVPRO-radio in 2006. In het gesprek is te horen dat Niesink inderdaad chocolade erbij haalt, in een betoog over verschil lende gradaties van verslavend zijn. Hij zegt: 'In hoeverre is mari huana nou meer verslavend dan bijvoorbeeld chocolade eten?' Een direct antwoord geeft hij niet. De vraag nogmaals: hoe versla vend is cannabis nu? Niesink: 'Er is risico op verslaving, bij jongeren meer dan bij ouderen. Maar niet alleen de stof speelt een rol, het gaat ook om omstandigheden of genetische aanleg. Er bestaat een ranking van verslavende en scha- delijke stoffen. Cannabis staat in het midden. Lager dan alcohol of nicotine, maar voor paddo's.' O

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 23